Ceviz Kabuğu ile Diş Beyazlatma Mucizesi | DentVita

Ceviz kabuğu suyu ile diş beyazlatma

Ceviz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Ceviz kabuğu ile diş beyazlatma uygulamaları, cevizin yüksek oranda antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde diş üzerindeki plaklar ile beraber tartarlardan kurtulmanın en doğal ve etkili yöntemidir. Ceviz ayrıca doğrudan tüketildiğinde; antimikrobiyal etkisi ve dokulu yapısı sayesinde diş taşı birikimini de azaltır.

Yüzyıllardır kullanılan doğal bir halk ilacı olan ceviz kabuğu suyunun diş taşı ve lekelere karşı faydaları ise bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalarda; Juglans regia cinsi İran cevizi kabuğunun etanol ekstraktının diş hekimliğinde doğal bir beyazlatıcı ürün olarak kullanılabileceği tavsiye edilmiştir.

Diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen profesyonel diş beyazlatma tedavisi ile dişlerin iç kısımlarına kadar işlemiş olan lekeler giderilebilir. Ceviz kabuğu gibi doğal diş beyazlatma yöntemleri ise diş yüzeyindeki lekeleri ortadan kaldırarak beyazlama sağlar.

Ceviz kabuğunun diş ve diş taşları üzerindeki faydaları nelerdir?

Diş taşı; dişler üzerinde oluşan bakteri plağına zamanla minerallerin birikerek sertleşmesi sonucu meydana gelir. Ceviz kabuğunun asidik yapısı bu biriken diş taşı yani tartarın çözünmesine katkıda bulunur. Ayrıca ceviz kabuğunun olağanüstü antimikrobiyal etkisi; ağız floarasında yer alan Stafilokok, E.coli, Pseudomonas ve Enterobakteri sayısını azaltarak çürük gelişimi ve diş eti hastalıklarından korur. Diş taşı için ceviz kabuğu kullananlar arasında yapılan araştırmalarda ceviz kabuğu suyunun diş hijyeni rutinine dahil edilebileceği yorumlanmış ve bilimsel olarak yayınlanmıştır.

Ceviz kabuğu ile diş beyazlatma tarifi

Ceviz kabuğu suyu ile diş beyazlatmak için ilk olarak 1-2 bardak su bir tencereye alınmalıdır. Üzerine ise 4 ile 5 kadar cevizden elde edilen kabuklar ilave edilir. Ortalama olarak 15 ile 20 dakika kadar kaynatıldıktan sonra süzülerek başka bir kaba konulur. Diş fırçası, ılımaya başlayan bu karışımın içerisinde 8 ile 10 dakika kadar bekletilir. Bununla beraber ceviz kabuğu suyunun etkisini daha da arttırabilmesi için karbonat da ilave edilebilir. Hazırlanan bu karışım ile her gün en az 2-4 defa dişler fırçalanmalı ve diş fırçası öncesinde bu suyla ıslatılmalıdır. Son olarak ağız ılık suyla çalkalanmalıdır.

İpucu: Hazırlanan ceviz kabuğu suyu, 3 ile 4 ay boyunca bozulmadan muhafaza edilebilir.

Taze yeşil ceviz kabuğu ile dişlerinizi ovalayın

Cevizle beyazlatma uygulamalarından biri de cevizin taze olan yeşil kabuğu ile doğrudan dişleri ovalamaktır. Yeşil ceviz kabuğu ile diş beyazlatma için olgunlaşma etabına gelmeyen yeşil kabuklu ceviz gereklidir. Bu ceviz, mümkün olduğunca doğrudan bir ağaçtan alınmalı ve koparma esnasında ise eldiven kullanılmalıdır. Aksi halde ellerin üzerinde ceviz lekeleri olabilir. Koparılan yeşil ceviz kabuğu direkt olarak dişlere sürülebilir. Bu yöntem ile beraber diş mineleri de hiçbir şekilde olumsuz bir durumla karşılaşmadan dişler, büyük oranda beyazlayacaktır. Bununla beraber bu uygulama esnasında ceviz kabuğunun diş etiyle temas ettirilmemesi gereklidir. Çünkü taze yeşil ceviz kabuğu, diş etlerini sarartabilir.

Ceviz kabuğu kaynatıp, bekleyin…

Ceviz kabuğunun dişler üzerindeki etkisi oldukça önemlidir ve yüzyıllardır bu amaç için birçok uygarlık tarafından sıkça kullanılmıştır. Ceviz kabuğu doğrudan dişlere uygulanabilir. Ancak ceviz kabuğunun kaynatılarak kullanılması 10 kat daha etkilidir. Ceviz kabuğu kaynatılıp bir süre beklenildikten sonra kullanılmalıdır. Ceviz kabuğunun içeriğindeki etkenler bu şekilde suya geçmiş olacaktır.

Kuru ceviz kabuğu tartarı temizler mi?

Kuru ceviz kabuğu diş beyazlatma için kullanılmaz. Çünkü ceviz kabuğu kuruduğu zaman içeriğindeki bileşenler de minimal düzeye geçecektir. Bu yüzden diş beyazlatmak için yeşil ve taze olan ceviz kabuğu tercih edilmelidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top