Diş Beyazlatma Jeli Nasıl Kullanılır? Tüm Markalar Detaylı Anlatım

Diş Beyazlatma Jeli

Diş Beyazlatma Jeli Nasıl Kullanılır

Diş beyazlatma jelini nasıl kullanmanız gerektiğini araştırıyorsanız yalnız değilsiniz. Toplum arasında sararmış ve lekeli dişler oldukça yaygın olarak görülür. Perakende olarak satılan beyazlatıcı ürünler veya diş hekiminizin önerdiği beyazlatma kiti içerisinde yer alan jeller dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlayabilir. Bu makalede beyazlatıcı jelin doğru kullanımı ve en etkin sonucu alabilmeniz için önerilen tavsiyeleri bulacaksınız.

Diş beyazlatıcı jeller nasıl çalışır?

Beyazlatıcı jeller; dişlerin iç kısımlarındaki renklendirici etkenlere ulaşmak için diş minesine nüfuz eden aktif bir beyazlatıcı bileşen içerir. Hidrojen peroksit veya bir diğer formu olan karbamid peroksit içeren bu bileşen, dişlerin beyazlatılması için güvenli olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle diş hekimlerinin kullandığı tüm beyazlatma yöntemlerindeki jellerin ana bileşeni budur.

Jel içeriğindeki bileşenden salınan oksijen molekülleri; diş içerisindeki leke yapıcı kromojenlerle reaksiyona girerek onların moleküler bağlarını serbestleştirir ve renksiz bir hale dönüşmelerine neden olur. Oksijen moleküllerinin yayılarak ulaşabildiği tüm yüzeylerde etkin bir beyazlama sağlanır.

Profesyonel ürünler

Hidrojen peroksit yüksek konsantrasyonlarda reaktif bir madde olduğu için, uzun süreli olarak ağız içi dokulara temas ettiğinde zarar verir. Bu nedenle diş hekimlerinin kullandığı ofis tipi beyazlatma sistemlerindeki peroksit konsantrasyonu %35-40, ev tipi beyazlatma jelinde ise %10-16 arasındadır. En çok bilinen profesyonel beyazlatma jeli markalarından bazıları Opalescence, Biowhiten, Potenza, White Smile ve FGM dir.

Jel konsantrastonu ne kadar yüksekse o kadar etkili beyazlatır. Dişin çok şeffaf olan dış tabakasının altındaki dentinin beyazlaması neticesinde dişler daha beyaz ve parlak görünür. Dişler de uygulama sonucu hassasiyet oluşmasındaki en büyük faktörde aslında jelin dentine kadar nüfuz etmesinden kaynaklıdır. Bu nedenle bu ürünlerin içeriğinde oluşan diş hassasiyetini azaltmak için genellikle potasyum nitrat ve amorf kalsiyum sülfat bulunur.

Perakende ürünler

Eczane ve gratis, trendyol, hepsiburada gibi tüketiciye yönelik perakende olarak satılan diş beyazlatma jelleinrde, güvenli kullanım sağlamak amacıyla maksimum %3 oranında peroksit bulunmasına izin verilmiştir. Perakende ürünlerinin pek çoğu dişler üzerindeki dışsal lekeleri kaldırmaya yönelik aşındırıcı partiküller ve sıradan diş macunlarına göre daha fazla deterjan içerir. Bu ürünlerin pazarlanması esnasında vaad edilen beyazlık ile elde edilen sonuç oldukça farklıdır.

Ülkemizde satılan perakende diş beyazlatma jelleri arasında global white timer, micro plus white, dazzling smile world sayılabilir.

Diş beyazlatma jeli nasıl kullanılır?

  1. Kullanım öncesi: Dişlerinizi iyice fırçalayın ve diş ipi kullanın. Diş beyazlatma jeli sadece temiz ve lekesiz dişler üzerinde etki gösterir. Jeli uygulamadan önce hazırlanan plağın dişlerinize uygun olup olmadığını kontrol edin. Sonrasında plağı iyice yıkayın ve kurutun. Nem, beyazlatma jelinin etkinliğini azaltır ve süreci yavaşlatır.
  2. Beyazlatıcı Jelin Uygulanması: Jeli sadece dişlerin ön yüzeyine gelecek şekilde uygulayın. Uygulama sonrası şırınganın ağzımı kapatın ve tekrar kullanana kadar açmayın. Beyazlatma plağını kesinlikle jel ile doldurmayın. Her diş için toplu iğne başı kadar jel yeterli olur.
  3. Beyazlatma plağının dişlere yerleştirilmesi: Plakların dişler üzerine sıkıca oturduğuna emin olun. Eğer kenarlardan jel sızıntısı olursa mutlaka hemen pamuk veya peçete ile silin.
  4. Jeli önerildiği süre boyunca uygulayın: Alt ve üst çene için ağartma jelini birlikte kullanın. Doktorunuza farklı bir şekilde önermediyse günlük 2 saat kullanım yeterli olur. Dişlerde hassasiyet olursa bir kaç gün ara verin.
  5. Beyazlatmadan sonra: Plakları dişlerinizden çıkarın ve dişlerinizi su ile durulayın. Plak üzerindeki jeli fırça yardımıyla temizleyin. Tercihen beyaz renkli bir diş macunu kullanın ve rutin diş temizliğinizi yapın.

Dişler üzerinde daha beyaz nokta nokta lekeler görebilirsiniz. Endişe etmeyin kalıcı değiller. Diş beyazlatma jelinin daha uzun bir süre kullanılabilir kalması için tercihen buzdolabında saklayın. Oda sıcaklığında 1 yıl, buzdolabında saklanırsa 2 yıl raf ömrü vardır.

Beyazlatma Jeli Fiyatları ne kadar?

Genelde Birleşik Krallık veya Amerika Birleşik Devletleri tarafından üretilen özel diş beyazlatma ürünlerinin maliyeti genelllikle dolar üzerinden hesaplanmaktadır.Fiyatları alışveriş yaptığınız platforma göre değişen bu ürünleri online olarak satın almak mümkündür. Diş beyazlatma jeli içeren kalem, şerit gibi ürünlerin fiyatları ortalama 20 ila 30 $ aralığında değişir.

Diş beyazlatma jeli kullananlar küçük bir araştırmayla uygun fiyatlı ürünler hakkında bilgi sahibi olabilir. Ancak jellerin etkisinin kısa süreli ve yüzeysel olduğu unutulmadan karar verilmelidir. Eğer profesyonel bir beyazlatma düşünüyorsanız diş beyazlatma fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Dişlerdeki renk değişimleri genelde hastalık veya ilaç kullanımı gibi içsel nedenlerden kaynaklanan kalıcı sorunlar olduğundan, dişlerinizin rengine dair şikayetleriniz için önce diş hekiminizle görüşmeniz önerilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top