Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer, Kalıcı mı?

diş beyazlatma ne kadar sürer

Daha parlak ve beyaz bir gülümsemeye sahip olmak isteyen kişilerde hem klinikte hem de evde uygulanabilir yöntemler oldukça popüler. Diş hekimi tarafından uygulanan diş beyazlatma işlemi 30-45 dakikada tamamlanabilirken, evde yapılan uygulamalarda bu süre günler ve hatta ayları bulabilir. Bu yazımızda tercih edilen diş beyazlatma yöntemine göre dişlerin beyazlaması ne kadar sürer inceliyoruz.

Profesyonel diş beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

Kliniklerde kimyasal ve ışıkla aktive olan olmak üzere iki tür ofis tipi beyazlatma yöntemi tercih edilir. Bu yöntemde kullanılan beyazlatıcı jeller çok kuvvetli olduğu için mutlaka bir profesyonel tarafından uygulanmalıdır.

Kimyasal ve mavi ışıkla aktive olan sistemlerde diş beyazlatma işlemi genellikle 15 er dakikalık üç seans şeklinde gerçekleştirilir ve toplam süre 45-60 dakika arasındadır. Lazerle uygulanan diş beyazlatma sistemlerinde işlem süresi her diş başı yaklaşık 1 dakikadır ve toplamda 30 dakika civarında sürer. Lazerle diş beyazlatma işlemi diş üzerinde en kısa sürede sonuç veren yöntem olmasına rağmen, güvenlik endişeleri nedeniyle bu uygulama önerilmez.

Evde kendi kendine yapılan diş beyazlatma uygulaması ne kadar sürer?

Dişlerinizi evde kendi kendinize beyazlatmak istiyorsanız; kişiye özel hazırlanan ev tipi beyazlatma sistemlerinin yanında tercih edebileceğiniz pek çok fabrikasyon ürün var.

Beyazlatma plağı ve jeller

Profesyonel ev tipi beyazlatma kitlerinde kişiye özel olarak bir beyazlatma plağı hazırlanır. Diş hekimin tercihine göre bu plaklarda %10-16 arasında karbamid peroksit bulunur. Kullanıcı bu plakları diş hekiminin önerileri doğrultusunda günde 30 dakika- 2 saat arasında takar. Buradaki bilimsel araştırma günde 30 dakika olarak uygulanan beyazlatma plağının yaklaşık 5 gün içerisinde beyazlama sağladığını söylüyor. Genellikle üç uygulamadan sonra beyazlatma gözle farkedilebilir hale gelir. Kitin içerisinde 9 adet jel bulunduğu için diş beyazlatma işlemi yaklaşık 3 hafta civarında sürer.

Beyazlatıcı şeritler

Beyazlatıcı şeritleri kullanan bir birey için günde bir ila iki saat arasında bir kullanım uygun olacaktır. Bu jel şeritler 2-3 haftalık düzenli kullanımlarda etkili sonuçlar verebilmektedir.

Beyazlatıcı Diş Macunu

Beyazlatıcı özelliği olan diş macunları, diş lekelerini kazıyan hafif enzimler içerirler. Diş lekelerini daha etkin bir şekilde temizlemek isteyen biri elektrikli diş fırçalarını tercih edebilir. Günde iki kez kullanılması gereken bu macunların düzenli kullanımı ile birlikte diş beyazlatma etkisi göstermesi iki ila altı hafta sürer.

Beyazlatıcı gargaralar

Gargara kadar rahat kullanılan bu ürünler, içeriğinde lekelerle reaksiyona giren peroksit gibi oksijen kaynakları içerir. 2014 yılında yapılan bir araştırmada günde iki kez yapılan 30 saniyelik durulama ile ortalama üç ay içerisinde dişlerin renginin 1 veya 2 ton arasında açılabileceği bulunmuştur . En yavaş etki gösteren diş beyazlatma seçeneklerinden biridir.

Diş beyazlatmanın kalıcılığı ne kadar sürer?

Diş beyazlatma yöntemleri ile elde edilen beyazlığı kalıcılık süresi; dişlerin mevcut tonu, beyazlama miktarı, günlük alışkanlıklar, yaş ve diyet gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Yakın zamanda yapılan bir klinik çalışmada bir hafta arayla iki seans ofis tipi beyazlatmanın arkasından, 3 ay boyunca evde beyazlatma işlemine devam edilmesinin renk değişikliğini korumada daha fazla etkili olduğu belirtilmiştir.

Diş beyazlatma sonrası hassasiyet ne kadar sürer?

Beyazlatma işlemi sonrası hastada görülen hassasiyet farklı olabilir. Genellikle 1 ila 3 gün içerisinde bu hassasiyetin geçmesi gerekir. İlk gün gerekli olduğu durumda ağrı kesici kullanılabilir. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir