Diş Beyazlatma Ürünleri Sağlıklı mı Kullananlar Tavsiyeler

Diş Beyazlatma Ürünleri Sağlıklı mı Kullananlar Tavsiyeler

diş beyazlatma ürünleri sağlıklı mı

Diş beyazlatma tedavisi; sararan ve renk değiştirmiş dişler için uygulanan oldukça etkili ve kolay bir prosedürdür. Bu tedavinin yanında lekelenmeler için evde kendi başınıza kullanabileceğiniz pek çok beyazlatıcı ürün çeşidi vardır.

Beyazlatıcı diş macunu, diş kalemi, şeritler ve aktif karbon gibi ürünler evde ve anında beyazlatma için idealdir.

Peki bu ürünler gerçekten işe yarıyor mu ya da kullanıcıların dikkat etmesi gereken riskler var mı?

Ev Tipi Diş Beyazlatma Ürünleri

Beyazlatıcı diş macunları: Diğer macunların aksine beyazlatma etkisine sahip diş macunlarında genelde karbamid peroksit bulunmaz. Beyazlatıcı diş macunları bu etkiye mavi kovarin isimli bir madde içeriğiyle sahip olur ve tek fırçalamada, anında etki gösterir.

Beyazlatma şeritleri: Her biri farklı etken maddeye sahip olan beyazlatıcı şeritler uzman ürünlerinden daha az hidrojen peroksit içermesiyle avantaj sağlar. Bu ürünlerin bazıları gün içinde 1, bazıları 2 kere kullanılmalıdır.

Diş beyazlatıcı kalemler: Aslında şeritlerle benzer etki mekanizmasına sahip olan beyazlatıcı kalemlerin kolay taşınabilir olması ve her yerde uygulanabilir olması oldukça sevilen bir ürün olmasını sağlar.

Eczanelerde Satılan En İyi Diş Beyazlatma Ürünleri

Dişlerinizi tıpkı bir profesyonel gibi beyazlatmak istiyor ancak macun veya kalem gibi ürünleri yeterli bulmuyorsanız, pek çok eczaneden aktif kömür temin edebilirsiniz.

Dişe tıpkı diş macunu gibi uygulanan bu ürünler içerisindeki bileşenler sayesinde şaşırtıcı sonuçlar verebilir. Ancak güçlü bir madde olduğu için kullanım öncesi kendi diş hekiminizden onay almanız önerilir.

Diş Beyazlatma Ürünleri İşe Yarıyor mu?

Ev tipi diş beyazlatıcı ürünler, diş hekimlerinin kullandığı beyazlatıcı ürünlerden farklı olarak karbamid peroksit içermez veya eser miktarda içerir. Bu maddenin içeriğinde bulunmaması, ev tipi ürünlerin daha düşük maliyetli olmasının nedenini gösterse de aynı zamanda çok daha geç etki etmelerine neden olur.

Ev ortamında uygulanabilen beyazlatıcı ürünlerin etkisinin kalıcı olmadığı ve daimi beyazlık için ürünlerin düzenli ve doğru kullanımının şart olduğu unutulmamalıdır.

Diş Beyazlatma Ürünleri Sağlıklı mı?

Diş beyazlatıcı ürünlerin özellikle ev tipi olanları faydalarıyla avantajlı gibi görünse de aslında yoğun doz ve sık kullanımda bazı yen etkiler görülebilir:

  • Diş hassasiyeti: İlk uygulamada veya ikincide anlaşılamayan hassasiyet sorunu beyazlatıcı ürünlerin uzun zaman içerisinde belli olan yan etkilerindendir. Eğer dişlerinizde hassasiyet şikayetiniz oluştuysa hekiminizin potasyum nitrat ve sodyum florür jeli içeren ürünler önermesi olasıdır.
  • Diş etlerinde tahriş: Beyazlatıcı ürünlerin zaman içerisinde neden olabildiği diş eti sorunlarından aşınma ve tahrişler için ürün kullanımına ara vermek gerekir. Diş etlerindeki olumsuz etkiler, ürünü kullanmayı bırakanlarda kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Diş Beyazlatma Ürünleri Kullananlar

Diş beyazlatma ürünlerinden ev ortamına kendi başına faydalananların;

  • Daha hızlı ve etkili sonuçlar için ürün kullanımı sonrasında çay, kahve gibi içeceklerden ve pigmentli yiyeceklerden uzak durması,
  • Her yeme içmeden sonra ağzı çalkalama ve mümkünse dişlerin fırçalanması,
  • Ürünü yazılı talimata uygun şekilde ve sıklıkta kullanması önerilir.

Kişilerin kullandığı ürüne göre değiştiği gibi, kurallara ne kadar uyarak uygulama yaptığı da alınan olumlu sonuçları değiştirir.

İmplant, kron kaplama, köprü diş veya takma dişleriniz varsa diş hekiminizle iletişime geçerek kullandığınız ürünlerin uygunluğundan emin olabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Ürünleri Tavsiye

Bazı ürünlerin üzerinde Diş Hekimleri Birliği gibi farklı kuruluşlara ait damgalar bulunur. Bu damgaya sahip olmayan her ürün kalitesiz veya sağlıksız değildir. Ancak ürünlerin herhangi bir üst kurul tarafından onaylanmış olması, güvenilir ve etkili ürünü bulmanıza yardımcı olur.

Genel olarak diş beyazlatma etki ürünlerin bilinen bir yan etkisi bulunmamakta, ancak güvenli kullanım için ambalaj üzerindeki talimatlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diş Beyazlatma Ürünleri Sağlıklı mı Kullananlar Tavsiyeler Yorumları

  1. ucuz toz olanlar diş etlerine zararı var diye biliyorum. iyi bir macun yada tavsiye edeceğiniz diş beyazlatıcı bir ürün var mı diş ve diş etlerine zararı olmayan

    1. Diş beyazlatma ürünü olarak adlandırılan ucuz yada pahalı, toz yada macun kıvamındaki tüm ürünler; içeriğindeki aşındırıcı partiküller ile mekanik olarak dişin dış yüzeylerindeki lekeleri gidermek için tasarlanmıştır. Dişinizin küçük bir kısmında yer alan lekeyi gidermek için bu aşındırıcı ürünleri maalesef tüm yüzeyine her gün sabah akşam uygulamak durumunda kalırsınız ki bu hem diş minesini uzun vadede aşındırır hemde diş etlerini sizinde söylediğiniz gibi tahriş eder. Diş hekimleri ise o lekeleri gidermek için ultrasonik titreşim yayan cihazı lekenin üzerine dokundurur ve o titreşim nedeniyle leke dişten uzaklaşır. Nokta atışı yani. Diş fırçalamadaki amaç leke çıkarmak değil, diş üzerindeki yumuşak plak tabakasını uzaklaştırmak olmalıdır. Bu bilgiler ışığında benim size tavsiye edebileceğim zararsız bir ürün yok.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top