Diş FiyatlarıDiş Sağlığı

Diş Dolgusu Ne Kadar? Diş Dolgusu Fiyatları

Diş sağlığı amacıyla uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de diş dolgusu işlemidir. Diş kaybının en temel sebeplerinden biri olan diş çürümeleri, erken sürede tespit edildiği zaman diş dolgusu yöntemiyle rahatlıkla tedavi edilebilir. Dolgu yaptırmak isteyenlerin merak ettiği en önemli konulardan biri de diş dolgusu ne kadar sorusudur. Diş dolgusu işlemi, dişleri temizletme uygulaması gibi yapılabilecek en uygun maliyetli bir tedavi türüdür. Kısacası diş dolgusu fiyatı, belirli diş tedavisi yöntemlerinden çok daha uygundur.

Dişlerin üzerinde biriken bakteri türdeki plaklar, dişlerin kısa sürede çürümesine sebebiyet verir. Diş çürümelerinin başlaması ile birlikle diş minesinde belli başlı çözülmeler başlayacaktır. Yumuşayan bu mine tabakaları, bakteri plaklarının da etkisi ile beraber gün geçtikçe aşınır. Mine tabakasında bulunan çürükler ilerlemeye başlayarak dentin tabakasına gelecektir. Dentin tabakasının tam altında bulunan diş pulpası, sıcak, soğuk ya da ekşi yiyecek ve içeceklere karşı oldukça hassastır.

İlerlemiş olan diş çürüklerinde, sıcak, soğuk ya da ekşi besinler tüketildiği zaman ağrılar görülmeye başlar. Dişler, tam manasıyla ağrı yapmadan önce çürük diş temizlenip dolgu yapılırsa çok daha sağlıklı sonuçlar alınacaktır. Ağrı meydana gelmeden önce diş çürüğünü saptamak, sadece düzenli bir şekilde diş doktoru kontrolleri ile mümkün olur. Ağrı ile beraber sinyal vermeye başlayan dişlere dolgu yapılması gerekir. Ancak hassasiyetlerden dolayı meydana gelebilecek ağrı dolgudan sonra bir müddet daha devam edebilir. Bazı durumlarda ise dolgu işleminden sonra şiddetle artan ağrıların tedavisi için kanal tedavisi tercih edilebilir.

Diş Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Diş dolgusu amacıyla başvurulan diş klinikleri ya da hastanelerde, uygulama aynı gün içinde tek bir seansta bitirilir. Uygulamaya başlamadan hemen önce renkler skalası aracılığıyla diş rengi titiz bir şekilde tespit edilir ve dişlere uygun olacak renkte dolgu hazırlanır. Diş hekimi, dolgunun çok daha estetik ve doğal görünmesini sağlayacaktır. Diş dolgusu uygulamasından önce ilk etapta hastaların, diş ve ağız sağlıkları kontrol edilecektir.

Çürük diş temizlendikten sonra diş oyuğu kısmında uygun olabilecek bir zemin hazırlanır. Ardında kavite de meydana getirildikten sonra dolgunun tutulabilmesi amacıyla az miktar asit işlemi yapılır. Son olarak dolguya estetik şekiller verildikten hemen sonra yapılan dolgunun sertleşebilmesi için özel bir ışık tutulur. Meydana gelebilecek diş yüksekliklerine karşı çene kapatma problemleri de ortadan kaldırıldıktan sonra cilalama uygulaması yapılarak tedavi sonlandırılmış olur. Diş dolgusu süresi tüm işlemlerle beraber ortalama 25-30 dakika kadar sürecektir. Tüm bunlarla beraber bu işlem, aynı güç içerisinde birden fazla diş sorunları için uygulanabilir.

Diş Dolgusu Ne Kadar Dayanır?

Diş dolgusunun ne kadar dayanacağı hem dolgu yapılan hastanın ağız hijyenine olan titizliğine hem de dolguyu yapan diş doktorunun tecrübesi, yeteneği ve kullandığı malzemeler ile doğrudan ilgilidir. Yapıları açısından ana dişlere oldukça benzeyebilen diş dolguları için iletilen en fazla şikâyet dolgunun aniden düşmesidir. Diş dolgularının aniden düşmesi birçok nedene bağlı bir şekilde değişmekle beraber en çok karşılaşılan sebep çok sert olan bir maddenin ısırılması durumudur. Bu sebeple dişleri kırabilecek her çeşit maddeden (özellikle de kabuklu olan kuruyemişlerin diş ile kırılmaya çalışılması gibi) kesinlikle kaçınmak gereklidir.

Çürük diş temizlendikten sonra meydana gelen boşluğu doldurmak amacıyla yapılan dolgu çeşitlerinden olan amalgam dolgu türü, en fazla ömre sahip dolgu çeşidi olarak bilinir. Genel olarak amalgam dolgu, 15 ile 17 yıl süre boyunca dişlerde sorunsuz bir şekilde kalabilir. Dıştaki basınçlara karşı diğer dolgu türleri ile kıyaslandığında oldukça güçlü olması sebebiyle çoğunlukla arka dişlerdeki dolgu işlemlerinde kullanılır. Bunun sebebi estetik manada arka dişlerdeki amalgam bazlı dolguların olası bir kaygı oluşturmaması ve yoğun çiğneme eyleminde bile uzunca yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde dayanabilmesidir.

Ön Diş Dolgusu Ne Kadar Dayanır?

Ön diş dolgusu genel olarak estetik bir şekilde yapılır. Beyaz diş kaplamaları olarak da isimlendirilen estetik amaçlı dolgular, 5 ile 10 yıl kadar dayanabilir. Ancak dolguların ömrünün uzun olması için dişler, her öğünden sonrası düzenli bir şekilde fırçalanmalı, özellikle de akşam uyumadan önce diş ipleri yardımıyla diş aralarındaki yiyecek artıkları titiz bir biçimde temizlenmeli ve ağız hijyeni içinde gargara yapılması gerekir. Çiğneme eylemi kendi başına dolgunun aşınması için en önemli neden olarak görülse de meydana gelebilen yeni çürüklere bağlı bir şekilde meydana gelen dolgu aşınması durumunda dolguların değiştirilmesi gerekir. Dolguların kenar kısımlarının açılmasına bağlı bir biçimde meydana gelen sızıntı durumları da bir müddet sonra şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olacaktır ve bu ağrılar, ilk etapta çiğneme sırasında hissedilir. Dolguda yaşanan bu açılmaların genişlemesi ile birlikte belli bir süre sonra bu ağrılar, nefes alışveriş esnasında da hissedilir. Bu sebeple yapılan dolguyu rahat bir şekilde kullanabilmek için dolgulara da gerekli özen gösterilmeli ve mutlaka ağız bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Özelde Diş Dolgusu Ne Kadar?

Özelde diş dolgusu fiyatları, yine hekimin tecrübesine, kullanılan malzemeye, diş yüzeyine ve coğrafi konumlara göre değişebilir. Örneğin amalgam dolgu ile inley dolgu fiyatları birbirlerinden farklıdır. Ayrıca Antalya, İzmir, İstanbul ve Ankara’daki kliniklerde dolgu ücreti değişkenlik gösterebileceği gibi Manavgat, Side, Belek, Lara ve Kemer’de de farklılıklar olabilir. Genel olarak diş dolgusu fiyatları şunlardır;

  • Amalgam dolgu fiyatları genel olarak 155 TL ile 255 TL arasında değişmektedir.
  • İnley dolgu fiyatları 340 TL ile 370 TL arasında değişmektedir.
  • Kompozit dolgu fiyatları ise 195 TL ile 240 TL arasında değişmektedir.

Diş Dolgusu Ne Kadar Süre Kullanılır?

Diş dolgularının genel olarak ömrü 5 ile 10 yıl arasında değişir. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi hastaların diş ile ağız bakım rutinleri ve yeme alışkanlıkları gibi unsurlara göre bu süreç kişiden kişiye göre de değişkenlikler gösterecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp ile Hızlı Fiyat Al