Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Nedir ? Nasıl Yapılır?

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Nedir ? Nasıl Yapılır?

diş eti problemleri

Bazı durumlarda diş eti çekilmesi gibi bazı diş eti durumlarını ve hastalıklarını tedavi etmek amacıyla cerrahi operasyon gerekebilir. Bu tür ameliyatlar genel olarak diş eti ameliyatı olarak bilinmektedir. Diş eti çekilmesi ameliyatı, diş etlerini ve bunun sebep olabileceği olası bir hasarı tedavi etmeyi amaçlar. Cerrahi operasyonda hasarlı olan kemikler ile dokular tekrardan onarılır, olası diş kayıplarının önüne geçilir, dişlerin arasındaki diş eti boşlukları minimuma indirilir,  kemik çatlaklarındaki olağan bakteriyel gelişme risklerini azaltmak amacıyla çene yeniden şekillendirilir,  enfeksiyon ve bakteriler tamamen ortadan kaldırılır.

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Fiyatı

Diş eti çekilmesi ameliyatı fiyatları, klinik ile hastanelere göre farklılıklar gösterir. Ayrıca Antalya, İzmir, Ankara ve İstanbul’da diş eti ameliyatı fiyatları değişken olabileceği gibi Lara, Side, Kemer, Belek ve Manavgat’ta da fiyatlar oynaklık gösterecektir.

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Diş hekimi, cerrahi operasyonun güvenli olduğundan emin olması amacıyla ameliyat öncesinde muayene yapar. Prosedürün türlerine bağlı olarak bir dizi işlem gerekebilir. Diş eti ameliyatı gibi dişle alakalı birçok cerrahi prosedür, ortalama olarak 2 saat kadar sürer. Ameliyatın konforlu geçmesi için lokal anestezi ile sedasyon (uyku hali) ya da bazı durumlarda genel anestezi tercih edilebilir. İşlem esnasında diş hekimi, olası enfeksiyon risklerini azaltmak amacıyla cihazlar ve örtüler de dahil olmak üzere steril ekipmanlar tercih edecektir.

Hekim, diş eti hatları boyunca küçük kesikler yaptıktan sonra diş etlerini bir miktar dişlerden uzaklaştıracaktır. Bu durum, hekimin diş köklerini çok daha iyi bir şekilde görmesini sağlar. Böylece plak, tartar ya da enfeksiyonu tam manasıyla temizleyebilir. Bu derinlemesine temizliğin hemen ardından hekim, kemik rejenerasyon prosedürleri, tekrardan şekillendirme ve diğer planlı prosedürleri uygular. Planlanan diş eti ameliyatı tamamlandığı zaman hekim, diş etlerini ince dikişler kullanarak yerine tekrardan diker.

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Diş eti çekilmesi ameliyatından önce hastalar, kan sulandırıcı ilaç kullanmamalıdır, sigara ile alkol tüketmemeli ve dengeli bir şekilde beslenmelidirler. Hekim, ameliyattan önce gereken uyarıyı yapacaktır. Özellikle de diş eti ameliyatı sonrası prosedürün başarısı için oldukça önem taşır. Diş hekimi, ameliyattan sonra mümkün olan en hızlı iyileşmenin ne şekilde sağlanacağı hakkında ayrıntılı talimatlar verecektir. İyileşme süreleri gerçekleştirilen ameliyatın boyutuna bağlı olacaktır.

Genel olarak hastalar, diş eti ameliyatı sonrası ağrı kesici ilaçlara ihtiyaç duyacaktır. Hekim, gerekli olacak ilaçları reçete edecektir. Ayrıca uygulamadan sonra sorunlu bölge temiz tutulmalı, enfeksiyonları önlemek için antiseptik bir şekilde gargara kullanılmalı, birkaç hafta boyunca yorucu egzersizlerden kaçınılmalı, ameliyattan sonra yumuşak yiyecekler yenmeli ve sigara kesinlikle içilmemelidir.Hastaların diş etleri, operasyondan sonra farklı görünebilir veya hissedilebilir. Diş etleri ile beraber dişler kısa sürede sıkılaşır, iyileşir ve daha güçlü bir hale gelir.

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top