Diş Eti Çekilmesi Nedir? Nasıl Olur ?

diş eti çekilmesi tedavisi

Diş etleri, anormal bir şekilde ise diş çevresi boyunca geriye çekilebilir. Diş kökleri tamamen açığa çıktığı zaman diş etlerinde büyük sorunlar, dişlerde çürümeler, enfeksiyonlar ve diş kayıpları riskiyle karşı karşıya kalınabilir.  Hastalar, diş eti çekilmesi tedavisine erken bir aşamada başlarlarsa diş eti çekilme süreci durabilir ya da durum, tersine dönebilir. Çekilme durumu şiddetliyse, dişlerde hassasiyet, ağrı ya da enfeksiyon benzeri semptomlara sebep oluyorsa önleme amaçlı çeşitli tedaviler bulunur. Bu tedavi yöntemleri, derinlemesine temizlik, ilaç uygulamaları ve doku greftlerini içermektedir. Diş eti çekilmesi, yaygın olan bir durumdur. Ancak insanlar, diş etlerinin çekildiğini ağrı veya iltihap meydana gelmeden fark edemeyebilirler.

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri

Diş eti çekilmesi nedenleri arasında kötü bir ağız hijyeni ve periodontal hastalıklar başı çeker. Bununla beraber iyi bir ağız hijyeni olan kişilerde de çekilmeler olabilir. Diş etinin fiziksel olarak aşınması ve diş eti iltihabı da çekilmenin başlıca nedenleri arasındadır. Bazı insanlarda ise kalıtsal etkenlerden dolayı bu sorun meydana gelebilir. Güçlü bir şekilde diş fırçalama ile diş etlerinin fiziksel olarak aşınması ya da sert diş fırçaları kullanılması da bu sorunun diğer bir yaygın sebebi arasındadır. Aşırı düzeyde diş fırçalama, ağız hijyeni sağlıklı olsa bile diş eti çekilmesine neden olabilir.

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri ve Tedavisi

Bu tür fiziksel sorun, genel olarak ağzın sol kısmını çok daha fazla etkiler. Bunun sebebi birçok insanın, dişlerini sağ eliyle fırçalamasından ve bu durumda sol diş etine daha fazla baskı yapmalarından kaynaklanır.  Diş eti çekilmesinin diğer nedenleri arasında dudak ya da dilde piercing kullanımı, yanlış hizalanan dişler ve diş tedavilerinden kaynaklanan hasarlar yer almaktadır. Bazı kişiler ise daha hassas bir yapıya sahip olduklarından dolayı daha fazla risk altında bulunurlar. Daha ince bir diş eti dokusu, plakların iltihaplanmaya sebep olma olasılığını ciddi oranda artırır.

Tüm bunlarla beraber periodontal hastalıklar da çekilmenin çok yaygın bir sebebidir. Periodontal hastalıklar, enflamatuar bir reaksiyonla beraber diş etrafındaki destekleyici olan doku ve kemiklerin de kaybına sebep olur.

Hafif dereceli diş eti şişmesi gibi vakaların birçoğunun tedaviye ihtiyacı olmaz. Yalnızca diş hekimleri, önleme konusunda bazı tavsiyeler verebilir ve diş etlerini düzenli olarak izlemeyi önerebilir. Etkili ancak yumuşak bir şekilde diş fırçalamayı öğrenmek de etkili bir erken müdahale olarak bilinir. Tedavi yöntemleri her klinikte aynı olmayabilir. Antalya, İzmir, Ankara ve İstanbul’daki klinik veya hastanelerin tercih edecekleri tedavi yöntemleri gibi Manavgat, Side, Belek, Kemer ve Lara’daki kliniklerin uygulama yapacağı tedavi prosedürleri birbirlerinden farklı olabilir. Genel olarak diş eti çekilmesi tedavisi için aşağıdaki seçenekler tercih edilmektedir;

  • Duyarsızlaştırıcı vernikler, maddeler ve dentin bağlayıcı bileşenler: Bu tarz ürünler, sorun yaşanılan diş kökünün hassasiyetini minimuma indirmeyi amaçlamaktadır. Duyarsızlaştırıcı olan maddeler, sinirsel semptomları tedavi eder ve hassas olan dişlerin de fırçalanmasını kolaylaştırarak diş hijyenini korumaya yardımcı olacaktır. Ayrıca diş eti şişmesi için de fayda sağlar.
  • Kompozit restorasyon: Diş hekimi, diş kökü yüzeyini kaplamak amacıyla diş renginde kompozit reçineler kullanabilir. Ayrıca bu şekilde dişlerin arasındaki siyah boşluklar da kapatılabilir.
  • Çıkarılabilir kaplamalar: Bu tarz uygulamada, genel olarak akrilik ya da silikon kullanılır. Çekilme sebebiyle genişlemiş olan et dokusunun yapay olarak yerini alır.
  • Ortodonti tedavisi: Bu uygulama, dişlerin konumunu uzun bir süre yavaşça hareket ettirebilen tedavileri içermektedir. Bu yeniden konumlandırma tedavisi, meydana gelen kenar boşluğunu düzeltir ve dişleri temiz tutmayı da kolaylaştırır.
  • Diş eti ameliyatı: Diş hekimi, daha ciddi vakaları tedavi etmek amacıyla son olarak cerrahi operasyon düşünebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top