Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Düzelir ?

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Düzelir ?

diş eti çekilmesi

Diş eti çekilmesi tedavisi genel olarak diş eti sorunlarının nedenine bağlı olarak planlanır. Bu sorunun sebebi sert şekilde diş fırçalama ya da kötü bir ağız hijyeniyse diş hekimi fırçalama ve diş ipi kullanma talimatları verir. Plaklar ile savaşan, günlük olarak kullanılan gargara ürünleri de dişlerin arasında bulunan plakların giderilmesine yardımcı olabilir. Diş eti çekilmesini tedavi etmek amacıyla ölçeklendirme ve kök planlaması ismi verilen derinlemesine bakım uygulamalarına da ihtiyaç olabilir. Ölçekleme ve kök planlaması esnasında diş hekimi, tartar ve plakları dişlerin yüzey ve kök kısımlarından temizleyecektir.

Çekilme durumu ciddi ise aşılama veya doku greftleme ismi verilen bir prosedür uygulanarak çekilen diş eti dokuları yeniden düzenlenebilir. Bu prosedür, diş eti dokusunun ağız içerisinde başka bir bölgeden alınmasını ve dişlerin çevresindeki diş eti dokusunu kaybeden alana aşılanmasını ya da yapıştırılmasını içermektedir. Sorunlu olan alan tam manasıyla onarıldıktan sonra kalan diş kökü korunarak daha doğal ve estetik bir görünüm kazandırılabilir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Düzelir?

Diş eti çekilmesi sorunundan sonra diş etlerinin yeniden yerine gelmesi oldukça zordur. Bu yüzden diş eti tedavisi, genel olarak dişlerdeki et çekilmesini yok etmek yerine daha çok diş çekilmesi sorununu durdurmayı amaçlar. Bu probleme neden olan plaklar ile beraber bakteriler de dişin alt katmanlarından temizlenir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesinin birçok nedeni bulunur. En ciddi olan neden ise periodontal hastalıktır. Diğer olası nedenler ise şunlardır;

 • Yaş ilerlemesi,
 • Zayıf olan ağız ve diş hijyeni,
 • Diyabet (şeker hastalığı) gibi kronik tıbbi sorunlar.
 • Spor yaralanmaları ya da ağızda olası başka bir travmalar,
 • Sigara kullanımı,
 • Dişlerin doğru bir şekilde hizalanmaması: Belirgin olan diş kökleri, yanlış bir şekilde hizalanmış dişler ya da bağlantı kasları, diş eti dokularının yerinden çıkmasını ciddi oranda zorlayabilir.
 • Uygun durumda olmayan kısmi protezler,
 • Özellikle uyku esnasında sürekli olarak diş sıkma.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur Tedavisi?

Diş eti çekilmesi nedenleri arasında genel olarak yaşlanma, sigara kullanımı, şeker hastalığı, hatalı yapılan dolgular, diş eti iltihapları, dişteki çapraşıklıklar ve hatalı olan diş fırçalaması gibi etkenler bulunur. Diş eti çekilmesi tedavisi için farklı yöntemler tercih edilebilir. Diş eti tedavisi için ilk olarak çekilmenin nedeni belirlenmelidir. Basit olan koruyucu uygulamalar ya da diş eti operasyonları ile beraber çekilmeler hızlıca tedavi edilebilir. Diş eti çekilmesini önlemek için şunlara dikkat etmek gerekir;

 • Sigara kesinlikle bırakılmalıdır.
 • Yumuşak düzeyde bir diş fırçası tercih edilmelidir. Diş fırçasını ise çok fazla bastırmadan sadece süpürerek hareket ettirilmesi gerekir.
 • Bakteri engelleyen gargara ürünleri ve diş ipi kullanılmalıdır.
 • Diş gıcırdatma sorunu varsa uyumadan önce ağız koruyucu ürünler kullanılmalıdır.
 • C vitamini ve omega 3 bakımından zengin olan besinler tüketilmelidir.
 • Bol miktarda su içilmelidir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Ücreti

Diş eti çekilmesi tedavisi ücreti, lokasyon, uygulama süresi ve diş eti ile dişlerin durumuna göre değişecektir. Lokasyon farklılığından dolayı İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’de bulunan klinik ya da hastanelerdeki fiyatlandırmalar da farklı olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top