Ana Sayfa Dolgu ve Kanal Tedavisi Diş Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer? Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Diş Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer? Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Kök dolgusu veya kök kanalı adıyla da duyabileceğimiz diş kök kanalı tedavisi, dişin derin katmanlarındaki enfeksiyonu gidermek için diş yüzeyine açılan bir deliği ve delikle ulaşılan kanallardan enfekte dokuları temizlemeyi kapsayan bir prosedürdür.

Kanal tedavisinin birkaç saat süren tek bir seansla tamamlanması mümkün olduğu gibi ciddi vakalarda birkaç seansa çıkması da mümkündür.

Dişin farklı katmanlarını, kökünü veya diş etini ilgilendiren enfeksiyonlarda oldukça etkili bir tedavi olan kanal tedavisinin uygulanması bazı durumlarda zorunlu olabilir.

Peki kanal tedavisi olanları neler bekler ve bu tedavinin ne kadar sürmesi beklenmektedir?

Enfekte olan dişlerde ve çevresinde;

  • Şişkinlik
  • Kızarıklık
  • Ağrı
  • Kanama
  • Renk değişikliği

gibi standart belirtiler gözlemlenir. Pek çok diş probleminin ortak belirtileri olan bu şikayetleri pek çok hasta göz ardı eder ve enfeksiyonun ilerlemesine neden olur.

Özellikle dişin iç katmanlarını etkileyen ve köke kadar inen enfeksiyonlarda bir süre sonra enfeksiyonun neden olduğu şikayetler azaltmakta, bunun nedeniyse artık acı hissini ileten sinir dokuların da hasar görmeye başlamasıdır.

Sonuçta, enfeksiyonun ilerlemesi tüm vücudu etkisi altına alabilecek ciddi bir tabloya dönüşür ve bu nedenle şikayetlerin belirmesiyle birlikte tedavi prosedürüne başlanması önemlidir.

Kanal tedavisinin, farklı diş enfeksiyonlarında en etkili sonuçları sağladığı ancak başarı oranının tedaviye erken başlanmasıyla da ilgisi olduğu bilinmektedir.

Prosedür kapsamında;

  1. Lokal anestezi uygulanır
  2. Enfekte diş yüzeyine delik açılır ve diş içindeki ilgili kanallara ulaşılır
  3. Kanal yoluyla hasarlı dokular temizlenir
  4. Genişleyen kanal geçici olarak ilaçla ya da direkt kalıcı dolgu malzemesiyle doldurulur ve işlem tamamlanır.

Diş Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Her bir diş içerisinde pek çok sayıda kanal bulunur. Oldukça küçük olan bu kanalların doğru şekilde temizlenmesi ciddi bir hassasiyet ve dikkat gerektirir.

Birkaç saat süren tek bir seansla kanal tedavisi prosedürü tamamlanabilir.

Hekiminiz ilk seansta kanal içerisine ilaç yerleştirerek ilacın bir hafta kadar kalmasını ve enfeksiyonu tamamen kurutması için beklenmesini uygun görebilir. Bu durumda bir diğer seansta ilaç etkili geçici dolgu çıkarılıp kalıcı bir dolgu malzemesiyle kanal doldurulacaktır.

Endodonti yaklaşımları yüksek başarı oranına sahiptir ve ağız hijyenine dikkat eden hastaların %85’inde kanal tedavisinin etkisini 8 ila 10 yıl koruduğu görülmüştür.

Sigara kullanıyorsanız bırakmanız, hem iyileşme süresini hem de tedavinin etki ömrünü olumlu yönde etkileyecektir.

Kanal tedavisinden sonra dişi güçlendirmek için hekiminiz kron kaplama yapılmasını uygun görebilir. Özellikle nispeten zayıf yapıda olan ön dişlere uygulanan kanal sonrası kaplama sık tercih edilir.

Kanal sonrası kron veya lamine kaplama yapılmasına karar verilmesi halinde tedavinin tam olarak sonlanması birkaç seans daha uzayacaktır.

Kanal Tedavisi Sonrası Uyuşukluk Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi sonrasında şiddetli bir ağrı beklenmez ancak ilk birkaç gün minimal şiddette ağrı normal karşılanır.

Sert yiyeceklerden, sigara kullanmaktan ve sıcak / soğuk besinlerden kaçınarak ağrı süresini kısaltmanız mümkündür.

Daha rahat hissetmeniz için işlem sonrası hekiminiz uygun ağrı kesicileri reçete edebilir.

Geçmeyen veya şiddetlenen ağrılar için vakit kaybetmeden diş hekiminize danışınız.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler

Yirmilik Diş Çekimi Ameliyatı ve Sonrası

Pek çok hastaya yirmilik diş çekimi tavsiye edilir. 17 – 22 yaş aralığında çıkan ve akıl dişi olarakta adlandırılan 20lik dişler;...

Zirkonyum Diş Rehberi: Nasıl Yapılır? Zararları var mı? Fiyatları Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, mükemmel estetik ve dayanıklılık sunan, günümüze kadar üretilmiş en iyi sabit protez türüdür. Zirkonyum diş denince hemen...

Şeffaf Plak Tedavisi ve Fiyatları

Şeffaf plak tedavisi ile orta ve hafif düzeydeki diş çapraşıklıkları başarı ile tedavi edilebilmektedir. Çarpık dişlerini hızlı bir şekilde...

Sinüs Lifting Ameliyatı ve Fiyatları

Sinüs lifting ameliyatı üst çene arka bölgede uygulanacak olan implantınıza yeterli ve sağlam kemik oluşturulmasını sağlar. Eksik dişleriniz için...

En Son Yorumlar