Diş Taşı Temizleme Nasıl Yapılır? Yöntemleri Fiyatları

Diş Taşı Temizleme Nasıl Yapılır? Yöntemleri Fiyatları

Diş veya diş eti yüzeyini ‘’biyofilm’’ şeklinde saran bakteri şeridi plakları, tükürükle sertleşen plaklarsa diş taşını oluşturur.

Diş taşı tedavi edilmediği takdirde diş etlerinde kanama ve enfeksiyona, dişlerdeyse ağrı, çürüme ve iltihaba yol açabilen, bu nedenle acil müdahale edilmesi gereken bir sorundur.

Diş plaklarını ev ortamında ve doğru alışkanlıklarla önlemek veya ortadan kaldırmak mümkün. Ancak diş taşına dönüşen plaklar için diş hekimleri tarafından yapılacak diş ölçekleme prosedürü şarttır.

Diş taşı neden oluşur ve tedavisi için ne yapmak gerekir, sorularının detaylı yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Diş Taşı Nedir?

 

Dişlerin arasını ve yüzeyini kaplayan, yapışkan ve renksiz bir film görünen, mikroorganizmalardan oluşan katmana plak denir. Plaklar;

  • Diş eti ve diş birleşme sınırında
  • Dişlerin arasında
  • Diş eti ve diş üzerinde

gelişebilir.

Dental plak birikir ve temizlenmezse zamanla tükürüğün içerisindeki minerallerle bir araya gelir, sertleşir ve tartar yani diş taşına dönüşür.

Diş taşı pek çok diş eti hastalığının ve diş enfeksiyonunun başta gelen nedenlerinden olup, acil tedavi gerektiren önemli bir sorundur.

Diş Taşı Temizleme Yöntemleri

 

Diş taşlarının oluşmasından önce önlenmesi için plakların temizlenmesi yani günlük ağız bakım rutinine sadık kalınması çok önemlidir. Ancak doğru fırçalama tekniği uyguladığınıza ve dişleri temizlemek için yeterli zaman harcadığınızdan emin olmalısınız.

Elektrikli diş fırçası kullanımının diş plağını çıkarmada manuel fırçadan daha etkilidir. Ayrıca yalnızca diş fırçalamak plak temizliği için tek başına yeterli olmaz ve düzenli diş ipi kullanımı gerekir.

Diş yüzeyinde oluşan biyofilm, yani plak, ağrı durulamak veya suyla çalkalamakla geçmez. Ancak öğünlerden sonra suyla gargara yapmak gibi basit bir yöntem bile dişlerde kalan yemek artığı, şeker ve asidin etkisini azaltmaya yani bakteri çoğalmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Pek çok diş ve ağız bakım ürünü satan online mağazada diş plağı veya taşı çıkarma kitleri görebilirsiniz.

Diş hekimini ziyaret etmeden diş taşlarını çıkarmak isteyenlerin ilgisini çeken bu elektrikli cihazlar, ne yazık ki diş hekimleri tarafından uygulanan herhangi bir tedaviyle aynı etkiyi sağlayabilecek güçte değildir. Ayrıca bu elektrik cihazların çok dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmekte, aksi halde hastaların diş etine veya diş yüzeyine zarar vermesi çok olasıdır.

Plaktan diş taşına dönüşen sertleşmiş yapıların artık evde tedavi edilmesi mümkün olmaz ve bir diş hekiminin profesyonel müdahalesi gerekir.

Diş hekimleri profesyonel kullanım için özel olarak dizayn edilen ince uçlu matkap benzeri cihazlarla, diş taşlarını dişe zarar vermeden çıkarır ve bu işleme diş ölçekleme adı verilir.

Diş ölçeklendirme prosedürü için son dönemde lazer ışınlı cihazlar kullanıldığı da görülmektedir.

Diş ölçekleme cerrahi bir işlem değildir ve geçici, minimal bir sızı haricinde yan etki ve risk taşımaz.

Diş Taşı Temizleme Fiyatları

 

Tercih ettiğiniz klinik, kendi ücretlendirme tarifesi doğrultusunda size yapılan işlemler için farklı ücretleri belirtecektir.

  • Hekiminizin deneyimi
  • Diş taşı tedavisi uygulanacak bölge genişliği
  • Diş taşlarının konumu
  • Diş taşının ne kadar ilerlemiş olduğu

gibi etmenlere göre diş taşı temizleme ücreti de değişir.

Diş taşı temizleme ücretleri hakkında en kesin bilgiyi almak için lütfen hekiminizle görüşünüz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top