Diş Teli Nasıl Takılır? Sorular Ve Cevaplar

Diş Teli Nasıl Takılır? Sorular Ve Cevaplar

İnci gibi sıralanan kusursuz dişlere sahip olmak için diş teli tedavisine başvurabilirsiniz.

Aklınızdaki soruları gidermek, tellerin takılacağı büyük gün gelmeden önce endişelerinizin ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca diş telleri hakkında bilinçli olmak tedaviyi şüphesiz daha başarılı kılar.

Sizler için bu yazımızda diş telinin nasıl takıldığını ve hangi yöntemlerin kullanıldığını detaylıca açıklıyoruz.

Dişlerin eski halini unutturacak denli etkili bir tedavi olan diş teli uygulaması, yaşa ve soruna bağlı olarak seneler boyu sürebilen, görünüm gibi gündelik alışkanlıkların tamamen değişmesine neden olan bir tedavidir.

Diş telinin takılması için önce kişinin ağız içi ölçümleri yapılmakta, sonrasında ağız içi kuruluk sağlanarak işlemlere başlanmaktadır. Diş tellerinin dişe tutunduğu parçalar yani braketler, özel bir yapıştırıcı madde ile diş yüzeyine yerleştirilir.

Yapıştırıcıların sertleşmesi için dişler mavi ışığa maruz bırakılır ve her bir diş üzerine bir braket gelecek şekilde sorunlu tüm dişlere sırayla aynı işlem uygulanır. Braketlerin yapıştırılması sona erince hekiminiz ince ve uzun telleri, lastikler aracılığıyla bu braketler üzerine geçirir.

İndirekt Bonding İle Diş Teli Nasıl Takılır?

 

Geleneksel diş telleri her bir dişin yüzeyine tek tek braket yapıştırılmasını gerektirir. Son teknoloji yöntemlerden indirekt bonding uygulamasında ise bu durum değişir.

Yüksek etkili yöntemlerden indirekt bonding ile tedavi hem çok daha kolay hem de daha kısa sürelidir. Yöntem basamakları şu şekildedir:

  1. Uygulama hastanın ağız ölçülerinin alınmasıyla başlar, bu ölçülere uygun kalıp çıkarılır.
  2. Plak aracılığıyla kalıba takılan braketler hızlıca hastanın dişlere transfer edilir.
  3. Yapıştırıcı sertleştikten ve braketler sabitlendikten sonra lastikler de eklenerek tel takılmış olur.

Tüm bu işlemler ortalama 30-40 dakika sürer. Braketlerin dişe dolaylı olarak takıldığı bu uygulamada, hasta memnuniyeti oranı oldukça yüksektir.

Sık Sorulan Sorular

 

Soru: Şeffaf diş teli nasıl dişlere takılır?

Şeffaf diş telinin takılması diğer diş teli çeşitlerinin takılmasından farklı değildir. Yalnızca kullanılan malzemelerin şeffaf olması nedeniyle hasta tedavi boyunca estetik açıdan daha rahat ve özgüvenli hissetmektedir.

Kullanılan malzeme farkı nedeniyle yalnızca fiyat konusunda değişiklikler olabilir.

Soru: Renkli diş teli nasıl takılır?

Renkli diş telini genelde ortodonti tedavisine başvururken estetik kaygıları olanlar tercih etmektedir. Özellikle gençler arasında renkli diş teli tercihi daha yaygındır.

Takılma aşamalarının diğer diş tellerinden bir farkı yoktur. Renkli diş teli uygulamasında tek fark, diş yüzeyine yapıştırılan braketlerin mavi, pembe gibi farklı renklerde olmasıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top