En İyi Diş Beyazlatma Yolları Nedir?

diş beyazlatma yöntemleri

Diş beyazlatma yolları birkaç farklı uygulamadan oluşur. Bu uygulamaların ortak amacı dişteki renklenmeleri ortadan kaldırmaktır. Diş beyazlatma yolları genel olarak şunlardan oluşur;

Ev Tipi Diş Beyazlatma Uygulaması:

Bu uygulamada diş hekimi, hastadan titiz bir şekilde ölçü alır ve bu ölçüye göre şeffaf bir plak hazırlar. Hazırlanacak olan bu plaklarla beraber diş beyazlatma uygulamasında kullanılacak olan ajanlar, hastaya verilir. Hastalar, diş beyazlatma ajanlarını, plakların iç kısmına uygulayarak gece uyumadan önce dişlerine takar. Uyku esnasında değil de gün içinde bu yöntem kullanılacaksa 4 saat süresince kalıpların ağız içerisinde tutulması gereklidir. Bu aşamada hiçbir şekilde yiyecek yenilmemeli ve sigara gibi zararlı maddeler tüketilmemelidir. Bu uygulama, 3-4 gün boyunca devam eder ve böylece hastaların diş rengi  ortalama 2 ile 6 ton kadar açılır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Uygulaması:

Bu uygulamada ise diş hekimi, diş beyazlatma uygulamasını diş kliniği ortamında gerçekleştirmektedir. Dişlerin yüzey kısmına uygulanabilen bu diş beyazlatma ajanları, özel ışık kaynakları ve özellikle de lazer yöntemi ile 45 dakika boyunca aktive edilerek uygulanır. Bu tarz uygulamada bazı durumlarda tek bir seans yeterli olmayabilir. Bunun için tedavi seans sayıları hastaya göre arttırılabilmektedir.

Doğal Diş Beyazlatma Uygulamaları:

Bu yöntemler ise doğal maddelerin kullanılmasıyla yapılan beyazlatma uygulamalarını içerir. Doğal diş beyazlatma yöntemleri arasında karbonat, yağ çekme ve bazı bitkisel kürler bulunur.

Bu 3 beyazlatma uygulamasında da dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tedaviden sonra en az 7 ile 10 gün boyunca kahve türevleri, çay, kırmızı şarap, sigara ve asitli içecekler gibi dişlerde leke oluşturan ve zarar veren etkenlerden uzak durmaktır. Yapılan beyazlatma uygulamalarının sonrasında elde edilen beyaz dişlerin eski şekline dönüşümü ve kalıcılığı ortalama 2 ile 4 yıl kadardır. Bu sebeple düzenli aralıklarla pekiştirici tedavi yöntemleri uygulanmalı ve her 6 ay içerisinde periyodik kontroller yapılmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top