Evde Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Nedir Nasıl Yapılır

Evde Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Nedir Nasıl Yapılır

doğal diş beyazlatma

Profesyonel diş beyazlatma yöntemleri hakkına detaylı bilgi almak isterseniz prosedür sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Yaşanabilecek birden fazla çevresel ya da kalıtsal durum, dişlerin zaman içerisinde sararıp donuklaşmasına ve hemen ardından dişlerin parlaklığı ile beraber ışıltılarının da kaybolmasına sebep olur. Bazı yiyecekler de dişlerin en dış tabakasını ciddi oranda lekeleyebilir. Tüm bunlara ek olarak, plak birikimleri de dişlerin sarı görünmelerine sebebiyet verebilir. Dişlerdeki bu renk sorunu, genel olarak diş kliniği ziyareti, düzenli bir şekilde temizlik ve de doğal beyazlatma yöntemleri ile birlikte rahatlıkla tedavi edilebilir.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

İlk etapta diş beyazlatmak amacıyla kimyasal olan solüsyonlar ya da farklı maddeler kullanmaya gerek duyulmaz. Doğal yöntemler ile beraber çok kısa bir zamanda dişler, beyazlamaya başlayacaktır. Bu bağlamda yağ çekme yöntemi, anında diş beyazlatma uygulamaları arasında ilk sırada gelir. Yüksek oranda laurik asit taşıması ve çekici bir tadı olması sebebiyle hindistan cevizi yağı, yağ çekme yöntemleri arasında en popüler olan uygulamadır. Gün içerisinde 15-20 dakika boyunca 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını ağızda tutmak, zararlı olan bütün bakterileri tam manasıyla yok eder ve dişler ile beraber diş etlerini de derinlemesine temizler. 

Bir diğer doğal yöntemlerden biri ise sirke ile diş beyazlatma uygulamasıdır. Oldukça güçlü olan elma sirkesi, diş sağlığına ciddi oranda katkıda bulunan antibakteriyel özelliklerinin olmasının yanı sıra dişleri kısa sürede beyazlatma işlevinin olduğu da kanıtlanmıştır. Bununla beraber yapılan klinik çalışmalar, elma sirkesine uzunca bir süre maruz kalmanın dişlere kalıcı düzeyde zarar verebileceğini göstermiştir. Dişleri beyazlatmak için haftada 1 ya da 2 defa dişleri fırçalamadan önce ağızda 1-2 dakika süresince elma sirkesini tutmak gereklidir. 

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde diş beyazlatma yöntemleri arasında en popüler olan metot, karbonat ve limonla diş beyazlatma uygulamasıdır. Bu yöntem, eski uygarlıklarda da sıklıkla kullanılmıştır. Karbonat, doğal bir şekilde beyazlatma işlevlerine sahiptir ve bu nedenle birçok diş macununda da popüler olarak kullanılan bir bileşendir. Bu madde, dişlerdeki yüzeysel lekeleri temizlemeye büyük oranda yardımcı olabilecek hafif bir aşındırıcı görevi görür. Bunlara ek olarak karbonat, ağız içerisinde alkali bir ortam meydana getirerek bakterilerin büyümesini yüksek oranda engeller. Evde diş beyazlatmak için 1 çay kaşığı kadar karbonat, 2-3 çay kaşığı saf su ile karıştırılır ve dişler, bu karışım ile fırçalanır. Bu uygulama haftada birkaç defa yapılabilir.

Diş beyazlatma için karbonat kullanmak genel olarak güvenlidir.

Evde yapılabilecek bir diğer uygulama da zerdeçal ile diş beyazlatma yöntemidir. Zerdeçalın içeriğinde bulunan fitokimyasal maddeler, kısa bir süre içinde diş rengini birkaç ton açar. Bunun için 2 çay kaşığı toz zerdeçal ile 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı homojen olacak bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım ile dişler fırçalanır ve 5 dakika kadar beklenir. Son olarak suyla ağız durulanır. Bu yöntem, haftada 2-3 defa yapılabilir. 

Diş beyazlatmak için evde yapılabilecek etkili bir diğer yöntem de çilek ezmesi uygulamasıdır. Dünya genelinde birçok kişi, çilek ezmesini güçlü bir diş beyazlatma çözeltisi olarak kullanmaktadırlar. Ayrıca, bu meyvenin içeriğinde bulunan malik asit, diş yüzeyinde meydana gelen lekelerin görünümünü de azaltır. Çilek ezmesi ile karbonatın karıştırılmasıyla elde edilen macun, anında diş beyazlatma yöntemleri arasında bilinen bir diğer uygulamadır. Bunun için birkaç tane çilek püre haline getirilir ve 1 çay kaşığı karbonat ile karıştırılır. Elde edilen karışım ile dişler fırçalanır ve 5 dakika kadar beklenip ağız durulanır. Bu yöntemin aşırı düzeyde kullanımı dişlere zarar verebilir. Bu yüzden bu uygulama haftada maksimum 1 defa yapılmalıdır. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top