Diş SağlığıEstetik Diş Tedavisi

Gülüş Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı, sağlıklı, çekici, doğal ve estetik bir gülümseme amacıyla sanat ile diş hekimliğinin kombine edilmesiyle fonksiyon gereksinimlerini karşılayacak bir şekilde en ideal olan gülümsemenin tasarlanması için uygulanan çalışmalardan meydana gelir. Modern diş hekimliğinin ciddi oranda gelişmesiyle beraber kullanılmaya başlanan yeni teknik yöntemler sayesinde insanlar birçok estetik ihtiyaçları karşılanmaktadır. Günümüzde kozmetik diş hekimliğinin insanlara sunduğu bu tedavi uygulamalarıyla beraber sayısız insan çok daha güzel ve sağlıklı dişlere da kolay bir şekilde kavuşmaktadır. Gülüş tasarımı işlemlerinden sonra kişiler, yüzün simetrisine tam manasıyla uygun olan bir diş yapısına kavuşmuş olacaktır. Bununla beraber uygulama sırasında yeni diş yapılarını, kişiler kendisi de belirleyebilir. Bu uygulamadan sonra ağız ve dişlerdeki kötü görünüşten dolayı ciddi bir özgüven eksikliği yaşayan kişilerin, özgüvenlerini büyük oranda geri kazandıkları da görülmüştür.

Gülüş Tasarımı Fiyatları

Gülüş tasarımı, artık birçok farklı uygulama ile yapılmaktadır. Bununla beraber bu prosedür, kişiden kişiye göre değişebilen bir tedavi yöntemi olduğu için gülüş tasarımı fiyatları hakkında net bir rakam belirlenemez. Gülüş tasarımı fiyatı için ilk olarak muayene olunmalı ve sonrasında ise dişlerin dizilimi, yapısı ve varsa dişlerin kayıpları da göz önünde bulundurularak kişilere özel bir plan yapılır. Bu uygulama, bilinenin aksine yalnızca diş ile alakalı değildir. Diş eti yapıları, dudak yapısı ve dişin renkleri de gülüş tasarımı ücretlerini etkileyen diğer unsurlardır.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, insanların hayal ettiği gülümsemeyi, kendilerine uygun ve estetik olacak bir şekilde  ten renkleri, yüzün şekli, dişler, diş eti ve dudaklar gibi çevre dokular titiz bir şekilde dikkate alınarak kişilere özel tasarlanan bir uygulamadır. Gülüş tasarımı uygulaması, tıp ile sanatın tam manasıyla kombine bir şekilde çalıştığı alandır. Bu prosedür, kesinlikle kişiye özel bir şekilde hazırlanan bir işlemler bütünüdür. Bazı durumlarda sadece diş beyazlatma ile gülüş estetiği uygulaması tamamlanırken, bazı durumlarda ise birkaç müdahale gerekebilir. Bu prosedürde diş ve diş etlerinin birbirleriyle olan uyumu da son derece önemlidir. Dişler ile diş etlerinin aynı seviyelerde görünmesi şarttır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı, ilk olarak yüz tipinin tanımlanması aşamasıyla başlar. Her yüz türüne uyabilen estetik amaçlı diş şekilleri bulunur. Bu sebeple, yüz konturları bu hususta oldukça önemli bir rol oynar. Dişlerin ortodontik problemleri bulunuyorsa diş hekimi ayrı bir planlama da yapabilir. Ortodontik bir tedavide süreç biraz uzayabilir. Diğer durumlarda ise bu prosedür, daha kısa bir sürede tamamlanır. Gülüş tasarımında başvurulan yöntemler ise şunlardır;

  • Ortodontik tedaviler,
  • Diş beyazlatma uygulamaları,
  • Pembe estetik işlemi (diş eti tasarımı),
  • Porselen ve zirkonyum kaplamaları,
  • Lamina bazlı porselenler,
  • Yapıştırma işlemleri,
  • İmplantlar,
  • Dudak şekillendirme ve kontur estetiği,

Bu uygulamalardan hangilerinin tercih edilmesi gerektiğine tamamen diş hekimi karar verecektir. Gülüş tasarımı için elde edilecek sonuçlar da hastalar ile hekim arasında kararlaştırılacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp ile Hızlı Fiyat Al