İmplant Tedavisi Nedir Nasıl En iyi İmplant Markası Hangisi ?

İmplant Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

 Son yıllarda teknoloji ve bilimin gelişmesiyle beraber, diş tedavi yöntemleri konusunda oldukça önemli gelişmeler yaşanmıştır. Artan bilgi birikimi doğrultusunda deneyimli diş hekimleri, kendilerini tedavi yöntemleri konusunda güncelleyerek, hastalarına daha sağlıklı bir gülüş sunmayı hedeflemektedir. Dişlerin sağlıklı olması, tüm metabolizmayı ve vücut bütünlüğünü olumlu yönde etkiler. Çürük, fonksiyonu azalmış dişler ve enfekte diş etleri için, konunun uzmanından tedavi almanızda fayda var. Çünkü ağız ve diş sağlığı konusuna yeteri kadar önem verilmezse genel organizma üzerinde meydana gelebilecek hastalıklara hazırlıklı olmak gerekir. Ağızda biriken  bakteri ve birtakım mikroorganizmalar hızlıca tüm vücuda yayılabilmekte ve birtakım sistemik hastalıklara yol açmaktadır. Özellikle 2-7 yaş arası çocuklarda gelişme geriliği, yetişkinlerde kalp ve damar hastalıkları (en önemlisi infektif endokardit), boyun ve çene bölgesinde lenf nodu değişiklikleri, eklem ve kemiklerde dejeneratif değişiklikler, kan şekeri dengesizlikleri gibi birçok rahatsızlığa davetiye çıkıyor. Tüm bu hastalıklar, ağızda bulunan patojen mikroorganizmaların   vücuda yayılması ve bağışıklık sistemini zayıflatmasıyla meydana geliyor.

 

Uzun zaman ağız ve diş bakımına yeteri kadar özeni göstermeyen insanlar, artık son aşamaya geldiklerinde diş hekimlerine başvuruyor. Muayene esnasında dişlerde önemli ölçüde fonksiyon kayıpları ve ileri derecede çürükler görülerek, dişe eski fonksiyonunu kazandırma işlemleri uygulanıyor. Bu işlemlerden son derece umut vaat eden implant tedavisi, deneyimli diş hekimleri tarafından kolayca yapılıyor.

İmplant Nedir?

İmplant; işlevini kaybeden dişlerin yerine, insan vücuduna uyumlu titanyum elementinden yapılan vidalardır. Bu vidalar, uzman diş hekimleri tarafından çene kemiğinin içerisine yerleştirilir. Vidalara normal diş fonksiyonu görmesi için protez diş yapılır. İmplant tedavisi sırasında diğer dişlere zarar verilmediği için koruyucu sağlık uygulamaları kapsamında yer alır. Tedavi sonrasında, normal bir diş gibi çiğneme kuvvetini vereceğinden yiyecekleri öğütürken problem yaşanmaz. Hastalar tarafından da diğer diş protezlerine göre daha kullanışlı ve uzun ömürlü olduğu anlaşılmıştır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

İmplant tedavisi, bölgesel anestezi aracılığıyla hastaya hafif bir sedasyon verilerek yapılmaktadır. Hasta, işlem öncesinde detaylı bir şekilde diş muayenesinden geçtikten sonra röntgen aracılığıyla çene kemiklerinin durumu kontrol edilir. İşlem uygulanacak diş haricinde diğer dişlerin de ölçüleri alınır. Tek aşamalı implantta vida yerleşimi sağlandıktan sonra üzerine kalıcı olmayan başlık takılır. İki aşamalıda ise vidanın üzeri diş etiyle kapatıldıktan sonra kendi kendine iyileşme sürecine bırakılır. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra üzerine geçici başlık takılır. Her iki durumda da köprüler oluşturulduğundan alt ve üst çene için belirli süreçler boyunca iyileşme zamanları izlenir. Bu süre alt çene için 3 ay, üst çene içinse genellikle 6 ay olmaktadır. Fakat bazı durumlarda diş hekimleri, implantların üzerine yeni yapılmış diş protezlerini takabilmektedir. Bu işlemlerin sonunda hasta, eski diş kuvvetine ve sağlıklı gülümsemesine kavuşacaktır.

 

Ön diş implant işlemleri, özellikle son zamanlarda yaşanan gelişmelerle uzman diş hekimleri tarafından güvenle uygulanmaktadır. Eskiden vidanın boyutu, ön dişlerin üst kısımları ile uyum içerisinde olmadığından ön dişlere uygulanan implantlarda zorluklar yaşanmaktaydı. Ancak günümüzde yeni nesil vidalar sayesinde bu gibi sorunların önüne geçildi. Böylece ön üstte ve altta yer alan dişlerle yan kesici dişlere de kolaylıkla implant tedavisi yapılabilmektedir.

İmplant tedavisi ile tanışan ve diş hekiminden bu tedaviyi talep eden çoğu hasta ‘ implant diş tedavisi ne kadar sürer?’ sorusunu merak etmektedir. Tedavinin süreci, tamamen hastanın çene yapısı ve titanyum elementine uygunluğu ile ilgilidir. Bir vidanın çene kemiğine takılması işlemi 30-60 dk arası sürmektedir. Sonrasındaki süreç kemiğin titanyum ile uyumuna bağlı olarak 3-6 ay arasında değişmektedir. Bu süreler sadece bir diş içindir. Birden fazla uygulamalarda süre orantılı olarak uzayacaktır.

Yerli ve İthal İmplant Markaları

Günümüzde ana dişe en yakın fonksiyon gören implantların, bu sektörde yaşanan gelişmeler sayesinde pek çok firma tarafından üretimi gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte insanlar tarafından en iyi implant markaları araştırma konusu olmuştur. Bir implantı iyi yapan diş kemik yapısıyla uyumudur. Kalitesiz ürünler, ağızda zamanla deformasyona uğrayarak diş eti bozukluklarına ve kemik erimelerine yol açar. Hastaların ve diş hekimlerinin tercihi kaliteli implant markaları yönünde olmaktadır. Çünkü ömür boyu kullanım sağlamak açısından oldukça hassas bir konudur. ‘İmplant markaları önemli mi?’ sorusu pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Ağız içerisinde ömür boyu kullanılacak bu vidanın kaliteli olması elbette önemlidir.

Alman implant markaları, diş tedavi sektöründe oldukça ileri düzey kalitede implantlar üretmiştir. Dünyada ve Türkiye’de pek çok kişi bu markaları tercih ederek daha sağlıklı gülüşlere kavuşmaktadır.

Yerli implant markaları, ülkemizde 2000 yılından beri üretime başlamıştır. TÜBİTAK desteğiyle çalışmalarını sürdüren bu firmalar, oldukça kaliteli ürünler üretmiştir. İmplant markalarının önemi elbette büyüktür ama piyasada yer alan tüm firmalar belirli Ar-Ge çalışmaları sonucunda ürünlerini hastaların ve diş hekimlerinin kullanımına sunar. Bunun için sektörde yer alan tüm markalara güvenebilirsiniz.

İmplant Fiyatları

Diş problemleri sonucunda implant tedavisi almayı düşünen herkesin aklında ‘implant diş fiyatları’ düşüncesi yer almaktadır. Yapılacak kısa bir araştırma sonucunda ve diş hekimliği kliniklerine başvurularak bu soruya net cevaplar bulunabilir.

Ülkemizde SGK implant fiyatları da oldukça uygun aralıklarda seyretmektedir. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra size en uygun marka ve modeli tercih ederek tedavinize uzman diş hekimleri eşliğinde başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi bu alana yazın

Popüler İçerikler

Benzer İçerikler