Diş SağlığıEstetik Diş Tedavisi

Kırık Diş Dolgusu Nasıl Yapılır ? Fiyatları

Kırık dişlerin tedavisi amacıyla uygulanabilecek birçok yöntem vardır. Bunlar arasında kırık diş dolgusu, lamina yöntemi, zirkonyum ya da porselen kaplama ve implant gibi birçok tedavi yöntemi kırık dişler için başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Kırık dişlerin çekilmesi ise en son çare olarak düşünülür.  Kırık diş tedavisi için uygulanan yöntemler genel olarak şunlardır;

  • Kırık Dişlerin Parçasının Tekrardan Yerine Yapıştırılması: Kırık dişlerin parçası bulunuyorsa diş hekimi uygun bir şekilde bu parçayı yeniden dişe yapıştırabilir. Bu uygulama için çok fazla bilgi birikime gerek yoktur, sadece el becerisi ve hassasiyet gerektirir. Kırık diş parçaları, çoğu zaman herhangi bir şekilde anesteziye bile ihtiyaç olmadan tekrardan yerine yapıştırılabilir. Bu tedavi yöntemi doğru bir şekilde yapılırsa yapıştırılan parça, tekrardan düşmez, kırılmaz ve bir şeyler yerken çatlamaz. Normal bir diş şeklinde kullanılabilir.
  • Dolgu Uygulaması: Kırık diş için en sağlıklı ve etkili olan tedavi yöntemi kompozit dolgu malzemesi ile yapılabilen dolgu tedavisidir. Kompozit dolgu türü ile yapılabilen uygulamada el becerisi ve hassasiyet olmazsa olmazdır. Özellikle de ön diş dolgusu için bu husus oldukça önem arz eder. Aksi durumda dolgu düşebilir, estetik bir görünüme sahip olmaz, rengi değişebilir, sızlayabilir ve ağrı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Doğru bir yöntem ile yapılan bir kırık diş dolgusundan sonra kesinlikle ren değişmesi ya da dolgu düşmesi gibi problemler olmaz. Sadece ufak çaplı sızılar ve ağrılar meydana gelebilir.

Kırık Diş Dolgusu Fiyatları

Kırık diş dolgusu fiyatları, her dolgu türünde olduğu gibi değişkenlik gösterebilir. Doktorun tecrübesi, bilgi ve birikimi fiyatlarda değişkenliğe yol açabileceği gibi coğrafi konumlar da ücretlerin farklı olmasına neden olur. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da diş dolgusu fiyatları değişkenlik gösterebileceği gibi Manavgat, Side, Belek, Kemer ve Lara’da da farklılıklar olacaktır.

Kırık Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Kırık diş için dolgu nasıl yapılır sorusu sıkça merak edilmektedir. Bu uygulamada ilk olarak kırık olan diş, bazı medikal solüsyonlarla birlikte titiz bir şekilde dezenfekte edilecektir. Daha sonra ise kırık olan alana kompozit dolgu ile uygun olabilecek bir renkte ekleme yapılacaktır. Son olarak estetik dokunuşlar ve cilalama işlemleriyle beraber tedavi bitirilir. Genel olarak anesteziye gerek duyulmaz. Ancak diş hekimi ile beraber hastanın konforu ve rahatı için bazı durumlarda anestezik maddeler tercih edilebilmektedir. Kırık diş dolgusu ortalama 45 dakika ile 1 saat kadar sürebilir. Uygulamadan sonra rahat bir şekilde yemek yenilebilir ve ısırma eylemi gerçekleştirilebilir. Ancak, sert olan kuruyemişlerin ya da cisimlerin diş ile kırılmaması, günlük olarak ağız hijyeninin sağlanması, her öğünden sonra dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanılması dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardır. Çünkü bu gibi durumlar, dolgunun düşmesine ve dişlerin genel olarak deforme olmasına yol açabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp ile Hızlı Fiyat Al