Ofis Tipi Diş Beyazlatma: Yöntemler, Prosedür ve Fiyatlar | DentVita

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

ofis tipi diş beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatma, günümüzde diş kliniklerinde uygulanan en popüler kozmetik prosedürdür. Ev tipi diş beyazlatma sistemlerinden farklı olarak office bleaching işleminde kullanılan ağartıcı jeller, yüksek konsantrasyonda hidrojen peroksit içerir ve dişlerin rengini anında açar. Diş beyazlatma işleminin baştan sonra diş hekimi kontrolü altında gerçekleşiyor olması, beyazlatıcı jelin güvenli ve kontrollü bir şekilde uygulanmasını mümkün kılar.

Klinikler 2 çeşit ofis tipi beyazlatma sistemi sunar:

Ofis tipi diş beyazlatma kimler için uygun?

Eğer aşağıdaki koşullardan bir veya birkaçına sahipseniz profesyonel beyazlatıcı jellerin kullanımı sizin için uygun olmayabilir:

  • Aşırı diş ve diş eti hassasiyeti: Eğer hassas dişlere sahipseniz; diş hekiminiz muhtemelen daha düşük konsantrasyondaki ev tipi sistemlerini önerecektir. Hızlı bir beyazlama işlemi sonrası dişlerinizde aşırı duyarlılık reaksiyonları ve hassasiyet gelişebilir.
  • Şeffaf yapıda dişlere sahipseniz daha yavaş beyazlatan sistemlere yönelmeniz gerekir. Bu dişler, olması gerekenden daha fazla beyazlatıcı jele maruz kalırsa cam gibi şeffaflaşır.
  • Mine bozuklukları ve derin lekeler: Zorlu lekelerde kombine tip beyazlatma işlemi daha etkilidir. Eğer mine yapısında bozukluk varsa beyazlatma sistemleri işe yaramaz ve lamine diş tedavisi gibi alternatif tedaviler önerilebilir.

Avantajları

  • Oldukça kısa sürede etkili sonuçlar alınabilir.
  • Tüm prosedür bir profesyonel tarafından gerçekleştirildiği için güvenlidir.
  • Diş ve diş eti hassasiyeti en az düzeydedir ve potasyum nitrat ve florür uygulamaları ile büyük oranda giderilebilir.
  • Uygulama işlemi öncesi diş hekimi; tüm koruyucu önlemleri alarak prosedürün ağrısız ve kontrollü bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Dezavantajları

  • Diğer beyazlatma sistemlerine göre daha pahalıdır.
  • Elde edilen sonuçlar; yaş, kalıtım, lekelenmenin türüne bağlı olarak değişebilir. Beyazlama miktarını kesin olarak belirlemek imkansızdır.
  • Tek bir yöntem ile uzun süre kalıcı bir beyazlama sağlanamaz. Bu sebeple pek çok klinik, ofis beyazlatma işlemi yaptıranlara tedaviye ev kitleri ile devam etmesini önerir.

Ofis beyazlatma işleminde hangi jeller kullanılır?

Ofis diş beyazlatma işlemi esnasında; kimyasal olarak aktive olan veya etki göstermek için bir ışık kaynağına ihtiyaç duyan beyazlatıcı jeller kullanılır. Yapılan araştırmalarda, hedeflenen beyazlığa ulaşmak için ışık kaynaklarının kullanımının zorunlu olmadığı bildirilmiştir. Kliniklerde sıklıkla tercih edilen markalar şunlardır:

Opalescence Boost ®: Amerika’lı Ultradent firması tarafından üretilmektedir. İçeriğinde, %40 gibi oldukça yüksek orandaki hidrojen peroksitin yanında hasta konforunu artırmak için potasyum nitrat ve flörür içerir. Yüksek su oranı dehidratasyonu önleyerek hassasiyet riskini azaltır. Dünya’nın en önde gelen markalarından olan Opalescence’in onlarca ödülü vardır.

FGM Whiteness HP ® Blue: Brezilya’lı FGM firması tarafından üretilmektedir. %35 oranında hidrojen peroksit ve yüksek oranda su içeririr. Bu ürün oldukça oldukça az diş hassasiyetine neden olur ve devital beyazlatma için de uygundur.

Ofis bleaching prosedürü

Prosedür genellikle aynı gün içerisinde iki veya üç seans şeklinde uygulanır. Tedavi öncesi fotoğraflama kaydının yapılması beyazlama miktarını işlem sonrası ölçmeyi sağlar. Dişler üzerindeki dışsal lekeler ve diş taşları tedavi öncesinde temizlenmelidir.

Uygulamadan önce hastanın ağzına uygun olan bir ayraç konur ve diş etlerine koruyucu bir bariyer yerleştirilir. Yanak ve dudak koruması sağlandıktan sonra beyazlatma jeli dişler üzerine sürülür ve 15-20 dakika etki göstermesi beklenir. Sonra temizlenerek bu işlem iki veya üç set olarak tekrarlanır. Beyazlatma etkisinin tam anlamıyla anlaşılması için 24-48 saat geçmesi gerekir. Prosedür toplamda yaklaşık 1 saat sürer.

Ofis beyazlatma mı yoksa ev tipi beyazlatma mı?

Bir profesyonel gözetiminde, klinikte gerçekleştirilen uygulamalar en hızlı sonuç veren ve en güvenilir uygulamalardır. Ev kitleri ile aynı sonuçları elde edebilmek için haftalarca uygulama yapmanız gerekebilir. Ancak ofiste uygulanan beyazlatma işlemi sonrası elde edilen sonucun daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamak için, evde beyazlatma kaşıkları ile ara ara uygulamayı yenileyebilirsiniz.

Tedavi ücreti ne kadar?

Diş beyazlatma fiyatları; tercih edilen yönteme ve kullanılan beyazlatıcı jele göre değişkenlik gösterir. Genel olarak ofis tipi beyazlatma ücreti 2500TL ile 4500TL arasında değişir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top