Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir, Zararı Var mı?

Ofis tipi diş beyazlatma

Sadece 45 dakikada daha beyaz bir gülümseme!

Ofis tipi diş beyazlatma, günümüzde kliniklerde uygulanan en popüler kozmetik prosedürdür. Ofis tipi beyazlatmada, evde uygulanan sistemlerden farklı olarak; yüksek konsantrasyonda hidrojen peroksit içeren beyazlatıcı jeller kullanılır ve anında sonuç verir.

Diş beyazlatma işlemi öncesi hekim; önce tüm koruyucu önlemleri alarak prosedürün ağrısız ve kontrollü bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Klinikte Diş Beyazlatma Prosedürü

Diş yüzeylerinin kontrolü ve dışsal lekelerin temizlenmesi

Beyazlatma jeli ne kadar etkili olursa olsun, diş yüzeyine temas etmez ise etki gösteremez. Bu nedenle işleme başlamadan önce, diş yüzeylerinde bulunan nikotin, çay gibi tüm dışsal lekelenmelerin ve bakteri plağının temizlenmesi gerekir. Bunun için diş hekimi, jelin uygulanacağı yüzeylere temizleme patı uygular ve yumuşak bir lastik kullanarak tüm dışsal lekeleri ve bakteri plağını uzaklaştırır. Dişler üzerinde bulunan çürük, kırık veya çatlaklar ise kontrol edilmelidir.

Koruyucu önlemlerin alınması ve renk tespiti

Profesyonel diş beyazlatma uygulamalarında kullanılan jeller, oldukça yüksek oranda hidrojen / karbamid peroksit içerir. Bu jelin kısa bir an bile olsa dudak, yanak veya diş etine temas etmesi geçici yanıklara ve beyaz lekelere neden olur. Bu tür potansiyel riskleri ortadan kaldırmak için diş eti renkli reçineler ile kapatılır. Ağız içi ekartörler ise, yanak, dudak ve dilin jele temas etmesini önlemeye yardımcı olur. Beyazlama miktarını değerlendirebilmek için işlem öncesinde renk tespiti yapılır.

Beyazlatma jelinin uygulanması

Alt ve üst çene ön bölgede yer alan dişler üzerine beyazlatıcı jel uygulanır ve 15 dakika süresince istenilen etkiyi göstermesi beklenir. Bazı diş beyazlatma jelleri tamamen kimyasal olarak aktive olurken, bazıları ise aktive olmak için lazer / mavi ışık kaynağına ihtiyaç duyar. Etkinliğini tamamlayan jel; su ve tükrük emici vasıtası ile diş yüzeylerinden temizlenir. Bir veya iki defa daha yeni jel uygulaması yapılarak işlem tekrarlanır.

Koruyucu önlemlerin temizlenmesi ve renk kontrolü

Uygulamadan sonra diş eti üzerindeki koruyucu bariyer temizlenir ve ekartör çıkartılır. İşlem sonrası dişler üzerinden tekrar renk tespiti yapılarak, başlangıç aşaması ile karşılaştırılır. Bu sayede dişlerinizin ne kadar beyazladığı tecrübe edebilirsiniz.

Diş beyazlatma işleminden sonra florür uygulaması, kliniğimizde ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.

Diş beyazlatma işlemi sonrasında florür uygulaması, diş minesinin kalsiyum kaybını önlemeye yardımcı olarak toparlanma sürecine katkıda bulunur.

Profesyonel diş beyazlatma markaları

Ödüllü ve güvenilir markalar ile çalışıyoruz.

Konforlu bir diş beyazlatma deneyimi yaşamanız bizim için önemli. En güvenilir, en yüksek etkiyi gösteren, uzun süre kalıcılığı olan ve bazen en hızlı sonuç veren diş beyazlatma yöntemini araştırdığınızı biliyoruz. Biz de sizin gibi sürekli araştırıyor ve alanında çeşitli ödüllere sahip ürünleri tercih ediyoruz.

Kliniğimizde lazerle /mavi ışıkla beyazlatma uygulamalarında ise bazen farklı markaları kullanıyoruz.

opalescence boost diş beyazlatma

Opalescence Boost ®

Amerika’lı Ultradent firması tarafından üretilmektedir. İçeriğinde, %40 gibi oldukça yüksek orandaki hidrojen peroksitin yanında hasta konforunu artırmak için potasyum nitrat ve flörür içerir.

Yüksek su oranı dehidratasyonu önleyerek hassasiyet riskini azaltır. Dünya’nın en önde gelen markalarından olan Opalescence’in onlarca ödülü vardır.

FGM Whiteness HP ®

Brezilya’lı FGM firması tarafından üretilmektedir. %35 oranında hidrojen peroksit ve yüksek oranda su içeririr. Devital yani ölü dişler için de intrakoronal beyazlatmaya uygundur.

Oldukça az dentin hassasiyetine neden olan bu markanın firmanın %16 lık konsantrasyona sahip ev kitleri, Amerika’da 2020 ve 2021 yılında üst üste yılın en iyi ürünü seçilmiştir.

Avantaj ve Dezavantajları

Avantajları

  • Oldukça kısa sürede etkili sonuçlar alınabilir.
  • Tüm prosedür bir profesyonel tarafından gerçekleştirildiği için güvenlidir.
  • Diş ve diş eti hassasiyeti en az düzeydedir ve potasyum nitrat ve florür uygulamaları ile büyük oranda giderilebilir.

Dezavantajları

  • Ev tipi diş beyazlatma uygulamalarına göre daha pahalıdır.
  • Elde edilen sonuçlar; yaş, kalıtım, lekelenmenin türüne bağlı olarak değişebilir. Beyazlama miktarını kesin olarak belirlemek imkansızdır.
  • Tek bir yöntem ile uzun süre kalıcı bir beyazlama sağlanamaz. Bu sebeple pek çok klinik, profesyonel olarak uygulanan diş beyazlatma işleminin ev tipi kitler ile desteklenmesini önerir.

İşlem Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma işlemi sonrasında bazı noktalara dikkat etmeniz, elde edilen beyazlığın kalıcılığını artırarak korumanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki gıdaları ilke 72 saat boyunca tüketmemeye çalışın.

  • Çay, kahve, kırmızı şarap gibi yoğun renkli sıvıları
  • Alkol ve kola, gazoz gibi asitli içecekler
  • Ketçap, salça gibi lekelenmeye neden olabilecek gıdalar
  • Diş çürüğünü tetikleyebilecek, doldurma, kurabiye gibi şekerli ürünler.

Sık Sorulan Sorular

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top