Diş Beyazlama Kalemi Sağlıklı mı?Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş Beyazlatma Kalemi

Diş beyazlatma kalemi

Diş beyazlatma kalemi sayesinde artık saniyeler içerisinde yüzünüze parlak ve beyaz bir gülümseme çizebilirsiniz. Dünyada hızlı bir şekilde yaygınlaşan diş beyazlatıcı kalemler, ülkemizdede Colgate ve Signal firması tarafından satışa sunuldu. Peki gerçekten işe yarıyor mu, kullanıcı yorumları ne diyor?

Eğer klinikte yada evde profesyonel bir beyazlatma işlemi yaptırmak isterseniz diş beyazlatma uygulaması hakkında doktorunuzdan veya kliniğimizden yardım alabilirsiniz.

Diş beyazlatma kalemi nedir?

Diş beyazlatma kalemi; ucunda bulunan fırçası sayesinde diş yüzeylerine uygulanabilir solüsyon içeren, kalem şeklinde bir üründür. Taşınabilirliği, az yer kaplaması ve her yerde anında kullanılabilir olmasıyla avantaj sağlayan beyazlatıcı ürünlerden biridir.

Her ürünün içeriği birbirinden farklı olmak üzere genel olarak ana bileşen hidrojen peroksittir. Bunun yanında, Bazı ülkelerde hidrojen peroksit içeren ürünlerin satışına kısıtlama getirildiği için, ülkemizde satışa sunulan ürünler ya çok az peroksit içerir ya da hiç içermez.

Ürünlerin kutu içlerinde nasıl kullanılması gerektiğine dair açıklayıcı talimatları dikkatli okumalı ve uygulamayı buna göre yapmalısınız.

Diş beyazlatma kalemi nasıl kullanılır?

Beyazlatıcı kalemi kullanmadan önce dişlerinizi beyazlatıcı diş macunu ile iyice fırçalamanız ve diş yüzeylerini kurutmanız gerekir. Bazı diş beyazlatma kalemlerinin içeriğinde düşük konsantrasyonda hidrojen peroksit bulunduğu için dudaklarınızıda geri çekerek koruma altına almanız gerekir.

Tüpü iyice çalkaladıktan sonra fırça ucunu bastırın veya tüpü biraz sıkın. Çıkan solüsyonu dişlerinizin üzerine uygulamanız ve bazı ürünlerde bunu bir kaç gün tekrar etmeniz gerekir.

Bu tür diş beyazlatıcı kalemlerin kullanımı güvenli mi?

Diş beyazlatma kalemini talimatlarda belirtildiği şekilde kullandığınız sürece, diş ve diş etleriniz için tamamen güvenlidir. Ancak, ürünün içeriğine göre; diş beyazlatma kaleminin çok fazla kullanılması diş yapısına zarar verebilir ve diş hassasiyeti yaşamanıza neden olabilir.

Uygulamadan sonraki günlerde her hangi bir diş hassasiyeti yaşarsanız mutlaka diş hekiminize danışın.

Beyazlatma kalemlerinin artıları ve eksileri

Ürünün her an her yerde kişisel olarak kullanılabilir olması aslında en büyük avantajı. Oldukça düşük maliyetle, anlıkta olsa beyaz dişlere kavuşabilirsiniz. Uygulanan film tabakasının dudak ve yanak hareketleri ile kolayca dişten uzaklaşması ise en büyük dezavantaj.

Diş üzerinde kaygan tükrük tabakasının bulunması, kalem içeriğindeki solüsyonun diş üzerine yapışmasını ve sonucu olumsuz etkileyebiliyor.

Yapılan araştırmalarda diş beyazlatma kalemlerinin sağladığı beyazlama miktara algılanabilirlik eşinin altında bulunmuştur. Yani çokta belirgin bir beyazlık beklememek gerekiyor

En iyi diş beyazlatma kalemi hangisi?

En iyi beyazlatıcı kalemi seçmek sizin için zor olabilir ancak neticede düşük maliyetli bir ürün ve sizin kullanımınıza en uygun olanı deneyerek test edebilirsiniz.

Snow

Yurtdışındaki pek çok sitede ürün hakkında oldukça olumlu yorumlar mevcut ve firma düşük maliyetle diş kliniklerdekine eşdeğer bir beyazlatma elde edilebileceğini savunuyor. Ancak bu gerçeklikten biraz uzak Çünkü diş kliniklerinde uygulanan lazerle diş beyazlatma prosedüründe kullanılan ürünler oldukça yüksek oranda aktif beyazlatıcı hidrojen peroksit içerir ve profesyonel olmayan ev kullanımı güvenli değildir.

Snow diş beyazlatma kalemi günlük 10 dakikalık uygulamalar olarak tekrarlanmalı ve üç hafta kadar uygulamaya devam edilmelidir. Kalemler beraberinde özel mavi ışıkla birlikte gelir ve kalem içeriğinde bulunan solüsyonun çalışmasını bu jel sağlar.

Colgate Optic White

Colgate firmasının geliştirmiş olduğu Optic White Diş beyazlatma kalemi içeriğinde %3 oranında hidrojen peroksit, alkol çözücü, kopolimer ve su içerir. İki haftalık kullanımla 3 tona kadar beyazlatma sağlayan ve oldukça kolay kullanıma sahip olan kalem, yine diğer ürünlerde olduğu gibi kuru diş yüzeylerine uygulanmalı ve jel gece boyunca ağızda kalmalıdır.

Colgate diş beyazlatıcı kalem içeriğindeki maddelerin mineye zarar vermediği ve hassasiyet oluşturmadığı da üretici tarafından internet sitesinde belirtiliyor. Optimum düzeyde yararlanım sağlamak için ürünün bir hafa gece uygulamasına devam edilmesi gerekiyor.

Signal White Now Touch

Diş bakım ürünleri dendiği zaman akla ilk gelen markalardan olan Signal, diş beyazlatma ürünleriyle de beğeni kazanmaya devam ediyor. Üreticinin açıklamasına göre içeriğinde dişlere zararlı olabilecek herhangi bir madde bulunmuyor. Signal White Now Touch diş beyazlatıcı kalem kullanmadan önce dişleri güzelce temizlemek, kalemin etkilerini görebilmek için önemlidir.

Diş beyazlatmak amacıyla herhangi bir ürünü tercih etmeden önce tüketicilerin aklına gelen ilk soru ‘’işe yarıyor mu’’ olmaktadır.

İşte işinize yarayacağına emin olduğumuz ve kullanıcı yorumlarından derlediğimiz bilgiler:

  • Diş beyazlatma kalemleri taşınabilir olduğu için öğünler sonrası, gün içinde hemen kullanılabilir ancak asıl etkisini diş fırçalama sonrasında kullanıldığında gösterir.
  • Dişleri fırçalamak için peroksit oranı yüksek, beyazlatma etkili macunlar kullanıldıktan sonra diş kalemi kullanılması daha etkili olacaktır.
  • Diş beyazlatıcı ürünlerin tamamında olduğu gibi etkiler anlık, kısa süreli ve yüzeyseldir.
  • İlaç, yaş veya kronik hastalık gibi nedenlerden sararan dişlerin beyazlaması için diş beyazlatma ürünleri yeterli değildir ve profesyonel diş beyazlatma yöntemleri için kişi diş hekimine başvurmalıdır.

Colgate ve Signal in yanında yanında ülkemizde Happy smile, Hollywood smile, Sensodyne, Dazzling White gibi çeşitli üreticilerin piyasaya sunmuş oldukları ucuz ama etkili diş beyazlatıcı kalemlerde bulunmaktadır.

Diş beyazlatma kalemi fiyatları ne kadar?

Profesyonel diş beyazlatma fiyatları ile kıyaslandığı zaman bu tür kozmetik kalemlerin fiyatları oldukça ekonomik. Tercih edilen markaya ve ürünü satan işyerinin fiyat listesine bağlı olarak değişmekle birlikte diş beyazlatma kalemlerinin fiyatları 100TL ile 200TL arasındadır.

Diş beyazlatma kalemi eczanelerde var mı?

Diş beyazlatma kalemleri günümüzde çoğu eczanelerde satılmaktadır. Ayrıca Migros, Gratis ve Watsons gibi süpermarketlerde farklı çeşitlerine bakabilir, sizin için uygun olan ürünü karşılaştırmalı olarak inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top