Sinüs Lifting Kemik Tozu Ameliyatı Nedir?

Kemik kaybı olan hastalarda implant uygulanacaksa önce kemiğin onarılması gerekir. Bu amaçla yapılan sinüs lifting ameliyatına ilişkin tüm merak edilenleri yazımızda açıklıyoruz.

Sinüs Lifting Kemik Tozu Nedir?

Çenenin üst arka kısmında bulunan boşluklara sinüs denir. Sinüsler aslında sesin üretiminde ve kafa ağırlığının dengelenmesinde görevlidir. Ancak zamanla sarkan sinüsler aşağı doğru sarktığında denge bozulur ve kemik yoğunluğu azalır.

Üst ve arka çenede bulunan azı dişlerine implant tedavisi uygulanması gerektiğinde, sinüsleri sarktığı için kemik hacmi azalan kişilerin öncelikle sinüsleri kaldırılmalıdır. Çünkü implantı destekleyecek kemik ve diş eti sağlıklı olmalıdır.

Sinüs lifting uygulamasıyla sarkan sinüs boşlukları kaldırır ve biyomateryal desteğiyle kemik kaybı telafi edilir. İmplantın takılacağı sorunlu bölgede açılmış olan kesinin dikilmesiyle ameliyat son bulur.

Sinüs Lifting Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyatın kendisi tek bir seansta, yani birkaç saat içerisinde tamamlanabilir. Ameliyattan 10 gün sonra da dikişler alınır.

Bazı vakalarda operasyon sırasında implant takılsa da genelde implant tedavisi için biyomateryalin kemikleşmesi beklenir.

Sinüs lifting sonrası implant takılması için genelde 6 ay beklenir.

Sinüs Lifting Ameliyatı Sonrası

Sinüs kaldırmasından sonra tedavinin olumlu sonuç vermesi ve iyileşmenin hızlanması için dikişli yaranın korunması gerekir.

Komplikasyon oluşmaması için;

  • İlk yarım saat tamponu ısırmak
  • İlk birkaç saat hiçbir şey yiyip içmemek
  • İlk gün sıcak duş almamak ve dikişli tarafla çiğnememek
  • Yine ilk gün denize, havuza girmemek ve spor yapmamak
  • İlk 2 gün çay, kahve veya çok sıcak/soğuk içecekler tüketmemek
  • İlk hafta burnu temizlerken basınç uygulamamak, hapşırırken ağız açmak
  • Dikişler alınana kadar gargara veya tuzlu suyla ağzı temizlemek

gerekir.

Sinüs Lifting Ameliyatı Zararlı Mıdır?

Ameliyattan sonra açılan keside ağrı, şişkinlik ve kızarıklık olabilir. Oldukça normal olan bu yan etkiler rutin ağız bakımına uyulduğunda birkaç gün içerisinde geçer. Şikayetleriniz geçene kadar hekiminizin verdiği ağrı kesiciler kullanılabilir.

Kesiden kaynaklı bu normal durumlar haricinde ameliyatın bilinen bir yan etkisi yoktur ve başarı oranı yüksektir.

Dikiş yerinde bir sorun olmaması ve beklenen sürelerde iyileşme için hekiminizin yönlendirmelerine harfiyen uymanız önemlidir.

Sinüs Lifting Fiyatları

TDB tarafından 2020 senesi fiyat rehberinde sinüs lifting fiyatları 850 TL olarak belirtilmiştir. Ancak ameliyatın yapıldığı kliniğin fiyat tarifesine ve hekimin uyguladığı prosedüre göre sinüs lifting fiyatları değişkenlik gösterir.

Bahsedilen rehber fiyata biyomateryal ücreti dahil değildir. Membran, kemik tozu gibi malzemelerin ne kadar kullanılması gerektiğine göre ekstra fiyat belirlenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi bu alana yazın

Popüler İçerikler

Benzer İçerikler