Tek Diş İmplant Uygulaması| Prosedür & Fiyatı | DentVita

Tek diş implant

Tek diş eksikliğinde implant; hem diş kökünün hem de kuronun yerini alır!

Travma, diş çürüğü yada diş eti hastalığı nedeniyle bir dişinizi mi kaybettiniz? Yalnız değilsiniz! Türkiyede yılda ortalama 400bin implant uygulanıyor!

Kemik içerisine cerrahi olarak yerleştirilen implantlar tek diş eksikliğinde diş kökü ile birlikte kronun yerini alabildiği gibi, iki veya daha fazla diş kaybında ise bir köprü vazifesi görerek geniş boşlukların kapatılmasını sağlayabilir.

Tek dişe implant yapılır mı?

Diş implantları; kayıp dişinizi restore etmek için tercih edebileceğiniz en ideal tedavi yöntemidir. İmplantlar, çiğneme kuvvetlerini direk çene kemiğine iletirler. Bu sayede çene kemiği gücünü kaybetmez ve erimeye karşı daha dirençli olur.

Kimler için uygun?

Diş eksikliği ister alt ön bölgede tek, isterse üst arka azı diş bölgesinde bir kaç tane olsun, genel sağlık durumu iyi, yeterli çene kemiğine sahip (veya greftleme yapılabilir) ve diş eti hastalığı olmayan herkes implant yaptırabilir.

Tedavi Süreci

İmplant tedavilerinde planlama her zaman kişiye özel olarak yapılır ve tedavi süreci her hastada farklı olabilir. Yeterli çene kemiği desteğinin olduğu durumlarda tek diş implantın cerrahi olarak yerleştirilmesi ve üzerine protez takma süreci 1 hafta içerisinde tamamlanabilir. Ancak kemik tozu uygulaması, gecikmiş yükleme gibi prosedürlerde ise implantın iyileşme süresi ayları bulabilir. Ancak her durumda da tedavinin belirli aşamaları hemen hemen aynıdır:

Diş boşluğuna implantın yerleştirilmesi

Prosedür tamamen lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık 15 dakika sürer. Tek diş implant uygulamalarında genellikle dikişsiz yaklaşım tercih edilir veya sadece vidanın girebileceği kadar çok küçük bir kesi yapılır. Uygulanması planlanan silindirik implantın çapına uygun şekilde kemikte bir delik açılır ve vida bu boşluğa yerleştirilir.

Yeterli kemik desteği varsa aynı gün ölçü alınabilir. Ancak hekiminiz implant ile kemiğin diş takılmadan önce kaynaşmasını beklemeyi uygun görürse bir kaç ay iyileşme süresini beklemeniz gerekir. İmplant vidasının üzerine ölçü parçaları takılır ve ağız ölçüsü alınır. Ölçü alındıktan sonra yerleştirilen iyileşme başlığı ise diş etinin implantın çevresinde sağlıklı bir şekilde oluşmasını sağlar.

Ölçü alınması ve iyileşme başlığının takılması

Vidanın üzerine abutment ve kaplamanın takılması

Laboratuvarda kaplamanın hazırlanması genellikle 1 hafta sürer. Bu süre sonunda implant vidasının üzerine abutment vidalanır ve simante kaplama bu abutmente yapıştırılır. Üstten vidalı kaplamalarda ise yapıştırıcı kullanılmaz ve kaplama dayanak parça ile birlikte vidalanarak implanta tutturulur.

Tek diş eksikliğinde alternatif tedavilerin karşılaştırlası

Eğer eksik veya çekilmesi gereken bir dişiniz var ise tercih edebileceğiniz iki tedavi yöntemi mevcuttur:

Diş Köprüsü

Diş köprüsü, eksik diş boşluğunu hızlı bir şekilde kapatabilmesi ve düşük maliyetli olması nedeniyle uzun yıllardan beri tercih edilmektedir. Bu tedavide, boşluğa komşu olan dişler küçültülür ve eksik dişin yerini alan köprü protezi bu destek dişlere yapıştırılır. Bir diş kaybında köprü uygulamasının mutlaka göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz bazı dezavantajları vardır:

 • Boşluğa komşu olan dişlerin küçültülmesi gerekir. Her ne kadar ön dişlerde küçültme yapılmadan uygulanması mümkün olsa da bu çok sınırlı vaka için geçerlidir ve dişlere gelen ekstra yük hiç bir şekilde azalmaz.
 • Küçültülen dişler çürüklere karşı savunmasız kalır ve ilerleyen durumlarda kanal tedavisi gerektirebilir.
 • Yaşla birlikte ağız içerisinde meydana gelen değişiklikler protez ile diş eti uyumunun bozulmasına neden olur.
 • Yaklaşık 10-15 yıllık bir süre sonunda uyumu bozulan köprülerin değiştirilmesi gerekir ve bu da uzun dönem maliyeti yükseltir.
 • Destek dişlerin 10 yıl sonra %3-5 inin çekildiği, %10-15 arasında da marjinal çürük ve canlılık kaybı gözlemlenmiştir.

Diş İmplantları

Tek diş eksikliğinde implant uygulaması, alternatif yöntemlere göre benzersiz avantajlara sahiptir.

 • İmplant; kök ve kuron şeklinde bir bütün olarak eksik dişinizin yerini alır.
 • Komşu dişlerin küçültülmesine gerek yoktur. Bu sayede dişlerinizi hassasiyet ve çürük gelişiminden korur.
 • Çiğneme kuvvetlerini kemiğe direk iletir ve bu sayede alttaki kemiğin her daim güçlü kalmasını sağlayarak erimeye karşı korur.
 • Uzun ömürlüdür. İmplantın üzerindeki tek diş porselen veya zirkonyum kaplamanın zamanla değiştirilmesi gerekmez.
 • Uygun vakalarda aynı anda hem implant vidasının hemde kaplama dişin takılması mümkündür.
 • Bakımı kolaydır. Restorasyon küçük boyutlu olacağı için ağız kokusu, protezin altına yemek kaçması gibi problemlerle karşılaşmazsınız.
 • Eksik dişiniz takıldığı andan itibaren tıpkı doğal dişiniz gibi fonksiyon görmeye başlar. Bir süre sonra, bir zamanlar o bölgede eksik dişiniz olduğunu unutursunuz.

Sık Sorulan Sorular

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top