Yirmilik Diş Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Gömülü Diş Çekilir mi?

Yirmilik Diş Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Gömülü Diş Çekilir mi?

Çenenin en arkasında yer alan yirmilik dişler, hiçbir şekilde çiğnemeye katılmasa da iltihaplanması ya da yanlış yerleşmesiyle tedavi gerektirebilir.

Yatay yerleşen yirmilikler tel tedavisi gerektirirken; çürüyen, karşısında bir diş eşi olmayan ya da önündeki dişi sıkıştıran yirmiliklerin ise çekilmesi gerekir.

Genelde yirmiliklerin gömülü olması halinde daha zor çekileceğini düşünülür. Sıkışan veya çürüyen yirmiliklerin neden olduğu acı ise tüm yaşamınızı alt üst edecek kadar zorlayıcı olabilir.

Siz de yirmilik dişleriniz için endişelenmeden önce yirmilik diş ameliyatı nedir ve nasıl yapılır sorularının yanıtını öğrenmelisiniz. Bu nedenle sizler için yirmilik diş ameliyatı ve gömülü diş çekimi hakkında tüm bilmeniz gerekenleri bu yazımızda açıklıyor olacağız.

Yirmilik Diş Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Hepimizin çene arkasında sağ alt, sağ üst ve sol alt, sol üstte olmak üzere 4 adet yirmilik diş bulunur. Bu dişlerin herhangi bir fonksiyonu yoktur ve bazılarımız hiçbir müdahale olmadan bu dişlerle ömrünü tamamlar.

Bazılarımızın yirmilik dişleri diş etinde gömülü kalabilir, iltihaplanabilir, diğer dişleri sıkıştırabilir, yamuk şekilde çıkabilir ya da çevresindeki yumuşak dokulara hasar verebilir. Yaygın olan bu durumlara antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi uygulansa da yirmilikler alınmadığı sürece enfeksiyonlar yineler ve yirmiliklerin olabildiğince erken çekilmesi gerekir.

Yirmilik dişlerin diğer dişleri ve yumuşak dokuları sıkıştırması ciddi ağrılara neden olur ve bu nedenle gömülü dişlerin çekilmesi, ameliyat öncesinde çoğumuza korkutucu gelir. Ancak bu dişlerin çekilmesi değil, sorunlu olmasına rağmen çekilmemesi bakteri plaklarının çoğalmasına ve acının giderek artmasına yol açar.

Çekilen diş bölgesinin birkaç gün içinde tamamen pıhtılaşması ve birkaç hafta içinde oluğunun tamamen yeni dokuyla dolması ile sorun son bulacaktır.

Yirmilik Diş Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

 

Yirmilik dişlerin çekilmesinin, süre ya da sonuç olarak normal bir dişin çekilmesinden herhangi bir farkı yok. Bu nedenle işlemin tanı, anestezi gibi prosedür detayları dahil 15-20 dakikada biteceğini söyleyebiliriz.

Yirmilik Diş Ameliyatı Sonrası

 

Ameliyat türü ne olursa olsun, işlem sona erdikten sonra hasta kısa bir süre gözlem altına alınır ve bir komplikasyon olmaması halinde direkt gündelik yaşamına devam edebilir. Ameliyatlı bölgenin enfeksiyona açık olmasından dolayı çoğu diş hekimi ilk günlerde kullanılacak koruyucu ilaçlar reçete eder.

İlk 24 saat boyunca yemek yerken ameliyatlı kısmı kullanmamaya ve elbette sigara içmemeye mutlaka özen göstermelisiniz.

Ameliyat sonrası anestezinin etkisiyle ilk dakikalarda dudakların uyuşması, anestezinin etkisi geçmesiyle ameliyatlı bölgede hafif bir şişlik olması ise oldukça normaldir.

Gömülü diş çekimi sonrasında dişin çekildiği bölgede hafif kanamalar olabilir. Şişliğin yanı sıra bu kanamaların önlenmesini istiyorsanız dışarıdan buz kompresi ile bölgeyi soğuk tutabilir ve ağız gargarası ile bölgeyi dezenfekte ederek iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz.

Bahsedilen tüm etkilerin sona ermesi ve bölgenin tamamen iyileşmesiyse yaşa göre değişmekle birlikte ortalama 2 hafta olacaktır.

Gömülü Yirmilik Diş Ameliyatı

 

Yirmilik dişler her zaman diş etini yararak çıkamaz ve bazılarımızda diş etinin içerisinde tamamen ya da yarı gömülü şekilde kalır. Ancak bu durum çürümelerine veya öndeki dişleri sıkıştırmalarına engel olmaz ve gömülü dişlerin de çekilmeleri gerekebilir.

Gömülü dişin çekilmesi için normal bir dişten farklı olarak, diş hekiminin önce diş etinde minimal bir yarık oluşturarak dişi tam anlamıyla kavraması gerekir. Anestezi etkisindeki hasta bu işlem farkını asla hissetmez ve gömülü olması, dişin çekilme süresini veya sizin dikkat etmeniz gereken kuralları değiştirmez.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top