Diş Eti Çekilmesi Nedir Neden Olur? Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır

Diş Eti Çekilmesi Nedir Neden Olur? Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır

Gingiva çekilmesi, bilinen adıyla diş eti çekilmesi, dişi saran diş eti dokularının orijinal konumundan gerilemesi ve dişin köke yakın kısımlarının açığa çıkmasıdır.

Genelde yanlış alışkanlıklardan kaynaklanan bu sorunun tedavisi için öncelikle nedeni tespit edilmelidir.

Diş eti çekilmesi sorunu yaşayan kişilerde, diş etlerinin dişle birleştiği sınırda bakteri üremesine elverişli oluklar oluşur. Bu bakteriler tüm dişi saracak kadar derinlere ilerleyebilir.

Endişe etmeyin, sizlerle diş eti iltihabı ve çekilmesi hakkında tüm detayları yazımızda paylaşıyoruz.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

 

Diş eti çekilmesinde rol oynayan pek çok etmen vardır ve periodontal hastalıklar bunların başında gelir.

Diş etindeki yumuşak dokuları ve diş kökünü tutan enfeksiyonların genel adı periodontal hastalıklardır. Bu hastalıklar yaygın olarak diş eti şişmesi ve çekilmesiyle belirti gösterir.

Klasik ancak oldukça doğru bir bilgi; düzenli ağız bakımına özen göstermemek diş eti enfeksiyonlarının en yaygın nedenidir.

Dişlerini düzenli olarak temizleyen kişilerinse dişlerini fazla sert fırçalamamak, ağız suyu gibi yardımcı ürünleri kullanmak gibi kurallara dikkat edilmesi gerekir.

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri Nelerdir?

 

Ağız ve diş bakımına özen göstermemenin yanı sıra;

  • Sigara alışkanlığı
  • Genetik yatkınlık
  • Stres anında dişleri sıkmak veya gıcırdatmak
  • Dudak ve dile piercing taktırmak
  • Dişlerin çarpık sıralanması
  • Kürdanla diş karıştırma
  • Hamilelik, menopoz gibi dönemlerde hormon dengesizlikleri

diğer yaygın diş eti iltihabı nedenleri arasındadır.

Diş eti iltihabına müdahale edilmemesi diş eti şişmesi ve çekilmesiyle sonuçlanabilir. Tedavi için öncelikle bahsedilen nedenlerin sorgulanması ve ortadan kaldırılması gerekir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Geçer ve Tedavisi Nasıl Yapılır Düzelir

 

Diş etlerinin çekilmesinin sonucunda dişlerin tutunduğu ve köklerin yerleştiği dokularda oluk şeklinde boşluk hatları oluşur. Bu boşluklarda yemek artıkları, bakteriler birikebilir ve enfeksiyonlara neden olabilir. Neticede diş etlerinin detaylıca temizlenmesi şart olur.

Olabildiğinde erken dönemde diş etlerini temizlemek, bakteriyel enfeksiyonların ve diş eti çekilmesinin ilerlemesini önlemek için oldukça önemlidir.

Başlangıç evresindeki diş eti çekilmesi vakalarında nedenin ortadan kaldırılmasıyla sorun çözülebilir.

İlerleyen, diş etinin ve dişin iç kısmındaki yapıları etkileyen enfeksiyonlarda, daha ciddi müdahaleler şart olur. Diş kaybı veya çene kemiği etkilenimi varsa greftleme veya kaydırma yöntemiyle cerrahiye başvurulur.

Greftleme işleminde hastanın damağından alınan parça ile diş etinde onarım sağlanırken; kaydırma tekniğinde sağlam dokuların temizlenen sorunlu bölgeyi kaplaması sağlanır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top