Lamine Yaprak Porselen Diş Fiyatları 2024

lamine diş fiyatları

Lamine diş kaplama fiyatları; TDB nin Antalya, İstanbul, Ankara gibi birinci grup iller için 2023 yılında belirlemiş olduğu 2024 yılı fiyat tarifesine göre akrilik lamine tedavisi için 5885TL, full seramik porselen lamina diş içinse 15155TL olarak belirlenmiştir. Peki, SGK bu prosedürü karşılıyor mu, ön grup dişe lamine kaplama fiyatı nedir, komple ağız uygulaması olursa ne kadar ücret çıkar, en uygun ve ekonomik olarak bu tedaviye nasıl sahip olabilirsiniz klinik hekimlerimiz bu makalede açıklıyor.

Yaprak Porselen Nedir?

Yaprak porselen; gülümsemenin genel estetiğini geliştirmek amacıyla dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan ince porselen kabuklardır. Dişlerin ön yüzeyine kalıcı olarak yapıştırılan bu kabuklar, gülüş tasarımında ve estetik diş hekimliğinde oldukça sık kullanılır ve son derece güzel sonuçlar alınmasını sağlar.

Kompozit laminate veneer uygulaması klinikte direk olarak uygulanan tedaviler olduğu için tek seanslık bir randevu yeterlidir. Porselen lamine uygulamaları ise indirek uygulamalardır ve laboratuvarda hazırlandıkları için diş hekiminizi bir kaç defa ziyaret etmeniz gerekir. Her iki prosedürde uygun vakalarda diş kesimsiz uygulanabilir.

Lamine Yaprak Porselen Diş Fiyatları Ne Kadar?

Lamine uygulamlarının fiyatları kullanılan materyale ve yapılan diş sayısına göre belirlenir. TDB nin rehber tarifesine göre hesaplama yapılırsa:

  • Lamineler arasında en estetik görünüme sahip olan tek diş porselen lamine fiyatları; 2024 yılı için 15155TL olarak belirlenmiştir. Ön diş estetiği uygulamlarında sıklıkla üst 8 yada 10, altta ise 6 veya 8 dişin kaplanması tercih edilir.
  • En uygun seçenek olan kompozit lamina fiyatları ise tek diş için 4575TL den başlar. Sıklıkla simetrik olarak uygulanır ve çoğu durumda diş üzerinde işlem yapılmasına gerek olmaz.
  • Akrilik lamine ise günümüzde çok sık tercih edilmese de, bazı klinikler tarafından uygulanmaktadır ve fiyatı tek diş için 5885TL dir.
  • Emax lamine dişlere alternatif olarak tercih edilen zirkonyum lamine ücreti ise tek diş için 15155TLdir.

Pek çok kişi daha ekonomik fiyatlara tedaviyi elde etmek için ön dişlerde lamine uygulamasını, arka grup dişlerde ise daha ekonomik olan zirkonyum kaplamaları tercih eder. Zirkonyum kaplama fiyatlarını incelemek için tıklayın.

Avantajları nelerdir?

Bu tedavinin en büyük avantajı; uygun endikasyonlarda doğal dişler üzerinde çok az herhangi bir işlem yapılmadan dişlerin genel görünümünü geliştirmenin mümkün olmasıdır. Diş estetiği uygulamalarında sıklıkla tercih edilen bu tedavi yöntemi peki hangi durumlarda uygulanır:

  • Dişler arası boşlukların kapatılması
  • Dişler üzerindeki kırık ve çatlaklar
  • Dişlerin genelini etkileyen renk ve form bozuklukları
  • Küçük ve sivri dişler

Tedavi Süreci

Antalya’daki kliniğimizde tedaviye başlamadan önce estetik diş hekimimiz ile bir ön görüşme randevunuz olur. Bu randevuda; kaç adet dişe uygulama yapılacağı, beklentileriniz ve sizin tedavinize özel uygulanması gereken ekstra tedavileri değerlendirme şansınız olacaktır.

Tedaviye başlamadan önce, uygulama yapılacak dişlerin üzerinde herhangi bir çürük varsa öncelikle bunlar dolgu veya kök kanal tedavisi ile tamir edilmelidir. İhtiyacınıza göre uygulanması gerekebilecek bu ek tedaviler lamine diş ücretlerinin yükselmesine neden olur. Diş eti problemi olan kişilerde lamine uygulaması uygun olmayabilir.

Bir sonraki randevuda hekiminiz işlem yapılacak dişler üzerinde küçük düzeltmeler ve gerekli ise bir miktar aşındırma yapacaktır. Aşındırılan dişlere aynı gün içerisinde geçici kaplamalar sıklıkla uygulanır. Diş preparasyonu tamamlandıktan sonra ağız ve diş ölçünüz alınarak laboratuvara gönderilir.

Laboratuvarda laminelerin hazırlanması, diş sayısına bağlı olarak genellikle 5-7 gün arasında sürer. Sonraki randevunuzda hazırlanan dişlerin renk, boyut ve form kontrolü yapılır. Dişlerin üzerine oturtulan kaplamalar çene ve kapanış ilişkileri açısından da değerlendirilir. Bu aşamada renk ve form uyumunu hekiminiz ile birlikte değerlendime şansınız olur. Eğer dişler üzerinde yapılmasını istediğiniz değişiklikler olursa bu randevuda belirtebilirsiniz.

Uyumu kontrol edilen dişlerde herhangi bir problem yoksa dişleriniz üzerine yapıştırılır. Bu işlem için diş yüzeylerindeki bakteri plağı ve yemek artıklarının temizlenmiş olması gerekir. Özel hazırlanmış asit solüsyonları dişler üzerine sürülerek bir miktar pürüzlendirme yapılır. Akabinde kaplamanın sağlam bir şekilde dişe tutunmasını sağlayacak olan bonding uygulanır. Kaplama yüzeyininde pürüzlendirilmiş olması, diş ile kuvvetli bir bağ oluşmasını sağlar. İçine yerleştirilen yapıştırıcı çimento ile birlikte kaplama diş üzerine hafifçe bastırılır ve mavi ışık yardımıyla sertleştirilir.

Yapıştırma sonrası artıklar temizlendikten sonra özel parlatma lastikleri ile birleşim noktaları cilalanarak tedavi sonlandırılır.

SGK lamine diş fiyatlarını karşılıyor mu?

Estetik diş tedavileri 2017 yılından itibaren SGK tarafından uygulamaya dahil edildi. Dişin yapısal bütünlüğünü korumak amacıyla kuronlanması gerekiyorsa, porselen yerine zirkonyum kaplama gibi estetik ve biyolojik üstünlüğü bulunan materyaller tercih edilebilir. Ancak tıbbi gereksinimler olmaksızın sadece diş estetiğini geliştirmek amacıyla sağlam dişlerin üzerine yapılabilecek herhangi bir lamine diş tedavisini SGK karşılamaz. Ücreti özel olarak karşılamanız gerekir.

Lamine diş fiyatları hakkında kliniğimizden fiyat almak isterseniz klinik hattımıza whatsapp üzerinden bize yazabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir