Zirkonyum Diş Fiyatları Ne Kadar? - 2022 Yılı Güncel Liste - DentVita

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum diş kaplama fiyatları

Ön dişlerde; en iyi şekilde dayanıklılık ve estetik sunan porselen kaynaştırılmış zirkonyum kaplama fiyatları; tek diş için en ucuz 1500 ile 2000TL arasında, monolitik zirkonyum kron ücretleri ise 2000 ile 2500TL arasında değişmektedir.

Diş kaplaması; travma, çürük ve büyük dolgular nedeniyle zayıflamış dişleri korumanın en ideal yoludur. Günümüzde sıklıkla bu tür dişleri restore etmek ve daha beyaz bir gülümsemeye sahip olmak için zirkonyum tercih edilir. Zirkonyum kaplamalar vücut ile tamamen biyo-uyumludur ve metal içermez.

Diş hekimlerinin kaplama dişlerde tercih ettiği zirkonyum markaları, üretim maliyetleri ve dolayısı ile tarifeleri farklıdır. Bu nedenle klinikleri arayıp bilgi almanız daha uygun maliyetli diş yaptırma seçenekleri karşılaştırmanızı ve tedaviye en ekonomik bir şekilde sahip olmanızı sağlar.

Zirkonyum diş fiyat listesi

TDB’nin belirlemiş olduğu 2022 yılı fiyat tarifesine göre zirkonyum diş tedavi ücretleri şu şekildedir:

  • Zirkonyum porselen diş kaplaması: 1505TL
  • Monolitik full zirkonyum diş: 3240TL
  • Zirkonyum gülüş tasarımı (20 diş): 30100TL
  • Tek diş eksikliği zirkonyum köprü diş: 4515TL
  • İmplant üstü zirkonyum diş: 1725TL
  • 32 diş tüm ağız komple zirkonyum kaplama : 48160TL
  • Zirkonyum dolgu: 3590TL
  • Zirkonyum öncesi geçici kaplama: 255TL
  • Eski kaplama diş sökülmesi: 215TL

Türk Diş Hekimleri Birliğinin hazırladığı bu rehber bu tarife her yıl sonunda güncellenir ve zirkonyum bedelini içermez.

Zirkonyum, çiğneme kuvvetlerine karşı dolukça dayanıklı olduğu için bu kaplamalar arka azı dişlerde da başarı ile uygulanır. Dişlerde daha az diş küçültme gerekmesi ve hatta bezen hiç ihtiyaç duyulmaması gibi nedenlerle ön dişlerde oldukça fazla tercih edilen zirkonyum lamine fiyatları ise tek diş için 3170TL dir.

Zirkonyum kaplama yaptıranlar fiyat araştırması yaparken nelere dikkat etmeli?

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi, sağlıklı bir zirkonyum kaplamaya için en önemli faktör diş hekiminizle birlikte diş teknisyenin bilgi ve becerisidir. En pahalısı en iyisidir kuramı, ambalajlı ürünlerde geçerlidir. Kişiselleştirilmiş tedavilerde tedavi maliyetini etkileyen pek çok faktör vardır.

Kullanılan zirkonyumun özelliklerini değerlendirin. Çünkü diş sıkma alışkanlıkları olan bireylerde zirkonyum porselen yerine monolitik zirkonyumlar daha çok tercih edilir. Bu tür bir alışkanlığınız varsa mutlaka doktorunuza bilgi verin.

Kaplamaların tek mi yoksa birleşik mi olacağını öğrenin. Daha beyaz dişlere sahip olmak amacıyla sıklıkla tercih edilen tüm ağız komple zirkonyum tedavilerinde, eksik dişlerin olduğu bölgeler diş köprüsü ile restore edilir. Ayrıca bazen hekimler zayıf ve çok küçülmüş dişleri korumak ve kaplama dişlerin ömrünü uzatmak için birleştirmeyi tercih eder. Tek tek olarak takılan zirkonyum dişlerde tedavi süreci nispeten daha uzun ve hassastır.

Hekiminizin tercih ettiği laboratuvar, kullandığı pahalı alman yada ucuz çin zirkon markaları ve hatta kullanacağı yapıştırıcı bile tedavi fiyatlarını etkiler.

Tedaviniz için tercih edeceğiniz diş kaplama modeli ve kullanılan zirkonyumun rengi ücreti etkilemez.

SGK devlet hastanelerinde zirkonyum kaplama ücretlerini karşılıyor mu?

Sosyal güvenlik kurumu; tıbbi gereklilik bulunması durumunda diş tedavilerinin hekimlik ücretlerini karşılar. Kaplama dişlerin laboratuvar ücretlerini ise karşılamaz. Bu nedenle hastaneler sıklıkla bir kaç farklı laboratuvardan doğrudan hizmet satın alımı yapar veya ihale usulü en ekonomik teklifi veren firma ile çalışmayı tercih eder. Devlete bağlı diş hastaneleri ve özel üniversitelerde SSK, Bağkur veya SGK üzerinden zirkonyum kaplama yaptırırken tedavi ücretini ilgili kurumdan öğrenmeniz gerekir.

Almanya, ingiltere gibi Avrupa ülkelerinde diş tedavi ücretleri oldukça yüksek olduğu için bu ülkelerde yerleşik kişiler, uygun fiyatlı zirkonyum kaplama protezi yaptırmak amacıyla sıklıkla Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlere seyahat etmektedir. Tedavinin toplam maliyetini belirlerken, yapım süresini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Zirkonyum diş tedavisi kaç gün sürer?

Zirkonyum kaplamalar klinik ile laboratuvarın ortak çalışmasını gerektiren kombine tedaviler olduğu için tedavi randevusu planlanmadan önce kliniğin ve laboratuvarın takvimi ayarlanmalıdır. Basit vakalarda tedavi 5 gün içerisinde tamamlanırken, komplike vakalarda ise 7-8 gün içerisinde tamamlanır.Bu nedenle tedaviniz için lanlama yaparken geliş ve dönüş günlerinizi bu süreye eklemeniz gerekir.

Zirkonyum diş kaplaması yaptıranlar fiyatları ve tedavi hakkında yorumlarını bizimle paylaşabilirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top