Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Listesi TDB

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Bilinen en sert seramik çeşidi olan zirkonyum kron veya kaplama için oldukça ideal bir malzemedir. Zirkonyum diş kaplaması hastalara şeklinden veya renginden rahatsız olduğu dişlerini yenileme imkanı sunulur.

Zirkonyum diş fiyatı TDB tarafından açıklanan rehber fiyatlara göre, zirkonyum’ un maliyeti hariç 715 TL’dir. Bu ücret farklı nedenlerden dolayı değişkendir.

Peki zirkonyum diş nasıl yapılır ve fiyat farklılıklarının nedenleri nelerdir?

Saf zirkonyuma itrium oksit ilave edilir ve beyaz kristalli zirkonyum oksit halini alarak dişçilikte kullanıma uygun hale getirilir.

Alerjik riski minimumda olan, uyumluluk ve estetik seviyesi yüksek olan zirkonyum kron veya lamine yaprağı şeklinde dişin tüm dış yüzeyine veya yalnızca görünen ön yüzüne yapıştırılarak sabitlenebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Türk Diş hekimleri Birliği’nin rehber olması amacıyla yayınladığı fiyatlar, 2020 senesi için;

  • Tek diş için geçici zirkonyum kron: 185 TL
  • Zirkonyum’ un maliyeti hariç, zirkonyum diş yapımı: 715 TL

şeklindedir.

Fiyatlar başvurulan hekimin veya hastanenin ücretlendirme tariflerine göre veya uygulama alanının genişliğine göre değişecektir.

Zirkonyum Kaplama Diş Fiyatları

  • Zirkonyum dişin porselen dişe göre
  • Biyo uyumluluk özelliğine sahip olması
  • Estetik açıdan daha doğal olması
  • Metal alerjisi riski bulunmaması
  • Işık geçirgenliğine sahip olması

gibi avantajları mevcuttur. Bu nedenle zirkonyum diş, porselen dişe göre bariz avantajlara sahip ve daha yüksek ücretlidir.

Geri dönüşümsüz olan kron kaplama işlemlerinde hastanın ihtiyacına uygun yöntemin uygulanması maliyetten daha önemli bir konudur. Yani alerjik riskleri ortadan kaldırması ve estetik kusursuzluğu nedeniyle yüksek maliyetine karşın zirkonyum kapmalar hep avantajlı konumda olacaktır.

SGK Zirkonyum Diş Fiyatları

Özel hastane ve kliniklerde yüksek maliyetlerle yapılan zirkonyum dişin anlaşmalı devlet hastanelerinde uygun fiyatlara yapılması mümkündür.

Estetik amaçlı işlemlere girdiğinden dolayı zirkonyum diş SGK tarafından karşılanmaz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top