Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Hakkında Önemli Bilgiler

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Hakkında Önemli Bilgiler

Diş eti çekilmesi hiç şüphesiz diş kayıplarının en büyük nedenlerinden birisi.

Diş etlerinde oluşan enfeksiyon; tedavi edilmediği takdirde ilerleyerek diş köklerini saran çevre dokularda gevşemelere ve neticesinde dişlerin sallanmasına neden olabilir.

Diş eti ameliyatı, dişi çevreleyen destek dokuların tekrar eski sağlığına kavuşması ve diş eti iltihabının ortadan kaldırılması amacıyla yapılır.

Diş eti ameliyatı sonrası hastanın uygulayacağı önlemler, operasyon sonrası iyileşme süresini kısaltarak, uygulanan prosedürün başarısını artırır.

Diş etinde şişkinlik, kanama ve ağrı, diş eti enfeksiyonların ilk belirtilerindendir.

Diş hassasiyetinin artması bir yana, diş kaybı gibi hem estetik hem de fonksiyonel zararlara neden olabilen diş kökü üzerindeki çürüklerin oluşmasını önlemek için diş eti ameliyatı gerekli olabilir.

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Diş eti çekilmesi tedavisinin ilk basamağı; ağız hijyen eğitimi ve periodontal tedavidir.

Periodontal tedavide, çekilmenin meydana geldiği tüm diş kök yüzeyleri ve diş çevresinde oluşan diş eti cepleri lokal anestezi altında detaylı olarak temizlenir. Bu prosedüre küretaj adı verilir.

Küretaj işlemi ile ulaşılması zor bölgelerdeki bakteri sayısının azaltılarak diş etlerinin dişi yeniden sarması sağlanır.

Flap operasyonu olarak da bilinen diş eti ameliyatı ise, dişin bağlı olduğu kemiklerde erimeye yol açacak kadar ciddi enfeksiyonlarda uygulanır. Bu operasyon esnasında lokal anesteziyle uyuşturulan diş etindeki sorunlu dokular kazınır ve gerekli görülürse hasarlı kemiğe destek sağlanır. Diş etinin dikilmesiyle de bu işlem son bulur.

Diş eti ameliyatı sonrası eskisi gibi sorunsuz, hatta kusursuz gülüşlere sahip olmak istiyorsanız, aşağıdaki prosedürler size yardımcı olabilir.

  • Gingivoplasti
  • Gingivektomi
  • Diş eti greft işlemi
  • Diş eti pigmentasyonları yok edilmesi

gibi işlemler tam da bu estetik etkili diş eti operasyonlarına örnektir.

Diş eti ameliyatı için lazer kullanımı; gelişen teknolojinin sağlık sektörüne kazandırdığı yöntemlerden birisidir. Uygulama oldukça pratik olmakla birlikte daha çok kanama ve kızarma riskinden kaçınılan yumuşak doku lezyonlarında tercih edilir.

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Öncesi Ve Sonrası

 

Nedeni ve amacı ne olursa olsun diş etlerinden ameliyat olacak hastanın, öncelikle kapsamlı şekilde hikayesi alınır ve şikayetleri öğrenilir. Diş röntgeni, ağız içi muayenesi gibi teknik muayenelerin ardından hekiminiz doğru operasyon türüne karar verecektir.

Diş hekiminiz ameliyatın türüne bağlı olarak ağız hijyeni adına ek önerilerde bulunabilir ve ameliyat öncesinde rutin ağız bakımını yapmanız, varsa bu önerileri de uygulamanız gerekir.

Sigara kullanımı diş etlerindeki kanlanmayı bozduğu için operasyondan birkaç gün önce sigarayı bırakmanız tedavinin başarı şansını artırır.

 

Diş eti ameliyatı sonrası ise dikişlerin hasar görmemesi için sıcak ve soğuk yiyecek içeceklerden kaçınmalısınız.

Pek çok hasta operasyon sonrası gündelik yaşamına sorunsuz devam eder. Diş hekiminiz, diş eti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken özel durumlar ve ilaç kullanımı konusunda bilgilendirme yapacaktır.

Diş Eti Çekilmesi Ameliyatı Fiyatı

 

İşlem ücretleri, uygulanan prosedürün türüne ve kliniğin fiyat tarifesine göre değişiklik gösterir. Ancak TDB nin belirlemiş olduğu rehber tarifede diş eti çekilmesi ameliyatı fiyatı şu şekildedir:

  • Detartraj yani diş taşı temizliği, tek çene için: 185 TL
  • Subgingival küretaj dahil flap operasyonu, tek diş için: 305 TL
  • Slyding flap veya Coronale kaydırma operasyonu: 207 TL
  • Biyomateryal uygulamalı flap operasyonu, materyal hariç ve tek diş için: 110 TL
  • Membran uygulamalı flap operasyonu, mmebran hariç ve tek diş için: 110 TL

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top