Diş Eti Çekilmesi Nedenleri, Tedavisi ve 2021 Yılı Ücretleri

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri, Tedavisi ve Ücretleri

diş eti çekilmesi

Diş eti çekilmesi sonucu dişler sanki yuvalarından fırlamış gibi uzun ve estetik olmayan bir görüntüye neden olur.

Aslında kaybolan sadece diş eti değildir, aynı zamanda dişi çevreleyen kemik miktarıda azalır ve diş kaybı ile sonuçlanabilir.

Peki diş eti çekilmesi tedavisi var mı?

Elbette var. Özellikle erken dönemde müdahale edilirse bu sorundan tamamen kurtulmanız mümkün.

Makalemizde diş eti çekilmesi neden olur, nasıl tedavi edilir detaylı olarak açıklıyoruz.

diş eti çekilmesi neden olur

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi; dişi çene kemiğine bağlayan destek dokuların zarar görmesi sonucu diş etinin, dişin kök tarafına doğru uzaklaşmasıdır. Nedeni diş eti iltihabı gibi hastalıklar olabildiği gibi sigara kullanımı, hatalı diş fırçalama, diş gıcırdatma, hormonal değişimler de diş eti çekilmesine neden olur.

Diş; taç ve kök olarak iki bölümden oluşur. Taç kısmı ağız içerisinde görünen ve vücudumuzdaki en sert doku olan mine tabakası ile kaplıdır. Kök kısmı ise sement adı verilen ve diş çürüklerine karşı savunmasız olan sement dokusu ile örtülüdür.

Sağlıklı bir dişin kök yüzeylerinde sıkıca tutunan diş eti; ağız içerisindeki bakterilere karşı diş kökünü ve çene kemiğini koruyan bir bariyer olarak görev yapar. Diş eti çekilmesi sonucu açığa çıkan kök yüzeyinde kolay bir şekilde bakteri birikimi ve diş çürükleri gelişebilir.

Toplumda oldukça sık görülen diş hassasiyetine de genellikle diş eti çekilmesi neden olur. Çünkü sement yüzeyi termal etkenlere karşı oldukça hassastır.

İki farklı türde diş eti çekilmesi görülür.

Enflamasyona bağlı olmayan çekilmelerde dişin sadece yanak veya dudak tarafında bakan dış yüzeyinde diş eti kaybı gözlemlenir. Sıklıkla diş dizisinin dışında konumlanan çarpık dişlerde ve aşırı sert fırçalanan dişlerde görülür. Diş etleri pembe renkli ve sağlıklı görünümlüdür.

Enflamasyona bağlı diş eti çekilmesinde ise bir kaç diş ve aralarındaki diş etlerinde çekilme görülür. Geçirilmiş bir diş eti hastalığı sıklıkla diş etlerinde çekilmelere neden olur. Diş etleri kızarmış ve hafifi şiştir. Kanama sıklıkla görülür.

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri

 • Diş eti hastalıkları
 • Hatalı diş fırçalama
 • Diş gıcırdatma alışkanlıkları
 • Uyumsuz diş protezi
 • Çapraşık dişler
 • Ortodontik tedavi
 • Doğuştan ince diş etleri
diş eti çekilmesi nedir

Diş eti çekilmesi nedenlerini enflamatur olan ve olmayan neden olarak ikiye ayırabiliriz.

Enflamatuar nedenler diş eti iltihabı neticesinde ortaya çıkar. Ağız içerisinde normal şartlarda bir denge halinde bulunan bakteriler; dişler üzerinde biriken yiyecek artıklarının meydana geldiği plak tabakası üzerinde hızla çoğalmaya başlarlar.

Günlük yumuşak bir şekilde diş fırçalamak kaydı ile bu bakteri plağı tabakası dişler üzerinden kolaylıkla uzaklaştırılabilir. Ancak uzun süre diş fırçalama ihmal edilirse bu plak zamanla sertleşir ve diş taşı (tartar) oluşumu görülür.

Diş taşı üzerindeki pürüzlü yüzeye daha kolay tutunan bakteriler vücudun tepki göstermesine ve diş etlerinde kan akışının artmasına neden olur. Kan akışının artması ile birlikte diş etlerinde şişlik meydana gelir. Şişen diş etleri daha fazla bakterinin yuvalanabileceği cepler oluşturmaya başlar ve diş eti hastalıkları ortaya çıkar.

Dişi çene kemiğine bağlayan periodontal lifler bu şişlik ve enflamasyondan etkilenerek zamanla kopar. Liflerin kopması ile birlikte çene kemiği, direk bakteriler ile temasa geçerek erir. Bunun sonucunda diş eti çekilmesi meydana gelir.

Hatalı diş fırçalama: Dişlerin sert ve bastırılarak fırçalanması diş etlerinin zamanla incelmesine ve çekilmesine neden olabilir. Diş fırçalamadaki amaç üzerindeki lekeleri çıkarmak değil, bakteri plağını uzaklaştırmak olmalıdır. Diş temizliği klinikte oldukça kısa sürede etkili olarak uygulanabilen basit işlemlerdir.

Diş gıcırdatma: Dişlerin uzun süreli olarak basınca maruz kalması, bu kuvvetin diş etine aktarılmasına neden olur. Genel olarak bu basınç dişi çevreleyen kemiği kuvvetlendirse de, diş etlerinde çekilmeye neden olur. Korumasız kalan çene kemiği; iltihaplanmalara karşı daha savunmasız hale gelir.

Uyumsuz diş protezleri: Özellikle uyumu bozulan hareketli protez dişler dişlere tek yönlü kuvvet uygularlar. Dişlerin görmemesi gereken bu basınca maruz kalması diş eti çekilmesi neden olur.

Çapraşık dişler ve Ortodonti: Normal diş arkının dışında pozisyonlanmış dişler; çene kemiğine dikey yönde iletilmesi gereken kuvveti dış tarafa doğru aktarabilir. Ayrıca ortodontik tedavide dişi hareketlendirmek için uygulanan kuvvetlerin neden olduğu basınçta diş eti çekilmesi nedenleri arasındadır.

Doğuştan zayıf olan diş etleri ise genellikle çok incedir. En küçük bir etken diş etinin kaybolmasına neden olabilir.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri

Diş eti çekilme belirtilerini fark edebileceğini bir kaç işaret vardır:

 • Kök yüzeyinin açığa çıkması nedeniyle dişlerde sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet gelişir.
 • Dişler olağandan daha uzun görünür.
 • Dişlerinizin arasındaki diş eti düzleşmiş ve boşluklar oluşmaya başlamıştır.
 • Diş etlerinde fırçalama esnasında yada kendiliğinden başlayan kanama
 • Diş yüzeyindeki tartar birikimi

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Düzelir?

Diş eti çekilmesi; enflamatuar kaynaklı olmayan etkenlerin ortadan kalkması ile düzelmeye başlar. Ancak enflamatuar nedenlerden kaynaklanan çekilmeyi pek çok hasta erken dönemde fark edemez.Diş eti çekilmesinin tedavisi için düzenli takip randevuları; hastalık sürecinin tekrarlanmaması, diş etlerinin ve çene kemiğinin daha fazla tahrip olmaması için hayati önem taşımaktadır.

Diş eti iltihabı; genellikle bakteri plağı olarak adlandırılan bakteri ve gıda artık tabakasının, dişler arası bölgeler gibi ulaşılması zor bölgelerde birikmesi ile meydana gelir. Diş eti tedavisi yapılmadığı takdirde vücudun diş etlerinde savunma yapan enflamatuar tepkisini uyaran bazı zararlı yan ürünler üreten daha tehlikeli bakteriler gelişebilir ve çoğaltabilir.

Hastalık ilerledikçe, kronik iltihaplanma çene kemiğinin tahrip olmasına ve dişlerin kaymasına neden olur. Birçok insanda, bu aşamalı olarak yıllar boyunca gerçekleşen bir süreçtir ve tespit edilerek diş eti tedavisi yapılırsa durdurulabilir.

Dikkatli bir değerlendirme ve diş eti tedavisi ile, çekilmenin ilerlemesini tamamen durdurmak genellikle mümkündür.

Başarının anahtarı mükemmel bir ağız hijyeni sağlayarak hastalık sürecini tetikleyen bakteriyel plağın ortadan kaldırılmasıdır.

diş eti çekilmesi tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Başarının anahtarı mükemmel bir ağız hijyeni sağlayarak hastalık sürecini tetikleyen bakteriyel plağın ortadan kaldırılmasıdır. Tedavi için şu yollar izlenir:

Ağız hijyeni eğitimi ve diş hekimi kontrolü

Diş eti çekilmesi tedavisinin en önemli ve etkili unsuru iyi bir ağız hijyeni uygulamasıdır. Ağız hijyeni fazının amacı, ağızdaki bakteri sayısını ve bu sayede oluşan iltihap seviyesini azaltmaktır. Diş hekiminiz öncelikle diş eti iltihabı nedenlerini açıklayacaktır. Daha sonra çeşitli ağız ve diş temizlik ürünlerinin en etkili şekilde nasıl kullanılacağına dair bireysel tavsiyelerde bulunarak dişlerinizi ve diş etlerinizi tam olarak nasıl temiz tutacağınızı anlatacaktır. Örneğin, en uygun diş fırçalama tekniği ve diş ipi ve diş arası fırçaların doğru kullanımı.

Profesyonel temizlik

Tedavi için ilk olarak dişlerin erişilebilir yüzeylerindeki tüm yumuşak artıklar çıkarılacak ve plak birikimini azaltmak için birikime neden olan yüzeyler cilalanacaktır. Plak kontrolü ve diş eti sağlığındaki iyileşmeye bağlı olarak bir sonraki adım, diş hekiminizin tüm bakteri birikimlerini ve tartarları kök yüzeylerden ve diş eti ceplerinden çıkarmasıdır.

Antibiyotik tedavisi:

Dis eti tedavisi esnasında bazı durumlarda antibiyotikler reçete edilebilir. Bu; oral hijyen önlemlerine cevap vermeyen, aktif veya kalıcı diş eti enfeksiyonları ile mücadele için önemlidir.

Yeniden Değerlendirme:

Birkaç hafta sonra, diş hekiminiz, tedavinizin ilerleyişini kontrol etmek için diş etlerinizle ilgili tam bir değerlendirme yapacaktır. Periodontal prob adı verilen özel bir alet, herhangi bir periodontal ceplerin derinliğini kaydetmek ve diş etlerinden kanamayı kontrol etmek için kullanılır. Periodontal cepler hala mevcutsa, cerrahi tedavi dahil olmak üzere başka tedavi seçenekleri önerilebilir.

Düzeltici (cerrahi) tedavi:

Bazen, bakteri plaklarını ve diş eti altında bulunan birikintileri periodontal cepler ve kök yüzeylerinden (köklerin birbirinden uzaklaştığı yerlerde) temizlemek için cerrahi prosedür uygulanır. Bu bölgelere fırçalar ve diş ipleri ile ulaşılamaz ve bakterilerin kolonize olmasına izin verildiği sürece bu bölgelerde enflamasyon devam eder. Lokal anestezi altında, diş eti kaldırılır ve kök yüzeyleri, tüm bakterilerin çıkarılmasını sağlamak için doğrudan görüş altında temizlenir. Bazen, özel bir rejeneratif tedavi kullanarak kemik kaybını da aynı anda tedavi etmek mümkündür. Prosedürün sonunda, diş etleri dişlerin etrafında tekrar dikilir.

Bakım sonrası – destekleyici periodontal terapi:

Diş eti çekilmesi tedavisinin uzun vadeli başarısı, hem oral hijyenle hem de düzenli bakım ve sürekli kontrolünüzü sağlayan diş hekiminin çabalarına bağlıdır. Tedavinin ilk aşaması tamamlandıktan sonra, diş hekiminizin, iltihabın durduğunu kontrol etmek için diş etinizin durumunu düzenli aralıklarla gözden geçirmesi gerekecektir. Takip randevularınızın sıklığı, hastalığın şiddetine ve bireysel hastalık ilerlemenizin riskine bağlı olacaktır. Genellikle, takip ziyaretleri her üç ila altı ayda bir planlanır.

Başarılı bir diş eti tedavisi, günlük ağız hijyeni uygulamaları ve düzenli takip randevularına katılım konusunda tam işbirliğinizi gerektirir.

Düzenli takip randevuları, hastalık sürecinin tekrarlanmaması, diş etlerinin ve çene kemiğinin daha fazla tahrip olmasına engel olmak için hayati önem taşımaktadır. Devam eden hastalık belirtileri varsa, diş hekiminiz yeni veya tekrarlayan iltihap bölgelerini tespit edip erken aşamada tedavi edebilir. Ayrıca diş hekiminiz, iltihapla mücadele etmek için ağız hijyeni uygulamalarınızı nasıl değiştireceğiniz konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Ücreti

Diş Kaplama ÇeşidiFiyatı
Detartraj (Diş Taşı Temizliği – Tek Çene)240TL
Flap Operasyonu (Subgingival Küretaj Dahil – Tek Diş)395TL
Coronale Kaydırma veya Slyding Flap270 TL
Biyomateryal Uygulaması (Tek Diş – Flap Op. ve Biomateryal Ücreti Hariç)145TL
Membran Uygulaması (Tek Diş – Flap Op. ve Membran Ücreti Hariç)145TL

Evde Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Diş etlerinizi korumak için dengeli bir beslenme ile gerekli olan desteği sağlayabilirsiniz. Selenyum elementi ile A ve C vitaminleri diş eti sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Menünüze bu vitaminleri içeren yiyecekleri ekleyerek ekstra bir koruma sağlayabilirsiniz.

Yumuşak bir diş fırçası ve paradontax gibi diş etlerini koruyucu bir macun kullanmak diş etlerinizi kuvvetli tutar.

Elma gibi meyveleri bıçakla kesmek yerine, dişlerinizle parçalamak diş etlerinizin kuvvetlenmesi için gerekli olan masaj etkisini sağlar.

Sigara, diş eti çekilmeleri ve iltihaplarının en büyük nedenleri arasındadır. Hem genel sağlığınız, hemde diş eti sağlığınız için sigara kullanmayın.

SSS

Diş eti çekilmesi neden olur?

Diş etilmesine neden olan etkenler; diş eti hastalıkları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, diş sıkma alışkanlığı, uyumu bozulmuş protezler, çapraşık ve düzensiz dişler ve ortodonti (diş teli) tedavisidir. Ayrıca kalıtsal olarak ince diş etlerine sahip olanlarda, çekilme daha sık görülür.

Diş eti çekilmesi gargara kullanılarak geçer mi?

Ağız gargaraları, ağızda bulunan zararlı bakterilerin sayısının azaltılmasında etkilidir. Ancak tek başına gargara kullanılması, sınırlı olarak ağrı, koku, kanama gibi semptomları ortadan kaldırmakta etkili olsa da diş eti çekilmesini tedavi etmez.

Diş eti çekilmesi nasıl düzelir?

Diş eti çekilmesinin düzelmesi için diş eti hastalıkları, diş gıcırdatma, eski protezler gibi çekilmeye neden olan etkenlerin ortadan kalkması gerekir. Etkenler kontrol altına alındıktan sonra çeşitli periodontal cerrahi teknikler ile çekilme olan bölgeler kapatılabilir.

Diş eti çekilmesi tedavisi var mı?

Evet, pek çok vakada diş eti çekilmesi başarı ile tedavi edilebilmektedir.

Diş eti çekilmesi nasıl önlenir?

Diş eti çekilmesinin önlenebilmesi için neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için en az 2 yılda bir diş hekiminizi ziyaret etmeli ve diş taşı, eski köprü, kaplama, dolgu gibi çekilmeye neden olan etkenler için tedavi yaptırmalısınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top