All on Four İmplant Tekniği ve Fiyatları

All on four implant tekniği sayesinde artık aynı gün içerisinde dişlerinize kavuşmanız mümkün.


All on four implant tekniği sayesinde artık aynı gün içerisinde dişlerinize kavuşmanız mümkün. Aslında aynı gün dişlere sahip olmak, bu konseptin geliştirilmesinde ki avantajlardan sadece bir tanesi.

Üstelik all on four fiyatları, geleneksel implant diş tedavilerine göre daha düşük.

Peki; neden tedavilerde yeterli kemik olmadığında direk implant uygulanamaz iken bu teknikte uygulanabiliyor?

Nasıl oluyor da bazı prosedürlerde çok uzun bekleme süreleri var iken bu teknikte yok?

Hazırlamış olduğumuz bu rehberde; bunun gibi all on four implant tekniği ve konsepte dair aradığınız tüm soruların cevaplarını bulacaksınız.

All on Four

Diş eksikliğinde; çene kemiğine yerleştirilen implant üzerine protez diş vidalanarak veya yapıştırılarak sabitlenir. All on four tekniğinde ise her diş eksikliği için bir implant yapmak yerine, uygulanan dört adet implant üzerine tüm eksik dişleri içeren protezler vidalanarak sabitlenebilir. Bu sayede yeterli çene kemiği olmayan hastalar için estetik ve konforlu bir çiğneme çözümü sağlar.

Ağızda tüm dişlerin kaybı genellikle diş çürüklerinden ziyade diş eti iltihabı neticesinde ortaya çıkar.

Diş etinde başlayan enflamasyon zamanla kemiğe yayılır ve kemiğin erimesi ile birlikte dişler sallanarak düşer. Sonuç: implant uygulaması yapılacak yeterli kemik hacmi kalmaz.

Bazen maksiller sinüs tabanları sarkmış vaziyette olur ve yaşlılarda sıklıkla kemik grefti uygulaması yapılmadan implant uygulamak imkansız hale gelebilir.

All on four konsepti; bu tür vakalarda avantaj sağlaması amacıyla ilk olarak Portekiz asıllı bir profesör olan  Dr. Paulo Malo tarafından ortaya atıldı.

Normal planlamada tam dişsiz bir üst çeneye sabit bir köprü için ideal şartlarda 8 adet implant uygulaması gerekirken, all on 4 tekniğinde; sadece dört implant üzerine bağlanan hibrit protez aynı konforu hastaya sunabilir.

Böyle bir prosedür ihtiyacı özellikle implant fiyatları çok yüksek olan Amerika gibi ülkelerde bir anda çok popüler oldu ve oldukça fazla olarak uygulanmaya başladı. Peki sistem nasıl çalışır?

All on Four Tekniği Nasıl Çalışır?

Sistemin çalışma prensibi; sinüs tabanı ve alt çene siniri gibi anatomik oluşumların, implantların uygulanması gereken kemiğe çok yakın olduğu vakalarda, implantların açılarının değiştirilerek bu oluşumlardan daha uzak bir noktaya yerleştirilmesi esasına dayanır.

İmplant uygulamalarında; ideal olarak implantların çene kuvvetlerine karşı dik bir şekilde yerleştirilmesi ve çiğneme kuvvetlerini bu şekilde kemiğe iletmesi beklenir.

All on four implant tekniğinde ise; ön iki implant 90, arkadaki implantlar ise 45 derecelik açılarla kemiğe yerleştirilir.

İmplantlar üzerine köprü diş uygulaması yapıldıktan sonra arkada kalan 45 derecelik implantlar protezi kenetler ve her 4 implantın da sorunsuzca iyileşmesine olanak verir.

Ayrıca arkada kalan implantların 45 derecelik açıyla yerleştirilmesi; hem daha uzun implantların kullanılmasına, hemde anatomik oluşumlardan uzakta, güvenli bölgelere implant uygulaması yapılmasına imkan verir.

Kemik ogmentasyonu yada sinus lifting gibi uzun iyileşme süreleri olan prosedürlerin uygulama gereklilikleri ortadan kalktığı için iyileşme süresi kısalır ve hasta kısa sürede dişlerine kavuşabilir.

All on Four Fiyatları

All on Four Fiyatları (2020 – TDB)
All on Four BileşenlerAdetFiyatı
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç)42070 TL
Kuronlarda Freze Tekniği Farkı4155 TL
İmplant Destekli Hareketli Protezler (Hassas Tutucu Ücreti Hariç–Tek Çene)13035 TL

Özel diş kliniklerinin web sitesinde; Türk Diş Hekimleri Birliğinin belirlemiş olduğu tarife dışında kıymetli metal ve malzeme dahil fiyat vermesi yasaklanmıştır. Bu sebeple, tedavi ücretlerini öğrenmek için, lütfen kliniğimizi arayın.

Nasıl Uygulanır?

All on four implant tekniğinde ilk adımınız diş hekiminizle yapacağınız konsültasyon ve muayenedir. Bu ilk randevu; diş hekiminizle son dişlerinizin nasıl olmasını istediğinizide anlatabileceğiniz bir görüşmeyi de içermektedir.

Pek çok hasta, ilk randevuya ağzında tüm dişlerinin olduğu gençlik resimlerinide beraberlerinde getirmektedir. Bu resimler hem hekiminize, hemde laboratuvara yeni dişleriniz hazırlanırken rehberlik eder.

Ayrıca diş hekiminiz implantların tam olarak nereye yerleştirilmesi gerektiğini tespit etmek ve ilgili bölgedeki kemik kalitesini değerlendirerek anatomik oluşumlara yakınlığının gözden geçirmek için panoramik film yada 3 boyutlu bir çene tomografisini görmek isteyecektir.

Tomografi desteği ile implant uygulanacak bölgedeki kemik yoğunluğu değerlendirilir implantlara en iyi desteği sağlayacak bölgeler tespit edilir.

Bu aşamada diş hekiminiz size olası diğer tedavi seçeneklerinide açıklar. Prosedüre karar verilmesi durumunda alt ve üst çene ölçüleri alınarak bir alçı model elde edilir ve alınan bu model üzerinde yeni protez hazırlanır.

İmplant uygulamaları, genel olarak ağrısız uygulamalardır. Ancak diş hekiminizden sedasyon (alacakaranlık uykusu) yada genel anestezi ile implant uygulamasını isteyebilirsiniz.

Sedasyon için uygun bir hasta olup olmadığınız, anestezi uzmanı ile birlikte değerlendirilir. Sedasyon yada genel anestezi tercih ederseniz, bu randevuda anestezi randevusununda ayarlanması gerekir.

Prosedür Aşamaları

İmplantların Yerleştirilmesi

Eğer ağzınızda önceden kalan kırık diş kökleri yada çekilmesi gereken dişler var ise, bu dişler genellikle implantlar cerrahi olarak yerleştirilirken çekilir. Bu sayede ağızda önceden kalan bakteri sayısınında azaltılması hedeflenir.

İşleme başlamadan önce lokal anestezi ile implant uygulanacak bölgeler uyuşturulur. Hazırlanan plana göre öndeki iki implant çene kemiğine dik olarak, arkadaki 2 implant ise proteze yeterli desteği sağlayabilmek amacıyla 30-45 derelik açıyla yerleştirilir.

İmplantlar başarılı bir şekilde yerleştirildikten sonra, ağız içi temizliği yapılır ve dikişler atılarak cerrahi tamamlanır.

Protezin Takılması

1 hafta on gün sonra atılan dikişler alınır ve hazırlanan protez yerine takılır. Eğer erken yükleme tercih edilirse protezin ilk on gün içerisinde takılması tavsiye edilir.

Bazı diş hekimleri bu iyileşme aşamasında geçici bir protez hazırlar ve protezin içini yumuşak astar maddesi ile kaplayarak yara kenarlarının zarar görmesini engeller. Daimi protezin hazırlanması bir kaç ay sonrasına, implantların kemik ile kaynaşmasından sonraya bırakılabilir.

Avantaj ve Dezavantajları

All on four tekniği hareketli protezlere yada geleneksel implant uygulamalarına göre birçok avantaj sunar:

Avantajları

 • Pek çok vakada diş çekimi ile birlikte aynı gün implantlar yerleştirilebilir. Diş çekiminden sonra kemiğin iyileşme süresinin beklenmemesi hastaya yaklaşık olarak 45 gün kazandırır.
 • İmplantlar uygulandıktan hemen sonra aynı gün hibrit protez yapılabilir. Ayrıca kemik eklemesi gibi uzun prosedürlerin olmaması bazı vakalarda hastaya 1 yıla kadar zaman avantajı sağlar.
 • Arkaya doğru açılı uygulanması nedeniyle tüm çene için daha az sayıda implant gerektirir.
 • Daha az sayıda implant gerektirdiği için diğer implant tedavi seçeneklerine nazaran daha ekonomik bir çözümdür.
 • Kişiye özel planlanabilen, estetik bir görünüm ve gülme hattı, gülüş estetiği sağlar.
 • Protez ağız içerisinde sabit olarak kullanılır. Hastanın protezi takıp çıkarmasına gerek yoktur. Ancak hibrit bir protez olduğu için, bağlantı vidalarının diş hekimi tarafından çıkarılması ile birlikte protez kolayca implantlardan ayrılabilir.

Peki bu sistemin hiç mi dezavantajı yok? Tabiki de var:

Dezavantajları

 • All on four implant tekniği güvenilirlik ve uzun ömürlülük açısından kıyaslandığı zaman, diş hekimleri tarafından  geleneksel uygulamalara göre daha güvenilmeyen bir tedavidir.
 • Hazırlanan protez geleneksel implant köprülerdeki gibi, ince ve kibar değildir. Biraz daha kalın ve ağırdır.
 • 14 adet doğal dişin karşılaması gereken desteği sadece 4 implant karşılar ve ısırma kuvvetinin en yüksek olduğu azı dişler bölgesine implant yerleştirilmez.
 • İmplantların erkenden yüklenerek üzerine diş gelmesi implant kaybına varan problemlere neden olabilir.
 • Bazı hastalar bu protezin altından hava ve sıvı geçişi olduğunu ve bununda konuşurken tıslama olarak duyulduğunu belirtirler.
 • All on four protezin temizliği bir köprü proteze nazaran çok daha zordur. Çünkü çok fazla temizlenmesi gereken yüzey vardır ve yeteli temizliğin sağlanamaması peri -mplantit gibi enfeksiyonlara neticesinde implant kaybına neden olabilir.
 • Tek bir implantın problem çıkarması yada düşmesi, tüm çene protezinin kullanılamaz hale gelmesine neden olur.

Kimler için Uygun?

All on four tekniği genellikle geleneksel yöntemlerin uygulanması için yeterli kemik detseği olmayan hastalar için uygundur. Standart; iki yada dört implant ile desteklenen hareketli bir implant proteze göre all on four uygulamaları olağanüstü bir stabilite ve güven sağlar.

Tüm dişlerini kaybeden bir kişinin ağız sağlığı uygulamaları genellikle tartışma konusu olur. Ancak ssosyal nedenlerden ötürü bir gün bile dişsiz kalmanız mümkün değilse ve iyi bir ağız hijyeni sağlayabileceğinizden eminseniz all on four uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Amerika ve Avrupa’da implant uygulamaları pahalı uygulamalardır. Bu nedenle bu ülkelerde tedavi gören hastalar all on four protezleri tercih ederek ekonomi sağlayabilirler. Bu protezin ekonomik olması seçeceğiniz implant ilede doğru orantılıdır. Bu konuda diş hekiminizden yardım isteyebilirsiniz.

Ayrıca çene kemiği ve ekonomik durumu sabit bir implant köprü yapılması için uygun olan hastalara her zaman için sabit bir implant üstü köprü tavsiye edilir. Bakımı daha kolaydır ve daha güvenli uygulamalardır.

All on Four Protez Bakımı

Hastalar genellikle ameliyattan sonraki günlerde çürüme, şişme ve genel rahatsızlık hissederler. Muhtemelen tamamen iyileşmek ve yeni dişlerinize alışmak için birkaç gün işten izin almak isteyeceksiniz.

Diş hekiminiz, tedaviden sonraki aylarda yiyebileceğiniz ve yiyemeyeceğiniz yiyecekler konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

İlk birkaç ay boyunca kemik ile kaynaşan implantların iyileşme aşamasında zarar görmemesi için muhtemelen çok yumuşak yiyeceklerle beslenmek zorunda kalacaksınız. Diş hekiminiz bir süreliğine sigara ve ağır egzersiz gibi şeylerden kaçınmanız da tavsiye edilebilir.

Bu implantlar, normal dişleriniz gibi günde iki defa fırçalanarak temizlenir. Ayrıca diş hekiminiz ara yüz fırçası ve oxyjet gibi özel ağız bakım araçlarını nasıl kullanmanız gerektiğini size gösterecektir.

İmplant diş bakımı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

All on four implant tekniği, uygun fiyatlı olmasının yanında oldukça başarılı bir konsepttir ve tüm dünyada oldukça sık olarak uygulanmaktadır.

SSS

All on four nedir?

All on four; tam dişsiz çenelerde, aynı gün içerisinde çene kemiğine yerleştirilen 4 adet implant üzerine önceden hazırlanan ve eksik olan tüm dişleri içeren protezlerin vidalanarak sabitlenmesini sağlayan hibrit bir protez türüdür.

All on four fiyatı ne kadar?

TDB nin belirlemiş olduğu tarifeye göre 4 adet implantın uygulama fiyatı 8280TL, üzerine yapılacak olan all on four protez fiyatı ise 3035TL dir. Bu fiyatlara KDV dahil, silindirik implant ve hassas tutucu ücretleri dahil değildir. Güncel all on four fiyatı için kliniğimizden hızlı bir şekilde fiyat alabilirsiniz.

All on four protezleri hangi maddelerden yapılır?

All on four protezleri; porselen, zirkonyum yada akrilik olabilir. Akrilikten yapılan protezler porselen ve zirkonyuma göre çok daha ekonomiktir.
× WhatsApp ile Hızlı Fiyat Al