Ana Sayfa Diş ve Gülüş Estetiği Diş Estetiği: En Popüler Diş Modelleri ve Uygulamalar

Diş Estetiği: En Popüler Diş Modelleri ve Uygulamalar

Ön diş estetiği uygulamaları bazen tek bir randevuda dişlerinizin estetik görünümünü geliştirebilir.

Diş estetiği denilince hemen akla etrafa ışıltı saçan beyaz dişler geliyor.

Peki, sadece dişlerin beyaz olması yeterli mi?

Elbette değil!

Her gelinlik güzel olmadığına göre, illa ki bu işin de bir püf noktası var.

Bu makalede özellikle ön diş estetiği olmak üzere prosedüre ait bilinen tüm detayları, Antalya daki kliniğimizde en uyguladığımız en popüler tedavileri, estetik diş modelleri ve diş estetiği fiyatlarını nasıl değerlendirmemiz gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Eminim ki makalenin tümünü okuduğunuzda yeni yaptıracağınız diş estetiğinin nasıl birşey olması gerektiğini kafanızda canlandırmış olacaksınız.

O zaman, başlayalım.

Diş Estetiği Nedir?

Diş estetiği; gülümsemenizin genel estetik görünümünü artırmak için dişleriniz üzerine uygulanan herhangi bir diş tedavi prosedürünü kapsar. Bu prosedürler dişler arasındaki boşlukları kapatan basit bir bonding işlemi olabildiği gibi, tüm dişlerin yaprak porselen ile kaplanmasını da içerebilir.

Etkileyici ve güzel bir gülümseme üç farklı bileşenden oluşur.

  1. Dişler
  2. Diş Eti
  3. Dudaklar

Arzu etmiş olduğunuz ideal gülümsemeye ulaşabilmeniz için estetik diş hekiminiz tarafından tüm bu bileşenlerin değerlendirilmesi ve analiz edilmesi gerekir.

Çünkü estetik bir bütündür ve holistik yaklaşımlarla değerlendirilmelidir. Bu noktada; diş estetiği ile gülüş estetiğini birbirinden ayırmak gerekir.

Diş estetiği uygulamaları, sadece dişlerin görünümü ile ilgilenirken, gülüş tasarımı uygulamaları diş eti, dudaklar ve hatta burun estetiği tedavilerinide kapsayabilir.

Diş estetiği tedavisi yapılmadan önce dişlerin yapısı, pozisyonları, renkleri, simetrisi, çene arkı üzerindeki dizilişleri ile birlikte diş ve diş eti oranları gibi faktörler detaylı olarak incelenir.

Neden Önemli?

Sosyal varlıklar olarak hepimiz günlük hayatımızda sürekli yeni kişiler ile tanışıyoruz ve gülümsemenin karşıdaki kişi üzerindeki etkisi tartışılmaz.

Siz henüz ilk cümleyi söylemeden önce, gülümsemeniz sizin hakkınızda pek çok şey söyler.

Arkadaş canlısı ve sıcak bir gülümseme insanları size çekerek, sizinle daha rahat iletişim kurmalarını ve güven duymasını sağlar.

Eğer dilediğiniz gibi gülemiyorsanız; somurtkan bir yüz ifadesi karşıdaki kişide ilk etapta çekingen, sıkılgan, öfkeli yada özgüveni düşük bir kişi olduğunuz izlenimini verebilir.

Aldığınız tepki karşısında kendinizi güvensiz, çirkin yada itici hissedebilirsiniz.

Neyse ki estetik diş hekimliği sayesinde tüm bu bahsettiğim sorunların üzerinden gelmek artık mümkün.

Diş Estetiği Nasıl Değerlendirilir?

Fotoğraflama ve model analizi prosedürün değerlendirilmesi esnasında büyük rol oynar.

Hastanın yaşı, sosyal durumu, ten rengi ve hatta alışkanlıkları gibi kadar pek çok faktör birlikte değerlendirilir.

Dişler üzerinde göz önünde bulundurulması gereken bir kaç önemli nokta vardır.

diş estetiği nedir

Diş ve Gülümseme Çizgisi

Gülümsediğinizde, üst dişlerinizin kavsi gülümseme hattınız ve diş eti çizginiz ile mükemmel bir orantı içerisinde olmalıdır.

Dişlerin ve dişetlerinin buluştuğu çizgi simetrik ve düzgün olmalıdır.

Ayrıca üst dişlerin kesici kenarları alt dudağınızın kavsini taklit eder.

Gülümsediğinizde tüm dişleriniz aynı oranda görülmez. Arkadaki dişeleriniz daha az görünürken ön dişleriniz daha fazla görünür ve dikkat çeker.

Diş Formu

Estetik diş modelleri tasarlanırken üst orta dişler yüzünüzle orantılı şekilde tam orta çizgi üzerinde olmalıdır.

Kişinin yüzünüze yakışan diş tipi ve formu seçilmelidir.

Köşeli dişler daha kaslı görünür ve güçlü karakter ile ilişkilendirilirken, daha oval ve yuvarlak dişler ise nezaketin ve narinliğin sembolüdür. Bayanlarda bu tipte dişler daha sıklıkla tercih edilir.

Üst Diş Kavisi

Ön dişlerden itibaren arka dişlere doğru dişlerin hepsi aynı bir çizgi halinde değildir.

Yan keserler biraz daha kısa ve küçük görünürken, köpek dişleri ise biraz daha sivri ve uzundur.

İdeal dizilmiş olan dişlerde bu silüet; etkileyici ve hoş bir gülümsemenin mimarıdır.

Diş Oranları

Her diş ağzımızda sağda ve solda olmak üzere ikişer tanedir.

Her diş aynı büyüklükte değildir ve genel olarak her zaman simetrik benzerlikler göze daha estetik gelir

Yaratılan her varlıkta mevcut olan altın oran kuralı dişler içinde geçerlidir.

%75-80 oranına sahip belirgin ön dişler ve bu dişlere uygun olarak simetrik olarak hazırlanan diğer dişler muhtemelen en güzel gülümsemeye sahip olmanızı sağlar.

Diş Uzunluğu

Diş uzunluğu değerlendirilirken dişlerin ve çenelerin birbiri ile olan ilişkisi de değerlendirilmelidir.

Genel olarak uzun dişler gençliği ve canlılığı sembolize eder ve estetik diş modelleri değerlendirilirken oldukça fazla göz önünde bulundurulur. Çünkü yaşlandıkça dişler aşınmanında etkisiyle zamanla kısalır.

Renk

Diş rengi diş estetiği uygulamalarının şüphesiz en can alıcı kısmıdır.

Esas olarak diş estetiği yapılırken tüm dişler aynı renk olarak hazırlansa bile hepsi aynı parlaklık ve tonda olmamalıdır.

Çıplak gözle bakınca sizinde anlayamayacağınız bu küçük ton değişiklikleri, uygun vakalarda diş hekiminiz tarafından özel yapıştırıcılar ve rezinler kullanılması ile sağlanır.

Doğal dişler arasında en parlak olan dişler ön keserlerdir. Yan keserler nispeten daha az parlaktır. Köpek dişleri ise ön keserler arasındaki en az parlak olan dişlerdir.

Unutmayın ki parlak dişler her zaman ön plana çıkar.

Kim parlak köpek dişleriyle hatırlanmak isteyebilir ki?

Ayrıca, dişlerin renkleri belirlenirken yaşınız, ten renginiz, saç ve göz renginizin birlikte değerlendirilmesi daha doğal ve estetik sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Diş hekimi; diş estetiği uygulamalarında tüm bu faktörleri detaylı olarak değerlendirir ve sanatını icra eder.

Hastaların estetik diş modelleri üzerinden kendilerine uygun olan modeli seçmesini kolaylaştırmak için bir gülüş kataloğu hazırlanmıştır.

Estetik Diş Modelleri

estetik diş modelleri

Yukarıda paylaşmış olduğumuz resimde estetik diş modelleri gösterilmektedir.

Her model, her dudağın arkasında aynı durmaz veya her gülümsemede kendisini göstermez.

Bu nedenle bir seçim yapmadan önce diş hekiminiz ile birlikte estetik diş modellerini beraber incelemeniz gerekebilir. Çünkü bazen isteyeceğiniz diş modeli sizin ağız yapınıza uygun olmayabilir ve sizde aynı şekilde durmayabilir.

Şimdi, ne istediğimizi ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyoruz. Artık bunu pratiğe dökmek gerekiyor. Peki, diş hekimliği pratiğinde diş estetiği nasıl yapılır?

Diş Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş estetiği uygulamaları sadece tek bir dişi ilgilendirebildiği gibi birden çok dişi yada gülümsemenize dahil olan dişleri de kapsayabilir.

Bu nedenle arzu edilen diş estetiğine kavuşmanız için bir veya birden farklı prosedürün uygulanması gerekebilir.

Estetik dolgu da bir diş estetiği uygulaması iken, full zirkonyum kaplamada bir diş estetiği uygulamasıdır.

Biz şimdilik en sık uygulanan diş estetiği uygulamalarına bir göz atalım ve kısaca her prosedür dahilinde diş estetiği nasıl yapılır özet olarak anlatalım.

En Popüler 7 Diş Estetiği Uygulaması

Oldukça geniş bir tedavi yelpazesine sahip olan diş estetiği uygulamaları, hayallerinizdeki gülümsemeyi elde etmenize yardımcı olabilir.

Uygulanan prosedüre bağlı olarak ta diş estetiği fiyatları inanılmaz derece de ucuz, yada hiç beklemediğiniz ölçüde yüksek çıkabilir.

Diş Beyazlatma

diş beyazlatma

Diş ağartma; en sık uygulanan diş estetiği uygulamalarının başında gelir.

Tedaviye erişim kolaylığı ve göreceli olarak diğer diş estetiği uygulamalarına nazaran düşük fiyatlı olması, bu prosedürü fazla bir bütçe ayırmadan diş estetiğini artırmak isteyen kişiler için oldukça cazip bir seçenek haline getirir.

En iyi sonuçlar için klinikte bir profesyonel tarafından uygulanan türünü seçmeniz gerekir.

Bu uygulama sayesinde diş renginizi iki tondan dokuz tona kadar açabilmeniz mümkün.

Maliyet kısmını ele alacak olursak; bu tedavinin maliyeti klinikten kliniğe ve kullanılan markaya göre büyük ölçüde değişir.

https://antalyadisklinigi.com/diş beyazlatma

Yaprak Porselen

yaprak porselen diş

Şekil bozuklukları yada inatçı diş renklenmeleri nedeniyle diş beyazlatmanın uygun bir seçenek olmadığı kişiler için uygulanabilecek bir diğer diş estetiği uygulaması ise yaprak porselenlerdir.

Lamine diş olarakta adlandırılan ve kişiye özel olarak üretilen bu porselen kabuklar, dişler arasındaki seviye farklılıklarını, mine aşınmalarını, dişler arası boşlukları, kırık ve çatlakları oldukça başarılı bir şekilde düzeltebilirler.

Bununla birlikte, beyazlatmanın aksine bu uygulamada doğal dişlerinizin şekillendirilmesi gerektiğini ve kalıcı bir çözüm olduğunu da unutmayın.

Bu tür bir diş estetiği uygulamasının fiyatı yine çok çeşitli faktörlerden etkilenir. Kullanılan malzeme, kaç tane dişin uygulamaya dahil olacağı maliyetler arasında belirgin bir fark olmasına neden olabilir.

https://antalyadisklinigi.com/lamine diş

Şeffaf Plak Tedavisi

şeffaf plak

Artık ortaokul dönemlerinde değiliz ve ağzımızda tel ve braketlerle dolu olmayan bir ortodontik tedavi yöntemi arıyorsanız şeffaf plak tedavisini düşünebilirsiniz.

Bu plaklar dişler arasındaki küçük boşlukları yada basit diş düzensizliklerini oldukça başarılı bir şekilde kapatabilirler.

Bunun yanında seramik renginde braketler ve dişlerin iç yüzeylerine yerleştirilen diş teli seçeneklerinin olduğunu da hatırlatalım.

Bu tür bir uygulama ile elde edilen diş estetiğinin fiyatı üründen ürüne ve kullanılan plak sayısına göre değişir.

https://antalyadisklinigi.com/şeffaf plak tedavisi

Diş Eti Şekillendirmesi

diş eti estetiği

Yeryüzündeki pek çok kişinin gülümsemedeki ortak endişesi, diş etlerinin aşırı miktarda görülmesidir.

Bu görünüm lazer tedavisi, cerrahi olarak dudağın yeniden konumlandırılması yada bazı vakalarda diş etinin basit bir şekilde cerrahi olarak şekillendirilmesi ile tedavi edilebilir.

Bu tedavi genellikle periodontologlar yada bazı olgularda çene cerrahları tarafından yapılır.

Tedavinin maliyetini değerlendirebilmek için prosedürün mahiyetinin belirlenmesi gereklidir.

Bu denli karmaşık olabilen bir prosedürün maliyetini anlayabilmek için bir diş hekimi ile konuşmak en doğru yol olacaktır.

https://antalyadisklinigi.com/diş-eti-estetiği

Kompozit Bonding

Diş estetiği uygulamaları arasında en göze çarpan olmasa da düşük fiyatlı olması, kolay ve hızlı bir şekilde sonuç elde edilebilmesi nedeniyle hala popüler bir tedavidir.

Bu tedaviler laboratuvar aşaması gerektirmezler ve tek seansta oldukça tatmin edici sonuçlar sağlarlar.

Hafif düzeydeki çarpışık yada kırık dişlerinizden bonding uygulaması ile kurtulabilirsiniz. Üstelik bonding diş fiyatları 2020 yılında da ekonomik!

Üstelik bu tedavi sadece bir defa klinik ziyareti gerektirir ve ortalama 2-3 saat içerisinde daha güzel ve çekici bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.

Zirkonyum Diş

zirkonyum kron

Bu uygulamalar diş estetiğinin yıldızlarındandır. Sıklıkla tek başına yada diğer tedaviler ile birlikte kombine olarak uygulanırlar.

Zirkonyum kaplamalar, hem dişler için mükemmel estetik sonuçlar sağlar, hemde hasar görmüş dişleri korur.

Bu bağlamda bir nevi restoratif diş hekimliği ile estetik diş hekimliği arasındaki ince çizgiyi dizginler.

Yüksek ışık geçirgenliğine sahip bu tür restorasyonlar, ortalama olarak 10 ila 15 yıla yakın bir kullanım ömrüne sahiptir.

Zirkonyum dişler ile sağlanan bir diş estetiğinin fiyatı, tedaviye dahil olan diş sayısına göre değişir. Bazen sadece alt üst ön altı dişi kaplamak yeterli delirken, bazen de ağızdaki hasar görmüş tüm dişlerin kaplanması gerekebilir.

https://antalyadisklinigi.com/zirkonyum-diş

İmplant

ön diş estetiği

İmplant uygulaması hem restoratif hem de estetik diş hekimliğinin belki de en muhteşem prosedürüdür.

Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen bu yapay diş kökü; olağanüstü bir dayanıklılık ve doğal bir estetik sağlar.

Kemik ile bir defa kaynaştıktan sonra çiğneme kuvvetlerine karşı inanılmaz bir direnç gösterir ve yaşama sevincini artırır.

Üzerine yerleştirilen kaplama, diş eksikliğinin yerini alır ve estetiği başarılı bir şekilde düzeltir.

Vakadan vakaya değişken oldukça geniş bir tedavi yelpazesi sunan implant uygulamaları ile elde edilen diş estetiğinin fiyatı; kullanılan malzemeye ve uygulama için gerekli ek prosedürlere göre farklılık gösterir.

Tedavinin uzun ömürlü olması, uzun vadede estetik uygulama için yapılan harcamayı düşürür.

https://antalyadisklinigi.com/implant-diş

Gülüşünüzü baştan aşağı değiştirmek isterseniz kişiye özel olarak hazırlanan gülüş tasarımı uygulamaları tam da aradığınız tedavi olabilir.

Diş Estetiği Fiyatları 2020

Diş EstetiğiFiyatı
Kompozit Veneer270 TL
Laminate Veneer Kuron (Akrilik)690 TL
Laminate Veneer Kron (Seramik)1730 TL
Seramik İnley Dolgu (Bir Yüzlü)1600 TL
Bonding Kompozit Dolgu (Bir Yüzlü)235 TL
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz)1660 TL

**Özel diş kliniklerinin web sitesinde; Türk Diş Hekimleri Birliğinin belirlemiş olduğu tarife dışında kıymetli metal ve malzeme dahil implant tedavi fiyatı vermesi yasaklanmıştır. Bu sebeple, tedavi ücretlerini öğrenmek için, lütfen kliniğimizi arayın.

Diş Estetiği Antalya

Sonuç olarak her ne kadar ağız ve diş sağlığını iyileştirmek her zaman önceliğimiz olsa da, birçok hastanın kendisini iyi hissettirecek kadar güzel görünen bir gülümsemeye ilgi duyduğunu biliyoruz.

Antalya’da diş estetiği fiyatlarını her zaman makul seviyelerde tutmaya çalışarak, kimsenin sağlığı ile estetiği arasında seçim yapmak zorunda kalmasını istemiyoruz.

Kliniğimizde sizlere ideal ve güzel sonuçlar sunabilmek için laboratuvar ve klinik arasında ortak bir çalışma yürütürüz.

Diş estetiği Antalya’da uygulamarının sonucunu önden görebileceğiniz bilgisayar simulasyonu ve tedavi sonrası görünümünüze bire bir benzeyen protip çalışmaları yaparız ve bunları sizin kullanımınıza sunarız.

Klinik hekimlerimiz, beyazlatma kitlerinden lamine dişlere kadar pek çok tedavi seçeneği arasından size en iyi sonuçları verebilecek tedavi seçeneğine karar vermenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Nasıl bir tedaviye ihtiyacınız olduğuna karar vermek ve Antalya diş estetiği fiyatları değerlendirmek için kliniğimizden ücretsiz görüşme randevusu alabilirsiniz.

SSS

Ön diş estetiği için ne yapılabilir?

Tedaviniz planlanırken, doğal dişlerinizin maksimum seviyede korunması gerekir. Bu nedenle lamine dişler ön diş estetiğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında full porselen, Emax ve bonding uygulamaları ile ön diş estetiği geliştirilebilir.

Tavşan diş estetiği nedir?

Tavşan diş olarak adlandırılan ön keser dişlerin uzun ve büyük olması kişinin olduğundan daha genç görünmesine neden olur. Bunun sebebi yaşlılıkla birlikte dişlerde meydana gelen aşınmadır. Ayrıca iri olan dişler üst dudağın daha dolgun görünmesini sağlar.

Diş estetiği fiyatları ortalama ne kadar?

Bazı diş estetiği uygulamaları sadece basit iki dişe bonding uygulaması olabilirken, bazı hastalarda 18 dişe lamine diş yapılmasını gerektirebilir. Bu nedenle diş estetiği için ortalama bir fiyat vermek mümkün değildir. Sizin ihtiyacınız olan tedaviyi belirledikten sonra ortalam bir fiyat araştırması yapmanız gerekir.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler

Yirmilik Diş Çekimi Ameliyatı ve Sonrası

Pek çok hastaya yirmilik diş çekimi tavsiye edilir. 17 – 22 yaş aralığında çıkan ve akıl dişi olarakta adlandırılan 20lik dişler;...

Zirkonyum Diş Rehberi: Nasıl Yapılır? Zararları var mı? Fiyatları Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, mükemmel estetik ve dayanıklılık sunan, günümüze kadar üretilmiş en iyi sabit protez türüdür. Zirkonyum diş denince hemen...

Şeffaf Plak Tedavisi ve Fiyatları

Şeffaf plak tedavisi ile orta ve hafif düzeydeki diş çapraşıklıkları başarı ile tedavi edilebilmektedir. Çarpık dişlerini hızlı bir şekilde...

Sinüs Lifting Ameliyatı ve Fiyatları

Sinüs lifting ameliyatı üst çene arka bölgede uygulanacak olan implantınıza yeterli ve sağlam kemik oluşturulmasını sağlar. Eksik dişleriniz için...

En Son Yorumlar