Diş Estetiği

diş estetiği

Ön diş estetiği denilince hemen akla etrafa ışıltı saçan beyaz dişler geliyor. Peki, ideal bir dental estetik için sadece dişlerin inci gibi beyaz olması yeterli mi? Elbette değil!

Estetik diş hekimliği; ayrık ve seyrek dişlerden, çarpık ve yamuk görünümlü dişlerin düzeltilmesine kadar geniş bir tedavi yelpazesi sunar.

Antalya’daki kliniğimizde; modern diş estetiği uygulamalarını, bireysel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre özelleştirilmiş bir şekilde sunuyoruz.

Diş Estetiği Nedir?

Diş estetiği, dişlerin ve gülüşün genel görünümünü iyileştirmeyi hedefleyen diş hekimliği alanıdır. Bu, dişlerin renginden, pozisyonundan, şeklinden, boyutundan, hizalanmasından ve gülüş çerçevesindeki görünümünden oluşan bir dizi faktörü kapsar.

Estetik ve kozmetik diş hekimliği; dişlerin fonksiyonunu ve görünümünü etkileyen sorunları, diş eti ve dudaklar ile birlikte bir bütün olarak değerlendirir. Tedavi öncesinde diş hekimi, hastasının ihtiyaçlarını ve hedeflerini anlar. Sonrasında bireysel durumuna uygun tedavi planı oluşturur. Ayrıca, bir taraftan diş sağlığını koruyup iyileştirirken, aynı zamanda da güzel ve doğal görünen sonuçlar elde etmeyi hedefler.

Estetik Diş Tedavi Yöntemleri

Diş estetiği çeşitleri erkek ve kadınlarda farklı olabilir ve bazen tavşan diş veya vampir dişi gibi tek bir dişi ilgilendirebildiği gibi gülümsemenize dahil olan tüm dişleri de kapsayabilir. Bu nedenle arzu edilen estetik görünüme kavuşmanız için bir veya birden farklı prosedürün uygulanması gerekebilmektedir.

Gülüş tasarımı

Estetik diş tedavilerinde ilk aşama planlama, yani hastanın gülümsemesinin tasarlanmasıdır. Gülüş tasarımı uygulamalarında hastanın yüz şekli ve orantıları dikkatli olarak incelenmektedir. Ağız estetiği, dişlerin boyutu ve şekli, yüzün genel estetiği ve ifadesi ile uyumlu olmalıdır. İkinci olarak, dişlerin rengi, genellikle hastanın ten rengi ve yaşına uygun olarak seçilmelidir. Üçüncü olaraksa tüm bu hedeflere ulaşırken diş hekimi, dişlerin sağlığını ve işlevselliğini de dikkate almalıdır. Dijital gülüş tasarımı gibi modern teknolojiler, bu süreci daha etkili ve hastaya uygun hale getirir.

Sonrasında ise diş estetisyeni; beyazlatma, diş şekillendirme, porselen kaplama, bonding ve ortodonti gibi prosedürleri bireysel ihtiyaçlar doğrultusunda uygular.

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerin rengini açmak ve lekeleri gidermek için kullanılan popüler bir diş estetiği işlemidir. Bu işlem, dişlerde zamanla oluşan renk değişikliklerini ve lekeleri tedavi eder. Bunlar genellikle kahve, çay, sigara veya bazı gıdaların tüketilmesi sonucunda oluşur.

Diş beyazlatma işlemini, diş hekiminin ofisinde veya evde yapabilirsiniz. Ofiste yapılan profesyonel diş beyazlatma genellikle daha hızlı ve daha etkilidir. Diş hekimi, dişlere bir beyazlatma jeli uygular ve bazen özel bir ışık kaynağı kullanır. Bu işlem genellikle bir saat kadar sürer.

Eğer dişlerinizin sadece renginden memnun değilseniz sizin ideal bir tedavi yöntemidir. Diğer prosedürlere nazaran erişimi kolaydır, oldukça ekonomiktir ve kısa sürede sonuç verir.

Lamine Diş

Lamine diş; dişlerin ön yüzeyine uygulanan ince porselen veya kompozit rezin kaplamalardır. Bu işlem, dişlerin rengini, şeklini, boyutunu ve hizalanmasını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca, dişlerin çatlamış, kırılmış, aşınmış veya hafifçe çarpık olan estetik kusurlu bölgelerini düzeltmek için de kullanılmaktadır.

Lamineler, dişlerin doğal görünümünü taklit ederler çünkü porselen ve kompozit rezin, diş minesi gibi ışığı yansıtma özelliğine sahiptir. Bu, laminelerin dişlerle mükemmel bir şekilde uyum sağlamasını ve çok doğal görünmesini sağlar. Lamineler, alt veya üst çenedeki kısa ve uzun ön dişlerde sıklıkla tercih edilen en iyi ve son teknoloji diş estetiği uygulamalarından birisidir. Tedavinin ücreti diğer prosedürlere nispeten biraz pahalıdır.

Ortodonti

Ortodonti, dişleri düzgün bir şekilde hizalamak için kullanılan bir diş hekimliği dalıdır. Eğri, çapraşık, yamuk, seyrek ve ayrık dişlerin oluşturduğu diş estetiği kusurlarını tedavi etmek için kullanılır.

Dişlerin doğru hizalanması, hem görünüm hem de işlevsel nedenlerle önemlidir. Düzgün hizalanmış dişler, estetiksel olarak daha çekici ve düzgün bir gülüş oluşturur. Düzgün hizalanmış dişler, işlevsel olarak daha iyi çiğneme ve konuşma yeteneği sağlamaktadır. Ayrıca periodontal (diş eti) hastalığı ve çene eklemi sorunları riskini azaltır.

Estetik ortodontik tedavi genellikle görünmez lingual diş teli, estetik braketler, telsiz invisalign gibi şeffaf apareyler veya diğer ortodontik cihazlar kullanılmaktadır. Tedavi süresi genellikle birkaç aydan birkaç yıla kadar değişir ve hastanın bireysel ihtiyaçlarına bağlıdır.

Diş eti estetiği

Diş eti estetiği, güzel bir gülümsemenin sağlanmasında çok önemlidir ve tedavi planının ayrılmaz bir parçasıdır. Düzgün ve simetrik bir diş eti çizgisinin düzgün ve simetrik olması, gülüşün çekiciliğini büyük ölçüde artırır. Düzensiz görünen diş eti, gülüşün genel görünümünü olumsuz etkiler ve bu da kişinin özgüveninin düşmesine sebep olur.

Bu tedavi; diş etlerinin fazla göründüğü, çekildiği veya diş eti çizgisinin düzensiz olduğu durumlarda uygulanır. Bu tür sorunlar genellikle diş eti şekillendirme veya diş eti grefti gibi cerrahi işlemlerle düzeltilebilmektedir.

Bonding Uygulaması

Bonding diş uygulaması, dişlerin görünümünü iyileştiren bir diş estetiği prosedürüdür. Bu tedavide, diş estetsiyeni dişlerin yüzeyine doğal diş renginde bir kompozit reçine uygular. Sonrasında dişlerin şeklini, boyutunu veya hizalanmasını değiştirmek için bu reçineyi şekillendirir ve sertleştirir. Böylelikle, dişlerin çatlak, kırık, çarpık veya aralıklı olan bölgeleri düzeltilebilmektedir.

Prosedür sadece bir defa klinik ziyareti gerektirir ve ortalama 2-3 saat içerisinde daha güzel ve çekici bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.

İmplant

Diş implantı, eksik dişlerin yerine koymak için kalıcı, estetik ve dayanıklı bir tedavi seçeneğidir. Implantlar, bir dişin tümünü (kök dahil) taklit eder. Bu nedenle diş eksikliğin oluşturduğu kozmetik kusurların giderilmesinde doğal dişlere en çok benzeyen restorasyon seçeneğidir. Ancak, implant tedavisi uzun sürebilmektedir ve cerrahi müdahale gerektirir. Ayrıca, yeterli çene kemiği olmayan hastalarda ilave prosedürlerin uygulanması gerekebilmektedir.

Kaplama diş

Diş kaplaması, dişin görünen tüm yüzeylerini restorasyonlardır. Bu sayede, dişlerin formunu ve işlevini iyileştirerek, doğal şeklini ve boyutunu geri kazandırır. Kaplamalar; çürük veya hasarlı dişleri onarmak ve gülüşün estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Kaplamalar, çeşitli malzemelerden yapılabilir, bunlar arasında metal, porselen, porselen ile kaplanmış metal veya zirkonyum bulunur. Seçim, dişin yerine, estetik tercihlere, maliyetlere ve diğer faktörlere bağlıdır.

Estetik Diş Fiyatları

Diş estetiği tedavilerinin maliyeti genellikle tedavinin türüne, süresine ve karmaşıklığına bağlıdır. Diş beyazlatma gibi daha basit işlemler genellikle daha uygun maliyetlidir. Ancak porselen lamine, diş implantları veya gülüş tasarımı gibi daha karmaşık ve zaman alıcı tedaviler daha maliyetlidir.

Ayrıca, kullanılan malzemeler ve gereken ek işlemler (örneğin, röntgenler, diş taşları temizliği vb.) maliyeti etkiler.

Diş Estetiği fiyatları ne kadar?

Tedavinin maliyeti, genellikle özel durumunuza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilmiş bir tedavi planına göre belirlenmektedir. Maliyet konusunda şeffaflık, diş hekimliği pratiğimizin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte her zaman tedavi önerilerimizi ve ilgili maliyetleri açıkça açıklarız.

TDB’nin Antalya, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler için 2023 yılında belirlediği rehber tarifeye göre; 2024 yılı diş estetiği fiyatları şu şekildedir:

  • Dişlerinizin genel olarak formundan memnun ancak rengini beyazlaştırmak istiyorsanız diş beyazlatma tamda size göre. Alt ve üst çene için prosedürün uygulama fiyatı ise KDV dahil 11.870 TL.
  • Seyrek, aralıklı ve ayrık dişler arasındaki diastema gibi diş estetiği kusurları kompozit ile kapatılabilmektedir. Bu tür bir tedavinin fiyatı her diş yüzeyi için 1640 TL.
  • Eğer görünen tüm dişlerinizin rengini ve estetik formunu değiştirmek istiyorsanız; altta 8, üstte 10 dişe lamine uygulanabilmektedir. Bu tür alt ve üst diş estetiği için kompozit lamine tercih ederseniz KDV dahil 82.350TL, porselen lamine tercih ederseniz de 272.790TL gibi bir ücret ödemeniz gerekir.
  • Sonuç olarak, diş estetiği tedavisi için maliyetler çeşitli faktörlere bağlıdır. Ayrıca en iyi sonuçları elde etmek için, bireysel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilmiş bir tedavi planı gerekir. Sağlığına yapmış olduğunuz yatırımınızın değerini anlamanıza yardımcı olmak için her zaman diş hekiminize maliyetler ve ödeme seçenekleri hakkında sorular sormaktan çekinmeyin.

Diş estetiği tedavileri devlet hastanelerinde yapılıyor mu?

Devlet hastanelerinde ve SSK ve SGK anlaşmalı üniversite hastanelerinde diş estetiği tedavileri yapılabilmektedir. Ancak, genellikle bu kurumların odak noktası, acil diş sağlığı sorunlarına ve restoratif (onarıcı) diş tedavilerine yöneliktir. Dolayısıyla, kozmetik amaçlı diş tedavileri genellikle özel diş kliniklerinde ve hastanelerde daha yaygın olarak sunulmaktadır.

Bununla birlikte, bazı kamu sağlık kuruluşları belirli durumlarda restoratif diş estetiği işlemlerini sunabilmektedir. Örneğin, kaza sonucu ciddi diş hasarı olan kişinin dişlerini restore etmek bu prosedürler gerekebilmektedir.

Ayrıca; özel klinikler genellikle diş estetiği için geniş tedavi yelpazesi sunar. Özel kurumların genellikle en yeni teknoloji ve tekniklere erişimleri vardır. Bu, SGK tarafından karşılanmayan diş beyazlatma, porselen lamine, diş şekillendirme, gülüş tasarımı ve diğer kozmetik diş estetiği tedavilerini içerebilmektedir.

Estetik Diş Kataloğu

Her form, her dudağın arkasında aynı durmaz veya her gülümsemede kendisini göstermez. Bu nedenle bir seçim yapmadan önce diş hekiminiz ile birlikte yer alan kataloğu beraber incelemeniz gereir. Çünkü bazen isteyeceğiniz diş formu sizin ağız yapınıza uygun olmayabilir ve sizde aynı şekilde durmayabilir. Kadın ve erkekler için en estetik diş modellerini incelemek için ilgili prosedür sayfasına göz atabilirsiniz.

diş estetiği kataloğu

Bu tedaviler hem güzellik hem de sağlık getiren bir yatırımdır. Gülüşünüzü daha parlak ve sağlıklı hale getirmek için size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek isterseniz, Antalya diş kliniği ile iletişime geçin. Her hastamıza özel bir tedavi planları oluşturuyor ve en uygun tedaviyi sizinle birlikte değerlendiriyoruz. Bugün bir randevu ayırtın ve diş estetiği ile gülüşünüzün ışıltısını artırmanın ilk adımını atın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir