Ana Sayfa Dolgu ve Kanal Tedavisi Kanal Tedavisi: Nedir, Nasıl Yapılır, Fiyatları Ne Kadar?

Kanal Tedavisi: Nedir, Nasıl Yapılır, Fiyatları Ne Kadar?

Kanal tedavisi; pek çok hastanın korkulu rüyası olmayı başarmış bir prosedür olsa da tabiri caizse bir diş için köprüden önceki son çıkıştır.

Bir yudum çayda bile yerlere kapanmamıza neden olan, gecenin bir yarısı uykumuzu bölerek yatağımızdan adeta zıplatan bir ağrı ile karşılaşmayı elbette hiçbirimiz istemiyoruz.

İşte böyle bir ağrı karşısında; dişinizi çekimden kurtararak size yaşama sevincini tekrar kazandırabilecek olan tek tedavi yöntemi de budur.

Bu makalemizde size kanal tedavisi neden ve nasıl yapılırfiyatları ne kadardır detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi; diş dolgusu gibi diğer tedavi metodlarına cevap alınamayan, diş pulpasının bakteriler tarafından enfekte edildiği ve ölü dişlerin korunması amacıyla uygulanan bir tedavi şeklidir.

Diş çürüğündeki bakterilerin, dişin içinde yer alan, damar ve sinirlerin bulunduğu pulpa odasına kadar ilerlediği durumlarda diş kendini savunamaz hale gelir ve pulpa bakterilerin istilasına uğrar.

Bakteri ile temas eden pulpa dokusunda gelişen iltihabi reaksiyona ise pulpitis denir.

Bu dönemde dişte özellikle geceleri şiddetli ağrılar olur. Eğer enfekte pulpa çıkartılmazsa bu mevcut iltihap komşu dokulara yayılır ve dişin çekilmesi gerekebilir.

Bazı sabit protez tedavilerinde, destek olan dişlerin çok fazla küçültülmesi gerekir. Böyle olgularda pulpanın reaksiyon geliştirerek enfekte olmasını önlemek amacıyla dişlere kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi yapılmadan önce ilk olarak enfeksiyonun nedeni ve yayılım durumu değerlendirilmelidir. Bunun için diş hekimi dişinizden bir röntgen görüntüsü alarak enfeksiyonun kemiğe kadar ilerleyip ilerlemediğini inceler.

Bazı vakalarda harabiyet nedeniyle dişiniz ölmüş olabilir ve anestezi uygulanması gerekmeyebilir, ancak pek çok diş hekimi daha rahat çalışabilmek için genellikle dişi uyuşturmayı tercih eder.

kanal tedavisi nasıl yapılır

Diş kanal tedavisi yapım aşamaları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Öncelikle ilgili dişe herhangi bir ağrı yada acı duyulmaması için anestezi yapılır ve diş uyuşturulur.
 • Dişteki çürük kısım tamamen temizlenerek, dişin lenf, damar ve sinirlerinin bulunduğu pulpa odasına ulşılarak bu bölgedeki tüm sinir ve damarlar temizlenir.
 • Dişin uzunluğuna bağlı olarak mevcut kanal boyunun hesaplanması amacıyla dişin kanalına özel aletler yerleştirilerek kök kanal boyu hesaplanır ve gerekirse röntgen alınarak sonucun doğruluğu desteklenir.
 • Kök ucuna kadar tüm elektronik aletler yardımıyla temizlenir ve tüm artık dokular uzaklaştırılarak kanalın gerekli şekillendirilmesi yapılır.
 • Kök kanalları boyunca yer alan enfeksiyonun kontrol altına alınması amacıyla, kanallar antiseptik solusyonlarla yıkanır.
 • Enfeksiyonun ilerlemiş olduğu olgularda, bu yıkama işlemi bir kaç gün aralıklarla tekrarlanabilir.
 • Bu süreçte diş kanallarına konulan antiseptik dolgu maddeleri çıkartılarak gerekirse tekrarlanır.
 • Dişten iltihap akışı kesilip, herhangi bir koku yada rahatsızlık olmadığı zaman kanalların temiz olduğu kabul edilir.
 • Diş hekimi; dişin tamamen temiz olduğundan emin olduktan sonra kök kanallarını uygun maddeler ile doldurulur.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tek seans kanal tedavisi genellikle 40-50 dakika kadar sürer. Eski kanal dolgularının sökülmesi gerektiği, yada çok köklü dişlerde tedavi süresi uzayabilir.

Tedavi; dişteki harabiyetin boyutuna göre bir yada birkaç kez diş hekiminizi ziyaret etmenizi gerektirir. Yeni enfekte olmuş yada enfekte olmamış dişlerde tedavi tek seansta bitirilebilir.

Meydana gelen enfeksiyon çene kemiğine doğru yayılmışsa ve iltihap akışı mevcut ise tedavi genellikle birden fazla seans gerekir. Çünkü bu enfeksiyonun kontrol altına alınması ve iltihap akışının ve dişteki kötü bakteri kokusunun ortadan kalkması gereklidir. Tedavi süresi vücudunuzun savunma kabiliyeti ve enfeksiyonun şiddetine göre uzayıp kısalabilir.

Çocuklarda ise bazen diş henüz gelişimini tamamlamadan diş çürüğü nedeniyle pulpa enfekte olabilir. Böyle olgularda diş kökleri tam olarak gelişmemiştir. Diş hekimi düzenli aralıklarla kanallara ilaç yerleştirerek kök gelişiminin tamamlanmasını bekleyebilir.

kanal tedavisi sonrası ağrı

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal tedavisi esnasında diş içerisinde bulunan damar ve sinirler temizlenmiş olduğu için genellike ağrı ilk seanstan sonra hemen kaybolur. Artık beslenemeyen diş zamanla daha kırılgan bir hale gelir ve diş hekimini size kaplama diş tedavisini önerebilir.

Ancak kanal tedavisi sonrası ağrıya neden olabilecek bazı özel durumlar vardır.

 • Diş içerisinde bulunan kök kanalları her zaman düzenli tek bir çizgi şeklinde seyretmeyebilir ve yan dallar mevcut olabilir. Böyle olgularda tedavi sonrası ağrı azalmış olsa da devam eder.
 • Pulpanın yoğun bir enfeksiyona maruz kaldığı olgularda, kök ucunda biriken iltihap sinirlere baskı yaparak ağrının devam etmesine neden olabilir. Bir kaç seans temizleme yapıldıktan sonra enfeksiyon azalacak ve ağrı ortadan kaybolacaktır.
 • Seanslar arasında uygulanan geçici dolgu patları, oldukça akışkan kıvamdadır ve kök ucundan taşarak ilk bir kaç gün hafif ağrı hissetmenize neden olabilir. Endişe edilmesine gerek kalmadan, bir kaç gün sonra ağrı kendiliğinde kaybolur.

Tedavi sonrasında yemek yemeden ve çok sıcak gıdalar tüketmeden önce diş ve çevre dokulardaki uyuşukluğun geçmesini beklemelisiniz. Hissiz olan dil ve yanağınızı ısırıp, yaralanabilirsiniz.

başarısız kanal tedavisi

Tedavinin Riskleri Nelerdir?

Her tıbbi uygulamada olduğu gibi bu tedavide de bazı riskler vardır. Diş hekiminiz elinden gelen en büyük özeni göstermiş olsa bile bazı komplikasyonlar kaçınılmaz olabilir:

 • Anesteziye bağlı komplikasyonlar gelişebilir.
 • Kanalları temizlemek için kullanılan alet kırılabilir.
 • Enfeksiyon kontrol altına alınamazsa komşu dişlere yayılabilir.
 • İlgili diş kökünde ve yüzde şişlik oluşabilir.
 • Alt çene sinirinde ya da üst çene sinüslerinde yaralanmalar olabilir.
 • Dişin çekilmesi gerekebilir.
kanal tedavisi fiyatı

Kanal Tedavisi Fiyatları

ProsedürFiyatı
Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç)305 TL
Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç)535 TL
Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç)710 TL
İlave Her Kanal İçin245 TL
Kanal Dolgusu Sökümü (Her Kanal İçin)410 TL
Kanal Dolgusu Tekrarı (Retreatment – Her Kanal İçin – Dolgu Hariç)220 TL

SSS

Kanal tedavisi ne kadar?

Türk Diş Hekimleri Birliğini belirlemiş olduğu tarifeye göre tek kanallı bir diş için dolgu hariç 255TL dir.

Kanal tedavisi hangi durumlarda yapılır?

Dişin herhangi bir nedenle canlılığını kaybettiği yada diş çürükleri nedeniyle pulpa odasının enfekte olduğu durumlarda yapılır. Yapılmadığı takdirde, dişin kanallarında mevcut olan iltihap ilerleyerek dişi çevreleyen kemik ve yumuşak dokulara yayılabilir.

Kanal tedavisi yapılan diş kırılırsa ne yapılır?

Madde bütünlüğünü kısmende olsa koruyan dişler dolgu ve kaplama tedavisi ile yeniden restore edilebilirler. Ancak diş boyun kısmından kırılırsa ve kökte kırık yok ise; kök içerisine küçük bir vida yapılarak diş restore edilir ve kaplanır. Post uygulamasının mümkün olmadığı olgularda diş çekimi gerekebilir.

Süt dişi kanal tedavisi nasıl yapılır?

Daimi diş sürme zamanlarında, üstte bulunan süt dişlerinin kökleri erimeye başlar. Bu nedenle süt dişine tedavi yapılırken, rezorbe olabilen kanal dolgu patları kullanılır. Bunun dışındaki tüm prosedür daimi dişlerde uygulanan süreçle aynıdır.

Dişim ne kadar süre ağzımda kalacak?

Kanalları temizlenmiş olan diş, her ne kadar damarlar vasıtası ile beslenemese de uygun bir üst yapının yapılmasıyla ömür boyu ağızda kalabilir. Düzenli olarak diş hekimi kontrolünde olmanız, ilgili dişte oluşabilecek bir apsenin başlangıç dönemlerinde tespit edilmesini sağlayacak ve dişin ömrü uzayacaktır.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler

Yirmilik Diş Çekimi Ameliyatı ve Sonrası

Pek çok hastaya yirmilik diş çekimi tavsiye edilir. 17 – 22 yaş aralığında çıkan ve akıl dişi olarakta adlandırılan 20lik dişler;...

Zirkonyum Diş Rehberi: Nasıl Yapılır? Zararları var mı? Fiyatları Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, mükemmel estetik ve dayanıklılık sunan, günümüze kadar üretilmiş en iyi sabit protez türüdür. Zirkonyum diş denince hemen...

Şeffaf Plak Tedavisi ve Fiyatları

Şeffaf plak tedavisi ile orta ve hafif düzeydeki diş çapraşıklıkları başarı ile tedavi edilebilmektedir. Çarpık dişlerini hızlı bir şekilde...

Sinüs Lifting Ameliyatı ve Fiyatları

Sinüs lifting ameliyatı üst çene arka bölgede uygulanacak olan implantınıza yeterli ve sağlam kemik oluşturulmasını sağlar. Eksik dişleriniz için...

En Son Yorumlar