Diş Köprüsü Nasıl Yapılır, Zararları ve Sorunları

Köprü diş (yada diş köprüsü), yapımı oldukça kısa sürede tamamlanabilen ve diş eksikliği tedavisinde en uzun süredir kullanılan tedavi yöntemidir.

Güncel fiyatı kolay ve hızlı bir şekilde kliniğimizden öğrenmek için tıklayın.

Diş köprüsü; her ne kadar zararları ve sorunları olsada, implant gibi alternatif yöntemlere göre oldukça ekonomik olduğu için sıklıkla tercih edilirler.

Peki hangi tür köprü çeşidini seçmeliyiz? Dişleri küçültmeden köprü diş nasıl yapılır?

Hazırlamış olduğumuz bu rehber sayesinde; köprü diş tedavisine başlamadan önce bir köprü diş nasıl yapılır, çeşitleri nelerdir, zararları ve sorunları hakkında detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz.

Prosedürün fiyatlarını merak ediyorsanız, öncelikle bu makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz. Hangi tür bir köprü tedavisinin size uygun olabileceğini değerlendirdikten sonra ÜCRETSİZ Fiyat Hesaplama Aracını kullanarak köprü fiyatlarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Diş Köprüsü Nedir ?

Köprü diş yada diş köprüsü; bir veya birden fazla diş kaybı neticesinde ortaya çıkan diş eksikliklerini gidermek amacıyla, boşluğun her iki ucundaki komşu dişlerden destek alarak uygulanan ve arasında bir köprü oluşturarak eksik dişlerin yerini alan sabit restorasyonlardır.

Köprü dişler, dişler arasındaki küçük yada büyük boşlukları başarılı bir şekilde kapatabilirler. Kullanılan materyale ve köprünün destek dişlere olan bağlantı şekline göre çeşitli köprü çeşitleri vardır. Makalenin ilerleyen satırlarında tüm bu çeşitleri inceleyebilirsiniz.

Diş Köprüsü yapımı neden gerekli?

Yaşam boyu ağzımızda değişiklikler olur ve talihsiz bir şekilde dişlerimizi kaybetmekle karşı karşıya kalabiliriz. Diş çekimi herkes için psikolojik bir travma olabilirken, tek bir diş eksikliğinin neden olabileceği kötü estetik görüntü bile özgüvenimizi zedelemeye yeter.

Aslında diş kaybı; ağız ve çevre dokularda da pek çok değişikliğe neden olur. Diş eksikliği;

 • Çiğneme problemlerine neden olarak tüketmiş olduğumuz gıdalardan yeterince faydalanmamızı engeller.
 • Öğütülmeden yutulan besinler, sindirim sisteminin diğer organlarında fazla yük oluşumuna neden olur ve çalışma düzenini bozabilir.
 • Mide rahatsızlıklarına ve kilo alımına neden olabilir.
 • Kelimelerin telaffuzunu zorlaştırarak konuşma bozukluklarına sebep olabilir.
 • Daha yaşlı görünmenize sebep olabilir.

Evet! Dişlerimiz, yüzümüz için bir iskelet vazifesi de görerek yanak ve dudaklarımızı ağız içerisinden destekleyerek genç ve sağlıklı görünmemizi sağlar.

Diş kaybı sonucu desteğini kaybeden bu dokuların yüzünüzde oluşturduğu çökükler, kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur.

Diş köprüsü, eksik dişler nedeniyle meydana gelen boşluğun kapatılarak, kişiye estetik, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarının yeniden kazandırılması ve bu zararların önlenmesi amacıyla uygulanırlar.

Yine bazı çene eklem problemlerinde, çene kemiğindeki defektlerde ve ilerlemiş diş eti iltihabında köprüler sıklıkla tercih edilir.

Diş Köprüsü Diş Çeşitleri

Diş tedavilerinin en temel amacı mümkün olan en fazla miktarda sağlıklı diş dokusunun korunmasıdır. Bu nedenle uygun endikasyonlarda, komşu dişleri daha fazla koruyabilmek amacıyla farklı köprü türleri geliştirilmiştir.

Köprü protezler, genel olarak destek alınan komşu dişe tutunma şekline göre sınıflandırılmaktadır.

Geleneksel sabit bir köprü protezi için, boşluğa komşu olan sağlıklı dişin aşındırılarak küçültülmesi gereklidir. Bunun yanında ilerleyen satırlarda göreceğiniz, diş kesmeden köprü yapımıda mümkündür.

Köprü protezlerde metal alaşımları, porselen ve zirkonyum gibi farklı materyallerde kullanılabilmektedir.

Geleneksel Köprü Diş

Geleneksel köprülerde, boşluğun her iki yanındaki dişi kaplayan kron kaplamalar ve bu kaplamalar arasında eksik dişin yerini alan gövde diş bulunur. Gövde diş, eksik olan diş formunda şekillendirilir ve boşluğun her iki ucundaki bu kaplamalara tutturulur.

Bu tür köprülerde; köprünün sabit bir şekilde yerinde kalmasını sağlayan kaplamalara yer açmak için boşluğa komşu olan dişlerin bir miktar aşındırılarak küçültülmesi gerekir.

Geleneksel köprülerin en büyük avantajları estetik görünümleri ve tutuculuklarıdır. Destek dişlere yapıştırılan köprüler kolay kolay düşmez.

Maryland (Kanatlı) Köprü Diş

Adeziv yada Maryland köprü olarak da bilinen kanatlı köprüler; özellikle ön diş eksikliklerinde tercih edilir. Eksik diş yerine hazırlanan yalancı diş, komşu dişlerin görünmeyen arka yüzeylerine tutturulur.

Komşu dişlerin arka yüzleri asit uygulanarak bir miktar pürüzlendirilir ve kompozit dolgu maddesi yardımıyla hazırlanan köprü bu dişlere yapıştırılır. Bu sayede boşluğa komşu olan diş kesmeden köprü yapmak mümkün olur.

Maryland köprülerin tutuculukları, diğer köprü türlerine nazaran daha zayıftır. Bu nedenle güçlü çiğneme kuvvetlerinin geldiği arka diş bölgelerinde uygulanmazlar. Laboratuvar ortamında hazırlanan köprü, komşu dişlerin renginde şekillendirilebilir ve oldukça estetiktir.

Kanatlı köprülerde, dişlerde küçültme olmadığı için geçici köprü diş çoğunlukla yapılmaz.

Serbest sonlu (Asma) Köprü Diş

Asma köprü yada balkon köprü olarakta adlandırılan serbest sonlu köprüler boşluğun sadece bir tarafında sağlıklı diş bulunduğu vakalarda tercih edilen ve daha çok hastayı hareketli protez kullanımından kurtarmak amacıyla uygulanan köprülerdir.

Bu yöntemde, hazırlanan yalancı diş, köprünün tek tarafındaki sağlıklı dişlere tutturulur ve hazırlanması içinde, komşu dişlerin aşındırılarak küçültülmesi gereklidir.

Metal destekli porselenler, dayanıklılıkları nedeniyle bu tarz protezlerde sıklıkla tercih edilir.

İmplant Köprü Diş

Çenede köprü dişi destekleyecek olan doğal diş kalmadığı zaman, diş eksikliğinin her iki ucuna da yerleştirilen yeterli sayıdaki implantlar bir köprü ile birbirine bağlanarak diş eksikliğinin tedavisi sağlanabilir.

Bu sayede her diş eksikliğine bir implant yerleştirilmek yerine, az sayıda implant ile çok sayıda diş eksikliği giderilebilir. Prosedür sayfasını şu bağnantıdan ziyaret edebilirsiniz.

https://antalyadisklinigi.com/implant köprü diş/

Diş köprüsü hangi maddelerden yapılır?

Köprü yapımı esnasında sıklıkla aşağıdaki materyaller kullanılır;

 • Metal destekli porselen
 • Zirkonyum destekli porselen
 • Solid Zirkonyum
 • Tam metal

Porselen Köprü Diş

Porselen köprü, özellikle ısırma kuvvetine karşı olan dayanıklılıkları nedeniyle çok sayıda diş eksikliğinin neden olduğu uzun boşlukların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Porselen köprüler, metal bir alt iskeletin üzerine porselen kaplanması yolu ile elde edilir. Metal üzerine yüksek sıcaklıklar altında kaynaştırılan porselen; köprü dişe estetik bir görünüm kazandırırken, porselenin altında bulunan metal, ısırma kuvvetlerine karşı üstün dayanıklılık ve direnç sağlar.

Laboratuvarda hazırlanan porselen hastanın diş rengine göre şekillendirilebilir ve istenilen tonda ve renkte hazırlanabilir. Bu sayede tatmin edici bir estetik sağlanmış olur.

Zirkonyum Köprü Diş

Zirkonyum köprüler; olağanüstü estetik görüntüsü ve biyouyumluluğu nedeniyle sıklıkla diş köprülerinde tercih edilirler.

Köprü tedavisinde kullanılan zirkonyum; saf zirkona itrium oksit ilavesi ile elde edilmiştir. Bu ilavenin sonucunda ortaya çıkan zirkonyum oksit; diş hekimliğinde kullanılan en sert materyaldir. Diş hekimliğinde solid ve yarı saydam olarak iki tür zirkonyum köprü kullanılmaktadır.

Solid zirkonyum köprüler tek parça olarak üretilir ve opak görünümlüdür. Solid zirkonya üzerinde estetik olarak renklendirme yapılamamaktadır. Özellikle uzun köprülerde ve diş sıkma alışkanlığı olan kişilerde tercih edilir.

Yarı saydam zirkonyum köprüler ise, daha çok bir yada iki diş eksikliği sonucu meydana gelen boşlukların kapatılmasında, estetik gereksinimlerin ön planda olduğu vakalarda kullanılır. Bu tür zirkonyum köprülerin üzerine porselen ile renklendirme ve gölgelendirme yapılarak olağanüstü estetik sonuçlar elde edilebilir.

Eksik dişe köprü nasıl yapılır incelemeden önce zirkonyum ve özelliklerini daha detaylı olarak incelemek isterseniz, prosedür sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

https://antalyadisklinigi.com/zirkonyum-dis

Geçici Köprü Diş

Geçici köprü diş; çoğunlukla akrilik yada kompozit esaslı maddeden kişiye özel olarak üretilir.

Küçültüldüğü için hassaslaşan dişleri, daimi köprüler gelene kadar geçen sürede korumak ve çoğu vakada estetiği sağlamak için yapılırlar.

Beyaz renkli olan geçici köprü diş, klinikte hekiminiz tarafından işlem sırasında hazırlanabildiği gibi, laboratuvarda üretilmesi gerekebilir.

Plastik esaslı malzemeden üretildikleri için dayanıksızdırlar ve kolayca kırılabilirler.

Bu nedenle özellikle uzun boşluklarda geçici köprü diş uygulandığı zaman, dikkatli kullanmak ve üzerinde sert gıdalar ezmekten kaçınmak gerekir.

Köprü diş nasıl yapılır?

Tedaviye başlamadan önce diş hekiminize estetik ve fonksiyon açısından nasıl bir tedavi istediğinizi, kaygılarınızı ve beklentilerinizi mutlaka anlatın. Tedavi ortalama 7 günde tamamlanır ve genellikle iki defa klinik ziyareti gerektirir.

 1. İlk randevu – Anestezi ve köprü diş için diş kesimi Diş hekiminiz; köprü diş yapımı sırasında küçültülmesi gereken dişlerinize küçük bir anestezi yaparak uyuşturur. Dişlerinizi her tarafından biraz küçülterek kesilir ve porselen kaplamanın oturabileceği kadar bir yer hazırlar.
 2. Ölçü alınması: Özel bir ölçü macunu kullanarak küçültülmüş dişlerinizin negatif ölçüsünü alır. Hekiminiz bu ölçüyü daimi dişlerinizin hazırlanması için kullanabilir veya bir kaç gün sonrasına yeni bir ölçü almak için size randevu verebilir.
 3. Geçici köprü diş takılması: Küçültülen dişlerde soğuk hassasiyeti genellikle olur. Bunu önlemek amacıyla diş hekiminiz ölçü aldıktan sonra geçici köprü diş yada kaplama hazırlayarak küçültülen dişlerinize yapıştırır. Bu sayede diş ve diş etleriniz daimi diş köprüsü gelene kadar korumaya alınmış olur.
 4. İkinci Randevu – Prova: Klinikteki ikinci randevunuzda, diş hekiminiz geçici köprü dişi kolayca çıkartır ve hazırlanan yeni köprünün dişler olan ilişkilerini, kapanışını, rengini ve formunu kontrol eder. Bazı vakalarda, dişlerin ideal formlarını elde edebilmek için bu provanın bir kaç defa tekrar edilmesi gerekebilir.
 5. Köprü dişin yapıştırılması: Başarılı prova aşamasından sonra, diş köprüsü üzerinde düzeltme yapılan yerler parlatılır ve dişleriniz üzerine daimi olarak yapıştırılır.

Diş köprüsü zararları ve avantajları

Köprü tedavisi bilimsel olarak kabul görmüş bir tedavi metodudur ve temel öncelik hasta tarafından yarar sağlanmasıdır. Ancak bunun yanında diş köprüsünün destek aldığı dişlerde neden olduğu bazı zararları da vardır:

Diş köprüsü zararları

Sağlıklı dişler küçültülür: Geleneksel köprü diş tedavilerinde sağlıklı dişlerin aşındırılarak küçültülmesi gerekir. Diş köprüsü için yapılan küçültmenin zararları neticesinde bu destek dişler, diş hastalıklarına karşı daha dayanıksız hale gelirler.

Aşırı yük: Köprü diş tedavisi yapılan destek dişler, ömürleri boyunca olması gerekenden daha fazla bir çiğneme kuvvetine maruz kalırlar. Bu aşırı yükün oluşturduğu zararlar; zamanla diş köprüsü altındaki doğal dişinizin zayıflamasına ve ömrünün kısalmasına neden olabilir.

Hassasiyet Gelişimi: Aşındırma nedeniyle sert mine tabakasını kaybeden dişlerde hassas dentin yüzeyleri açığa çıkar. Bu sebeple destek dişler, termal değişikliklere karşı daha hassas olabilir.

Statik Problemler: Diş köprülerinde her zaman boşluğa komşu dişler, maruz kalacakları yükü karşılayacak sağlamlıkta olmayabilir. Ayrıca serbest sonlu köprülerde kuvvetin statik olarak dengesiz dağılımı, köprünün sürekli olarak düşmesi ya da diş köprüsü altındaki dişin zarar görmesi ile sonuçlanabilir.

Diş eti problemleri: İyi bir ağız bakımı olmaz ve köprünün diş eti ile olan uyumu bozulur ise, köprü diş tedavisi sonrasında  ağız ortamınız diş eti hastalıkları için oldukça elverişli bir ortama dönüşecektir.

Diş köprüsü tüm bu zararlarının yanında, eksik dişin altındaki çene kemiğinin erimesini de engelleyemez. Çünkü; vücudumuzda kullanılmayan organlar her zaman körelme eğilimindedir.

Köprü dişler; boşluğun her iki yanındaki dişlerden destek aldığı için altında bulunan çene kemiği ile bağlantılı değildir. Bu nedenle kemik; herhangi bir kuvvete maruz kalmaz.

Kuvvet almadığı için vücudumuz bu kemiği kuvvetli tutmaya çalışmaz ve her zaman daha fazla erimeye maruz kalır.

Diş implantı, eksik diş tedavisinde bölgedeki çene kemiğini koruyabilecek tek tedavi yöntemidir

Çene kemiği içerisine yerleştirilen bu yapay diş kökü; çiğneme kuvvetlerini direk olarak kemiğe iletir ve güçlü kalmasını sağlar.

Bunun yanında köprü dişlerin bir çok avantajı da mevcuttur:

Köprü Diş Avantajları

Uzun kullanım ömrü: Köprü dişler iyi bir ağız hijyeni ile genellikle 10 ile 20 yıl arasında ağızda kalabilirler.

Kısa tedavi süresi: Sadece 2 randevuda ve sabit protez yapılacak bölge uygunsa bir hafta içerisinde diş köprüleriniz hazırlanabilir.

Doğal ve estetik görünüm: Köprü tedavisi eksik dişlerinizin yerine geçerek doğal ve estetik bir görünüm sunarlar

Tedavi Başarısı: Diş köprüleri diş hekimliği uygulamaları içerisinde en basit ve başarılı tedavilerden biridir.

Konforlu Kullanım: Diş köprüleri eksik dişlerden kaynaklanan estetik, çiğneme ve konuşma bozukluklarını ortadan kaldırırlar ve hasta için oldukça konforlu tedavilerdir.

Köprü diş temizliği ve bakımı

Köprü diş temizliği, aslında kendi doğal dişleriniz ile aynıdır. Fazladan bir uygulama yapmanıza gerek yoktur.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ağzınızda yabancı bir madde olduğunu ve kenarları, köşeleri gibi plak birikimine neden olabilecek eksileri olduğunu kavramanız ve bakımını iyi yapmadığınız takdirde ağız sağlığınızı bozabileceğini bilmenizdir.

Bir köprünün başlıca risklerinden biri, tükettiğimiz gıdaların köprü diş ile bitişik dişlerin arasında sıkışıp kalmasıdır.

AAID’ye (Amerikan İmplant Diş Hekimliği Akademisi) göre, bu bölgeyi diş ipi ile temizlemek zor olabilir; sonuç olarak, eğer yeterince temizlenmediyse, köprünün etrafındaki alan çürümeye başlayabilir.

Waterpik™ ‘i köprülerin altını temizlemek için en etkili sistem olarak öneriyoruz, böylece diş köprü ömrü uzatılabilir.

Yapılan dişinizi daha uzun süreli kullanmak için, aşağıdaki köprü diş temizliği tavsiyelerimizi uygulamaya dikkat edin.

 1. İyi bir ağız hijyeni oluşturun:
  • Porselen köprülerinizi çürüklerden, nefes kokusundan ve diş eti rahatsızlıklarından korumak için her gün 2 defa temizleyin
  • Boşluktaki köprü dişlerin altını mutlaka temizleyin
  • Köprünüzü uzun süre kullanmak için destek dişlerinizi mutlaka çok iyi koruyun, köprünüz üzerinde kalem, ceviz vs gibi sert cisimler çiğnemeyin.
  • Rutin diş hekimi ziyaretlerinizi düzenli olarak her 6 ayda bir gerçekleştirin.
 2. Dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın:
  • Dişlerinizi günde 2 defa fırçalayın ve gece yatmadan önce mutlaka diş ipi ile aralarını temizleyin
  • Köprülerinizin tüm yüzeylerini ve boşluk dişlerin altını diş fırçası veya özel fırçalar ile mutlaka fırçalayın
  • Yeterli uzunlukta bir diş ipi kopartın ve destek dişleriniz ile doğal dişleriniz arasına yavaşça kaydırarak yerleştirin
  • Diş etlerine zarar vermemek için yerleştirirken dikkatli olun.
 3. Diyet ve alışkanlıklarınızı gözden geçirin:
  • Uzun boşluklar olan köprü dişleriniz üzerinde yufka ekmek veya bayat ekmek gibi sert yiyecekler yemekten kaçının.
  • Köprü dişlerinizi bir şeyi kesmek, kapak açmak, kalem ısırmak veya bir şeyi sıkarak kırmak için kullanmayın.

Köprü Diş Sorunları

Köprü diş tedavisi ömürlük bir tedavi değildir ve zamanla uyumu bozulan tedavilerin değiştirilmesi gerekir. Zamanında değişim yapılmayan köprülerde karşılaşılması muhtemel sorunlar şunlardır:

Köprü altındaki dişin çürümesi: Diş köprüsünün, diş eti ile uyumu tedavinin ömrü ve başarısında önemli rol oynar. Zaman içerisinde diş etlerinde meydana gelen çekilmeler ile birlikte köprülerin diş eti ile olan uyumu bozulur ve uyumsuz köprü kenarları bakterilerin kolayca tutunabileceği, temizlenmesi zor alanlar meydana getirir. Bu bölgelerden başlayan diş çürükleri, çok hızlı bir şekilde köprü kaplaması altındaki dişi çürüterek, dişi kaybetmenize neden olabilir.

Köprü estetiğinin kaybolması: Zamanla köprü gövdesi altındaki kemikte erimeler ve diş eti çekilmelerine bağlı olarak, köprünün altında boşluklar oluşabilir. Bu boşluklar hem zamanla diş estetiğinin bozulmasına yol açar ve destek dişlerin diş eti birleşim noktalarında sarı-siyah renkte çizgiler oluşmasına neden olabilir.

Ağız kokusu: Köprü diş ömrünü tamamladığı halde değiştirilmediği zaman uyumsuz kenar ve gövde altındaki boşluklarda gıda birikimi olur. Temizlenmesi zor olan bu bölgelerde biriken bakteri plağı zamanla ağız kokusuna neden olabilir.

SSS

Köprü diş yapımı ne kadar sürer?

Köprü dişler indirekt olarak, yani laboratuvarda yapılan tedavilerdir. Köprü diş yapımı, ortalama 5-7 gün arasında sürer. Yapılacak diş sayısı, kullanılan materyal gibi faktörlerde köprü diş yapım süresini etkileyen başlıca faktörlerdir.

Köprü diş alışma süresi nedir?

Köprü diş tedavisinde alttaki dişler küçültüldüğü için bir kaç gün diş hassasiyetiniz olabilir. Ayrıca boşluğun uzun bir süre dişsiz kalması durumunda köprü diş için bir kaç gün alışma süresi gerekir. Bu süreçte diliniz o boşluğun artık dolu olduğuna alışacak, ve diğer dişlerinizden ayrılmayacaktır.

Diş kesmeden köprü yapılabilir mi?

Evet, makalemizde de açıkladığımız gibi Maryland (kanatlı) köprü tedavisinde komşu dişleri kesmeden köprü yapmak mümkündür.

Köprü diş ömrü nedir, ne kadar dayanır?

Köprü dişlerinizin ömrü sizin onlara ne kadar önem verdiğinize bağlı olarak değişir. Diş köprüleri de tıpkı doğal dişlerinizde olduğu gibi fırçalanmalı ve temizlenmelidir. Yılda bir defa diş hekiminizi ziyaret etmeniz ve kontrollerinizi yaptırmanız dişleriniz ömrünü uzatacaktır. Sağlıklı bir ağızda köprü protezler 10-15 yıl arasında kalabilir.

Köprü diş ağrı yapar mı?

Sağlıklı dişler üzerine uygun olarak yapılmış bir köprü diş ağrı yapmaz. Ancak destek alınan dişler küçültüleceği için bir kaç gün soğuk hassasiyeti görülebilir. Uzun süreli kullanılan köprülerde ve diş eti rahatsızlıklarında, köprünün diş eti ile olan uyumu bozulabilir ve alttaki dişlerde çürükler meydana gelebilir.

Köprü diş ağrısı ne kadar sürer?

Destek alınan dişlerinizde bazen uygun estetiği ve fonksiyonu sağlayabilmek için normal prosedürden daha fazla küçültmek yada mevcut çürükleri tedavi etmek gerekebilir. Bunun gibi diş pulpasına çok yaklaşıldığı durumlarda köprü diş ağrısı 20 güne kadar sürebilir. Ağrının bu süreden daha fazla bir süre artarak devam etmesi, başka problemlerin nedeni olabilir ve kanal tedavisi gerekebilir.

Köprü diş mi, implant mı?

Diş eksikliklerinin giderilmesinde en ideal ve uzun vadeli tedavi yöntemi implant tedavisidir.

Köprü diş koku yapar mı?

Hayır, uygun olarak yapılmış bir diş köprüsü, temizliğine dikkat edildiği sürece ağız kokusu yapmaz.

Köprü yapılan diş neden ağrır?

Yeni yapılmış bir köprü diş bir kaç gün hassasiyet yapabilir. Bunun dışındaki ağrılar, köprü üzerinde erken temas eden yüksek noktalardan ve diş çürüklerinden kaynaklanabilir.
× WhatsApp ile Hızlı Fiyat Al