Diş Eti Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır? Pembe Estetik Fiyatları (2024)

diş eti estetiği

Pembe estetik olarakta adlandırılan diş eti estetiği, çeşitli nedenlerle estetik uyumu bozulmuş olan diş etlerinizin görünümünü geliştirebilir. Diş estetiği uygulamalarının ilk basamak tedavilerinden olan diş eti estetiği; gülüşümüzün en önemli birleşenlerinden birisidir.

Güzel bir gülümsemede pembe diş eti hiç kimsenin dikkatini çekmezken, olağandan fazla yada az görünmesi estetik algının hemen o bölgeye yoğunlaşmasına neden olur.

Pembe diş eti estetiği uygulamaları, bu düzensizliklerin giderilmesini sağlar.

Peki pembe estetik uygulama nasıl yapılır? Lazerle diş eti estetiği fiyatları ne kadar? Uygulama güvenli mi? Bunun gibi pek çok sorunun cevapları makalemizde.

Diş Eti Estetiği Nedir?

Diş eti estetiği; dişlerin görünüm oranına göre diş etlerinin yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Estetik diş hekimliğinin ilk basamak uygulamalarından olan bu uygulama; gingivektomi ve/veya gingivoplasti prosedürleri ile gerçekleştirilir.

” Gummy Smile” olarak ta bilinen; tüm dişlerde veya bazı bölgelerde diş etlerinin normalden uzun ve kabarık olması bireyin dişlerinin kısa ve biçimsiz görünmesine dolayısı ile gülüş estetiğinin bozulmasına sebep olur.

Bunun yanında çarpık dişler, diş çekimleri gibi nedenler gülüş hattında olan dişlerden birisinin diğerine göre daha uzun yada kısa görünmesine neden olabilir.

Çok şiş görünen diş etleri tansiyon problemleri veya böbrek rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Eğer bireyde bu tür bir sağlık problemi yok ise diş etleri 1 saatlik bir seans içerisinde ağrısız ve acısız olarak kısaltılabilmekte ve yeniden şekillendirilebilmektedir.

diş eti estetiği yaptıranlar

Pembe Estetik Neden Yapılır?

Diş ve diş eti görünüm oranlarının bozulduğu şu durumlarda pembe estetik uygulamaları yapılmaktadır.

1-Gummy Smile (Diş eti gülümsemesi)

Gummy Smile kişi gülümserken diş etlerinin normalden fazla görünmesidir. Hipertansiyon, böbrek rahatsızlıkları, hamilelik süreci, bazı ilaçların uzun süre kullanılması gibi dönemlerde de görülen kabarık diş etleri genetik olarak ta miras kalmış olabilir. Özellikle ön dişlerde ciddi estetik problemlerine yol açar, kişinin gülümserken kendine duyduğu güven duygusunu zayıflatır.

2-Diş eti çekilmesi

Periodontitis gibi diş eti hastalıkları diş etlerinin çekilmesine neden olur. Açığa çıkan kök yüzeyi nedeniyle dişlerde hassasiyet gelişebilir ve hoş olmayan estetik bir görünüm ortaya çıkar. Ayrıca dişleri çok sert fırçalamakta diş etlerinin zamanla aşınmasına neden olabilir.

3-Düzensiz diş eti çizgisi

Çarpık dişler, diş çekimleri gibi nedenler dişler arasında simetrik olarak seyreden diş eti çizgisinin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca çeneler arası ilişkilerdeki bozukluklarda üst çenenin bir tarafının diğerine göre daha aşağıda yada yukarıda olmasına neden olabilir.

Diş Eti Şekillendirmesi Nedir?

Gingivektomi tıp literatüründe diş etinin kesilmesi veya çeşitli metotlarla kısaltılması anlamına gelmektedir. Sıklıkla diş etlerinin fazla kısımlarının kesilmesi şeklinde uygulanır. Ancak günümüz teknolojisi ile artık gingivektomi operasyonları lazerler ile yapılabilmektedir. Her iki metot ile de hasta herhangi bir ağrı yada sızı duymaz iken lazerle yapılan gingivektomi işleminde iyileşme süreci biraz daha hızlı olmaktadır.

Gingivektomi, kısa kron boyuna sahip dişlerin boylarının uzatılması, dişeti simetrisinin sağlanması istendiği durumlarda da sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

Gingivoplasti ise diş etinin şekillendirilmesi işlemidir. Gingivektomi işlemi ile kısaltılan diş etlerinin gingivoplasti işlemi ile simetrik ve daha estetik görünüm kazanması sağlanır.

Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş eti estetiği şekillendirmesi yapılmadan önce dişler üzerindeki tüm artıkların, diş taşlarının ve tartarın temizlenmiş olması ve diş eti hastalıklarının tedavi edilmiş gerekmektedir. Uygun lokal anestezi tekniği ile dişleriniz uyuşturulur. Yeterli hissizlik sağlandıktan sonra neşter veya lazer cihazı ile diş etinizin fazla kısımları kesilerek uzaklaştırılacak ve diş etlerinin yeniden şekillendirilecektir.

diş eti estetiği fiyatları

Estetik anlamda çok kısa diş boyuna sahip bireylerde gingivektomi tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumlarda hekiminiz dişinizin ön tarafındaki çok az bir kemik dokusunu da uzaklaştırmak isteyebilir. Endişe edilecek veya korkulması gereken bir prosedür değildir. Çok kısa sürede iyileşme sağlanır.

Diş etleri şekillendirildikten sonra diş etleriniz üzerine periodontal pat diye adlandırılan bir macun koyulur ve 5-7 gün süreyle orada kalması istenir.

Diş eti çekilmesi nedeniyle pembe estetik uygulanıyorsa tercih edilebilecek iki yöntem vardır. İlkinde çekilmenin olduğu bölgeye ağzın başka bir bölgesinden (üst damak arka bölgesi) bağ dokusu transfer edilmesi gerekir. Uygulanan greft zamanla mevcut diş eti ile birleşerek iyileşir ve çekilmenin olduğu bölgeyi kapatır.

Diğer yöntemde ise diş etleri serbestleştirilerek genişletilir ve yeniden dikilerek sıkılaştırılır ve dişlerin üzerini kapatması beklenir. Düzensiz diş eti çizgisine sahip bireylerde bu iki prosedür genellikle birlikte uygulanır. Bu sayede arzu edilen estetik görünüm elde edilir.

Diş eti Şekillendirilmesinde Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Operasyon sonrası 24 saat süresince sızıntı şeklinde kanama olabilir. Korkmayın ancak aspirin gibi kan sulandırıcı ve kanama artırıcı ilaçları kesinlikle kullanmayın.
  • Operasyon sonrasında çok sıcak-soğuk yiyeceklerden kaçının ve ağız içini temiz tutun.
  • Hekiminizin gerekli durumlarda reçete edeceği ilaçları mutlaka düzenli kullanın.
  • Diş etlerinizi hekiminizin göstereceği şekilde yumuşak diş fırçası ile düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi / ara yüz fırçası kullanın.
  • Diş etleriniz 3-4 hafta içerisinde iyileşecek ancak nihai şeklini alması 2-3 ayı bulacaktır. Eski kron ve köprüleriniz var ise değiştirilmesi gerekecektir.

Diş Eti Estetiği Fiyatları

Diş Eti Estetiği ProsedürüFiyatı
Gingivoplasti (Tek Diş)1615TL
Gingivektomi (Tek Diş)1810TL
Serbest Diş Eti Grefti2175TL
Flap Operasyonu (Subgingival Küretaj Dahil – Tek Diş)2710TL

**Özel diş kliniklerinin web sitesinde; Türk Diş Hekimleri Birliğinin belirlemiş olduğu tarife dışında kıymetli metal ve malzeme dahil diş eti estetiği fiyatı vermesi yasaklanmıştır. Bu sebeple, tedavi ücretlerini öğrenmek için, lütfen kliniğimizi arayın.

Diş eti estetiği fiyatları operasyonu gerçekleştiren hekimin fiyat listesine ve uygulama yapılacak vakaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Lazerle uygulanan pembe estetik fiyatları nispeten daha pahalıdır. Kliniklerden telefonla fiyat almanız daha doğru olur.

SSS

Pembe estetik nedir?

Pembe estetik olarak adlandırılan diş eti estetiği daha iyi bir estetik görünüm elde etmek amacıyla diş etlerinin lazer yada konvansiyonel yöntemlerde yeniden şekillendirilmesi işlemidir.

Pembe estetik fiyatları ne kadar?

TDB nin 2023 yılında belirlemiş olduğu 2024 yılı tarifesine göre pembe estetik fiyatları, yani gingivoplasti ücreti tek diş için 1615 TL dir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir