Diş Beyazlatma

Beyaz Dişler ile Gülümsemenizi Aydınlatın

Diş beyazlatma, gülüşünüzü yeniden canlandıran ve özgüveninizi artıran güvenli ve etkili bir estetik tedavidir. Modern diş hekimliğinin sunduğu yenilikçi yöntemlerle, lekelenmiş ve sararmış dişler artık geçmişte kalıyor. Ofis tipi profesyonel uygulamalardan evde kullanıma uygun çözümlere kadar çeşitli seçeneklerle, herkes için uygun bir beyazlatma yöntemi mevcut.

diş beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma, sararmış olan dişlerin rengini açmak için uygulanan bir işlemdir. Bleaching olarakta bilinen diş ağartma işlemi; klinikte bir diş hekimi tarafından veya evde kişiye özel olarak hazırlanan beyazlatma tepsileri ve plaklar ve jeller ile uygulanabilir.

Diş beyazlatma işlemi kimler için uygundur?

Diş beyazlatma işlemi, genel olarak 18 yaş ve üzeri, sağlıklı diş ve diş etlerine sahip pek çok kişi için uygundur ve şu tip renklenmelerde başarılı sonuç sağlar:

Sigara ve tütün kullanımı nolucu oluşan nikotin lekeleri ve sararmalar

Çay, kahve, kırmızı şarap gibi pigmentli içeceklerin neden olduğu renklenmeler

Travma sonucu diş sinirlerinin hasar görmesi veya kanal tedavisi sonrası oluşan renk değişiklikleri

Sağlıklı ancak genetiksel olarak sarı dişlere sahip bireylerde.

Beyazlatma işlemi için uygun olmayan adaylar

 • Dişler üzerinde eski dolgu, kırık, çatlak gibi yüzey bozukluklarının olduğu bireyler
 • Diş minesinde aşınma ve diş hassasiyetinden muzdarip kişiler
 • Hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar
 • Tetrasiklin gibi bazı ilaçların kullanımı sonucu oluşan lekeler ve florozis renklenmeleri

Ayrıca ağzınızda kaplama, dolgu, köprü gibi tedaviler var ise beyazlatma işleminden etkilenmeyeceğini unutmayın.

Dişleri Beyazlatmak İçin Kullanılan Jellerin Ana Bileşenleri

Diş beyazlatma ürünlerinin etkinliği, jelin içeriğinde yer alan aktif maddelere bağlıdır. Beyazlatma tedavisinde günümüzde en yaygın kullanılan iki ana bileşen hidrojen peroksit ve karbamid peroksit’tir. Bu kimyasal ajanlar, diş minesinden içer girerek dişin iç tabakalarına kadar ulaşır ve renk değişikliklerine sebep olan molekülleri parçalayarak uzaklaştırır.

 • Hidrojen Peroksit: Oldukça kısa sürede etki eden güçlü bir beyazlatıcı ajandır. Bu özelliği nedeniyle profesyonel diş beyazlatma tedavilerinde klinikler tarafından sıkça tercih edilir. Hidrojen peroksit, diş yüzeyindeki lekeleri okside ederek yapısal bağlantılarını kırar ve dişin daha beyaz görünmesini sağlar.
 • Karbamid Peroksit: Bu bileşen hidrojen peroksit ile karşılaştırıldığında daha az etkilidir, çünkü karbamid peroksit ağız içinde hidrojen peroksit ve üre olmak üzere ikiye ayrışır. Bu özelliği sayesinde, bireysel kullanım için daha uygundur ve genellikle ev tipi diş beyazlatma ürünlerinde tercih edilir. Yavaş etki gösterdiği için hedeflenen beyazlığın sağlanması nispeten daha uzun sürer.

Bu etken maddelerin kontrollü kullanımı ile dişlerin doğal rengi birkaç ton açılabilmektedir. Ancak, işlemin uygulanış şekli, kullanılan ürünün içeriğindeki bileşenin konsantrasyonu ve tedavi süresi gibi faktörler sonucun etkinliğini doğrudan etkiler. Bu nedenle, en iyi sonuçları güvenli bir şekilde elde etmek için, hem profesyonel hem de ev tipi beyazlatma uygulaması bir diş hekimi tarafından yönetilmelidir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Ofis Tipi Beyazlatma (Office Bleaching)

Ofis tipi beyazlatma, klinik ortamında bir diş hekimi tarafından uygulanan profesyonel bir beyazlatma yöntemidir. Bu yöntemde; işlem öncesinde diş etleri koruyucu bir madde ile kapatılır. Koruyucu önlemler alındıktan sonra dişlerin ön yüzeylerine beyazlatıcı jel sürülür ve UV bir ışık kaynağı ile aktive edilir. Bu nedenle sıklıkla lazerle veya mavi ışıkla beyazlatma olarak ta adlandırılır. İşlem genellikle 60 dakika içerisinde tamamlanır

Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching)

Ev tipi beyazlatma, kişiye özel olarak hazırlanan plaklar ve jeller ile kişinin evde kendi kendine uygulayabildiği bir beyazlatma yöntemidir. Diş hekiminin aldığı ağız ölçüsüne göre beyazlatma plakları hazırlanır. Kişi evde bu beyazlatma plakların içerisine beyazlatıcı jeli sıkar ve belirli bir süre dişlerinde bekletir. Bu yöntem genellikle günde bir kaç saat uygulanır ve ortalama 2-4 hafta arasında sonuç vermeye başlar.

Kombine Diş Beyazlatma

Kombine diş beyazlatma, ofis tipi ve ev tipi beyazlatma yöntemlerinin birlikte uygulandığı bir yöntemdir. Bu yöntemle dişler başlangıçta hızlı bir şekilde beyazlar ve elde edilen beyazlık daha uzun süre korunabilir. Özellikle inatçı lekelerin bulunduğu veya daha etkili bir beyazlatma hedeflendiğinde tercih edilir.

Devital Beyazlatma

Kanal içi veya intrakoronal bleaching olarakta adlandırılan devital beyazlatma; kanal tedavisi görmüş veya canlılığını yitirmiş olan ölü dişlerde oluşan renklenmeyi gidermek için uygulanır. Bu yöntemde beyazlatıcı jel dişin iç kısmına yerleştirilir ve bir kaç hafta bekletilir.

Antalya Diş Beyazlatma

Dişleriniz Antalya’nın Güneşi Kadar Parlak Olsun

Sık Sorulan Sorular

Sararmış Dişleri, Beyazlatan Cevaplar

Diş beyazlatma sürecine dair merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bir telefon uzağınızdayız!

+90532-4499-277

Diş beyazlatma işlemi yaptıranlar prosedürle ilgili yorumlarını ve bizlere iletebilirler.

“Diş Beyazlatma” hakkında yorumlar

 1. Ceylan Erşahin

  Merhaba,

  Diş temizliği ve beyazlatma için teklif alabilir miyim?
  Bir de 23 Şubat için uygunluğunuz var mı?

  İyi çalışmalar diliyorum.
  Sevgiler

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir