Sinüs Lifting Ameliyatı ve Fiyatları

Sinüs lifting ameliyatı üst çene arka bölgede uygulanacak olan implantınıza yeterli ve sağlam kemik oluşturulmasını sağlar.

Eksik dişleriniz için implant yaptırmayı planlarken diş hekiminiz yeterli kemiğiniz olmadığını ve sinüs lifting ameliyatı yapılması gerektiğini söylediğinde bir an için kendinizi kötü hissedebilirsiniz.

Aslına bakarsanız tedavi süresinin biraz uzaması dışında endişe etmenize gerek yok!

Çünkü başarılı bir implant tedavisi için en önemli faktör, uygulama yapılacak olan bölgedeki kemiğin miktarıdır ve bu prosedür size ihtiyacınız olan kemik dokusunu kazandırabilir.

Bu makalemizde prosedür süreci, riskleri, sinüs lifting fiyatları gibi aklınıza takılan tüm sorularınızı cevaplamaya çalıştık.

Sinüs Lifting

Sinüs lifting; üst çene azı diş bölgesindeki kemik miktarını artırmak amacıyla, maksiller sinüs membranının yukarıya doğru kaldırılması ve kemik içerisindeki bu boşluğa kemik grefti uygulanmasıdır.

Maksiller sinüsler, kafatasının sağ ve sol tarafında, üst çene azı diş bölgesinin üstünde ve burnun yan tarafında yer alır.

Temel fonksiyonu kafatasının ağırlığını azaltmak ve mukus üretmek olan bu sinüslerin içerisi hava ile doludur. Sinüsün üretmiş olduğu mukus; alınan havayı akciğerlere göndermeden önce ısıtarak nemlendirir.

Ayrıca bu hava keseleri; kişinin ses tonu akustiğini de etkiler. Nezle olduğumuzda sesimizin değişmesinin nedeni de budur.

Ne İçin Yapılır?

Başarılı bir implant tedavisinin anahtarı yeterli uzunlukta implant kullanılmasıdır. Günümüzde üretilen 4mm uzunluğundaki kısa implantlar özellikle alt çene azı diş bölgesinde başarılı olarak uygulansalar bile üst çene için senaryo biraz farklıdır.

Üst çene azı bölgesindeki kemik genel anlamda daha yumuşak ve kalitesizdir. Bu nedenle 10mm gibi daha uzun implantların kullanılması tedavi ömrünü artırır.

Sinüs kaldırma işlemini gerektiren bazı durumlar vardır:

  1. Doğuştan, kişinin üst çene sinüsleri, altındaki azı dişler ile çok yakın ilişkiye sahip olabilir ve diş kaybı ile birlikte üst çene kemik sırtı ile olan mesafe daha da azalır.
  2. Diş eti hastalıkları, dişleri çevreleyen kemiklerin erimesine neden olabilir. Üst çenedeki kemik miktarının azalması ile sinüsler sarkmış gibi görünür.
  3. Üst çene azı dişlerinin çekimi ile birlikte, çiğneme kuvvetine maruz kalmayan kemik zamanla azalmaya başlar. Diş çekimini takip eden 3-4 yıl içerisinde, dişi çevreleyen kemik yüksekliği %60 oranında azalabilir.
  4. İlgili bölgeden kist yada tümör çıkartılmış olabilir.
  5. Azı dişler çekim esnasında kırılmış ve hekiminiz bir miktar kemik kaldırmak zorunda kalmış olabilir.

Nasıl Yapılır?

Sinüs kaldırma ameliyatı için yıllar içerisinde pek çok farklı teknik uygulanmıştır. Ancak en yaygın olarak uygulanan teknik lateral sinüs lifting tekniğidir.

  1. Diş etinde; üst çene küçük azı bölgesinden arkaya doğru uzanan bir kesi yapılarak üst çene kemiğine ulaşılır.
  2. Kemik üzerinde 3-5mm çapında bir pencere açılarak kemik altındaki sinüs membranına ulaşılır.
  3. Açılan bu küçük pencereden yapılan müdahale ile, sinus membran tabanı kemikten nazikçe sıyrılarak serbestleştirilir ve yukarı doğru itilir.
  4. Oluşan boşluğa kemik grefti doldurulur ve pencerenin üzeri rezorbe olan bir membran ile kapatılır.
  5. Operasyon bölgesindeki diş eti dudakları birleştirilir ve dikilerek işlem sonlandırılır.

Operasyon sonrası bu bölgede kemik oluşması ortalama 6 ay sürer. Bu süreç içerisinde vücudunuz bir taraftan eklenen kemik greftini eritirken, diğer taraftan yeni kemik oluşturur.

Diş hekiminiz; operasyon bölgesine daha hızlı iyileşmeyi sağlamak için kemik greftini trombositten zengin plazma ile karıştırarak uygulayabilir. Bu ektra uygulama sinüs lifting fiyatlarının yükselmesine neden olabilir.

Ameliyat Sonrası

Sinüs lifting ameliyatı sonrası; bu bölgede oluşan sızıntı şeklindeki kanama ve şişlik ile burundan gelen hafif kanama normaldir.

Ameliyat bölgesinin enfeksiyon kapmaması için doktorunuz size bir antibiyotik ve ağrı yönetimi içinde bir ağrı kesici reçete edecektir. İlaçlarınızı düzenli olarak kullanmalısınız.

Operasyondan sonra; yerleştirilen membranın yerinden oynamaması ve kemik greftinin dışarı çıkmaması çok büyük önem taşır. Bu nedenle atılan dikişlerin gevşemesine neden olabilecek hapşırma, tıksırma, balon şişirme gibi üfleme eylemlerinden kaçınmalısınız.

Alerjik rinit gibi tıbbi hikayeleriniz var ise diş hekiminiz sizden ekstra bir sprey kullanmanızı isteyebilir.

Ameliyattan 8-10 gün sonra diş hekiminiz yara dudaklarının kapanıp kapanmadığını değerlendirmek ve atılan dikişleri almak için sizi kontrole çağıracaktır.

İmplantların Yerleştirilmesi

Açık sinüs lifting ameliyatı sonrasında iyileşme genellikle 4-6 ay içerisinde tamamlanır. Sürecin uzunluğu genellikle uygulama yapılan bölgenin büyüklüğü, kullanılan kemik grefti gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

Sinüs tabanı ile üst çene kemik sırtının 4 mm den daha fazla olduğu durumlarda, aynı seansta hem sinüs lifting ameliyatı hem de implantların yerleştirilmesi yapılabilmektedir. Bu size ekstradan 3 ay kazandırır.

Ancak kemik yüksekliğinin 4 mm den kısa olduğu durumlarda, yerleştirilen implant gerekli stabiliteye ulaşamayacağı için önce sinüs lift, 6 ay sonra ise implant uygulanması düşünülmelidir.

Kapalı Sinüs Lifting

Kapalı sinüs lift tekniği kemik yüksekliğinin nispeten yeterli olduğu olgularda, yüksekliği 1-2 mm daha artırmak amacıyla uygulanır. Örneğin 8mm kemik yüksekliği olan bölgeye 10mm lik bir implant uygulamak tedavi ömrünü oldukça fazla uzatabilir.

Bu prosedürün açık sinüs lifte göre avantajı; bekleme süresinin daha kısa olması ve operasyon bölgesi için ekstra bir kesi yapılmamasıdır. Ayrıca kapalı sinüs lifting fiyatları, açık yaklaşıma göre daha uygundur.

Genellikle implant için hazırlanan yuvanın içerisinden yapılan müdahalede; osteotom ve çekiç adı verilen el aletleri ile implantın altında gelen bölgedeki kemik küçük ve ritmik hareketlerle kırılarak daha yukarıya kaydırılır.

Pek çok vakada; açılan boşluğa kemik grefti eklenmese de yeni kemik oluşumu görülür ve implantın stabilitesini artırır.

Sinüs Lifting Fiyatları

Sinüs lifting fiyatı; diş hekimleri birliğinin 2020 yılı için belirlediği tarifeye göre biyomateryal (kemik tozu ve membran) hariç, KDV dahil 815 TL dir. Operasyonda kullanılan kemik tozu ve membran ücreti miktarına ve kullanılan alanın büyüklüğüne göre değişir.

Sinüs Lifting Komplikasyonları

Her cerrahi girişimde olduğu gibi, bu ameliyatta da enfeksiyon riski her zaman vardır. Önlemek için doktorunuzun önerdiği talimatlara dikkat etmeniz gerekir.

Nadir de olsa yerleştirilen kemik grefti içerisinde kanlanmanın iyi olmaması nedeniyle bütünleşme gerçekleşmeyebilir. Böyle bir olguda yerleştirilen implantlarda osseoentegre olamayacağı için işlemin tekrarlanması gerekebilir.

Ayrıca sinüs tabanı kemik ile bitişik, yada çokgen yapıda olup işlem esnasında yırtılıp zarar görebilir. Diş hekiminiz böyle bir olguda membranı dikerek birleştirmeyi yada yara bölgesini direk kapatarak iyileşmesini beklemeyi tavsiye edebilir.

Yırtılıp, iyileşen olgularda tamir edilen membran genellikle daha kalın ve mukavemetli olur. Bu nedenle ikinci ameliyatın başarı şansı daha yüksektir.

SSS

Sinüs lifting ameliyatı ne kadar sürer?

Tek taraflı bir sinüs lift işlemi ortalama 30-45 dakika arasında sürer. Operasyon bölgesinde mevcut dişlerin bulunması, sinüs ile ilşkileri ve alanın genişliği operasyon süresini değiştirir.

Sinüs lifting ameliyatı zararlı mıdır?

Hayır, yapılan operasyonun sinüsün fonksiyonu üzerine bir etkisi ve zararı yoktur.
× WhatsApp ile Hızlı Fiyat Al