Köprü Diş Fiyatları 2022 Yılı Fiyat Listesi | DentVita

Köprü Diş Fiyatları (2022)

köprü diş fiyatları

Köprü diş fiyatları; TDB nin 2021 yılında yayınlamış olduğu özel klinikler 2022 yılı rehber tarifesine göre şu şekilde belirlenmiştir: Tek eksik diş tedavisi 3 lü köprü fiyatı 4515 TL, iki diş eksikliğinde uygulanan 4 lü diş köprüsü fiyatı ise 6020 TL dir. Peki devlet hastanesi köprü diş fiyatları nelerdir; SGK (SSK) bu ücreti karşılıyor mu makalemizde açıklıyoruz.

Diş Köprüsü

Tam anlamıyla isminin manasını karşılayan bir tedavi olan bu prosedürde; kayıp diş yerine gelen yapay diş (pontik olarak adlandırılır); boşluğun her iki ucundaki dişlere bir köprü şeklinde tutturulur.

Diş hekimliğinde oldukça sık uygulanan ve birkaç eksik diş nedeniyle oluşan boşlukları başarılı bir şekilde kapatabilen köprü tedavisi; metal, porselen yada zirkonyum gibi kıymetli materyallerden üretilebilir ve malzeme seçimi fiyatları doğrudan etkiler.

Köprü Diş Fiyatları Ne Kadar?

Köprü diş yapımı fiyatları tercih edilen köprü türüne bağlı olarak ta değişiklik gösterir:

 • Geleneksel üçlü porselen köprü diş protez fiyatları 2022 yılı için 4515 TL dir. İlave edilen her pontik ve kaplama için bu ücrete 930 TL eklenmelidir. Zirkonyum kaplama ve köprülerde ise bu fiyata kıymetli metal ücretinin de eklenmesi gerekir.
 • Maryland diş köprüsü, nispeten daha kolay hazırlanırlar ve oldukça ekonomiktirler. Tipik olarak bu tarz bir tedavi için 1350TL fiyat ödemeniz gerekir.
 • implant köprü diş fiyatları ise, her özel kron ve tek yapay pontik diş için 1725 TL’dir. İki adet vida üzerine üçlü yada dörtlü köprü yapılması mümkün olabilir. Bu fiyata ayrıca vidanın üzerine gelecek dayanak (abutment) ücreti de ilave edilmelidir.
 • Köprü tamiri her bir üye için 700TL, düşmüş köprü simantasyonu ise her bir diş için 160TL dir.

Özel ve Devlet Hastanesi Köprü Diş Fiyatları

Özelde yada devlet hastanesi (SGK) diş köprü fiyatları değerlendirilirken şu faktörleri göz önünde bulundurulmalı:

DSM lerde yapılan tedavilerde direk hekimlik ücreti alınmaz ancak cüzi miktarlarda katılım payı alınır. Ayrıca hazırlanan protez için laboratuvar ücretlerinin hasta tarafından ödenmesi gerekir. Laboratuvar ücretleri genellikle ihale yoluyla belirlenir ve her hastanede farklı olabilir.

Bunun yanında;

 • Boşluğu kapatmak için gerekli pontik ve destek diş sayısı
 • Kıymetli ve kıymetsiz metal alaşım, porselen, tam seramik zirkonyum destekli gibi kullanılan materyalin türü
 • Diş eksikliklerinin yan yana yada ağzın farklı bölgelerde bulunması
 • Yapılan köprü çeşidi (Maryland gibi köprüler daha ekonomiktir)
 • Tedavide uygulanması gereken diş dolgusu, kanal tedavisi ücretleri yada diş taşı temizliği gibi genel ek prosedürler
 • Kliniğin lokasyonu ve uyguladığı fiyat tarifesi hesaplamayı ayrıca doğrudan etkiler.
 • Büyük boşluların kapatılmasında implant diş yapılması gerekebilir.

Köprü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kuronların yani dişin diş eti üstünde kalan görünür kısmının, doğru bir şekilde sabitlenebilmesi için prosedüre ağız içi ölçülerin alınmasıyla başlanır.  Prosedürün hazırlıkları dahilinde, köprünün desteği olan ve boşluğun diğer uçlarında yer alan dişleri ise destek olabilecek kadar güçlü olduğundan emin olunmalı, kök kanal tedavisi vb. ek prosedürlerin gerekip gerekmediği kontrol edilmelidir. 

Hazırlık sonrası geleneksel prosedüre göre;

 • Köprünün desteği oluşturacak dişlerin, kuron kaplamanın kolay ve uzun süreli sabitlenmesi için bir miktar aşındırılması gerekir.
 • Küçültülen dişler üzerinde alınan ölçüler laboratuvara gönderilerek daimi köprünün yapımına başlanır.
 • Kalıcı restorasyon hazır olana dek diş sağlığı ve dişetlerini korumak amacıyla diş hekimi aynı gün geçici köprü hazırlar.
 • Laboratuvarda üretilen köprünün genel ağız ve dis uyumluluğu ile birlikte yüksekliği ikinci randevuda kontrol edilmiş olur.
 • Eğer hazırlanan köprü uygun ise bu seansta dişe yapıştırılabilir. Hastanın memnuniyeti halinde, bitişik dişler üzerine kron başlık ve kayıp dişin olduğu boşluğa yeni diş kronu yerleştirilecek şekilde güçlü dental çimentolar kullanılarak sabitleme yapılır.

<< Köprü Diş Sayfasına Geri Dön

Her kliniğin eksik diş tamamlama tedavisi köprü fiyatlarının farklı olabileceğini hatırlatmakta fayda var.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top