İmplant Diş Fiyatları (2021)

implant diş fiyatları

2021 yılı için TDB nin hazırlamış olduğu rehber tarifede vidalı implant diş fiyatları silindirik implant bedeli hariç 2690TL olarak belirlenmiştir.

Kişiye özel olarak sunulan bu tedavide, kullanılan materyalin kalitesine, implantın markasına, üzerine yapılan protezin bağlantı şekline göre tedavinin toplam maliyeti her hastaya göre değişiklik gösterir. Peki implant diş fiyatları SGK tarafından ödeniyor mu, alt ön ile üst çene arka bölge arasında fiyat farklılığı varmı, komple ağız ile bir tane olması fark eder mi, en ucuz ve en uygun maliyetlerle bu tedaviye nasıl sahip olabilirsiniz klinik hekimlerimiz bu makalede açıklıyor.

İmplant fiyatları ne kadar?

Tedavi ücretleri alt ve üst çene ile köprünün bağlantı şekillerine göre farklılık gösterir ve aşağıdaki hesaplarda İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi birinci grup illerde uygulanması tavsiye edilen TDB rehber tarifesi baz alınarak silindirik implant ücreti dahil edilmemiştir:

 • Ön veya arka bölgede uygulanan tek diş implant fiyatları, kullanılan malzeme hariç 2021 yılı için 2690 TL dir. Üzerine yapılan kuron için porselen tercih ederseniz bu ücrete 1125 TL eklemeniz gerekir. Zirkonyum gibi kıymetli seramiklerin ücretleri ise daha pahalıdır.
 • Tam dişsiz çenelerde sabit restorasyon uygulaması için üst çenede sıklıkla 8, alt çene içinse 6 adet implant üzerine 14 üyeli köprü yapılması tercih edilir. Komple ağız alt veya üst çene köprü fiyatlarını bu şekilde hesaplayabilirsiniz.
 • İmplant damak uygulamalarında ise protezin altına tek çene için genellikle 2-4 arası implant uygulanır ve protezin ağız içerisinde oynamasını engelleyerek çiğneme konforunu oldukça yükseltir. Yine bu tür protezlerde de bağlantı şekilleri ve hastaya sunmuş olduğu konfor oldukça farklıdır ve size uygun olan protezin seçilmesi için klinikle görüşmeniz yararlı olur.
implant fiyatları

Kişiselleştirilmiş tedavi, tedavi ücretini etkiler!

Tedavinin toplam maliyeti; kaç adet vida uygulanacağına ve prosedürden önce genel ağız sağlığı için herhangi başka bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığına göre değişiklik gösterir. Eksik diş yerine implant yaptırmak istediğinizde tedavinin genel maliyetini etkileyen 3 farklı faktör ile karşılaşırsınız:

Kullanılan implantın markası ve perakende fiyatı: Özellikle Türkiye’de hekimlik ücretleri, batı ülkelerine nazaran oldukça düşüktür. Kullanılan implant markası, fiyatlar üzerindeki en belirleyici faktördür. Her firma kendi portföyüne uygun olarak en satın alınabilir implantı üretmek için çalışır. Aynı markanın pazara sunmuş olduğu titanyum ve zirkonyum gibi iki farklı implant fiyatları arasında bile uçurumlar olabilir. Bu etken hakkında detaylı değerlendirmeyi makalenin ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

İmplant üstü protezin türü: Aynı ağızda implant üstü damak protez ile sabit implant köprüsü birlikte değerlendirildiğinde; hem kullanılan vida sayısı hem de üretilen protezin materyali farklıdır. Ayrıca hazırlanan bir implant köprüsünün maliyeti; vida ile laboratuvarda hazırlanan köprünün birbirine bağlanma şekline görede değişiklik gösterir. Vida tutuculu kuronlar, yapıştırma kuronlara göre ekstra laboratuvar işçiliği gösterir ve daha pahalıdır.

Mevcut kemiğin durumu: Uzun ömürlü implantlara sahip olmak istiyorsanız, mutlaka yeterli ve sağlam çene kemiğiniz bulunmalıdır. Günümüzde kemik artırmak için sinüs tabanı yükseltme ve kemik artırma prosedürleri kliniklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Yeni kemik oluşturmak için kendi kemiği kullanılabildiği gibi, sığır kaynaklı yada sentetik materyallerin uygulanması gerekebilir. Ağzın farklı bölgelerinden alınabilen greftler için ücret ödemeniz gerekmese de ekstra cerrahi uygulanması gerektirir. Genel olarak sentetik greftler, hayvansal kaynaklı olanlara nazaran daha ucuzdur. Uygulama için ne kadar ücret çıkacağı kullanılan kemik tozu miktarına, yapılan cerrahi işlem sayısına ve prosedürün içeriğine göre değişebilir.

Çene tomografisi ve cerrahi şablon: Ne yazık ki implant tedavisi; diş dolgusu gibi, hemen koltuğa otur, dişi uyuştur ve vidayı çak, işlemi bitir tarzında uygulamalar değil. Bir implant uygulanmadan önce panoramik röntgen yada dental tomogrofi ile kemik yapısının incelenmesi ve implantın en uygun pozisyonunun belirlenmesi gereklidir.Bir günde hem implant hemde protez uygulanabilen yöntemlerde güvenli uygulama için sıklıkla tercih edilen bu tarama ve şablon implant fiyatlarının yükselmesine sebep olur.

Kliniğin fiyat tarifesi: İmplant uygulamaları pek çok diş tedavisine nazaran daha spesifik bir tedavidir. Daha özenli ve dikkatli bir çalışma gerektirir. Dolayısı ile bir hekimin sanatını icra etmesi için talep etmiş olduğu ücret, diğer bir diş hekiminin fiyat tarifesine göre yüksek olabilir. Ayrıca her kliniğin işletme maliyetleri ve yatırımları da aynı değildir. İster istemez bu giderler, implant tedavisi ücretlerini değiştirir.

En uygun ve ucuz implant tedavisine nasıl sahip olabilirsiniz?

Her implant her hastada aynı performansı sergilemez. Nokta!

Major tüm diş implantları aslında farklı tasarımlara ve genel ortalamada %98 başarı oranlarına sahiptir. Ucuz implantlar bazı hastalar için optimum seviyede başarı sağlayabilirken, ağız hijyenine dikkat etmeyen, periodontal hastalık hikayesi olan, sigara kullanan hastalarda ise rüştünü ispatlamış, premium markalar arasında yer alan yeni teknoloji ürünlerin tercih edilmesi daha yararlı olabilir.

Vidalı implant diş tedavisi fiyatlarını ne kadar uzun süre dayandığı belirler. İmplantın uzun dönem başarısını ise; hasta, hekim ve kullanılan materyal belirler.

Biz Antalya’daki kliniğimizde implant tedavisini ve fiyatlarını konuşmadan önce, risk değerlendirmesi yapmayı tercih ediyoruz. Bu değerlendirmede şu faktörlerin cevaplarını arıyoruz.

 • Hastanın yaşı
 • Sistemik Durumu
 • Ağız bakım alışkanlıkları
 • Yapılacak protezin türü
 • Ekonomik durumu
 • Beklentileri

Tüm bu faktörleri değerlendirdikten sonra sizinle birlikte sohbet ederek, her bir başlığın üzerinden geçiyor ve öncelikle en uygun olan implantı ve tedavi maliyetini konuşuyoruz.

Unutulmaması gereken en önemli konu; başarısız olan implant tedavisi çene kemiğinde kayıplara neden olabilir.

Antalya’daki kliniğimizde size özel tedavi gereksinimleri ve implant markaları ve fiyatları hakkında konuşmak için ön görüşme randevusu ayarlayabilirsiniz. En çok önemli olan ise sizin mutlu olacağınız sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmanız.

Eğer yurt dışında yaşıyorsanız, Antalya implant fiyatları ile Avrupanın pek çok ülkesinden daha ucuz ve %70 e varan oranlarda tasarruf yapabilirsiniz.

İmplant ücretleri arasında neden çok fark var?

Dünya genelinde 150’nin üzerinde yerli ve yabancı implant firması 2000 in üzerinde farklı model üretmektedir. 2019-2020 yılında yapılan araştırma sonucunda, küresel implant pazarının ortalama 5,7 Milyar USD olduğu hesaplanmış ve yıllık ortalama %8-9 arasında büyüdüğü değerlendirilmiştir.

Pastanın bir tarafında; dünya üzerinde satılan implantların büyük kısmını kapsayan ve uzun yıllardır diş hekimleri tarafından uygulanan markalar vardır.

Ciddi Ar-Ge yatırımları olan sektör lideri bu firmaların geliştirmiş olduğu tasarımlar; uluslararası bilimsel otoriteler tarafından güvenliğini kanıtlamıştır ve uzun dönem sonuçları ölçülebilmektedir.

Lider markalar genel olarak, kendi aralarında teknolojik performans ön planda olmak üzere yarışırlar.

Her biri dünyanın en iyi implantını üretmeye ve hekimlerde bu algıyı oluşturmaya çalışır.

Bunun için sürekli yeni prototipler geliştirerek piyasaya sunar. Seramik implantlar, bir yerde bu yarışın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Diğer tarafında ise bu devasa sektörden pay almak için piyasaya girmeye çalışan ve hatta ilk ürünlerini geliştirme aşamasında olan firmalar vardır.

Bu markalar; en iyi teknolojiyi sunacak altyapısı ve birikimi olmadığı için en iyi implant değilde, ödenen fiyata göre kaliteli bir marka olma stratejisini izlerler.

Aslında hastaların kafasını en çok karıştıran nokta burasıdır.

Çünkü; bu pastanın iki tarafı birbiri ile rekabet etmez.

Dolayısı ile farklı çakma implant tedavisi ücretleri arasında devasa farklar vardır. Kaliteli bir implant piyasaya, ucuz bir implanttan 10 kat daha pahalı olarak sunulabilir.

Diş hekimi bu fiyat farkını tedavi ücretine yansıtır ve sizi şaşırtan o uçurumlar oluşmaya başlar.

Genel olarak ise implant tedavisinin lazerle yada dikişsiz yöntemlerle yapılıyor olması, fiyatları etkilemez.

Sonuç

Aslında senaryo pek çok ticari meta için aynıdır. Çoğu insanın ortak ilgi alanı olduğu için diş hekimleri sıklıkla implant markaları arasındaki farkları otomobiller ile anlatmaya çalışır. Bende alanında kendini ispatlamış bir firma olan Mercedes S klas ile A klas örneği ile konuyu özetlemeye çalışayım. İkiside Alman, ikiside aynı marka. Tek bir harf farkı yüzbinlerce euro, yüzlerce teknoloji demek.

Bugün bir galericiye gidip araba kaç para diye sormak esnaf için ne ifade ediyorsa, bir kliniğe gidip implant kaç para diye sormak diş hekimi için aynı şeyi ifade ediyor. Alman implant markaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

Üniversite ve devlet hastanesi SGK implant fiyatları

İmplant fiyatları sınırlı olgularda SGK tarafından karşılanmakta, tedavi Çapa, Marmara, Ege, Gazi, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi gibi devlet diş hastanelerinde yapılabilmektedir. Kullanılan implantın markasına göre fiyatlandırma değişmektedir.

İmplant tedavisi nasıl yapılır?

İmplant tedavisi ilk basamağı radyolojik ve klinik muayenedir. Bu aşamada çene cerrahı ile birlikte protezi yapacak olan diş hekimi hastanın ağız ve çene ilişkilerini, mevcut dişlerin ile çene kemiğinin durumunu ve dişlerin karşılıklı ilişkilerini inceler. Röntgen ve gerekli vakalarda 3 boyutlu tomografi görüntüleri üzerinden yeterli ve sağlam kemik dokusunun bulunup bulunmadığı, maksiller sinüs ve alt çene siniri gibi operasyon bölgesine yakın anatomik oluşumların varlığı değerlendirilir. Ayrıca komşu diş eti ve dişlerin durumu, mevcut kuron ve kaplamaların sağlığı, kök uçlarında implantın uzun dönem başarısını etkileyebilecek herhangi bir patoloji olup olmadığıda kontrol edilerek implantın ömür boyu ağızda kalmasına engel olabilecek tüm faktörler dikkatli bir şekilde gözden geçirilir.

implant uygulaması genel olarak iki aşamalı tedavilerdir. Cerrahi olan birinci aşamada vidalar çene kemiğine yerleştirilirken, protetik aşamada ise çene kemiği ile kaynaşması yani ossointegrasyonunu sağlayan vidanın üzerine protez diş yapılır. Her zaman gerekli olmamakla birlikte, çenenin yeterli kemik dokusuna sahip olmadığı durumlarda sert doku greftleme uygulamaları yapılabilir. Bunun için sentetik, hayvansal kaynaklı yada otojenik kemik tozu kullanılır. Greftleme uygulamalarında, işlem yapılan bölgeye bağlı olarak tedavi süresi 2-6 ay arasında uzayabilir. Özellikle üst çene arka bölgelere maksiller sinüs boşlukları sarkık olabildiği için implant operasyonlarından önce sinüs lifting uygulamaları klinikte sıklıkla yapılmaktadır.

Cerrahi Aşama

Cerrahi aşamada; vidaların yerleştirileceği bölgeler tespit edildikten sonra lokal anestezi yöntemi ile hissizlik sağlanır. Genellikle vidanın uygulanması gereken yerde çürümüş ve fonksiyonunu kaybetmiş dişler bulunur. Bu tür vakalarda diş çekimi ile implantın yerleştirilmesi aynı seansta yapılabilir. Diş çekimi ile vidanın aynı seansta uygulanması; kemiği korumuş olmak için daha iyi sonuçlar verebilir. Diş hekimi, implantın gireceği genişlikte ve uzunlukta bir yuva hazırlar ve vidayı bu yuvaya döndürerek yerleştirir. Kemikte sinir bulunmasığı için işlem sırasında herhangi bir ağrı yada acı hissedilmez.

Yerleştirilen vidanın üstüne diş eti iyileşme başlığı veya implant kapama vidası takılır. Vidanın etrafındaki diş eti yaklaştırılarak, operasyon bölgesi süture edilir. İyileşme aşamasında kemik ile implant birbirine kaynaşarak osseoentegre olur. Kaynaşma süresi alt çenede 2 ay, üst çenede 3 ay kadar sürer. Bu süre zarfında eğer immediat yükleme tercih edilmemişse, vidanın çiğneme kuvvetlerine maruz kalmaması gerekir.

Dişin Takılması

Protetik aşamada ise; vidanın kemiğe kaynaşıp kaynaşmadığı röntgen ve göz muayenesi ile kontrol edilir. Kaynaşma tamamlanmış ise, abutment adı verilen dayanak parçaları implant üzerine yerleştirilerek ölçü alınır ve üzerinde veneer kron diş yapılması için laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda hazırlanan veneer kron bu abutment ile birleşik olabildiği gibi diş hekimi tarafından abutmente klinikte de yapıştırılabilir. Vidalı abutmentler, simante abutmentlere göre çok iyi ağız hijyeni sağlar. İmplantın üzerine takılan seramik kron, zirkonyum veya porselen diş olabilir. Ancak tam seramik kron; diş hekimliği uygulamalarında genellikle implant tedavisi için uygun bir tedavi değildir.

İyi bir ağız hijyeni ve kişisel alışkanlıklar tedavi ücreti üzerinde etkili olduğuna göre, size uygulanması gereken implant fiyatları ne kadar?

İmplant Diş Fiyatları (2021) Yorumları

 1. 8 implant 16 diş yaptırmak istiyorum fiyatları ne kadar tutar ve ne kadar sürer bilgi alabilir miyim ? Teşekkürler

 2. merhaba 23 yaşındayım ve ön dişlerimden bir tanesi süt dişi implant yaptırırsam ne kadar sürer ve maliyeti nasıl olur

 3. Sağ üst tarafta 3 tane yan yana dişim kırık. Oraya 2 implant (köprülü) yapmak istiyorum. Ve sol üst tarafta da 1 adet dişim kırık, oraya da 1 implant. Toplam 3 implant ve 4 diş kaplaması yapılacak dedi doktor. Ama verdikleri fiyat bana çok abartılı geldi. Sizden fiyat bilgisi alabilir miyim. İmplant markası Astra Tech. Soldaki bir dişim için diş tozu gerekebilir dediler. Diş tozu yapılırsa ne kadara mal olur, yapılmazsa ne kadara mal olur belirtirseniz sevinirim.

 4. Merhabalar sağ alt tarafa 2 implant yaptırmak istiyorum ayrıca sol üst tarafta yan yana 3 dişime kanal tedavisi yapıldı kaplaması yapılamadı dolgu tutmaz dediler (devlette yaptırdım) pandemıden dolayı öyle kaldı.benım bu dişleri ne kadara yaptıra bılırım ortalama. Şimdiden cvp için tşk ederim

 5. selamlar. diş tedavim için yöntem ve cözümleri kapsayacak şekilde muayene olmak istiyorum. muayene fiyaı nedir.

 6. Bende fiyat alabilirmiyim 53 yaşındayım matdi durumum idare ediyor üst çenemde hiç dişyok alt çenemde iki yanlarımda ücertana dişvar nekadar imlat fiyatı çıkar teşekkür ederim devlet hastanalerinde ünüversitede imlat diş için devlet testegi varmıdır

 7. Merhaba Kolay gelsin,
  14,15 sol üst, 20,21 sol alt, 29,30 sağ alt dişler kayıp.
  Ne gibi bir işlem yapılabilir. maliyeti ne olur.
  Saygılar kolay gelsin.

 8. Ali İhsan Karakaş

  merhaba tam dişsiz alt ve üst çene implant üstü hareketli protez yaptırmak istiyorum fiyat alabilir miyim

 9. Merhabalar üst çene dışsiz al çene sağda solda dış yok alt üst toplam 12 implant 24 porselen kemik dozu tedavisi üst çene kesinlikle gerekli süsnüslerden dolayı alt çenede ise 1-3 imalat yeri kemik tozu tedavisi fiyat rica ediyorum Bir de İmplantswiss diye bi marka varmı sahte bir markamı ?

  1. Türkiye’deki diş kliniklerinde uygulanan tüm implantlar Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından denetlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Piyasada oldukça uygun fiyata farklı markalarda implant bulunabiliyor, bu nedenle hiçbir hekimin hastasına sahte vida takacağını düşünmüyorum. Fiyat bilgisi paylaşabilmem için bana çene röntgeninizi göndermenizi isteyeceğim.

 10. Mrb. Ağzımda hiç dış yok. Üç hafda önce alt ceneme 2 impiland takıldı iyileşmesi için hazirana kadar bekleyecekmişim ve sonra alt dişler tamamlayacak… ve üste kompile tamak yapılacak… implantlar avrupa miş.. sizde tek ricam aşırı yukarı fiyat öğrenmek… şimdiden çok tşk ederim iyi çalışmalar

  1. Nazire hanım; artık implantlarınız yapılmış ve üzerine protezin takılması planlanmış. Bu aşamadan sonra elde edeceğiniz bilgiler size daha iyi yada daha ekonomik bir tedavi sunmayacaktır. Bence uygulamayı yapan hekiminize güvenmeniz ve iyi bir restorasyona sahip olacağınıza inanmanız daha yararlı olur ki ben öyle olacağını düşünüyorum.

 11. Alt ve üstte hiç yok ama üst solda arkada bir diş var ama oda kararma olmuş en ucuz yaptırmak istesrm maliyeti ne olur ve geçmeli fark etmez

  1. Kararmış dişlerin çekilmesi gerekmeyebilir. Dişin rengi açılabilir veya üzerine kaplama yapılabilir. Rica etsem bize dişinizin bir fotoğrafını ve varsa röntgenini iletebilirmisiniz?

 12. Tijen Özden

  Merhaba dişeti çekilmesinden dolayı birçok dışımı kaybettim kalanlarda çok sağlıklı değil çekilmesi gerekiyor kaç implant gerekir fiyat öğrenebilirmiyim

  1. Tam dişsiz ağızlarda geleneksel protokol üst çene 8, alt çeneye ise 6 implant uygulanması. Çene kemiği veya hastadan kaynaklı sınırlamalar nedeniyle farklı prosedürlerin uygulanması mümkün. Diş eti çekilmesi nedeniyle dişlerinizin sallanması ve bu nedenle dişlerinizi kaybetmiş olmanız çene kemiğinde de erimeler olduğunu işaret ediyor. İmplant tedavileri planlanırken kişiye özel yaklaşımların tercih edilmesi daha doğru olur. Belki fiyat olarak en pahalı implanta gerek olmayabilir ama en ucuzunu tercih etmekte sizin için yararlı olmayabilir. Eğer bize iletişim numaralarımız üzerinden çene röntgeninizi iletebilirseniz, sizinle ilgili daha fazla bilgiye sahip olduktan sonra sizin bütçenize ve ihtiyaçlarınıza özel bir plan hazırlayabilir, online olarak veya telefonda birlikte değerlendirebilir ve size daha yararlı bilgiler sunabiliriz.

 13. iyi gunler benim sag cenem de 2 dis sol salt cenemde 1 dis ve on ust 2 dis imptlant dusunuyorum bana fiyat konusunda bilgi verirmisiniz.lutfen

  1. Dilek hanım; elbette whatsapp hattımız üzerinden bize yazabilirseniz sizinle güncel fiyat listemizi paylaşabilirim. Ancak eminim ki siz tedavinizi size en ucuz implant fiyatını veren klinikten ziyade sizin için en iyisi olduğunu düşündüğünüz ve güvendiğiniz bir klinikte yaptırmak isteyeceksinizdir. Bu sebeple bizimle varsa çene röntgeniniz, yaş, sigara, diş gıcırdatma, sistemik rahatsızlıklarınız gibi anamnez bilgilerinizi whatsapp üzerinden paylaşabilirseniz, hekimlerimize gösterip bir online görüşme randevusuda ayarlayabilirim. Her ne kadar klinik muayene olmadan nihai karar vermek mümkün olmasada, tedavinin genel sınırları ve muhtemel senaryolarla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 14. Merhaba dişeti çekilmesinden dolayı birçok dışımı kaybettim kalanlarda çok sağlıklı değil çekilmesi gerekiyor kaç implant gerekir fiyat öğrenebilirmiyim

 15. Mehmet Kaplan

  Merhaba, sol üste en arkadan 4 diş, sağ üstte ( en son diş hariç) 3 diş eksik. 54 yaşımdayım, günde bir paket sigara içiriyorum. Çene kemiğinde bir erime olduğunu farzederek, bir implant tedavisi yapmak niyetindeyim. Yabancı marka en kaliteli si ile Türk mark en iyisinin takriben bir fiyatını be ne kadar süreceğini bildiriebilrseniz sevinirim.
  Selamlar

 16. Merhaba iki implant ve dis ayrı, bir de üç dis için iki implant köprülü kaplama jd evolution marka implant yapmak istiyorum. Anılan markayı önerir misiz ve maliyeti ne olur? Teşekkürler

 17. -sol tarafımda: alt çenede 1, üst çenede 1
  sağ tarafımda: üst çenede 1
  olmak üzere 3 diş eksiğim var. bunları implant yaptırmak istesem (markası ile birlikte belirtirseniz). yeterli kemik düzeyinin olup olmamasına göre ayrı ayrı fiyat listesi gönderir misiniz?
  -bir de yirmilik diş çekimi ücretini ve alt kesici dişlerinin düzeltme yapacak olan bir arkadaşım onun içinde bir fiyat listesi gönderebilrimisiniz.?

 18. Ilker Özdemir

  Merhaba bayanlar ve baylar. Fiyatlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Dişlerimi tamamen yenilemek istiyorum. Bunu yapmak için bir klinik arıyorum ve fiyatları karşılaştırıyorum. Tüm dişler yeni yapılmasını istiyorum.
  Teşekkürler ve saygılar

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top