İmplant Diş Fiyatları (2020)

Diş implantlarının maliyeti; kişiye özel olarak sunulan bu tedavide her hastaya göre değişiklik gösterir. Ancak TDB nin İstanbul, Antalya, izmir, Bursa gibi birinci grup iller için hazırlamış olduğu rehber tarifesinde, vidalı implant diş fiyatları materyal ücreti hariç 2070 TL olarak belirlenmiştir. Peki implant diş fiyatları SGK tarafından ödeniyor mu, alt ön ile üst çene arka bölge arasında fiyat farklılığı var mı, komple ağız ile bir tane olması fark edermi, en ucuz ve en uygun maliyetlerle bu tedaviye nasıl sahip olabilirsiniz klinik hekimlerimiz bu makalede açıklıyor.

İmplant fiyatları ne kadar?

Diş implantı fiyatları alt ve üst çene ile köprünün bağlantı şekillerine göre farklılık gösterir ve aşağıdaki hesaplarda İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi birinci grup illerde uygulanması tavsiye edilen TDB rehber tarifesi baz alınarak silindirik implant ücreti dahil edilmemiştir:

 • Ön veya arka bölgede uygulanan tek diş implant fiyatları, kullanılan malzeme fiyatı hariç 2020 yılı için 2070 TL dir. Üzerine yapılan kuron için porselen tercih ederseniz bu fiyata 865 TL eklemeniz gerekir. Zirkonyum gibi kıymetli seramiklerin ücretleri ise daha pahalıdır.
 • Tam dişsiz çenelerde sabit restorasyon uygulaması için üst çenede sıklıkla 8, alt çene içinse 6 adet implant üzerine 14 üyeli köprü yapılması tercih edilir. Bu hesapla komple üst çene implant köprü tedavisi fiyatları 28670 TL, alt çene ise 24530 TL tutar. Komple ağız implant diş için bu ücret KDV dahil 53200TL dir.
 • İmplant damak uygulamalarında ise protezin altına tek çene için genellikle 2-4 arası implant uygulanır ve protezin ağız içerisinde oynamasını engelleyerek çiğneme konforunu oldukça yükseltir. En uygun şekilde sahip olabileceğiniz bu 2 implant destekli overdenture damak diş fiyatları 7175 TL dir.
implant fiyatları

Kişiselleştirilmiş tedavi, implant diş fiyatlarını etkiler!

İmplant diş fiyatları; kaç adet vida uygulanacağına ve prosedürden önce genel ağız sağlığı için herhangi başka bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığına göre değişiklik gösterir. Eksik diş yerine implant yaptırmak istediğinizde tedavinin genel maliyetini etkileyen 3 farklı faktör ile karşılaşırsınız:

Kullanılan implantın markası ve perakende fiyatı: Özellikle Türkiye’de hekimlik ücretleri, batı ülkelerine nazaran oldukça düşüktür. Kullanılan implant markası, fiyatlar üzerindeki en belirleyici faktördür. Her firma kendi portföyüne uygun olarak en satın alınabilir implantı üretmek için çalışır. Aynı markanın pazara sunmuş olduğu titanyum ve zirkonyum gibi iki farklı implant fiyatları arasında bile uçurumlar olabilir. Bu etken hakkında detaylı değerlendirmeyi makalenin ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

İmplant üstü protezin türü: Aynı ağızda implant üstü damak protez ile sabit implant köprüsü birlikte değerlendirildiğinde; hem kullanılan vida sayısı hem de üretilen protezin materyali farklıdır. Ayrıca hazırlanan bir implant köprüsünün maliyeti; vida ile laboratuvarda hazırlanan köprünün birbirine bağlanma şekline görede değişiklik gösterir. Vida tutuculu kuronlar, yapıştırma kuronlara göre ekstra laboratuvar işçiliği gösterir ve daha pahalıdır.

Mevcut kemiğin durumu: Uzun ömürlü implantlara sahip olmak istiyorsanız, mutlaka yeterli ve sağlam çene kemiğiniz bulunmalıdır. Günümüzde kemik artırmak için sinüs tabanı yükseltme ve kemik artırma prosedürleri kliniklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Yeni kemik oluşturmak için kendi kemiği kullanılabildiği gibi, sığır kaynaklı yada sentetik materyallerin uygulanması gerekebilir. Ağzın farklı bölgelerinden alınabilen greftler için ücret ödemeniz gerekmese de ekstra cerrahi uygulanması gerektirir. Genel olarak sentetik greftler, hayvansal kaynaklı olanlara nazaran daha ucuzdur. Uygulama için ne kadar ücret çıkacağı kullanılan kemik tozu miktarına, yapılan cerrahi işlem sayısına ve prosedürün içeriğine göre değişebilir.

Çene tomografisi ve cerrahi şablon: Ne yazık ki implant tedavisi; diş dolgusu gibi, hemen koltuğa otur, dişi uyuştur ve vidayı çak, işlemi bitir tarzında uygulamalar değil. Bir implant uygulanmadan önce panoramik röntgen yada dental tomogrofi ile kemik yapısının incelenmesi ve implantın en uygun pozisyonunun belirlenmesi gereklidir.Bir günde hem implant hemde protez uygulanabilen yöntemlerde güvenli uygulama için sıklıkla tercih edilen bu tarama ve şablon implant diş fiyatlarının yükselmesine sebep olur.

Kliniğin fiyat tarifesi: İmplant uygulamaları pek çok diş tedavisine nazaran daha spesifik bir tedavidir. Daha özenli ve dikkatli bir çalışma gerektirir. Dolayısı ile bir hekimin sanatını icra etmesi için talep etmiş olduğu ücret, diğer bir diş hekiminin fiyat tarifesine göre yüksek olabilir. Ayrıca her kliniğin işletme maliyetleri ve yatırımları da aynı değildir. İster istemez bu giderler, implant tedavisi ücretlerini değiştirir.

En uygun ve ucuz implant tedavisine nasıl sahip olabilirsiniz?

Her implant her hastada aynı performansı sergilemez. Nokta!

Major tüm diş implantları aslında farklı tasarımlara ve genel ortalamada %98 başarı oranlarına sahiptir. Ucuz implantlar bazı hastalar için optimum seviyede başarı sağlayabilirken, ağız hijyenine dikkat etmeyen, periodontal hastalık hikayesi olan, sigara kullanan hastalarda ise rüştünü ispatlamış, premium markalar arasında yer alan yeni teknoloji ürünlerin tercih edilmesi daha yararlı olabilir.

Vidalı implant diş tedavisi fiyatlarını ne kadar uzun süre dayandığı belirler. İmplantın uzun dönem başarısını ise; hasta, hekim ve kullanılan materyal belirler.

Biz Antalya’daki kliniğimizde implant tedavisini ve fiyatlarını konuşmadan önce, risk değerlendirmesi yapmayı tercih ediyoruz. Bu değerlendirmede şu faktörlerin cevaplarını arıyoruz.

 • Hastanın yaşı
 • Sistemik Durumu
 • Ağız bakım alışkanlıkları
 • Yapılacak protezin türü
 • Ekonomik durumu
 • Beklentileri

Tüm bu faktörleri değerlendirdikten sonra sizinle birlikte sohbet ederek, her bir başlığın üzerinden geçiyor ve öncelikle en uygun olan implantı ve fiyatını konuşuyoruz.

Unutulmaması gereken en önemli konu; başarısız olan implant tedavisi çene kemiğinde kayıplara neden olabilir.

Antalya’daki kliniğimizde size özel tedavi gereksinimleri ve implant markaları ve fiyatları hakkında konuşmak için ön görüşme randevusu ayarlayabilirsiniz. En çok önemli olan ise sizin mutlu olacağınız sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmanız.

Eğer yurt dışında yaşıyorsanız, Antalya implant fiyatları ile Avrupanın pek çok ülkesinden daha ucuz ve %70 e varan oranlarda tasarruf yapabilirsiniz.

İmplant diş fiyatları arasında neden çok fark var?

Dünya genelinde 150’nin üzerinde yerli ve yabancı implant firması 2000 in üzerinde farklı model üretmektedir. 2019 yılında yapılan araştırma sonucunda, küresel implant pazarının ortalama 5,7 Milyar USD olduğu hesaplanmış ve yıllık ortalama %8-9 arasında büyüdüğü değerlendirilmiştir.

Pastanın bir tarafında; dünya üzerinde satılan implantların büyük kısmını kapsayan ve uzun yıllardır diş hekimleri tarafından uygulanan markalar vardır.

Ciddi Ar-Ge yatırımları olan sektör lideri bu firmaların geliştirmiş olduğu tasarımlar; uluslararası bilimsel otoriteler tarafından güvenliğini kanıtlamıştır ve uzun dönem sonuçları ölçülebilmektedir.

Lider markalar genel olarak, kendi aralarında teknolojik performans ön planda olmak üzere yarışırlar.

Her biri dünyanın en iyi implantını üretmeye ve hekimlerde bu algıyı oluşturmaya çalışır.

Bunun için sürekli yeni prototipler geliştirerek piyasaya sunar. Seramik implantlar, bir yerde bu yarışın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Diğer tarafında ise bu devasa sektörden pay almak için piyasaya girmeye çalışan ve hatta ilk ürünlerini geliştirme aşamasında olan firmalar vardır.

Bu markalar; en iyi teknolojiyi sunacak altyapısı ve birikimi olmadığı için en iyi implant değilde, ödenen fiyata göre kaliteli bir marka olma stratejisini izlerler.

Aslında hastaların kafasını en çok karıştıran nokta burasıdır.

Çünkü; bu pastanın iki tarafı birbiri ile rekabet etmez.

Dolayısı ile farklı çakma implant tedavisi ücretleri arasında devasa farklar vardır. Kaliteli bir implant piyasaya, ucuz bir implanttan 10 kat daha pahalı olarak sunulabilir.

Diş hekimi bu fiyat farkını tedavi ücretine yansıtır ve sizi şaşırtan o uçurumlar oluşmaya başlar.

Genel olarak ise implant tedavisinin lazerle yada dikişsiz yöntemlerle yapılıyor olması, fiyatları etkilemez.

Sonuç

Aslında senaryo pek çok ticari meta için aynıdır. Çoğu insanın ortak ilgi alanı olduğu için diş hekimleri sıklıkla implant markaları arasındaki farkları otomobiller ile anlatmaya çalışır. Bende alanında kendini ispatlamış bir firma olan Mercedes S klas ile A klas örneği ile konuyu özetlemeye çalışayım. İkiside Alman, ikiside aynı marka. Tek bir harf farkı yüzbinlerce euro, yüzlerce teknoloji demek.

Bugün bir galericiye gidip araba kaç para diye sormak esnaf için ne ifade ediyorsa, bir kliniğe gidip implant kaç para diye sormak diş hekimi için aynı şeyi ifade ediyor. En iyi implant markaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

Üniversite ve devlet hastanesi SGK implant fiyatları

İmplant fiyatları sınırlı olgularda SGK tarafından karşılanmakta, tedavi Çapa, Marmara, Ege, Gazi, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi gibi devlet diş hastanelerinde yapılabilmektedir. Kullanılan implantın markasına göre fiyatlandırma değişmektedir.

İmplant tedavisi nasıl yapılır?

İmplant tedavisi ilk basamağı radyolojik ve klinik muayenedir. Bu aşamada çene cerrahı ile birlikte protezi yapacak olan diş hekimi hastanın ağız ve çene ilişkilerini, mevcut dişlerin ile çene kemiğinin durumunu ve dişlerin karşılıklı ilişkilerini inceler. Röntgen ve gerekli vakalarda 3 boyutlu tomografi görüntüleri üzerinden yeterli ve sağlam kemik dokusunun bulunup bulunmadığı, maksiller sinüs ve alt çene siniri gibi operasyon bölgesine yakın anatomik oluşumların varlığı değerlendirilir. Ayrıca komşu diş eti ve dişlerin durumu, mevcut kuron ve kaplamaların sağlığı, kök uçlarında implantın uzun dönem başarısını etkileyebilecek herhangi bir patoloji olup olmadığıda kontrol edilerek implantın ömür boyu ağızda kalmasına engel olabilecek tüm faktörler dikkatli bir şekilde gözden geçirilir.

implant uygulaması genel olarak iki aşamalı tedavilerdir. Cerrahi olan birinci aşamada vidalar çene kemiğine yerleştirilirken, protetik aşamada ise çene kemiği ile kaynaşması yani ossointegrasyonunu sağlayan vidanın üzerine protez diş yapılır. Her zaman gerekli olmamakla birlikte, çenenin yeterli kemik dokusuna sahip olmadığı durumlarda sert doku greftleme uygulamaları yapılabilir. Bunun için sentetik, hayvansal kaynaklı yada otojenik kemik tozu kullanılır. Greftleme uygulamalarında, işlem yapılan bölgeye bağlı olarak tedavi süresi 2-6 ay arasında uzayabilir. Özellikle üst çene arka bölgelere maksiller sinüs boşlukları sarkık olabildiği için implant operasyonlarından önce sinüs lifting uygulamaları klinikte sıklıkla yapılmaktadır.

Cerrahi Aşama

Cerrahi aşamada; vidaların yerleştirileceği bölgeler tespit edildikten sonra lokal anestezi yöntemi ile hissizlik sağlanır. Genellikle vidanın uygulanması gereken yerde çürümüş ve fonksiyonunu kaybetmiş dişler bulunur. Bu tür vakalarda diş çekimi ile implantın yerleştirilmesi aynı seansta yapılabilir. Diş çekimi ile vidanın aynı seansta uygulanması; kemiği korumuş olmak için daha iyi sonuçlar verebilir. Diş hekimi, implantın gireceği genişlikte ve uzunlukta bir yuva hazırlar ve vidayı bu yuvaya döndürerek yerleştirir. Kemikte sinir bulunmasığı için işlem sırasında herhangi bir ağrı yada acı hissedilmez.

Yerleştirilen vidanın üstüne diş eti iyileşme başlığı veya implant kapama vidası takılır. Vidanın etrafındaki diş eti yaklaştırılarak, operasyon bölgesi süture edilir. İyileşme aşamasında kemik ile implant birbirine kaynaşarak osseoentegre olur. Kaynaşma süresi alt çenede 2 ay, üst çenede 3 ay kadar sürer. Bu süre zarfında eğer immediat yükleme tercih edilmemişse, vidanın çiğneme kuvvetlerine maruz kalmaması gerekir.

Dişin Takılması

Protetik aşamada ise; vidanın kemiğe kaynaşıp kaynaşmadığı röntgen ve göz muayenesi ile kontrol edilir. Kaynaşma tamamlanmış ise, abutment adı verilen dayanak parçaları implant üzerine yerleştirilerek ölçü alınır ve üzerinde veneer kron diş yapılması için laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda hazırlanan veneer kron bu abutment ile birleşik olabildiği gibi diş hekimi tarafından abutmente klinikte de yapıştırılabilir. Vidalı abutmentler, simante abutmentlere göre çok iyi ağız hijyeni sağlar. İmplantın üzerine takılan seramik kron, zirkonyum veya porselen diş olabilir. Ancak tam seramik kron; diş hekimliği uygulamalarında genellikle implant tedavisi için uygun bir tedavi değildir.

İyi bir ağız hijyeni ve kişisel alışkanlıklar tedavi fiyatı üzerinde etkili olduğuna göre, size uygulanması gereken implant fiyatları ne kadar?

11 YORUMLAR

 1. Sağ üst tarafta 3 tane yan yana dişim kırık. Oraya 2 implant (köprülü) yapmak istiyorum. Ve sol üst tarafta da 1 adet dişim kırık, oraya da 1 implant. Toplam 3 implant ve 4 diş kaplaması yapılacak dedi doktor. Ama verdikleri fiyat bana çok abartılı geldi. Sizden fiyat bilgisi alabilir miyim. İmplant markası Astra Tech. Soldaki bir dişim için diş tozu gerekebilir dediler. Diş tozu yapılırsa ne kadara mal olur, yapılmazsa ne kadara mal olur belirtirseniz sevinirim.

 2. Merhabalar sağ alt tarafa 2 implant yaptırmak istiyorum ayrıca sol üst tarafta yan yana 3 dişime kanal tedavisi yapıldı kaplaması yapılamadı dolgu tutmaz dediler (devlette yaptırdım) pandemıden dolayı öyle kaldı.benım bu dişleri ne kadara yaptıra bılırım ortalama. Şimdiden cvp için tşk ederim

 3. Bende fiyat alabilirmiyim 53 yaşındayım matdi durumum idare ediyor üst çenemde hiç dişyok alt çenemde iki yanlarımda ücertana dişvar nekadar imlat fiyatı çıkar teşekkür ederim devlet hastanalerinde ünüversitede imlat diş için devlet testegi varmıdır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi bu alana yazın

Popüler İçerikler

Benzer İçerikler