Ana Sayfa Diş ve Gülüş Estetiği Lamine Diş: Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

Lamine Diş: Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

Lamine diş tedavisi ile uygun endikasyonlarda dişlerde küçültme yapmadan rengini ve formunu değiştirmek mümkündür.

Lamine diş; ilk olarak 1983 yılında ABD’de ortaya çıkmış ve Hollywood gülümsemesi teriminin dünyaya yayılmasında büyük rol oynamıştır.

Çıktığı dönemde fiyatları yüksek olduğu için sadece  sadece sosyo ekonomik statüsü yüksek kişilere sunulan lamine diş; Antalya ‘daki kliniğimizde bugün bizimde oldukça sık uyguladığımız popüler bir tedavi haline gelmiştir.

Peki yaprak diş olarakta adlandırılan porselen laminaların, diğer diş kaplamalarından farkı ne? Gerçekten de dişlerin küçültülmesi gerekmiyor mu?

Hazırlamış olduğumuz bu makalemizde bunun gibi prosedür hakkında en sık sorulan cevaplarını ve tedavi prosedürünü en ince ayrıntılarına kadar anlattık.

Lamine Diş Nedir?

Lamine diş; kişinin diş estetiğini iyileştirmek amacıyla kişiye özel olarak diş renginde materyallerden üretilen ve dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan ince kapaklardır. Pek çok diş hekimi lamine diş tedavisini tanımlarken, yapay tırnaklar elleriniz için ne ise, lamina dişte dişleriniz için odur benzetmesini yapar.

diş lamine

Bazen diş lensi, yaprak porselen diş veya laminate veneer olarakta anılan lamina diş; mükemmel bir gülüş makyajı oluşturmak için gülüş tasarımında uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Porselen lamine uygulamalarında dişte yapılması gereken aşındırma miktarı; alttaki dişin rengi, çapraşıklığı, diş dizesindeki pozisyonu ve formuna göre belirlenir.

Yaprak  porselenler her ne kadar ince de olsalar, dişin ön yüzeylerine yapıştırıldıklarında, diş hacimsel olarak büyür.

Küçük ve arkın iç tarafında yer alan dişlerde, bu boyut artışı pozitif bir etki oluştururken, iri ve dış tarafta yer alan dişlerde negatif bir görünüme neden olur.

Bu negatif etkiyi ortadan kaldırmak için bazı vakalarda aşındırma yapılarak lamine kaplamaya yer açılması gerekir.

Lamine dişlerinizin tedavi sonunda nasıl görüneceğini, nasıl hissettireceğini önceden test etmek istemisiniz?

Cevabınız evet ise  size harika bir haberim var.

Estetik diş hekimliğinin yeni trendi olan “Deneme Gülüşü” sayesinde yeni gülümsemenizi, aynanın karşısında bir kaç gün boyunca inceleyebilir, arkadaşlarınıza ve ailenize göstererek fikir alabilirsiniz.

Lamina dişi; diğer sabit restorasyonlardan ayıran en büyük fark, çoğu zaman uygulandıkları dişlerde aşındırma gerektirmemesidir. Bu sayede doğal dişlerinizin büyük bir kısmı korunur ve dişteki termal iletkenlik değişmez.

Kaç Tür Lamine Vardır?

Klinikte iki tür lamine uygulaması sıklıkla kullanılır.

Kompozit Lamine Diş

Kompozit lamine; dişin rengini, konumunu veya şeklini düzeltmek için dişin yüz yüzeyini kaplayan kompozit esaslı veneer türüdür.

Diş hekimi randevunuz sırasında doğrudan dişler üzerinde kompozit tabakaları uygulayarak kompozit veneerlerinizi tek seansta bitirebilir.

Kompozit bonding olarak ta bilinen bu uygulama küçük boşlukları, çatlakları ve kırıkları düzeltmek için porselen laminelere nazaran ucuz ama etkili bir yoldur.

kompozit lamine diş

Porselen Lamine Diş

Porselen lamine; renklenmiş dişler, çatlaklar, dişler arası boşluklar, kırık veya yıpranmış dişler için en estetik ve yaygın olarak uygulanan,  dişlerin ön yüzeyine yerleştirilen; 0,2-0,6mm kalınlığında oldukça ince bir tabaka halinde üretilen porselen yapraklardır.

Bu tür yaprak porselen kaplamalar; laboratuvar ortamında hazırlanırlar ve tedavinin tamamlanması için bir kaç randevu gerektirirler.

lamine diş fiyatları

Lamine Diş Fiyatları

Lamine TürüFiyatı
Lamine Diş (Akrilik)690 TL
Lamine Diş (Seramik)1730 TL
Kompozit Veneer270 TL

**Özel diş kliniklerinin web sitesinde; Türk Diş Hekimleri Birliğinin belirlemiş olduğu tarife dışında kıymetli metal ve malzeme dahil implant tedavi fiyatı vermesi yasaklanmıştır. Bu sebeple, tedavi ücretlerini öğrenmek için, lütfen kliniğimizi arayın.

Yaprak Porselenler Ne Zaman Kullanılır?

Diş hekimleri, yaprak porselenleri gülümseme estetiğinin geliştirilmesi istenen pek çok durumda sıklıkla kullanmaktadır.

Diş hekimi, lamine diş tedavisi ile;

 • Kısa ön dişleri uzatabilir ve diş formlarını değiştirebilir.
 • Dişleri genişleterek ön dişlerin arasındaki boşlukları kapatabilir.
 • Çapraşık ve düzensiz dişleri, düzenli bir hale getirerek gülüş estetiğini artırabilir.
 • Kırık ve çatlak dişleri estetik bir görünüme kavuşturabilir.
 • Kanal tedavisi ve renk değiştiren büyük dolgular nedeniyle kötü görünen estetiği düzeltebilir.
 • Tetrasiklin, fluorosis renklenmesi gibi olgularda kalıcı diş beyazlığı sağlayabilir.

Lamine Diş Nasıl Yapılır?

Genel olarak lamina diş yaptırmak için diş kliniğimizi 3 defa ziyaret etmeniz gerekir.

İlk randevu konsültasyon içindir. Klinik muayenenin arkasından karşılıklı fikir alışverişinde bulunacağımız bu randevunuzda isteklerinizi ve hedeflemiş olduğunuz gülüş estetiğini detaylı bir şekilde anlatmalısınız.

Sahip olmak istediğiniz dişlerin rengini, boyutunu, şeklini açıkça belirtin. Hatta bu ilk randevunuza gelirken, sizin beğendiğiniz bir gülümsemenin fotoğrafını getirebilirsiniz.

Bizimde size özel bir estetik değerlendirme yapabilmemiz için gülüş ve ağız içi fotoğraflarınızı, ve dahi küçük bir gülümseme videosu kaydetmemiz gerekebilir.

Diş estetiği konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, yada bir fikriniz yok ise diş estetiği sayfamız tam size göre.

https: //antalyadisklinigi.com/dis-estetigi/

Yine de kararsız kalırsanız endişelenmeyin. Eminim ki klinik tecrübelerimiz mükemmel bir gülüşe sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Sonrasında lamina diş tedavisinin sizin için uygun bir tedavi olup olmadığına karar vermemiz ve prosedürün neler içerdiğini, sınırlamaları olup olmadığını konuşmamız gerekli.

Sağlığından şüphe duyduğumuz dişlerin röntgenini almak, bizim için ekstra bir veri olacaktır.

Ayrıca diş ölçülerinizin alınarak modele aktarılması, 3 boyutlu olarak ağız yapınızı incelememizi ve planladığımız tedaviye nasıl ulaşabileceğimizi daha net olarak görmemizi sağlar.

Diğer iki randevunuz ise, lamine diş kaplamasının hazırlanması ve yapıştırılması içindir.

yaprak porselen lamine diş

Yapım Aşamaları

 1. Klinik Değerlendirme
  Tedaviye başlamadan önce hangi dişlerin aşındırılacağını belirlememiz gerekir. Dişte aşındırma yapılmayacak ise direk ölçü alınabilir. Eğer bir miktar aşındırma yapılacaksa bu dişlerin hazırlanması gerekmektedir.
 2. Diş Preparasyonu
  Dişlerden çok fazla madde kaldırılmadığı için anestezi çoğu vakada gerekli olmaz. Diş, lamine gelecek olan sadece ön ve ısırma yüzeylerinden “04-0,7 mm” civarında aşındırılır.
 3. Ölçü Alınması ve Alçı Model
  Preparasyonun ardından, alt ve üst çene diş ölçüleriniz alınarak, laboratuvarın üzerinde dişlerinizi hazırlayabileceği alçı model elde edilir.
 4. Geçici Diş Takılması
  Aşındırılan dişleriniz sıcak ve soğuğa karşı hassas olabilir ve estetik olarak hoş görünmeyebilir. Bir sonraki klinik ziyaretinize kadar dişlerinizi korumak amacıyla, geçici dişleriniz hazırlanır.
 5. Laboratuvarda Dişin Hazırlanması
  Diş sayısına ve vakaya göre dişlerinizin laboratuvarda ortalama 4-7 gün arasında hazırlanır. Dişleriniz bu süreçte geçiciler sayesinde korunmuş olur.
 6. Prova ve Renk Kontrolü
  Lamine dişler, yapıştırıldıktan sonra kolay kolay çıkarılamaz. Bu nedenle bu randevuda dişlerin uyumu, rengi ve formu kontrol edilir. Sorun yok ise yapıştırma aşamasına geçilir.
 7. Yapıştırma
  Bu prosedürdeki belki de en hassas ve karmaşık aşama yapıştırma aşamasıdır ve dikkatli çalışılmalıdır. Daha sıkı bir tutunma için laminenin iç kısmı ve dişinizin ön yüzeyi bir miktar pürüzlendirilir. Özel yapıştırıcı siman tatbik edilerek, dişe yapıştırılır ve ışıkla siman sertleştirilir.

Avantajları

 • Yaprak porselen dişler bio uyumludur ve size kendi dişinizmiş gibi hissettirir. (ağızda uzun süre kalmaları güvenlidir).
 • Porselen lamina sayesinde basit, ağrısız ve kısa süren bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüm elde edilebilir.
 • Dişte sadece küçük bir aşındırma yapılması, tutuculuk için yeterli olup, dişlerin doğal yapısını bozacak herhangi bir küçültme işlemi yapılmaz.
 • Koyu dişlerin rengi, porselenin daha beyaz seçilmesi ile kolayca maskelenebilir.
 • Bu yaprak porselen, oldukça dayanıklı ve renkleri bozulmayan malzemeden üretildiği için yıllarca sorun çıkarmadan kullanılabilir.
 • Materyal yapısal olarak oldukça kırılgan olmasına karşın, dişler üzerine yapıştırıldıktan sonra kuvvetlere karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Kolay kolay yapıştığı diş üzerinden düşmez ve sökülmesi çoğunlukla mümkün değildir. Sadece aşındırma ile dişten uzaklaştırılabilirler.
 • Çiğneme basınçları veya karşı dişin baskıları sonucu oluşabilecek aşınmaya karşı oldukça dirençlidir.
 • Yaprak porselen yüzeyi son derece pürüzsüz olduğu için sigara, çay, kahve gibi dış etkenlerle renk değiştirmez ve diş taşı oluşumunu minimuma indirerek diş eti sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Zararları ve Dezavantajları

yaprak lamine diş

Lamine dişlerin, uygulanacak dişin ön yüzeyinin bir miktar aşındırılacak olması dışında herhangi bir zararı yoktur. Ancak prosedür değerlendirilirken bazı dezavantajları da göz ardı edilmemelidir:

 • Prosedür geri dönüşümlü bir işlem değildir.
 • Kompozit lamine uygulamalarına nazaran yaprak porselen uygulamaları daha maliyetlidir.
 • Kırık yada çatlak oluşması durumunda tamir edilmesi mümkün değildir.
 • Mine yüzeyinden bir miktar aşındırma yapılacağı için, dişiniz sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassas bir hale gelebilir.
 • Diş beyazlatma işlemi ile beyazlatılmaları mümkün değildir. Diğer dişlerinizi beyazlatmayı düşünüyorsanız, bu tedaviden önce diş beyazlatma işlemini yaptırmalısınız.
 • Dişlerinizi çürüklere karşı kaplama dişler gibi korumaz.
 • Diş çürüğü yada diş eti problemi olan kişilere bu rahatsızlıklar tedavi edilmeden uygulanamaz.
 • Büyük diş dolgusu yada kırıklar nedeniyle zayıf düşmüş dişlere uygulanmaz.
 • Diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığı lamine dişlerinizin zarar görmesine neden olabilir, bu nedenle bu gruptaki hastalar, bu tedavi yöntemi için uygun değildir.
lamine diş antalya

Antalya’da Lamine Diş Tedavisi

Yeni yaptıracağınız lamine diş; Antalya nın muhteşem doğasını ve güzelliklerini keşfetmek için harika bir fırsat olabilir.

Yurtdışında yerleşik olan kişiler, yüksek tedavi ücretleri veya nitelikli hekim eksikliği nedeniyle, estetik diş prosedürleri için başka bir ülkeye sıklıkla seyahat etmektedir.

Antalya, lamine diş tedavisi gibi hassas ve yüksek maliyetli tedavileri elde etmek için harika bir destinasyondur.

Prosedür her ne kadar klinik ve laboratuvar aşamalarında çok hassas çalışma gerektirse de, hasta açısından oldukça konforlu uygulamalardır ve ideal bir dental turizm prosedürüdür.

Yurt dışındaki ücretlere kıyasla lamine diş fiyatlarından %70 e kadar varan bir oranda tasarruf edebilirsiniz, tatil de cabası olur 😉

SSS

Ne Kadar Dayanır?

Lamina dişler genellikle 10-12 yıllık bir ömre sahiptir. Bu süreden sonra değiştirilmeleri gerekir. Bununla birlikte, ağız hijyenine dikkat eder ve düzenli diş hekimi kontrollerinizi aksatmazsanız lamine dişlerinizin ömrü daha da uzayacaktır.

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Lamine dişleriniz ekstra bir bakım gerektirmez. Normalde yaptığınız gibi dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın. Çoğu yaprak lamine diş uygulaması estetik amaçlı yapıldığından, birçok hasta kahve ve diğer leke verici gıdaları sınırlandırmayı tercih eder.

Yaprak porselen fiyatları ne kadar?

TDB nin yayınlamış olduğu tarifeye göre seramik lamine diş fiyatları, KDV dahil 1730TL dir.

SGK lamine diş fiyatlarını karşılıyor mu?

Hayır, SGK estetik bir tedavi yaklaşımı olduğu için lamine diş fiyatlarını karşılamaz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler

Yirmilik Diş Çekimi Ameliyatı ve Sonrası

Pek çok hastaya yirmilik diş çekimi tavsiye edilir. 17 – 22 yaş aralığında çıkan ve akıl dişi olarakta adlandırılan 20lik dişler;...

Zirkonyum Diş Rehberi: Nasıl Yapılır? Zararları var mı? Fiyatları Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, mükemmel estetik ve dayanıklılık sunan, günümüze kadar üretilmiş en iyi sabit protez türüdür. Zirkonyum diş denince hemen...

Şeffaf Plak Tedavisi ve Fiyatları

Şeffaf plak tedavisi ile orta ve hafif düzeydeki diş çapraşıklıkları başarı ile tedavi edilebilmektedir. Çarpık dişlerini hızlı bir şekilde...

Sinüs Lifting Ameliyatı ve Fiyatları

Sinüs lifting ameliyatı üst çene arka bölgede uygulanacak olan implantınıza yeterli ve sağlam kemik oluşturulmasını sağlar. Eksik dişleriniz için...

En Son Yorumlar