Devital (Ölü Diş) Beyazlatma | DentVita Diş

Devital beyazlatma

Canlılığını kaybetmiş ölü dişleriniz tekrar beyazlayabilir

Cansız dişlerde, kan damarları ve sinirler bulunmaz. Beslenemeyen diş ise zamanla beyaz rengini kaybederek grileşir ve koyu bir görünüme neden olur.

Renklenmenin nedeni derinlerden geldiği için bu tür dişlerde geleneksel beyazlatma işe yaramaz ve içten bir beyazlatma işlemine ihtiyaç duyarlar.

Diş beyazlatma, sararmış olan canlı dişlerin rengini açarak daha beyaz görünmesini sağlayan kolay ve güvenli bir prosedürdür. Peki ya dişler canlı değilse?

Devital diş nedir?

Dişin iç kısımlarında damar ve sinirlerden oluşan pulpa dokusu, nekroze olarak canlılığını yitirirse devital diş olarak adlandırılır. Pulpa nekrozu; genellikle diş çürükleri, travma gibi nedenlerle oluşur. Bu tür dişlere kanal tedavisi uygulanarak cansız pulpa dokusu çıkartılır.

Cansız dişlerde renk değişikliğinin nedenleri

 • Pulpa dokusunun bakteriyel, kimyasal veya mekanik irritasyonlar nedeniyle nekroze olması
 • Travma veya tedavi esnasında sinirler alınırken ortaya çıkan kanama
 • Kök kanalları içerisinde çıkartılmayan pulpa dokusunun kalması
 • Kanal tedavisi esnasında kullanılan dolgu materyalleri
 • Dişe yapılan amalgam veya kompozit dolguların neden olduğu dentin renklenmeleri

Devital beyazlatma nedir?

Intrakoronal bleaching olarakta adlandırılan devital beyazlatma; çeşitli nedenlerle canlılığını yitirmiş olan ölü dişlerin rengini geri kazandırmak için uygulanan basit ama etkili bir prosedürdür. Ağartma maddesi olarak sıklıkla sodyum perborat içerikli beyazlatma ajanları ve hidrojen peroksit kullanılır. Tedavinin amacı; dişteki renk değişikliğini gidermek, diş kuronunun saydamlık derecesini artırmak, gelecek ortaya çıkabilecek olumsuz belirti ve semptomları önlemektir.

Ölü diş nasıl beyazlatılır?

Ölü dişlerin beyazlatılabilmesi için 1960 lardan beri pek çok farklı yöntem denenmiştir. Ancak günümüzde daha güvenli, az klinik ziyaret gerektirmesi ve konforlu olması nedeniyle en yaygın olarak kullanılan teknik, “Walking Bleach” olarak adlandırılan yürüyen ağartma tekniğidir. Bu tekniğin uygulama aşamaları ise şu şekildedir:

 • Diş yüzeyi incelenerek dışsal bir renklenin mevcut olup olmadığı değerlendirilir. Ayrıca yenilenmesi gereken dolgular var ise işlemden önce değiştirilmelidir. Çoğu olguda dişteki renklenmenin nedeni, sızıntı yapan bu dolgulardır.
 • Periapikal röntgen çekilerek kanal tedavisinin tıkama başarısı ve kök dolgusunun düzgün olup olmadığı değerlendirilir.
 • Diş rengi bir skala yardımıyla ölçülür ve fotoğraflanır. Fotoğraflama; işlem sonrası beyazlama miktarının değerlendirilmesi için referans sağlar.
 • Diş, rubber dam gibi kauçuk bir örtü ile komşu dokulardan izole edilir ve beyazlatıcı jelin diş etine sızması engellenir.
 • Beyazlatıcı jelin tüm dentin kanallarına nüfuz edebilmesi için diş dolgusu temizlenir. Ayrıca kanal tedavisi esnasında yerleştirilen kök dolgusu, diş etinin 3mm altına kadar çıkartılır. Kök yüzeyine doğru ağartma jelinin sızması önlemek için kök dolgusu üzerine ince bir tabaka sızdırmaz dolgu maddesi yerleştirilir.
 • Oluşturulan boşluğa devital beyazlatma jeli enjekte edilir ve üzerine nemli bir pamuk koyularak geçici dolgu maddesi ile kapatılır.
 • Dişin rengi komşu dişler ile aynı renge ulaşana kadar beyazlatıcı jel dişte kalır. Eğer 2 haftada renk değişmemişse işlem bir kaç kez tekrarlanır.
 • Diş istenilen renge ulaştığında beyazlatıcı jel diş içerisinde iyice temizlenir ve üzerine kalıcı diş dolgusu yapılır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top