Evde Diş Taşı Bitkisel Diş Tartarı Çözümü Ve Temizleme Nasıl Yapılır?

Evde Diş Taşı Bitkisel Diş Tartarı Çözümü Ve Temizleme Nasıl Yapılır?

Dişlerinizi temizlemenizden sonra bile artık eskisi gibi beyaz görünmediklerini fark ettiniz mi?

Eğer sizin de dişlerinizde fırçalamakla geçmeyen kusurlar varsa, tartar veya diş taşı olarak adlandırılan sorundan mustarip olduğunuz anlamına gelebilir.

Dişleri film gibi bir maddeyle kaplayan bakteri katmanına plak; plakların tükürükteki minerallerle sertleşip diş yüzeyine yerleştiği tortu haline ise diş taşı veya diş tartarı denir.

Diş tartarı oluştuktan sonra profesyonel temizleme gerektirmekte ve evde uygulanabilecek her yöntem yalnızca destek niteliği taşımaktadır. Ancak tartarın bir öncesi aşaması olan diş plaklarının düzenli bakımla önlenmesi mümkündür.

Peki evde denenebilecek diş tartarı bitkisel çözüm yöntemleri nelerdir ve nelere dikkat etmek gerekir?

Evde Diş Tartarı Temizleme Yöntemleri

Şüphesiz plak ve tartar oluşumunu önlemenin en basit ve en kesin yolu dişlerinizi günde iki defa doğru teknik ve ürünle fırçalamaktır. Standart diş fırçalarının yeterli olamadığından elektrikli bir diş fırçası ve diş ipi kullanmayı da düşünmelisiniz.

Diş plaklarını oluşmadan önce önlemek için deneyebileceğiniz ve diş tartarı bitkisel çözüm yöntemi olarak da düşünebileceğiniz bazı öneriler:

  • Hindistan cevizi yağı: Yağların diş yüzeyindeki bakterilerin tutunmasını engellediği ve dişleri güçlendirdiği düşünülüyor. Bu nedenle diş ve diş etlerinde tartar oluşumunu önlemek için Hindistan cevizi yağıyla dişleri ovabilir, artığı yutmadan çöpe tükürebilirsiniz. Mümkünse yağın 20 ila 30 dakika dişlerinize beklemesini sağlayın.
  • Karbonat: Dilerseniz diş macunlarının karbonat içerenlerini tercih edebilir, dilerseniz her 24 saatte bir dişlerinizi karbonatla fırçalayabilirsiniz. Bazı araştırmalar bakteri oluşumunun önüne geçtiği için karbonatın güvenli bir koruyucu tedavi olduğunu göstermektedir. Ayrıca karbonatın tanecikli yapısı plak katmanının kazınmasını destekleyebilir.

Hem plaklar hem tartar, dişler arası boşluklara ve diş yüzeyindeki pürüzlere tutunan bakterilerin çoğalmasına neden olan ve pek çok periodontal hastalığın önünü açan sorunlardır.

Tekrar altını çizelim; plaklardan farklı olarak diş tartarı bitkisel çözüm önerileri, diş ipi kullanımı veya diş fırçalamakla ortadan kaldırılamaz. Kesin çözüm için diş hekiminizin ziyaret edilmesi ve özel aletler kullanılarak tartarın dişlerden çıkarılması gerekmektedir.

Plak ve tartar oluşumunu önlemek için günde iki kere diş fırçalamayı ve bir kere diş ipiyle dişleri temizlemeyi, var olan sorunlar için mutlaka diş hekiminizden randevu almayı ihmal etmeyiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top