Ev tipi diş beyazlatma

ev tipi diş beyazlatma

Ev tipi diş beyazlatma; dişler üzerine yerleştirilen bir kalıp plak içerisine beyazlatıcı jelin uygulanması suretiyle yapılan bir diş ağartma yöntemidir. Ev tipi beyazlatma prosedüründe diş hekimi kişiye özel olarak beyazlatma plakları hazırlar. Kullanıcı bu jeli plak içerisine sıkar ve tercihen gece boyu dişlerinde bekletir.

Kişiye özel olarak hazırlanan plaklar dişlere tam olarak oturduğu için jelinin kenarlardan sızıntı yapması önlenir ve güvenli kullanım imkanı sağlar. Beyazlatıcı jel, ofis tipi diş beyazlatma sistemlerine göre daha düşük yoğunlukta hidrojen veya karbamid peroksit içerir. Bununla birlikte; yapılan araştırmalarda ev tipi beyazlatma uygulamalarında her iki jelinde eşdeğer sonuç verdiği belirlenmiştir.

Diş beyazlatma işleminden en etkili sonucu almak için klinikte yapılan uygulamanın ardından evde plaklarla devam edilmesi önerilir.

Avantajları

  • En güvenilir diş beyazlatma yöntemlerinden biridir. Kişisel beyazlatma kalıpları, beyazlatıcının tükrük vasıtası ile ağız içerisine akmasını önler. Bu sayede beyazlatıcı jelin zararlarına karşı sizi korur.
  • Alternatif ev tipi beyazlatıcılara göre daha kısa sürede sonuç verir. Sadece 3 gün içerisinde dişlerin rengi açılmaya ve beyazlamaya başlar. Elbette sizin diş yapınıza, yaşa ve beslenme alışkanlıklarınıza bağlı olarak bu beyazlığı teşhis etmeniz iki haftayı bulabilmektedir. Eğer dişlerinizi 1 saat içerisinde beyazlatmak istiyorsanız klinikte diş beyazlatma yöntemini tercih edebilirsiniz.
  • Pratik ve kolay diş beyazlatma sağlar. Diş hekimi tarafından sunulan beyazlatma kitleri, eczanelerde satılan beyazlatıcı ürünlere göre daha etkili ve konforludur. Günlük 4-8 saat arası uygulama ile kısa sürede daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Ev tipi beyazlatma kiti kullanmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Diş ve diş etlerinizin beyazlatma için yeterince güçlü olup olmadığı diş hekiminiz tarafından mutlaka değerlendirilmelidir. Dişler üzerinde çatlak, çürük veya tamir edilmesi gereken eski dolgular var ise jel sızıntısını önlemek için prosedürden önce tamir edilmelidir. Ayrıca nikotin, çay lekesi gibi beyazlatıcının diş yüzeyine temasını engelleyen dışsal lekelenmeler de temizlenerek diş yüzeyi lekesiz olmalıdır. Cansız dişlerin dişlerin bu sistem ile beyazlatılması mümkün değildir. Bu tür kanal tedavili dişlerde devital beyazlatma tercih edilmelidir.

Ev tipi diş beyazlatma setinin içerisinde ne var?

Diş kliniğine başvurduğunuzda diş hekiminiz dişler üzerinden bir ölçü alır ve bir beyazlatma plağı hazırlar. Sonrasında bu plağın ağız içi uyumu ve rahat kullanımını kontrole eder. Ardından size; ev tipi beyazlatma sisteminize uygun beyazlatma jeli içeren bir kit ve uygulama şırıngası ile birlikte şık bir saklama kutusu içerisinde beyazlatma plaklarını teslim eder. Ayrıca jeli nasıl uygulaman gerektiği ve ne sıklıkta kullanabileciğini anlatır.

Diş hekimin, plakları günlük kaç saat süresince kullanabileceğini sana söylemiş olmalıdır. Bu süre 8 saate kadar çıkabilmektedir ve çoğu insan bu süreyi gece boyu takarak değerlendirir. Günlük kullanım süresi; kişiye, renklenmenin boyutuna ve dişlerin ne kadar hassas olup olmadığına göre değişir.

Beyazlatma jeli seçenekleri neler?

Evde diş beyazlatma uygulamarı için yüksek etki ve düşük hassasiyet gösteren markaları tercih etmeniz önemlidir. Bu markalar arasında en bilinenleri ise şunlardır:

Opalescence PF16. Ultradent Opalescence firması tarafından üretilen bu ev tipi beyazlatma jelindeki hidrojen peroksit oranı %16’dır. Jelin viskoz yapısı ve kitin içerisinden çıkan uygulama şırıngası, kontrollü bir uygulama yapılabilmesini sağlar. İçeriğinde bulunan potasyum nitrat ve florür, minenin sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki %20 oranındaki su, dişlerin dehidrate olarak hassasiyet oluşumunu azaltır. Jel ortalama 8-10 saat aktif beyazlatma etkisi gösterebilir.

FGM Whiteness Perfect 16. FGM firması tarafından üretilen bu ürün 2020 ve 2021 yıllarında Amerikada yılın en iyi ürünü seçilmiştir.. %10-16 veya 22 oranında karbamid proksit içeren seçenekleri bulunan jel potasyum nitrat ve florür de içerir. Potasyum sinir liflerini depolarize ederek iletimi bloke etmeye yardımcı olur ve hassasiyeti azaltır. Paket içeriğindeki 3 tüp ve uygulama şırıngası sayesinde 9 defa uygulama yapabilirsiniz. %22 lik set günlük 1 saat kullanımı önerilirken %10 veya %16 lık konsantrasyondaki jelleri gece boyu kullanabilirsiniz.

Plaklar ne kadar süre kullanılmalıdır?

Ev tipi diş beyazlatma kitleri, günlük ortalama 6-8 saat ağızda kalmak sureti ile 2-3 uygulamadan sonra beyazlatıcı etkisini gösterir. Çoğu kişi bu süreyi gece uykuda geçirmeyi tercih eder. Kit içeriğinde 9 uygulamaya yetecek kadar jel bulunur ve maksimum 9 gün kullanılabilir. Eğer günlük uygulama süresini kısaltırsanız, uygulama süresini bir kaç haftaya çıkarmanız gerekebilir. Eğer yüksek oranda beyazlatıcı içeren bir jel kullanıyorsanız günlük 1 saat kullanım yeterli olur. Diş beyazlatma jellerinin ideal uygulama süresi için diş hekiminizin önerilerini dinlemelisiniz.

Tedavi ücretleri ne kadar?

Diş beyazlatma işlemi fiyatları tercih edilen sisteme ve uygulama yöntemine göre değişiklik gösterir. Eczanelerde satılan ev tipi beyazlatıcıları 500-1000 TL aralığında bulmanız mümkündür. Anca kişisel plakla yapılan ev tipi diş beyazlatma ücretleri ise ortalama 3000-4000TL civarındadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir