Zerdeçal Diş Beyazlatma İçin Kullanılabilir mi? | DentVita

Zerdeçal Diş Beyazlatma

zerdeçal ile diş beyazlatma

Pek çok diş hekimine ve internet fenomenlerine göre zerdeçal ile diş beyazlatma mümkün. Her ne kadar bu bitkinin dişe ve ağız sağlığına katkıları bilimsel olarak kanıtlanmış olsa da; dişleri beyazlattığına yönelik sistemli bir çalışma henüz yok.

Bu yazımızda; zerdeçal diş beyazlatma için kullanılabilir mi, dişleri fırçalamak dişlere herhangi bir zarar verir mi inceleyeceğiz. Zerdeçalın beyazlatıcı etkinliğini incelemeden önce dişe ve diş eti sağlığına olan faydalarına göz atalım.

Zerdeçalın dişe ve ağız sağlığına faydaları

Zencefil ailesinin bir grubu olan zerdeçalın kullanımı güvenlidir ve ağız ve diş sağlığına oldukça faydalı olan bir besindir. Ağız bakımı ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaların birçoğu, bu bitkinin antiseptik özelliği sayesinde ağız içerisindeki iltihabi reaksiyonları azalttığı yönündedir. 2021 yılında yapılan bir araştırmada zerdeçalın, diş eti iltihabı ve periodontitisin giderilmesinde klorheksidin içeren ağız gargaraları kadar antiseptik etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Bunun yanında zerdeçal, dişler üzerinde bakteri plağı formasyonu ve diş taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Zerdeçallı olarak hazırlanan doğal bir gargara; düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı ile birlikte plak oranını ciddi bir şekilde düşürdüğü kanıtlanmıştır. Çok zengin bir antioksidan kaynağı olmasının yanısıra antifungal, antibakteriyel ve antiviral özellikleri de bu bitkinin ağız sağlığına uygun bir potansiyel taşımasına yardımcı olmuştur. Zerdeçalın dişe faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Diş eti iltihabını azaltır
  • Diş eti ağrısını azaltır
  • Diş eti çekilmesini önlemeye yardımcı olur
  • Dişlerde bakteri plağı birikimini azaltır.
  • Diş taşı oluşumunu önler
  • Dişlerde pit ve fissür örtücü olarak kullanılabilir.

Peki zerdeçal diş beyazlatır mı, bilim adamları ne söylüyor?

Bilim insanları ne söylüyor?

2022 yılında yapılan bir çalışmada zerdeçalın diş beyazlatıcı etkisinin olmadığı açıklanmıştır. Buna rağmen internette zerdeçalın tek başına veya limon, nane, hindistan cevizi yağı, ve karbonat karışımı ile birlikte çeşitli diş beyazlatma tarifleri bulunmaktadır.

Bu tür doğal diş beyazlatma formüllerinin büyük çoğunluğu asidik yapıda olduğu için dişler üzerindeki bakteri plağını ve yeni oluşan tartar formasyonunu temizleyerek dişlerin daha beyaz görünmesini sağlayabilir.

Profesyonel diş beyazlatma işleminde ise, dişlerin iç kısımlarına kadar işlemiş olarak renklenmeler giderilebilir.

Zerdeçal ile diş beyazlatma tarifi

Zerdeçalı etkili bir diş beyazlatıcı olarak kullanmak oldukça kolaydır. Diğer yöntemlere göre biraz daha zaman alıcı olsa da, doğal olması nedeni ile sıklıkla tercih edilir. 

Zerdeçal ile dişlerinizi fırçalayın

En basit olan uygulama bu yöntemdir. Zerdeçalın tadını herkes sevmese bile biraz nane yağı ile çok daha fresh bir tat elde edilebilir. Aşama aşama bu yöntem şöyle uygulanabilir:

  1. Yüksek kalite toz zerdeçalı ıslattığınız fırçaya dökün. Bunu yaparken diş fırçasını doğrudan toza batırmayın. 
  2. Diş fırçası yardımı ile zerdeçalı dişlerinize yayın. Tozu beş dakika kadar dişlerinizde bekletin. 
  3. Ardından bol su ile ağzınızı çalkalayın. Bu işlemden sonra normal bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın.

Zerdeçal ve hindistan cevizi yağı ile kendi diş macununuzu yapın

Zerdeçal ve hindistan cevizi yağı ile diş beyazlatma için bir miktar toz zerdeçalı ham zerdeçalla karıştırın. Bu karışıma ¼ oranında kaliteli hindistan cevizi yağı da ekleyerek macun kıvamına getirin. Bu yöntemde unutmamanız gereken şey mevcut diş fırçanızı sarıya dönüştüreceğidir. Bundan dolayı iki farklı diş fırçası kullanabilirsiniz. 

Hazır bir diş beyazlatma tozu satın alın.

Özel olarak formül edilmiş olan zerdeçal özlü diş tozu satın alabilirsiniz. Zerdeçal diş tozları da en az zerdeçallı diş macunları gibi etkili bir beyazlatma sunabilir. Toz halindeki ürünler alabilmesinden macunlara göre daha doğal içerikli olabilir. 

Kurkumin ve zerdeçal ile yapılmış bir diş macunu kullanın.

Zerdeçalın ağız sağlığına olan olumlu etkileri düşüldüğünde zerdeçallı diş macunu da ağız sağlığına oldukça fayda sağlayabilir. Hazır zerdeçal diş macunu kullanmanın tek sorunu, bazı ürünlerin çok fazla zerdeçal içermemesidir.

Bazı kullanıcılar zerdeçall

Zerdeçalla dişleri temizlemenin zararı var mı?

Zerdeçala karşı alerjiniz bulunmadığı sürece dişlerinizi fırçalamanın herhangi bir yan etkisi yada zararı yok. Uzun süreli kullanımı dişler üzerinde sarı lekelenme oluşumuna neden olabilir ve kolayca kıyafetlerinizi sarı renge boyayabilir.

Son söz

Zerdeçalı diş temizliği rutininizde kullanarak diş taşı oluşumunu azaltabilirsiniz, herhangi bir zararı yoktur. Her ne kadar profesyonel sistemler gibi içsel lekeleri gidermese de, dışsal lekelenmeler söz konusu olduğunda zerdeçal güvenilir bir diş beyazlatıcıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top