Estetik Diş Tedavisi

Diş Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş estetiği, gülümsemelerin genel olarak estetik duruşunu onarmak ve artırmak amacıyla dişler üzerine uygulanan bir dizi diş tedavi işlemini kapsamaktadır. Bu işlemler, bütün dişlerin yaprak türlü porselen ile kaplanması olabileceği gibi dişlerin arasında bulunan boşlukların kapatılması için uygulanan basit bir bonding uygulamasını da içerebilir. Estetik ve etkileyici bir gülümseme, 3 çeşit bileşenden meydana gelir.Bu bileşenler, dudak, diş etleri ve dişlerdir. Arzu edilen ideal bir gülümseme şekline ulaşabilmek için kozmetik diş hekimi aracılığıyla, bütün bu önemli bileşenlerin titiz bir şekilde analiz edilmesi ve akabinde de değerlendirilmesi gerekir. Çünkü estetik görünüm tam manasıyla bir bütündür ve bunun için holistik yaklaşımlar gerekir. Bu hususta gülüş estetiği ile diş estetiğini birbirinden tamamen ayırmak gereklidir.

Diş estetiği işlemleri, yalnızca dişlerin genel olarak görünümü ile ilgilenir, gülüş estetiği işlemleri ise dudaklar, diş etleri ve hatta burun estetiği (rinoplasti) uygulamalarını da kapsayabilir. Diş estetiği uygulamalarına başlanılmadan önce dikkatli bir şekilde dişlerin genel yapısı, renkleri,  konumları, birbirlerine olan simetrileri, alt ile üst çene üzerindeki dizilimleri ile beraber diş eti ve diş oranları gibi etkenler detay bir şekilde incelenecektir.Estetik diş hekimliği alanında uygulanan işlemler, diş beyazlatma, ortodontik tedaviler, porselen laminalar, beyaz dolgu (kompozit dolgu), lazer ile uygulanan işlemler ve zirkonyum kuron gibi önemli uygulamalar olarak sayılabilir. Bununla birlikte estetik diş tedavisi türleri arasında en fazla tercih edilen uygulama implant tedavileri olarak bilinir. Estetik diş bölümünde tercih edilen en son uygulamalar ise metalsiz olan tam seramik kaplamalardır (kuronlar).

Diş estetiği tedavileri, eskiden olduğu gibi uzun süreli olan bir uygulama değildir. Zaman içerisinde gelişme gösteren tıp dünyasının, diş hekimlerine de sunduğu olanaklar ve yenilikler sayesinde artık kişilerin diş bozuklukları ve yapılarına bağlı olarak bazı durumlarda tek bir seansta bile diş estetiği uygulamaları yapılabilmektedir.Tek bir seansta yapılan gülüş estetiği uygulamaları arasında tam seramik olan köprü uygulamaları, lamine diş kaplamaları ve porselen bazlı dolgu tedavileri gibi işlemler bulunur. Bu tarz durumlarda, gelişmiş olan teknolojinin sunduğu yeni nesil kameralarla anında diş ölçüsü alındıktan hemen sonra dijital kameralar yardımı ile görüntüler hızlı bir şekilde alınarak 3D şeklinde bilgisayarlı ortama aktarılır. Yeni yapılacak olan dişlerin görüntüsü, diş hekimi ile hasta arasında kararlaştırıldıktan sonra yeni dişler, cihazlar aracılığıyla özel olan porselen bloklardan kazınarak tedavi kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu işlemler sayesinde diş bozuklukları gibi problemler yaşayan kişiler, birden çok seansa gerek duymadan istedikleri sonuçlara tek bir seansla ulaşabilirler.

Diş Estetiği Fiyatları Nedir?

Ağız ile dişlerdeki yapı ve form bozuklukları, zaman içerisinde doğal nedenlerle meydana gelebileceği gibi çeşitli yaralanma ve kazalarla beraber de ortaya çıkabilir. Diş estetiği fiyatları, uygulanacak olan işleme ya da işlemler bütününe göre farklılık gösterecektir. Dişlerin görünümünün bozulmasına neden olan genel bir sorunun benzer bir şekilde olduğu durumlarda bile estetik fiyatları kişiden kişiye göre değişecektir. Sonuç olarak iki farklı kişinin, bire bir aynı işlemlere ihtiyaç duymaları oldukça nadir rastlanılan bir durumdur. Tüm bunlarla beraber diş estetiği fiyatları coğrafi konumlara göre de farklılık gösterir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da fiyatlar farklı olabileceği gibi Lara, Side, Kemer, Manavgat ve Alanya’da da ücretler değişecektir. Bundan dolayı net fiyatı öğrenmek için klinik ile irtibata geçilmesi gerekir.

Diş Estetiği Nedir Nasıl Yapılır?

Diş estetiği işlemleri, yalnızca tek bir diş için gerekli olabileceği gibi birden fazla dişi ya da gülümseme de dahil olmak üzere birçok işlemi kapsayabilir. Bu sebeple, istek duyulan diş görünümüne kavuşmak için bir ya da birden farklı prosedürün titiz bir şekilde uygulanması gerekli olabilir. Estetik dolgu uygulamaları, bir diş estetiği işlemiyken, diş eti görünümünü iyileştirmek ve onarmak için yapılan pembe diş estetiği de bir kozmetik uygulamadır.

Diş Estetiği Öncesi ve Sonrası

Gülüşleri tam manasıyla ortaya çıkarmak ve genel olarak toplum içerisinde çok daha rahat bir şekilde hareket etmeyi amaçlaya birçok kişi, diş işlemlerine başlamadan önce daha önce uygulama yaptırmış kişilerden diş estetiği tavsiye ve önerileri alırlar. Bunun için öncesi ve sonrası fotoğraflar da oldukça önem arz eder. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise herkesin ağız ve diş yapısının aynı olmadığıdır. Kısaca estetik uygulama düşünen kişiler için en doğru sonucu diş hekimi detaylı olarak inceledikten sonra söyleyecektir.

Diş Estetiği Nasıl Yapılır?

Dişler, kişilerin yüzlerinde ilk olarak göze çarpan ve yüzün genel olarak hatlarını belirleyen en dikkat edilmesi gereken faktördür. Diş estetiği, yüz ile ağız bölgelerinin sağlıklı bir şekilde simetrisi ve uyumunun sağlanması için yapılan işlemler bütünüdür. Bu etaptaki en önemli hususlar, hasta için en ideal ve uygun olan hekimin tercih edilmesi ve tıbbi kaideler çerçevesinde hasta için en estetik gülüşün tespit edilmesidir. Gülüş tasarımları, hastalara sağlıklı, doğal ve son derece de dirençli dişler kazandıracaktır.

Ağız ile beraber çevre dokulardaki dişlerin tam manasıyla uyumunu sağlar. Bununla birlikte fonksiyonel manada da hastalara bir takım avantajlar sağlar. Diş estetiği, doğal olarak görünmeyen beyazlıklar, gerektiğinden daha büyük olan dişler ya da yapan olan herhangi bir görüntü sunmamaktadır. En doğal olacak şekilde ve yüzün simetrisi ile tam manasıyla uyumlu sağlıklı dişleri kazandırmayı hedefler. Diş estetiği, birçok uygulamaların yapıldığı bir bütündür. Bu alanda diş dolguları, beyazlatma uygulamaları, implantlar, laminate veneer ve sanal gülüş tasarımı gibi işlemlere başvurulur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp ile Hızlı Fiyat Al