Emax Diş Kaplaması ve Lamine

emax diş kaplama

Emax; Ivoclar firması tarafından geliştirilen, metal içermeyen, oldukça yüksek mukavemete sahip ve üstün estetik görünüm sunan cam seramik kaplamalardır. Makalemizde emax diş tedavisi nedir, uygulaması nasıl yapılır, hangi dişlerde tercih edilebilir, kullanım ömrü kaç yıldır ve zirkonyum ile arasındaki farklar nelerdir gibi soruların cevapları bulunmaktadır. 2023 yılı güncel emax diş kaplama fiyatları ne kadar öğrenmek isterseniz kliniğimizden yardım alabilirsiniz.

Emax nedir?

Emax; iyi seviyede ışık geçirgenliğine sahip bir cam seramik olan lityum disilikat materyalinden üretilen, oldukça güçlü ve dayanıklı kron kaplama materyalidir. Bu kaplamalar, günümüz restoratif diş hekimliğinde kullanılan en üst seviye materyallerden biridir.

Ürünün içeriğindeki preslenmiş lityum disilikat seramik, materyalin ışık geçirgenliğini ve saydamlığını artırarak göz alıcı bir estetik bir görünüm kazandırırken, zirkonyum bileşenler ise 360-1000 Mpa kadar basınca dayanabilen mükemmel bir dayanıklılık sağlar.

Ivoclar firması tarafından geliştirilen bu bloklar, farklı kullanım endikasyonlarına göre bir kaç farklı çeşitte piyasaya sunulmaktadır:

Emax lamine

Lamine diş; dişlerin rengini ve formunu değiştirerek estetik görünümünü güzelleştirmek amacıyla dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan oldukça ince porselen kapaklardır. Daha önceleri sadece porselenden üretilen bu kaplamalar oldukça kırılgan ve dayanıksız oldukları için yeni materyal arayışı sürekli devam etmiş ve preslenebilir cam seramikler geliştirilmiştir.

Emax lamine ise, IPS Press olarak bilinen cam seramik üzerine porselenin preslenerek kaynaştırılması ile elde edilen, oldukça dayanıklı, doğal diş görünümüne yakın bir estetik sunan ve uzun ömürlü kaplamalardır. Materyelin içeriğindeki lityum disilikat 400MPa civarındaki basınca oldukça iyi derecede direnç gösterir. Bu sayede ultra ince, ışığı oldukça iyi geçiren, dayanıklı ve estetik restorasyonlar hazırlanabilir.

emax diş

Emax kaplama diş

Diş kaplaması, çürük travma veya büyük dolgular nedeniyle hasar görmüş dişleri korumak amacıyla uygulanan ve dişin tüm yüzeyini kaplayan restorasyonlardır. Emax kuron kaplama dişler için iki farklı materyal geliştirilmiştir:

IPS e.max CAD: Kaplamanın klinikte aynı gün içerisinde üretilme imkanı sağlayan ve CAD-CAM diş sistemlerine uygun olarak üretilen türüdür. Klinik ortamında işlenebilmesi için kristalizasyonun ara fazında olan ve mavi renk sunan bu restorasyonlar işlem sırasında 160MPa direnç gösterirken kristalizasyonun tamamlanması ile 500MPa lık bir dirence ulaşırlar. Açık mavi renkleri ise bu süreçte nihai doğal rengine kavuşur.

IPS e.max ZirPress: Bu tür restorasyonlar hem fluorapatit cam kristallerinin estetiğini hem de zirkonyumun doğal dayanıklılığını sağlar. Genellikle yüksek mukavemet gerektiren köprü ve arka grup dişler için tercih edilen bu restorasyonların üzerine porselen preslenerek estetik restorasyonlar hazırlanabilir. Ürünün CAD-CAM cihazlarında işlenmek üzere hazırlanmış ZirCad versiyonu da bulunmaktadır.

Emax Kaplama Uygulama Endikasyonları

 • Diş ve gülüş estetiği uygulamaları
 • Lekeli ve renk değişikliğine uğramış dişler
 • Kırık veya çatlak dişler
 • Çapraşık ve eğri dişler
 • Kanal tedavisi nedeniyle doku kaybı ve renk değişikliğine uğramış dişler
 • Lamine diş uygulamaları

Emax porselenler 3 üyeden daha uzun köprülerde kırılma probleminden dolayı çok tercih edilmezler. Arka grup dişler ve köprü restorasyonları için Zirpress kaplamaların tercih edilmesi restorasyonun ömrünü uzatacaktır.

Empress Diş 

Empress diş, metal altyapı hiçbir şekilde kullanılmadan yüksek kuvvet altında sıkıştırılan kristal seramik çekirdekler üzerine yapılabilen kaplamalar olarak bilinir. Tamamen porselenden oluşan bu prosedürün altyapısında zirkonyum ya da porselen kaplamalarda olduğu gibi metal altyapı bulunmaz. Metal bazlı altyapının olmaması, tam manasıyla seramikten olması, ışığın çok daha net bir şekilde geçmesi ile birlikte istenilen inceliğin ve formun da daha estetik bir biçimde verilmesine olanak sağlar. Bu kaplama türü yapılırken tercih edilen yapıştırıcı ile birlikte tam manasıyla doğal dişlerin rengini taklit eder. Bu sayede de daha estetik ve sağlıklı olan doğal bir gülümseme kazanılmış olur. 

Daha dayanıklı Emax porselen kaplamaların üretilmesi ile günümüzde empress uygulamalarına duyulan ilgi nispeten azalmıştır.

arka diş emax kaplama

Emax Kaplamaların Avantaj ve Dezavantajları 

Cam seramik kaplamaların avantajları genel olarak şunlardır:

 • Bu prosedür, tam manasıyla doğal bir görüntü sağlar.
 • Estetik açıdan yüksek kalitede sonuçlar kazandırır.  
 • Bu uygulama, diğer türlerden çok daha etkilidir.
 • Periodontal bakımdan son derece sağlıklıdır.
 • Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve sıvı emilimi ise alternatif uygulamalara oranla daha düşüktür. 
 • Dişlerdeki olası deformasyon ve renk değişiklikleri, bu uygulama ile rahatlıkla düzeltilebilir. 
 • Uygulamadan sonra daha genç bir görünüm ve dinamik bir gülümseme elde edilir.
 • Bu kaplama türü, yanlış bir şekilde hizalanan dişlerin düzeltilmesine de yardımcı olur. 
 • Diş boşluklarını tam manasıyla kapatır ve dişleri tekrardan şekillendirir.

Cam seramik kaplamaların dezavantajları ise: 

 • Yüksek çiğneme gücü gerekli olan ağzın arka kısımlarındaki uzun köprülerde kullanılması tavsiye edilmemektedir. 
 • Kırılgan ve sert yapısından dolayı bazı önemli uygulamalarda diş hekimleri tarafından tercih edilmez. Bu gibi durumlarda sağlamlık ve estetiği birleştirebilen zirkonyum kaplaması daha iyi sonuçlar verebilir.

Kimler Emax Diş Tedavisi İçin Uygundur?

Bu kaplamalar başarılı sonuçlar verdiği için estetik uygulamalarda popüler olarak tercih edilmektedir ve genel olarak herkes için uygundur. Ön dişlerde problemi olan hastalarda da yüksek oranda başarılı sonuçlar elde edilir. Ön dişlere oranla kuvvetin az olduğu azı dişler için de rahatlıkla uygulanabilir. Bununla beraber yaş ilerlemesine bağlı dişlerinde renklenme sorunu yaşayanlar, kanal tedavisi görmüş hastalar ve diş araları açılan kişiler için de bu tedavi son derece idealdir.

Emax Dişler Nasıl Yapılır?

Emax Diş Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye diş hekimleri birliğinin İstanbul ve Antalya gibi büyükşehirler için 2022 yılında belirlediği 2023 yılı rehber tarifeye göre Emax diş kaplama fiyatı 6410TL, emax lamine ücreti ise KDV dahil 7690TL dir. Bu kaplamalar günümüz diş hekimliğinde en yüksek fiyatlı restorasyonlardır ve tedavi ücretleri her klinikte farklı olabilir.

Eğer gülüş tasarımı gibi çok sayıda dişi içeren bir tedavi planlıyorsanız, daha ekonomik fiyatlı bir seçenek olarak arka bölgedeki dişlerde farklı kaplamaları tercih edebilirsiniz. Empress diş kaplama fiyatları ise KDV hariç tek diş için 5935TL dir. Kaplama diş fiyatları sayfasında diğer kaplama çeşitleri ve ücretleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Emax diş mi, zirkonyum mu? Bu kaplamaların farkı ne?

Emax kaplama ile zirkonyum arasındaki en büyük fark kullanılan materyaldir. Emax dişler lityum disilikat cam seramikten üretilirken, zirkonyum kaplama saf zirkonyuma itrium oksit ilave edilmesi ile elde edilen zirkonyum oksitten üretilir.

Tedaviniz için Emax mi zirkonyum mu hangisini seçeceğinize karar verebilmeniz için her iki kaplamanın artılarını ve eskilerini değerlendirmek gerekir:

 • Her iki kaplama da biyolojik olarak son derece uyumludur ve sağlıklıdır.
 • Emax kaplamaların ışık geçirgenliği daha yüksek olduğu için estetik görünümü, zirkonyum kaplamaya göre çok daha iyidir ve ön diş estetiği için tercih edebileceğiniz en ideal kaplama türüdür.
 • Zirkonyum, bu kaplamalara oranla yapısal olarak çok daha güçlüdür. Zirkonyum 900-1400MPa basınca dayanklı iken, Emax kaplamalarda bu rakam 360-1000MPa dır. Her iki kaplama da arka grup dişlerde uygulanabilse de yüksek basınca dayanıklı olan kaplama daha uzun ömürlü olur.
 • Diş köprüleri, doğal dişlerden daha fazla yüke maruz kalır. Bu nedenle köprü için zirkonyum kaplamalar daha uygundur.
 • Zirkonyum, diş gıcırdatma ve sıkma gibi alışkanlıkları olan ve yüksek çiğneme gücüne maruz kalabilen arka bölgedeki dişler için metal destekli porselen kaplamalara alternatif olarak tercih edilebilir.

Emax diş ömrü kaç yıldır?

Emax dişler, düzenli ağız bakımı ile 15 yıl sorunsuz bir şekilde ağızda kalabilirler. Kaplama dişlerin ömrünü uzatmanıza yarayabilecek bilgiler için hazırlamış olduğumuz sayfaı inceleyebilirsiniz.

Empress veya emax tedavisi için fiyat almak isteyenler kliniğimize ulaşabilir, tedaviyi daha önce yaptıranlar yorumlarını bizimle paylaşabilirler.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir