Estetik Kaplama Diş Modelleri

diş modelleri

Ön diş estetiğine duyulan ilgi her geçen gün daha da popüler bir hal almaya başladı ve günümüzde gülümsemenizi geliştirmek için tercih edebileceğiniz pek çok tedavi seçeneği var. Peki ya seçtiğiniz diş kaplamasının modeli, rengi, görünüşü nasıl olmalı? Hazırlamış olduğumuz bu makalede kişinin yüz şekli ve tipine göre form seçimi nasıl yapılmalı, kadın ve erkek diş modelleri arasında fark var mı, ünlülerin tercih ettiği en estetik ve güzel kaplama diş modelleri hangileri klinik hekimlerimiz bu makalede açıklıyor.

Zirkonyum Diş Modelleri

Yeni yapılacak olan zirkonyum kaplama için doğru şekli seçmek, yüzünüze en çok yakışan gülümsemeyi oluşturmak için oldukça önemlidir. Tıpkı herkesin yüzü farklı olduğu gibi, her insana yakışan diş modeli de farklıdır. Kron köprü diş modellerinin sınıflandırıldığı Las Vegas Institute (LVI) gülüş kataloğu, hastaların ve hekimlerin seçim yapmasını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuştur.

En İyi Zirkonyum Diş Örnekleri

Aşağıda detaylı olarak bahsettiğimiz yüz şekillerine göre seçiminizi yapmadan önce, farklı formlardaki dişlerin yansıtmış olduğu karakter özelliklerini LVI kataloğu üzerinden inceleyin. Bu kataloğa göre gülümseme 12 farklı modelden oluşur ve seçim yapmak oldukça kolaydır:

erkek diş modelleri

Erkek Diş Modelleri

 1. Agresif: Pek çok erkek ünlü tarafından da tercih edilen ve oldukça popüler olan bu form, kişiye güçlü bir kişilik ve cesur bir görünüm kazandırır. Hafif kavisli ve yarı düz formlu köpek dişleri agresif bir görünüm sergilerken, yuvarlak orta ve yan keserler güçlü bir karakter sergiler.
 2. Hollywood: Adından da anlaşılacağı üzere hollywood ünlülerin diş modelleri arasında oldukça popüler olan bu form, genel olarak agresif forma benzese de yan keserler ön dişlerden belirgin bir şekilde daha kısadır. Agresif bir görüntü sergilemeden, mükemmel dişlere sahip olduğunu göstermek isteyen erkeklerin tercihidir.
 3. Güçlü: Erkek diş modelleri arasında olan ve zirkonyum porselen uygulamalarında oldukça sık olarak tercih edilen bu formda dişler genel olarak kare formuna yakındır ve belirgin kenarlara sahiptir. Köpek dişlerinin oldukça belirgin çıkıntısı göze çarpar. Uzun yüze sahip kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilirler.
 4. Olgun: Bu formda ön ve yan keser dişler agresif forma benzer ve güçlü karakteri yine yansıtır. Ancak köpek dişlerinin ucu daha sivridir ve daha az belirgindir. Dolgun yüze sahip bireyler tarafından tercih edilebilir.
 5. Baskın: Bu modelde ön yan keser dişler biraz daha kısa tutulmuş ve köpek dişlerin uç sivri kısımları belirginleştirilerek ön plana çıkması sağlanmıştır. Sivri köpek dişleri ve belirgin köşeli ön keserler tam da ne istediğini bilen kişilerin tercihi.
 6. Yumuşatılmış: Bu modelde dişlerin kenar kısımları daha eğridir ve köşeleri diğer modellere nazaran daha yumuşak geçişlere sahiptir. Yan keserler ile orta dişler arasındaki seviye farkı azalmış, köpek dişin tepe noktasındaki sivrilik ise törpülenmiştir.
kadın diş modelleri

Kadın Diş Modelleri

 1. Geliştirilmiş: Zirkonyum porselen diş modelleri arasında kadın hastalar en çok tercih edilen formdur. Hem orta keser dişlerin hemde yan keserlerin köşeleri yuvarlatılmıştır. Bu sayede yan dişler, ortadakilerden biraz daha yüksekmiş gibi görünür ve martı kanadına benzer. Köpek dişlerinin uçları ise sivri ve belirgindir.
 2. Odaklanmış: Her ne kadar geliştirilmiş forma benzese de bu modelde ortadaki dişlerin köşeleri yuvarlatılmamıştır ve kare görünümlüdür. Eğer oval bir yüz hattına sahipseniz bu model gülüşünüze çok yakışacaktır.
 3. Fonksiyonel: Geliştirilmiş forma oldukça benzeyen bu modelde dişler biraz daha yuvarlaklaştırılmış, ön yan keser uzun ve köpek dişleri biraz daha belirgindir. Hem erkekler hemde kadınlar tarafından oldukça sık tercih edilmektedir.
 4. Doğal: Bu form, adındanda anlaşılacağı gibi doğal diş dizilimine en yakın modeldir. Ön, yan keserler ve köpek dişleri arasındaki seviye farklılıkları belirgindir. Dişlerin distal köşeleri yuvarlatılmış ve köpek diş uçları sivridir.
 5. Genç: Uzun formlu olan bu türde, köpek dişleri güçlü formda olduğu gibi sivri uçlu ve belirgindir. Tavşan diş modeline yakın olan bu fromda tüm dişler yuvarlak konturlara sahiptir.
 6. Oval: Ön diş kaplama modelleri arasında en estetik oval görünüme sahip olan bu modelde köpek dişlerde dahil tüm dişler oval formda üretilmiştir ve yuvarlak kenarlara sahiptir. Özellikle minyon yüz şekline sahip bayanlarda tercih edilen bir modeldir.

Yüz Şekillerine Göre Estetik Porselen Diş Modelleri

Yeni yaptıracağınız diş ister zirkon porselen isterse empress lamine olsun mutlaka yüz tipine ve şekline göre en uygun olan estetik diş modelleri arasından seçim yapmalısınız. Yüz şekilleri genel olarak 4 farklı kategoriye ayrılır. Her yüz tipi, karakterinize uygun özellikleri en iyi şekilde yansıtmak için dengeli ve uygun modele sahip olmalıdır.

Kalp şeklindeki küçük yüzler: Minyon olan yüz şekliniz ile orantısız ve baskın görünecekleri için mümkün olduğunca uzun ve kare formlu dişlerden uzak durmalısınız. Daha yuvarlak ve kısa dişler yüzünüze daha fazla yakışacaktır.

Oval ve dolgun yüzler: Dolgun olan yüzünüze daha dinamik ve zayıf bir görünüm vermek istiyorsanız kare yada hafifi diktörtgen formundaki uzun dişler tamda size göre. Diş seçiminizi yaparken köşeli dişler yerine yuvarlak hatlara sahip formları seçmelisiniz.

Yuvarlak şekilli ve keskin : Tavşan diş modellerinin en fazla yakıştığı yüz formu yuvarlak olanlardır. Belirgin kaplamalara yuvarlak şekilli yüzlerde daha göz alıcı durur. Keskin açılar çok sert görünebilir, yumuşatılmış köşelere sahip dişleri tercih edin.

Kare şekilli ve uzun yüzler: Kişiye oldukça karakteristik bir görünüm kazanan bu yüz tipinde yuvarlak formlu dişler seçilmeli, yüzün uzunluğunu daha belirgin hale getirmemek için uzun formlu dişlerden kaçınılmalıdır.

En Güzel Diş Modelleri için Renk Seçimi

Günümüz estetik diş hekimliğinde kullanılan materyaller artık daha fazla canlılık ve gerçeklik sunabiliyor. Sunmuş olduğumuz tedavilerde daha zorlu vakalar için yetenekli laboratuvar teknisyenimiz ile bizzat kişiye özel şekillendirme ve modelleme yapabiliyoruz.

Lamine porselen veya zirkonyum kaplamalarda kullanılan renkler kırmızımsı kahverengi (A), kırmızımsı sarı (B), gri (C) ve kırmızımsı gri (D) olarak 4 ana kategoriye ayrılır.

Kategoriler arasındaki renk geçişleri ise numaralandırma ile telaffuz edilir. Estetik diş hekimliği uygulamalarında gülümseme hattına giren dişlerin tümüne işlem uygulanması ile kişinin diş rengi değiştirilebilmektedir. Bu uygulamalarda en sık olarak B1, A1, ve A2 diş rengi tercih edilir.

İmplant ve diş üstü Emax, porselen kaplama zirkonyum diş renkleri hakkında hazırlamış olduğumuz makale seçim yapmanızı oldukça kolaylaştıracaktır.

En iyi zirkonyum kaplama diş örnekleri ve estetik kaplama modelleri hakkında hazırlamış olduğumuz makaleye yorum yapmayı unutmayın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir