Estetik Zirkonyum Ön Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Dişin diş eti üstünde kalan ve görünebilir yüzeylerinin renk ve şeklinden memnun olmayan hastalar için kron veya lamine kaplamalar uygulanmaktadır. Kırılmış, zayıflamış veya biçimsiz dişler için kron kaplamalar uygulanırken birkaç ton renk açmak gibi basit işlemler için lamine diş yapılır.

Tüm kaplama modellerinde seramik veya metal gibi malzemeler kullanılır ve zirkonyum isimli sağlam seramik en popüler kaplama malzemelerindendir. Zirkonyum diş yapımı için diş komple kron başlıkla kaplanabilir veya dişin ön yüzüne lamine olarak yapıştırılabilir.

Peki hangi durumlarda zirkonyum kaplamaya başvurabilirsiniz ve bu süreçte sizlere neler bekler?

Zirkonya seramiği oldukça güçlü bir metal çeşidi olan titanyum benzeri zirkonyum dioksitten elde edilir ve bu malzeme diş kaplamasında yaygın olarak kullanılır.

Dişteki sararma, aşınma ve yıpranma ciddi bir hal almışsa kron kaplama yapılır. Ancak yalnızca estetiği etkileyen basit şikayetlerde ön yüze lamine uygulaması için zirkonyum kullanılabilir.

Estetik Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

 

Estetik amaçlı kaplama öncesinde tek materyal seçeneğinizin zirkonyum olmadığını bilmeniz gerekir.

 • Porselen
 • Metal
 • Kompozit reçine
 • Seramik
 • Porselenle kaynaşmış metal (PFM)

gibi kaplama seçenekleriniz olduğunu ve her seçeneğin kendine göre avantajları olduğunu bilmek, zirkonyum diş istediğinize emin olmanızda öncü olur. Diş hekimi tüm malzeme alternatifleri içerisinde en uygunun hangisi olduğuna karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Kaplama için zirkonyum diş yapımının uygunluğuna karar verilen hastayı duruma göre iki farklı prosedür beklemektedir. Bu prosedürlerin klasikleşen versiyonunda;

 • Diş hekimi ağız röntgeni çekerek durum değerlendirir ve lokal anesteziyle hastayı hazırlar.
 • Diş minesinin bir kısmı kaplamanın tam uyumlu olması için şekillendirmek amacıyla kazınır.
 • Uygun formu alan doğal dişe zirkonyum kron takılır ve hastanın uyumluluk onayından sonra kron veya lamine kaplama sabitlenir.
 • Sabitlemek için kullanılan özel yapıştırıcıya mavi ışık tutulması, işlemin kalıcı olmasını sağlar.

Diğer prosedür seçeneğindeyse aynı gün içinde tedavi imkanı olan hastaya bahsedilen tüm işlemler tek seansta uygulanır. Bunun için diş hekiminin zirkonyum kaplamayı hazırlayacak laboratuvar ortamına kendisinin sahip olması ve kaplama malzemesini kendisinin hazırlaması gerekir.

Ön Diş Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

 

Kaplama yalnızca dişin ön yüzeyini değiştiren bir işlem olduğu için özellikle ön dişlerinin estetik görüntüsünden rahatsız olan tüm dişi saran kron kaplama yerine lamine uygulamasını tercih edebilir.

Kronlar kadar invaziv olmayan, yani dişin dış yüzeyinin daha az değiştirilmesiyle uyumlu hale getirilebilen lamine kapmalar, orijinal dişte minimum değişim sağlar.

Ön dişlerde zirkonyum kaplama için ortalama 0.5 milimetresi yontulan diş yüzeyi, uygun malzemelerle pürüzsüz hale getirilir. Lokal anestezi altındaki hastaya tek seans içerisinde zirkonyum lamine yaprakları yapıştırılabilir. Böylece;

 • Renksiz
 • Aşınmış çatlamış veya kırık
 • Çürük veya zayıflamış
 • Şekilsiz

dişler kolayca ideal görünüme kavuşturulur. Hem kron hem lamine kaplamalarda diş rengine uyum konusunda aynı sonuçlar elde edilir.

Zirkonyum kaplama yalnızca ön dişe yapılacaksa diğer dişlerin uyumlu olması için komşu dişlerin temizlenmesi veya beyazlatılması gerekli görülebilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir