Diş Sağlığı

Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı Nasıl Geçer?

Kök kanal tedavisi diş içerisinde bulunan katmanlarda meydana gelen enfeksiyonları gidermede en etili prosedürlerden biridir. Diş kanallarının derinlemesine temizlenmesini kapsayan bu tedavi sayesinde enfeksiyondan etkilenen sinirler ve diş etleri de kurtarılabilmektedir.

Kanal tedavisi sonrasında çok uzun süren bir ağrı beklenmez, ancak hem lokal anestezinin yarattığı uyuşma, hem de operasyonun etkisiyle kişi birkaç saatlik ağrı yaşayabilir.

Peki kanal tedavisinin ağrısı tam olarak ne zaman geçmelidir veya nasıl geçirilebilir?

Kanal tedavisi prosedüründe standart olarak;

  • İlgili diş yüzeyine oldukça minik bir delik açılır,
  • Delik aracılığıyla dişin iç katmanlarında bulunan ve ilerleyen kanallara ulaşılır,
  • Enfeksiyondan etkilenen dokular temizlenir veya çıkarılır,
  • Temizlenen kanalda oluşan boşluk gerekirse geçici olarak ilaçla doldurulabilir veya işlemle aynı gün uygun malzemeyle doldurulabilir.
  • Bazı vakalarda ek olarak kron kaplamayla diş desteklenebilir.

Bahsedilen bu işlem lokal anestezi etkisinde tamamlanır ve anestezinin etkisi işlemden sonra ilk birkaç saat daha azalarak devam eder.

Kök kanal tedavisini takip eden birkaç gün hafif ila orta şiddette ağrı hissedilmesi normaldir. Normalin üzerindeki ağrılarda tedavinin yinelenmesi veya farklı prosedürler uygulanması gerekeceğinden diş hekimine başvurulmalıdır.

Soru Cevap

Kanal tedavisi sonrası ağrı için ne yapılmalı?

 

Kanal tedavisi uygulanacak hastaların en büyük soru işaretlerinden biri sürecin ağrılı olup olmadığı yönündedir. Ancak tedavi sonrasında şiddetli bir ağrı beklenmez, aksine enfeksiyonun iyileşmesiyle hastanın tüm şikayetlerinde azalma olacaktır.

Restore edilen diş doğal olarak ilk birkaç gün şişebilir veya genel bir hassasiyet hissedilebilir. Bu süre zarfında hekiminizin vermiş olduğu ağrı kesicileri veya reçetesiz temin edebileceğiniz İbuprofen veya Parasetamol gibi ilaçları uygun dozda olmak kaydıyla alabilirsiniz.

İyileşme sürecini hızlandırmak ve ağrının olabildiğince hızlı geçmesini sağlamak için;

  • Diş ve ağız bakımını aksatmamalı, özellikle nazik hareketlerle diş fırçalamalısınız.
  • Sigara kullanımından kaçınmalısınız.
  • Sert yiyecekler tüketmemelisiniz.

Stresi azaltan sportif aktivitelerde bulunmanın, ağrıları da azaltma konusundaki etkileri bilim tarafından onaylanmıştır. Siz de ilgi alanlarınıza bağlı olarak meditasyon, yoga ve tai chi gibi yaklaşımları deneyerek stres ve ağrıyı uzaklaştırabilirsiniz.

Ağrı şiddetinin azalmaması halinde mutlaka diş hekiminize başvurmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Kanal tedavisi sonrası yemek ne yenir?

 

Tedavi sonrasındaki ilk birkaç saat herhangi bir şey yiyip içmemelisiniz ancak sonrasında tedaviye dahil olmayan tarafla çiğnemek kaydıyla yumuşak besinler tüketebilirsiniz.

Normal koşullarda da ağız sağlığına zararlı olduğu bilinen asitli, şekerli ve yapışkan besinlerden uzak durmaya, ameliyatı takip eden ilk günlerde ekstra özen gösterilmelidir.

Kanal tedavisini takip eden ilk birkaç hafta çok soğuk veya sıcak yiyecek içecekler tüketilmemesi önerilir. Aksi halde diş hassasiyeti tetiklenebilir ve tam iyileşme süresi uzayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp ile Hızlı Fiyat Al