Diş Dolgu Fiyatları 2022

diş dolgu fiyatları

Diş dolgu fiyatları; her yıl olduğu gibi 2022 yılı içinde Türk Diş Hekimleri Birliğinin belirlemiş olduğu rehber tarifeye göre belirlenmektedir.

Kullanılan diş dolgu çeşitleri, işlem yapılan diş yüzey sayısı ve dolgu esnasında ihtiyaç olabilecek diğer ekstra tedaviler dolgu ücretlerinin değişmesine neden olur.

Bu yazımızda klinik diş hekimlerimiz güncel diş dolgu fiyatları ile birlikte tedavi seçeneklerini ve dolgu ücretlerini artırıp azaltan faktörleri detaylı bir şekilde açıklıyor.

Diş Dolgu Fiyatları 2021

Dolgu TürüFiyatı
Amalgam Diş Dolgusu470TL
Kompozit Diş Dolgusu500TL
İnley Diş Dolgusu * 1030TL
Kompozit İnley Diş Dolgusu875TL
Seramik İnley Diş Dolgusu2970TL
Black V Kole Diş Dolgusu (Komposit)500TL
Fisssür Örtülmesi (Sealant – Tek Diş)230TL
Cam İonomer Diş Dolgusu380TL
Kuafaj (Dolgu Hariç)75TL
Tabloda belirtilen fiyatlar tek yüzlü dolgular için, TDB nin belirlemiş olduğu tarifeye göre kıymetli metal ücreti hariç fiyatlardır.

Belirtilen fiyatlar 2021 yılında belirlenmiştir ve

Dolgu ücretleri nasıl belirleniyor?

Dişinize dolgu yaptırmak için diş hekimini ziyaret ettiğiniz zaman diş hekiminiz detaylı bir klinik muayene yapacak ve gerekli görürse ilgili dişin röntgeniniz alacaktır.

Bu muayene sonucunda dişinizdeki çürüğün lokasyonu ve büyüklüğünü tespit ederek size bir kaç farklı tedavi yöntemi sunacaktır. Tedavi ücretinin belirlenmesinde şu faktörler göz önünde bulundurulur.

İşlem yapılan diş yüzey sayısı: Tek yüzlü küçük bir diş dolgusu ile çok yüzlü büyük bir dolgunun ücreti aynı olmayacaktır.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi işlem yapılan yüzey sayısı artıkça diş dolgu fiyatlarıda yükselir.

diş dolgusu fiyatları

Tedavinin kaç aşamalı olduğu: Çok derin olan çürüklerde diş hekiminiz dişinizi canlı tutmak ve kanal tedavisinden korumak amacıyla iki aşamalı bir tedavi seçimi yapmak zorunda kalabilir.

Böyle olgularda ilk randevuda diş çürüğü temizlendikten sonra uygulanan kuafaj işlemi ve geçici dolgu, diş sinirlerinize termal etkenlerin daha az iletilmesini sağlayarak dişin kendi kendini tamir etmesine zaman tanır.

İkinci randevuda ise ilk randevuda yapılan geçici dolgu çıkartılarak yerine daha dayanıklı olan daimi dolgu yapılır. Dişinize iki defa dolgu yapılmasını gerekli kılan bu işlem yine tedavi ücretinin yükselmesine neden olur.

Kullanılan dolgu malzemesi: Pek çok diş kliniğinde pratik uygulamada sıklıkla kompozit dolgular tercih edilir.

Ancak çocuk süt dişleri yada kron kaplamaların altında kalacak dişlerde cam ionomer dolgu gibi farklı dolgu maddelerinin tercih edilmesi gerekebilir. Böyle bir dolgu tercih edilmesi daha düşük bir dolgu ücreti ödemenizi sağlar.

Bunun yanında dişler arası teması daha optimum şekilde sağlamak amacıyla diş hekiminiz size bir inley yada onley dolgu tavsiyesinde bulunabilir.

Hazırlanması için bir kaç randevu gerektiren ve laboratuvar ortamında hazırlanan bu restorasyonlar diş dolgu fiyatlarının yükselmesine neden olur.

Amalgam dolgu sökümü: Amalgam dolguların sökülmesi esnasında ortaya çıkan civa buharı toksik etkiye sahiptir ve çok sayıda dolguda söküm işlemi yapılacağı zaman güçlü aspiratörler ile ortaya çıkan bu buharın ortamdan uzaklaştırılması gerekir.

Çalışma süresini uzatan ve diş hekimini de risk altına alan bu işlem, diş hekiminizin ekstra dolgu söküm ücreti istemesine neden olabilir.

özelde diş dolgusu fiyatları

Pin ve post uygulaması: Dişin uygulanan dolguyu sağlam olarak yerinde tutacak kadar sağlıklı diş dokusuna sahip olmadığı durumlarda diş hekiminiz diş üzerine yerleştireceği bir kaç adet pin ile dolgunun dayanıklılığını artırabilir.

Diş dolgu ömrünün odlukça uzatan bu işlem yine ekstra ücrete tabi olacaktır.

Kanal Tedavisi: Pek çok kişi dişinde ağrı hissetmeden diş hekimine gitmez. Bu nedenle dişinizde ağrı hissetmeye başladığınızda çok geç kalmış olabiirsiniz.

Dişinizde başlayan çürük dişin daha alt tabakalarına kadar ilerleyerek pulpitis gelişimine neden olmuş ve kök kanal tedavisi uygulamasını gerekli kılmış olabilir.

Böyle olgularda dolgu işlemi yapılmadan önce dişteki sinirlerin temizlenmesi ve üzerine dolgu yapılması gerekir. Pulpitisli dişler ikinci bir seçenek ise dişin çekilmesi olur ki buda kanal tedavisi yapılmadan dolgu yapılamayacağı anlamını taşır.

Kanal tedavisi ücreti ile ilgili hazırlamış olduğumuz detaylı rehberi incelemek isterseniz:

https://antalyadisklinigi.com/kanal-tedavisi-fiyati/

Ön Diş Dolgusu Fiyatları

Ön dişlerde dolgu maddesi olarak estetik avantajından dolayı beyaz renkli kompozit dolgu tercih edilir. Beyaz ön diş dolgusu fiyatları; dişin tek yüzünü ilgilendiren bir dolgu için KDV dahil 500TL, iki yüzlü ön diş dolgusu 620TL, üç yüzlü bir dolgu içinse 760TL‘dir.

Dişteki madde kaybı fazla ve dolgunun çiğneme esnasında oluşan basıncı karşılama şansı düşükse diş hekiminiz dolgu işleminden sonra zirkonyum yada yaprak porselen kaplama yapılmasını tavsiye edebilir.

Ön diş dolgusu nasıl yapılır, tedavi süreci hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

https://antalyadisklinigi.com/on-dis-dolgusu-nasil-yapilir/

Seyrek Diş Dolgusu Fiyatları

Dişler arasında doğuştan olan aralıklar neticesinde seyrek görünümlü dişler gülümseme estetiğinin bozulmasına neden olur. Bu aralıkların kapatılması için kompozit dolgular ve lamine diş uygulamaları klinikte sıklıkla yapılmaktadır.

Geniş bir alanı etkileyen diş seyrekliklerinde ideal estetiği sağlamak için sıklıkla üst 6 dişe dolgu uygulaması gerekir. 6 adet tek yüzlü seyrek diş dolgusu fiyatı TDB nin belirlemiş olduğu tarifeye göre KDV dahil 3000TL tutar.

Estetik Diş Dolgusu Fiyatları

Estetik diş hekimliği, dişlerin genel olarak görünümünü ciddi oranda iyileştirir. Diş estetiği, ilk olarak dişlerin rengini, şeklini, konumunu, hizalanmasını, boyutunu ve genel olarak gülümseme durumunu iyileştirme üzerine çalışmaktadır.

Estetik diş dolgusu uygulamasında, dolgu için kullanılan cıva ve metal tarzı malzemelerin yerine diş ile aynı renkte olan malzemelerden yapılan dolgu türleri tercih edilir. Bunun için genel olarak kompozit dolgular ya da halk arasında bilinen adıyla beyaz diş dolguları tercih edilir.

Kullanılan estetik dolgunun kalitesine ve kliniğin fiyat tarifesine göre estetik dolgu fiyatları değişiklik gösterse de Türk Diş Hekimleri Birliği hazırlamış olduğu rehber tarifede estetik diş dolgusu için 500TL fiyat belirlemiştir.

Özelde Diş Dolgusu Fiyatları Neden Farklı?

Her sektörde olduğu gibi diş hekimliği sektöründe de çok fazla malzeme çeşitliliği ve kalite farkı vardır. Diş dolgusu için kullanılan iki malzemenin perakende fiyatları arasında neredeyse 3-4 katına varan fark bulunabilir.

Ayrıca her diş kliniğinin işletme giderleri aynı değildir. İstanbul, Antalya, Ankara gibi büyük şehirler bir tarafa aynı şehirde bile aynı metrekareye sahip işyerleri arasında uçurum kira farkları bulunur.

Tüm bu faktörlerin yanında dolgu yenilenmesi, eski dolgu sökümü, lazer gibi özel yöntemlerin kullanılması diş dolgusu fiyatlarını direk olarak etkiler.

SSS

Devlet hastanesinde diş dolgusu fiyatları ne kadar?

Devlet hastanelerinde ve sağlık bakanlığı bünyesinde bulunan ADSM lerde sosyal güvencesi olan vatandaşlara diş dolgusu ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Estetik ve seyrek ön diş dolgu fiyatları hakkında hazırlamış olduğumuz bu makale umarım tercih yapmanızı ve tedavi sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Diş Dolgu Fiyatları 2022 Yorumları

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top