Ön Diş İmplant

ön diş implant

Ön dişlerde implant tedavisi; diş hekimi için her zaman zahmetli ve hassas çalışma gerektiren tedaviler olmuştur. Kesici ön dişlerden birisi çekildiğinde, mümkün olan en kısa sürede eksik alt veya üst dişi implant tedavisi ile düzeltmek oldukça önemlidir. Çünkü ön dişler; konuşma ve beslenme fonksiyonlarının yanında estetik görünüme de katkı sağlar. Yüzün tam ortasında yer alan diş boşluğu, kişide öz güven kaybına ve iletişim kurmaktan kaçınarak yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.

Diş implantı nedir, nasıl yapılır ve çeşitleri hakkında bilgi almak isterseniz implant diş sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ön kesici diş kayıplarının nedenleri

Ön dişlerin kaybı toplum arasında nadir değildir. Ağzın dışarıya açılan en uç kısmında yer alan dişler olduğu için, kesici dişler sıklıklar kaza ve travmalar nedeniyle zarar görürler. Özellikle gençlerde spor yaralanmaları sonucu ön diş kırıkları ve hasarlar oldukça sık görülür.

Bunun yanında kesici dişler yapısal olarak küçük hacimli oldukları için çürükler daha hızlı ilerler. Ön dişlerde başlayan bir çürük zamanla büyük bir dolguya ve hatta kanal tedavisi sonucu dişin dişin kaybı ile sonuçlanabilir. Başarısız kanal tedavisi ve kök ucu rezeksiyonları sonucu da ön dişlerde diş eti çekilmesi, sallanma ve diş kayıpları görülebilmektedir.

Üst ön diş implantlarında estetik başarı

Kesici dişlerden birisi çekildiğinde, çekim bölgesinde iyileşme esnasında bir miktar kemik erimesi meydana gelir. Kemikte meydana gelen bu yıkımı önleyebilmek için mümkün olan en kısa sürede implant yerleştirilmelidir. İmplantlar çiğneme kuvvetini direk kemiğe aktardığı için oluşan basınç ve stres kemiği güçlendirir.

Özellikle üst ön diş implant uygulamalarında optimum estetik görünümü yakalamak için hastaya bağlı faktörlerinde detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir:

Gülümseme çizgisi

Ön diş eksikliğinde; doğal dişin mukoza üzerinde oluşturduğu basınç kaybolduğu için diş eti çekilmesi oldukça sık görülür. Bu durum; gülümseme esnasında diş etleri görünmeyen hastalarda estetik sorunlara neden olmaz. Ancak gülüş esnasında diş ve diş eti birleşim kısımlarının dudak tarafından kapatılmadığı hastalarda; implant ve üzerine takılan kron arasındaki geçiş kozmetik olarak fark edilmemelidir.

İmplantın etrafındaki diş etinin kalınlığı

Genetik olarak kalın diş etine sahip hastaların implant tedavisi sonrası elde edilen ön diş estetiği daha iyidir. İnce diş etine sahip olan hastalarda ise; titanyum dayanak parça diş etinin altından parlayarak metalik siyah bir görüntü oluşturabilir.

Bu tür bireylerde metal içermeyen zirkonyum implantların veya abutmentlerin seçilmesi bu tür estetik sorunların önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca diş eti kesisi yapılmadan flapsiz cerrahi ile uygulanan ön diş implant ameliyatında estetik başarı oranı daha düşüktür.

Ön bölgedeki boşluğa komşu diş etinin seyri

Diş çekildiği zaman, komşu dişlerin boşluğa bakan kısımlarındaki diş etinin de çekilmesine neden olur. Bu durum ön iki veya dört diş implant uygulandığında çok fazla sorun çıkarmaz. Ancak tek diş eksikliğinde implant uygulaması esnasında diş etinin çizgisinin bütünlüğüne dikkat edilmelidir.

Alt ön dişler için ince implantlar

Alt çene ön bölgedeki diş kayıplarında genellikle iki diş arasındaki boşluk oldukça dardır ve komşu dişlere zarar vermeden standart çaplı bir implantın uygulanması (3.3mm – 4.5mm) her zaman mümkün olmaz. Bu tür durumlarda daha dar çaplı (2.7mm-3mm) iki parçalı ince veya tek parçalı implantlar tercih edilebilir. İnce implantlar, vidayı çevreleyen kemiğin daha iyi beslenmesini sağlayarak tedavi ömrünü artırmaya yardımcı olur.

Oldukça kısa uzunluktaki mini implantlar ise, çiğneme esnasında oluşan oblik kuvvetlere karşı dayanıksız olduğu için ön dişlerde çok tercih edilmezler.

Ön dişlere implant nasıl yapılır?

Tedavi öncesinde hastaların genel diş muayenesini yapılır. Panoramik röntgenler ile kemik yapılarının uygulamaya elverişli olup olmadığı kontrol edilir. Komşu dişlerin de implanta uygunluğu kontrol edildikten sonra hastanın onayıyla tedaviye başlanır. İmplant vidasının takılması yaklaşık 30-60 dk sürmektedir. Hafif bir sedasyon altında gerçekleşen işlemin sonunda hastalar genelde boş yere paniğe kapılıp korktuklarını ifade eder. Daha sonrasında ise implant bölgesi iyileşmeye bırakılır. İyileşme süreci hastanın kemik yapısı, yaşı, cinsiyeti gibi birçok faktörden etkilenerek ortalama 3-6 ay sürer. Sonrasında implantın üzerine diş protezi yerleştirilmektedir. Ön diş implant tedavisinde genelde estetik görünüm sağlanmasından dolayı kaplamalar da yapılabilmektedir.

Ön diş implant fiyatları

Ağzın ön ve arka bölgelerinde kullanılan vidalar arasında fark bulunmadığı için implant diş fiyatları genel olarak aynıdır. Ancak ön dişlerde; estetik kaygılardan ötürü kemik ogmentasyonu ve diş eti grefti uygulamaları sıklıkla gerekir. Ayrıca implantın üzerine gelen dişin takıldığı metal dayanak yerine daha estetik seramik abutmentlerin tercih edilmesi ve kullanılacak kaplamanın türü tedavinin toplam maliyetini değiştirir.

Ön diş için; standart metal dayanaklı, ekonomik sınıf bir implant tercih ederseniz ortalama 4500TL-6500TL civarında bir ücret ödemeniz gerekir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir