Diş Beyazlatma Yöntemleri ve Fiyatları (2021)

diş beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi sayesinde sadece 45 dakikada 6 tona kadar daha beyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

Diş beyazlatma fiyatları ve yöntemleri bugünlerde internette en çok aranan ve kliniklerde en sık uygulanan prosedürlerin başında geliyor. Sebebi basit:

Hiç birimiz sarı renkli bir gülümsemeyi sevmiyoruz.

Peki en iyi diş beyazlatma yöntemi hangisi?

Eğer, siz de dişlerinizi beyazlatmayı düşünüyorsanız, hazırlamış olduğumuz bu rehber tam da size göre!

Bu makalemizde sizlere, prosedürün riskleri var mıdır, en etkili teknikler hangileridir, lazerle diş beyazlatma fiyatları ve en güvenli yöntemler hangileridir açıklamaya çalıştık.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma yani bleaching; hidrojen peroksit (H2O2) içeren diş ağartma jelinin dişler üzerine uygulanması ile dişlerin iç tabakalarında yer alan kromojenlerin (lekelenmelerin) kimyasal bozunmaya uğrayarak ortadan kaldırılması işlemidir.

Bleaching uygulamalarında, önemli olan dişler üzerindeki lekenin içsel bir kromojenden mi yoksa dışsal bir kromojendenmi kaynaklandığının belirlenmesi gereklidir.

Çay, nikotin, tartar gibi dışsal lekelenmeler klinikte ultrasonik veya manuel cihazlar yardımıyla ortadan kaldırılır.

İçsel lekelenmeler ise diş minenizdeki mikro çatlaklar arasında ve minenin altındaki dentin tabakasının derinliklerinde yer alır. ve diş ağartma uygulamalarında; bu lekelenmeler uzaklaştırılır.

Marketlerde ve eczanelerde karşılaştığınız beyazlatıcı ürünlerinin pek çoğu dişler üzerindeki dışsal lekeleri kaldırmaya yönelik aşındırıcı partiküller ve sıradan diş macunlarına göre daha fazla deterjan içerir.

Bu ürünlerin pazarlanması esnasında vaad edilen beyazlık ile elde edilen sonuç oldukça farklıdır.

Nasıl Çalışır?

Dişler üzerindeki içsel lekelenmelerin ortadan kaldırılabilmesi için kimyasal ajanın lekeye kadar ulaşması gerekli. Yani; sigara kullanımı, çay, kahve, şarap gibi etkenlerin meydana getirdiği gibi dışsal lekelenmelerin öncelikle temizlenmesi şart.

Uygulanan beyazlatıcı jel içerisinde bulunan hidrojen peroksit, renklenmeye neden olan moleküllere ulaşmak için diş minesine nüfuz eder.

Jelin aktive edilmesi ile birlikte, oksijen atomları ayrışır ve lekeli molekülleri bir arada tutan bağları kırarak, uzaklaşmasını sağlar.

Dişin çok şeffaf olan dış tabakasının altındaki dentinin beyazlaması neticesinde dişler daha beyaz ve parlak görünür.

Dişler de uygulama sonucu hassasiyet oluşmasındaki en büyük faktörde aslında jelin dentine kadar nüfuz etmesinden kaynaklıdır.

Diş beyazlatma yöntemlerinin nispeten uzun bir süredir uygulanıyor olması nedeniyle artık insanlar, artan diş hassasiyeti ve diş eti tahrişi gibi bazı risklerin farkındalar ve bu hassasiyet önlenebilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Canlı dişlerin ağartılması için üç temel yaklaşım vardır.

 1. Ofis Tipi (Lazerle)
 2. Ev Tipi
 3. Tezgah Üstü Ürünler
diş beyazlatma yöntemleri

Lazerle Diş Beyazlatma

Lazerle diş beyazlatma prosedüründe ev tipi sistemlere nazaran daha yüksek konsantrasyona sahip (%25-40 hidrojen peroksit) beyazlatıcı jel kullanılır.

Bu yöntemin en büyük avantajı, kontrolün tamamen profesyonel birinde olmasıdır. Diş hekimi, hedeflenen rengi/etkiyi yakalayınca işlemi sonlandırabilir.

Prosedürde kullanılan ağartma jeli; aktive olmak için 480 – 520nm arasında dalga boyuna sahip yoğun mavi ışığa ihtiyaç duyar.

Lazerle bleaching uygulamalarında, esas olarak  beyazlatma işlemini sağlayan beyazlatma jelidir. Lazer ya da aktive edici ışık, hidrojen peroksite çarptığında, jelin ayrışması hızlanır.

Aktive olan Jel içerisinde bulunan hidrojen peroksit (H2O2); parçalanarak suya (H2O) ve oksijen (O) atomuna ayrışır. Açığa çıkan oksijen ise dişler üzerinde ki doğal beyazlatma etkisini gösterir.

Yaklaşık 30 dakikalık bir uygulamadan sonra dişler, belirgin bir biçimde beyazlar. Optimum bir sonuç elde etmek ve daha uzun süreli beyazlık için ek prosedürlerin uygulanması gerekebilir.

Üstelik lazerle diş beyazlatma ücretleri, ev tipi uygulamalara göre daha düşüktür.

Nasıl yapılır?

Lazerle diş beyazlatma Antalya daki kliniğimizde her bir seans 15 dakika olacak şekilde uygulanır. Genellikle tek bir seansta istenilen düzeyde beyazlatma elde edilir.

Burada kullanılan jel; yüksek konsantrasyon içerdiğinden dolayı koruyucu önemlerin alınması hayati önem taşır.

Beyazlatıcı jelin ağız, yanak yada dudak mukozasına temas etmesi durumunda peroksit yanıkları meydana gelebilir.

Ayrıca dil, dudak iç kısımları ve yanakların üzerinde sürekli tükürük bulunur. Tükürüğün beyazlatıcı jel ile teması, jelin beyazlatıcı etkisini büyük ölçüde azaltır.

Uygulama esnasında hastanın ve hekimin gözlük kullanması lazerin / ışık kaynağının veya peroksitin göze sıçraması gibi hasarları önleyecektir.

diş nasıl beyazlatılır

Prosedür Aşamaları

Klinikte uygulanan prosedürler de ev tipi uygulamalara nazaran oldukça kısa süre içerisinde sonuç elde etmek mümkündür

1- Diş Temizliği

Lazerle diş beyazlatma işlemine başlamadan önce Antalya daki kliniğimizde profesyonel bir diş temizliği yapılarak  dişler üzerindeki diş taşı, tartar ve tüm ve dışsal lekelenmeler ortadan kaldırılır.

2- Renk Tespiti ve Fotoğraflama

Temiz dişler üzerinden, bir skala yardımı ile dişlerinizin mevcut rengi ölçülür ve fotoğraflanarak seans sonunda uygulanan işlemin ne kadar etkili olduğunu görmenize imkan sağlar.

3- Koruyucu Önlemlerin Alınması

Diş hekiminiz ağzınıza özel bir retraktörü yerleştirir. Bu plastik parça; yanakların ve dudakların dişlere temas etmesini engeller. Ayrıca dil; iç taraftan bu parçaya temas ederek dişlere ve beyazlatıcı jele dokunamaz.

Çevre dokuların izolasyonu sağlandıktan sonra, diş üzerine yapışık olan diş etininde jel ile teması engellenmelidir. Bunun için özel diş eti bariyer vernikleri kullanılır.

Diş eti bariyeri; uygulandığı anda diş etine hafifçe yapışarak üzerine temas eden beyazlatıcı jelin diş etine temas etmesini engeller.

4- Beyazlatma Jelinin Uygulanması

Diş beyazlatma jeli, dişlerin görünen tüm yüzeylerine, arada boşluk kalmayacak şekilde ne çok kalın ne de çok ince olacak şekilde uygulanır.

Uygulanan jel, özel bir mavi ışık ile vasıtası ile jel aktive edilir ve jelin ayrışması hızlandırılır.

5- Beyazlatma Süreci

Aktive edilen jel her bir seansta ortalama 15 dakika ağızda kalır ve beyazlatıcı etkisini bu süre içerisinde gösterir.

15 dakika sonra beyazlatıcı jel ağız içerisinden temizlenir ve renk skalası yardımıyla dişlerin ne kadar beyazladığı kontrol edilir.

Dişlerin istenilen düzeyde beyazlamadığı olgularda, diş hekiminiz seansı tek bir randevuda üç defaya kadar tekrarlayabilir.

Seanslar illa ki 15 er dakika olacak diye bir kaide yoktur. Çoğu cihazda 5 ve 8 dakikalık zaman dilimi de mevcuttur.

Bleaching işleminden sonraki 48 saat içerisinde nadirde olsa; bazı kişilerde kısa süreli ani diş hassasiyeti hissedilebilir.

Diş hekiminiz aşırı hassasiyet oluşması durumunda flor uygulaması yapabilir, yada hassasiyet giderici diş macunu kullanmanızı tavsiye edebilir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma

En sık tercih edilen yöntemlerden bir diğeri de kişinin evde kendi başına uygulayabildiği, temel olarak düşük konsantrasyonda ağartma jellerinin kullanımını içeren ev tipi uygulamalardır.

ev ti diş beyazlatma

Bu yöntemde kullanılan jeller  genellikle %10- %20 konsantrasyonda karbamid peroksit (%3.5 – %6.5 oranında hidrojen peroksite eşdeğer) içerir.

Ev tipi diş beyazlatma Antalya daki hekiminizin size özel olarak hazırlayacağı plakların içerisine, beyazlatma jeli uygulamasını içeren, ofis tipi yönteme nazaran daha düşük maliyetli olan bir yöntemdir.

Seti kullanmaya başlamadan önce ağızdaki diş çürüklerinin tedavi edilmesi gereklidir. Aksi takdirde jel bu bölgelere kaçabilir ve şiddetli diş ağrısına neden olabilir.

Ev tipi diş beyazlatma fiyatları ofis tipi olan ürünlere göre biraz daha yüksektir.

Peki Ev Tipi Beyazlatma Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle diş hekiminiz dişlerinizin ölçüsünü alır ve bir kaç gün içerisinde ağzınıza rahatça oturan ve diş etini koruyan, size özel bir beyazlatma plağı hazırlar.
 2. Beyazlatma plağını almaya gittiğinizde, size evde kullanabileceğiniz bir ev tipi diş ağartma setini de birlikte verir.
 3. Evde, bu plakların içerisine jeli sıkarak, plakları dişlerinize önerilen şekilde yerleştirmeniz gerekir.
 4. Plakları uygulamadan önce dişlerinizi fırçalamayı ve dışsal lekerin uzaklaştırılmış olması gerektiğini unutmayın.
 5. Kullanılan jelin konsantrasyonuna bağlı olarak  plaklar bir saatten veya sekiz saate kadar ağızda  kalır.
 6. Gündüz vakti olmayan insanlar için, gece boyunca uyurken plakların kullanılması daha avantajlı olacaktır.
 7. Plağı ağzınızdan çıkardıktan sonra, dişlerinizde ve ağzınızda herhangi bir jel artığı kalmadığından emin olun. Bunun için yumuşak bir diş fırçası yada tülbent kullanabilirsiniz.
 8. Daha sonrasında ağzınızı bol suyla durulayın.
diş beyazlatma jeli

Ev tipi beyazlatma seti uygulamaları ile yaklaşık olarak iki hafta içerisinde daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Bu teknik onlarca yıldır kullanılmaktadır ve pek çok avantajı vardır.

Jel konsantrasyonu düşük olduğu için daha güvenlidir, daha az olumsuz etki gösterir ve hastaya evde kendi kendine uygulama imkanı sunar.

Tek olumsuz tarafı ise hasta uyumu zorunludur ve genellikle hastalar plakları her gün takmayı ihmal edebilirler.

Diğer tarafta pek çok klinik tarafından ofis tipi prosedüre ev tipi kitler ile devam edilmesi ve dönem dönem evde prosedürün tekrarlanması tavsiye edilir.

Bu sayede dişlerinizin beyazlığını daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Cansız Dişler İçin Diş Ağartma

Dişler kanal tedavisi, travma yada pulpa nekrozu gibi nedenlerden dolayı zamanla renk değiştirebilirler.

dişler nasıl beyazlar

Bu tür cansız dişlerde “Walking Bleach Tekniği” olarak adlandırılan devital beyazlatma yöntemi en yaygın kullanılan tedavi tekniklerinden birisidir.

Bu teknikte genellikle “sodyum perborat” ya da %35’lik hidrojen peroksit içeren beyazlatıcı jeller; renklenmiş olan dişin pulpa odasına yerleştirilerek, üstü kapatılır ve 3-4 gün kadar jelin işlev görmesi beklenir.

Genellikle 3-4 gün içerisinde ilgili diş beyazlaşarak komşu diş ile aynı renge ulaşır. Sonrasında jel pulpa odasından çıkarılır ve yerine dolgu konularak tedavi sonlandırılır.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş BeyazlatmaFiyatı
Diş Beyazlatma (Alt-Üst Çene)1190 TL
Devital Tek Diş (Seans Başına – Dolgu Hariç)210 TL

**Özel diş kliniklerinin web sitesinde; Türk Diş Hekimleri Birliğinin belirlemiş olduğu tarife dışında kıymetli metal ve malzeme dahil implant tedavi fiyatı vermesi yasaklanmıştır. Bu sebeple, tedavi ücretlerini öğrenmek için, lütfen kliniğimizi arayın.

Beyazlatma işlemi mutlaka bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Dişlerinizin rengine ve beyazlama miktarına bağlı olarak diş hekiminiz klinikte uygulayacağı prosedürün arkasından ev tipi ürünler ile işlemine devam etmenizi isteyebilir.

2020 ve 2021 yılında Diş beyazlatma fiyatları Antalya da klinikten kliniğe, kullanılan materyale ve yöntemlere göre değişir. Birden çok seans gerektiren beyazlatma uygulamaları ise genel olarak daha pahalı olabilir.

Bleaching fiyatı üzerinde etkisi olan bir diğer faktörde prosedür öncesinde herhangi bir profesyonel tartar temizliğinin gerekli olup olmadığıdır. Dişlerinde tartar bulunan kişilerin ağartma işlemi öncesinde diş temizliğinin yapılması gereklidir.

Tezgah Üstü Ürünler

YöntemTedavi SüresiBeyazlama Miktarı
Ofis Tipi Beyazlatma45 dakika6 – 8 ton arası
Ev Tipi Beyazlatma7-14 gün4-6 ton arası
Beyazlatıcı Bant10-20 gün2-4 ton arası
Beyazlatıcı diş macunu1 ay +0-2 ton arası

Dişleri beyazlatmak için diş kliniğinde, ev rahatlığında yada süpermarketlerde satın alarak uygulayabileceğiniz pek çok farklı ürün bulunmaktadır. Peki bu ürünlerden hangisi size göre?

Beyazlatıcı diş macunları

Beyazlatıcı diş macunu terimi aslında biraz karmaşık bir terim. Esas olarak beyazlatıcı diş macunu, dişler üzerindeki sertleşmiş artıkları ve lekeleri temizler.

Aslında pek çok diş macunu içerisinde aşındırıcı partiküller bulunur. Beyazlatıcı özelliği olduğunu iddia edenlerin ise pek çoğunun içerisinde bu aşındırıcı partikül miktarı yüksektir.

Bu sebeple beyazlatıcı diş macunu seçimi yaparken içeriğindeki aşındırıcı miktarını incelemek gerekir. Hatalı kullanımı diş yüzeylerinde aşınmaya ve diş eti çekilmesine neden olabilir.

Artıları: Beyazlatıcı diş macunu dişler üzerindeki artıkları temizlemek için harika bir yöntemdir ancak diş ve diş etlerinizi korumak açısından bir kaç haftadan daha uzun süre kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Eksileri: Beyazlatıcı diş macunları diş hassasiyetine ve diş eti çekilmesine neden olabilir. İçeriğindeki aşındırıcılar diş minesini çizerek dişlerinize zarar verebilir. Bu nedenle beyazlatıcı diş macunu kullanırken, doğru yöntemle ve yumuşak bir şekilde dişlerinizi fırçalayın.

Beyazlatma Bandı

Bu bantlar esasen polietilen plastikten üretilen küçük ve esnek bantlardır. Bantların üzeri beyazlatma jellerinde de kullanılan hidrojen peroksit veya karbamid peroksit ile kaplıdır.

Her şerit basit bir şekilde dişlerin üzerine kaplanır. Alt ve üst çene için ayrı ayrı şerit kullanılır ve üzerindeki peroksit dişlere etki ederek beyazlatma sağlar.

Bu tür ürünler kişiye özel olarak üretilmedikleri için, dişleriniz ile tam bir uyum sağlayamazlar ve üzerindeki peroksit diş eti ve diğer yanak ve dudak mukozasına temas eder.

Bantlar düz bir şerit halinde olduğu için dişler arasındaki bölgelerde beyazlama etkisi görülmez. Bu da bazı vakalarda gölgeli olarak beyazlamaya sebep olarak, estetik olmayan sonuçlar doğurabilir

Peroksitin çevre dokulara teması yaşlandırıcı etkiye sahiptir ve dokulara zarar verebilir. Ayrıca peroksitin yumuşak dokulara teması ve ağız kanseri arasındaki ilişkiye dair çalışmalar vardır.

Beyazlatıcı Ağız Gargaraları

Diş beyazlatıcı ağız yıkama solusyonları içeriklerinde diş beyazlatıcı maddeyi içerirler ancak bu madde herhangi bir beyazlık sağlamaz.

Çünkü diş beyazlatıcı ajanın, dişin içerisine sızması ve beyazlatıcı etkiyi gösterebilmesi için diş üzerinde bir kaç dakika kalması gereklidir.

Her ne kadar beyazlatıcı ağız gargaralarının içeriğindeki beyazlatıcı konsantrasyonu dişleri beyazlatmaya yetmeyecek kadar olsa da, bu miktar ağız mukozanıza zarar vermeye yeter.

Her gargarada diş etlerinizi ve ağız mukozanızı beyazlatıcı maddeye maruz bırakmanız onarılmaz potansiyel bir zarara yol açabilir.

Hazır beyazlatma plakları

İnternette reklamları dolaşan kendi mavi ışığı ile beraber satılan beyazlatma jelleri bulunmaktadır. Bu jellerin içeriğindeki diş beyazlatıcı jelin konsantrasyonu diş kliniğinde kullanılan jellere göre oldukça düşüktür.

Bir kaç hafta kullanımdan sonra dişlerde beyazlama meydana gelir, doğrudur ancak bu beyazlama profesyonel bir uygulamaya nazaran oldukça düşüktür.

Bu plaklar kişiye olarak üretilmedikleri için, genel anlamda her ağza uyacak şekilde hazırlanırlar. Siz bu plakları evde uygulamaya kalktığınızda plakların dişlerinize tam olarak oturmadığını, dar yada bol geldiğini hemen farkedersiniz.

Plakların açısı ve genişliği ağız kavsinize uysa bile, dişler arası bölgelere uyması mümkün değildir. Bu sebeple beyazlatıcı jel diş etlerinizle sürekli temas halindedir.

beyazlatıcı jelin ağız mukozası ile teması geri dönülmez zararlara neden olabilir. Diş beyazlatma jeli sadece dişlere temas etmelidir, diğer dokularla teması güvenli değildir.

Yukarıda bahsetmiş olduğum ve diğer tezgah üstü satılan tüm ağartma yöntemleri sadece canlı dişler üzerinde etki gösterir.

Kanal tedavisi görmüş, cansız dişleri beyazlatmak için ise farklı bir prosedür uyguluyoruz.

diş beyazlatma kalıcı

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyazlatma işleminden önce dikkat edilmesi gerekenler

Diş ağartma işlemine başlamadan önce diş hekiminiz tarafından bir kaç noktanın değerlendirilmesi gereklidir.

 • Diş yapısı ve minesi sağlıklı mı?
 • Dişler üzerinde kaplama yada dolgular mevcut mu?
 • Canlılığını kaybetmiş, nekroze olmuş yada kanal tedavisi görmüş dişler var mı?
 • Dişlerde hassasiyet ve diş boyun bölgelerinde kök açıklıkları var mı?
 • Sigara kullanımı, aşırı kahve, çay yada şarap kullanımı var mı?

İleri derecede diş eti problemi bulunan hastalarda beyazlatma işlemine başlamadan önce diş eti tedavisinin tamamlanması gerekir.

Diş eti çekilmesi nedeni ile kök yüzeylerinin açığa çıktığı vakalarda, açık kök yüzeylerine beyazlatıcı jelin teması şiddetli ağrılara neden olabileceği için iyi bir şekilde izole edilmelidir.

İşlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Diş beyazlatma Antalya daki kliniğimizde uygulandıktan sonraki 24 saatlik süre içerisinde şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Çay, kahve, şarap, meyve suyu gibi koyu renkli içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Kırmızı et, soya sosu, çikolata gibi koyu renkli gıdalar ve beyaz gömlek üzerinde leke bırakabilecek tüm yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçınmalısınız.
 • İlk 24 saat içerisinde sigara kullanmamalısınız. Dişlerinizde sararmaya neden olabilir.
 • Renkli diş macunu, leke bırakan ruj yada ağız yıkama solüsyonları kullanmaktan kaçınmalısınız.

Beyazlatma işlemi sonrasında; tavuk, beyaz balık, patates kızartması, beyaz peynir, karnabahar, yumurta akı, kahvaltılık gevrek, muz, yoğurt, beyaz soğan,  sade soslari makarna, tahıllar, yağsız süt, gazoz, beyaz şarap gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Berrak kokteyl olarak hazırlanmış cin tonik, votka gibi içkileri tüketebilirsiniz.

Kimlere uygun?

Diş ağartma uygulamaları, sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olan bireyler için uygundur. Beyazlatma işleminin uygun olmadığı bazı hasta grupları arasında aşağıdakileri sayabiliriz.

Diş beyazlatma Antalya diş polikliniğimizde 16 yaşından küçük olan kişilere uygulanmamakta ve önerilmemektedir. Bunun nedeni, 16 yaş altındaki bireylerde diş pulpası geniştir ve beyazlatma işlemi sonrasında dişler daha hassas bir hale gelebilir.

Hamilelerde ve bebek emziren annelerde beyazlatma işlemi tavsiye edilmez. Beyazlatıcı jelin bebeğin anne karnındaki gelişimi üzerine olan etkisi bilinmemektedir. Ayrıca Hidrojen perokside karşı alerjisi olan bireylerde de bleaching işlemi uygulanmaz.

Hassas diş ve diş etlerine sahip olan bireylerde beyazlatma işlemi öncesinde detaylı bir muayene yapılmalıdır. Dişlerin boyun bölgesindeki diş eti çekilmelerine bağlı olarak dişlerin bu bölgeleri daha hassas olabilir. Beyazlatıcı jelin, dişin hassas bölgeleri ile temas etmesi şiddetli ağrılara neden olabilir.

Dişlerinde hatalı diş dolgusu ve restorasyonları olan bireylerde de beyazlatma işlemi tavsiye edilmez. Beyazlatma işlemi önce3sinde hatalı restorasyonlar tedavi edilmeli ve açıkta olan hasarlı bölgeler kapatılmalıdır.

Eğer ağzınızda çürük dişiniz var ise, beyazlatma işlemi öncesinde tedavi edilmelidir. Beyazlatıcı jelin bu çürük kavitesine sızması sonucu, hassas olan dentine temas edebilir ve ağrı oluşumunu tetikleyebilir.

Herhangi bir dolgu yada porselen diş kaplaması gibi bir tedavisi planlanıyor ise, beyazlatma işlemi bu tedavilerden önce yapılmalıdır.

Diş beyazlatma ücretleri ve yöntemleri ile kar beyazı bir beyazlık elde edilemez. Ancak ve ancak doğal bir beyazlık elde edilebilir. Bu nedenle beklentileriniz gerçekçi olmalıdır. Aksi takdirde ortaya çıkan sonuçlar sizin için hayal kırıklığına neden olabilir.

Gereğinden fazla beyazlatma işlemi uygulanması, sonuçta renksiz, şeffaf dişlere sahip olmanıza neden olabilir. Bu nedenle beyazlatma işlemini tekrarlamadan önce diş hekiminiz ile istişare etmeniz önerilir.

Tetrasiklin yada florozis renklenmesi gibi, dişin yapısal olarak deforme olmasına neden olan renklenmelerde bleaching ürünleri etkisiz yada yetersiz kalabilir.

Diş beyazlatma işlemi zararlı mı?

Beyazlatma işlemi profesyonel ve doğru bir şekilde uygulandığı zaman oldukça güvenilir bir uygulamadır. Diş minesi beyazlatıcı jele karşı dayanıklıdır ve herhangi bir reaksiyona girmez.

Genel olarak klinikte uygulanan ofis tipi uygulamalarda, işlem esnasında yada sonrasında herhangi bir komplikasyon görülmez.

Potansiyel diş beyazlatma zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Bazı çalışmalar beyazlatma jelinin diş minesinde demineralizasyona ve erozyona neden olduğunu bildirmektedir. Bu etkiler sadece yüksek konsantrasyona sahip beyazlatıcı jellerin, düşük pH değerine sahip olduğu olgularda ortaya çıkmıştır.

Peroxide tarafından serbest bırakılan radikallerin ağız kanseri riskini artırdığına dair ilişkili olup, olmadığına dair bir çalışma ortaya konulmamıştır.

Ancak beyazlatma işlemi sonrasında diş yapısındaki kanalların açılması sonucu hafif diş hassasiyeti görülebilir. Beyazlatıcı jelin diş eti ile teması sonucunda kısa sürece geçen geçici yanıklar oluşabilir.

Uygulamanın zararları genellikle evde yapılan uygulamalarda görülmektedir. Plaklara çok fazla beyazlatıcı jel konulması yada tam olarak yerleştirilmemesi sonucu yanak ve dudakta, jelin yutulması durumunda da boğazda hafif bir tahriş meydana gelebilmektedir.

Beyazlatma işlemi sonrasında dişlerinizde bir hassasiyet problemi yaşayacak olursanız diş hekiminiz flor uygulaması yapabilir ve siz de aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

 • Ev tipi diş beyazlatma seti kullanıyorsanız, beyazlatma plağı kullandığınız süreyi kısa, kısa aralıklarla kullanabilirsiniz.
 • Dişlerinizde aşırı bir hassasiyet oluşursa, plağı kullanmaya 2-3 gün ara verebilirsiniz.
 • Diş hekiminden flor uygulaması için yardımcı olmasını sorabilirsiniz.
 • Hassasiyet giderici diş macunları bu süreçte size yardımcı olabilir. Hassas dişler için üretilen diş macunlarında bulunan potasyum nitrat, dişlerinizde sinir uçlarını yatıştırmaya yardımcı olarak hassasiyetinizi azaltabilir.

Antalya, diş beyazlatma için harika bir destinasyon

Diş beyazlatma Antalya daki kliniğimizde en sık uyguladığımız güvenilir tedavilerden birisidir.

Yurtdışında yaşayan pek çok kişi; diş tedavileri ile birlikte tatillerini sıklıkla birleştirirler. Özellikle Almanya, İngiltere gibi işgücünün pahalı olduğu ülkelerde yaşayan kişiler, Türkiye’de %70 e varan oranda tedavi masraflarından tasarruf ederler.

Üstelik Antalya diş beyazlatma fiyatları düşündüğünüzden daha düşük olabilir.

Sık Sorulan Sorular

En iyi diş beyazlatma yöntemi hangisi?

Söz konusu olan sizin için en iyi diş beyazlatma yönteminin hangisi olduğu ise, bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikler renklenmenin kaynağının değerlendirilmesi gerekir. Dişlerinizin iç tabakalarına kadar işlemiş olan renklenmeler mevcut ise hiç şüphesiz sizin için en iyi beyazlatma yöntemi, klinikte bir hekim kontrolü altında yapılan olacaktır. Anında bir beyazlık istiyorsanız, günümüz teknolojisinde bu etkiyi şimdilik bizimde Antalya daki kliniğimizde kullandığımız sadece mavi ışıkla yapılan diş beyazlatma uygulamaları sağlamaktadır. Ancak daha beyaz dişlere sahip olmak için bir kaç haftalık bir süreci göze alabiliyorsanız, ev tipi profesyonel uygulamalar daha güvenli sonuçlar verebilir. Dişlerinizde dışsal lekelenmeler (nikotin, çay, kahve gibi) var ise klinikte diş hekiminizin yapacağı profesyonel diş temizliği uygulamaları, hem daha sağlıklı diş etlerine hemde daha temiz ve beyaz dişlere sahip olmanızı sağlar.

Diş beyazlatma ne kadar kalıcı?

Elde edilen beyazlık, maalesef kalıcı değildir. Dişlerde meydana gelen beyazlığın ne kadar kalıcı olduğu kişinin diyetine, alışkanlıklarına ve ağız bakımına göre değişmektedir. Dişlerde lekelenmelere neden olan kahve, çay yada kırmızı şarap gibi içeceklerin sık tüketilmesi, sigara kullanımı gibi nedenler beyazlayan dişlerinizin bir süre sonra tekrar eski haline dönmesine neden olabilir. Ddişlerde lekelenmeye neden olan gıdalardan uzak duran, ağız bakımına dikkat eden ve sigara kullanmayan bireylerde beyazlatma işlemi iki yıl ya da daha uzun bir süreyle kalabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda dişlerin tekrar eski rengine dönmesi beklenir. Dişlerde meydana gelen beyazlamanın kalıcılığı yine dişlerin durumuna, beyazlama derecesine ve kullanılan ağartma yöntemine bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

Dişler ne sıklıkla beyazlatılabilir?

Prosedür iki yada üç yıl içerisinde tekrarlanabilir. Beyazlatma işlemi sonucu yeterli beyazlığın sağlanamadığı durumlar da, iki randevu arasında 14 gün beklemek yararlı olacaktır. Kısa süreli aralıklarla beyazlatma işlemi uygulanması dişlerinizin beyaz rengini de kaybedip, şeffaf olmasına neden olabilir.

Diş beyazlatma işlemi ne kadar?

Türk Diş Hekimleri Birliği rehber tarifesine göre, 2021 yılı için diş beyazlatma işlemi KDV dahil 1190 TL dir.

Protez diş beyazlatma mümkün mü?

Protez diş ve dolguların diş beyazlatma uygulamaları ile beyazlatılması mümkün değildir. Dişlerinizde dolgu yada kaplama var ise beyazlatma işlemi sonrasında değiştirilmesi gerekebilir. Beyazlatma jeli; sadece sağlıklı diş yüzeylerini beyazlatabilir. Kaplamalar ve dolgular beyazlatma işleminden etkilenmezler ve dişiniz üzerinde renk dalgalanmaları görülebilir.

Dişlerim ne kadar beyazlayacak?

Diş hekimleri lazerle bleaching işlemi sonrasında dişlerin 6-8 ton arasında gerçekleşebileceğini varsayarlar. Beyazlatma işlemi sonrasında dişler tek tek daha beyaz görünse de esas beyazlık gülümseme esnasında kendisini belli eder. Tümüyle beyazlayan dişler daha parlak ve sağlıklı görünür.

Diş beyazlatma uygulamaları sizinde parlak ve beyaz bir gülümsemeye sahip olmanızı sağlayabilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri ve Fiyatları (2021) Yorumları

 1. merhaba üst 6 dişim zirkonyum, bu durumda beyazlatma uygulaması yapılabilinir mi,eğer yapılabiliyorsa fiyat bilgisi alabilir miyim?

  1. Merhaba Ceren hanım. Diş beyazlatma uygulaması ile sadece doğal dişleriniz beyazlar, dolgu ve zirkonyum dişleriniz beyazlamaz. Şu an kaplamalar daha beyaz duruyor ve doğal dişleriniz sarardıysa uygulanabilir ancak tüm dişleriniz aynı renkse ağartma işlemi sonucu kaplamalar ile doğal dişler arasında renk farkı oluşur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top