Kırık Diş Tedavisinde Güncel Yöntemler ve Fiyatları

kırık diş tedavisi

Kırık diş tedavisi; çocukluk anılarınızı canlandıran küçük sert şekerleri büyük bir keyifle yerken ağzınızda erimeyen birşey olduğunu farkettiğinizde aklınıza gelen ilk şey olmasada; elinize gelen o küçük beyaz nesne ise uzun süredir ihmal ettiğiniz kırık diş parçasından başka bir şey değildir.

Sağlıklı dişleri çevreleyen mine dokusu vücudumuzdaki en sert maddedir ve öyle yemek yerken filan kırılmaz.

Ancak diş üzerinde büyük bir diş çürüğü yada dişin bütünlüğünü etkileyen bir çatlak varsa, hayatınızdaki en yumuşak yiyeceği bile yiyor olsanız dişiniz talihsiz bir şekilde kırılabilir.

Neyse ki toplumda oldukça sık karşılaşılan bu sorunun oldukça basit bir kaç tedavi yöntemi var.

Kırık Diş Tedavisi

Kırık diş tedavisi; kırılan parçanın büyüklüğüne, konumuna ve dişin mevcut durumuna göre farklı farklı prosedürlerin uygulanmasını gerektirebilir. Küçük kırıklar basit bir bonding diş tedavisi yada dolgu uygulaması ile restore edilebilirken, daha büyük kırıklarda kanal tedavisi ve dişin kaplanması gerekebilir.

Kırık dişlerin çekilmesi ise tüm bu yöntemler arasından en son çare olarak düşünülür.

Eğer dişinizin bir köşesi kırılmış, çatlamış ya da parçalanmış ise en kısa sürede diş hekimini ziyaret etmeniz yararlı olacaktır. Aksi takdirde dişinizin kırık parçası pulpa enfeksiyonuna, diş iltihabına ve dişinizi kaybetmenize neden olabilir.

Kırık Diş Ağrısı

Dişiniz kırıldığını hissettiğinizde, diş hekimi randevunuzu beklerken evde ağrıyı acil olarak azaltmak için uygulayabileceğiniz bir kaç önlem var:

  • Eğer dişinizde ağrı hissediyorsanız eczacınızın önereceği basit ağrı kesiciler yardımcı olabilir. Ayrıca tuzlu su ile ağız gargarası yapmanız ağrınızı hafifletebilir.
  • Dişinizin kırık yüzeyini şeker içermeyen bir sakız ile kapatmak; keskin olan diş kenarlarının dilinizi ve yanağınızı kesmesini önleyebilir.
  • Yemek yemeniz gerekiyorsa, ılık ve yumuşak gıdaları tercih etmelisiniz. Şekerli ve yumuşak gıdalar çürük boşluğunu doldurarak ağrı oluşumuna neden olabilir.

Kırık Diş Dolgusu

Kırık diş dolgusu ile; dişinizde sadece küçük bir miktar dokunun kırıldığı olgular oldukça hızlı ve basit bir şekilde restore edebilir. Özellikle ön diş kırıklarında doğal dişinizle aynı renge ve görünüme sahip olan estetik dolgular kullanılır.

Bu prosedürde; genellikle anestezi uygulanmaz ve tedavi 30dk gibi kısa bir sürede tamamlanabilir.

Kırık Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

  • Diş hekimi; dişteki kırık yüzey üzerine dolgunun yapışabilmesi için özel asit solüsyonları ile diş yüzeyini yıkayarak kurutur.
  • Kurutulmuş ve pürüzlendirilmiş olan diş yüzeyine; dolgunun sağlıklı bir şekilde yapışabilmesi için bond adı verilen yapıştırıcı solüsyon uygulanır.
  • Prosedürde kullanılan mavi ışık hem yapıştırıcı ajanının hamde uygulanan estetik diş dolgusunun sertleştirilmesini sağlar.
  • Bond uygulandıktan sonra kompozit adı verilen estetik dolgular diş yüzeyine tabaka tabaka yerleştirilir ve mavi ışık ile sertleştirilir.
  • Dolgu uygulamasından sonra fazlalıklar alınır ve yükseklik kontrolü yapılır. En son olarakta diş yüzeyi parlatılıp cilalanarak işlem sonlandırılır.

Kırık Diş Kaplama

Eğer dişinizdeki kırık bir dolgunun tamir edebileceğinden daha büyük ise, diş hekiminiz dolgu uygulamasının arkasından dişinizin bütünlüğünü korumak amacıyla kaplanmasını tavsiye edebilir.

Kırık diş kaplamasında porselen, zirkonyum yada full metal kaplamalar gibi tercih edebileceğiniz bir kaç farklı materyal vardır.

Bu tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle dişinizdeki kırık bölgenin bir dolgu ile restore edilmesi ve sonrasında dişin tüm yüzeylerinin küçültülmesi gerekir.

Porselen kaplama; genellikle metal bir alt yapının üzerine porselen kaynaştırılması ile elde edilir. Tatmin edici estetik görünümünün yanında, çiğneme basınçları ve yinelenen darbelere karşı dişinizi başarılı bir şekilde koruyabilir.

Zirkonyum kaplama ise, olağan üstü estetik görünümü nedeniyle ön diş kırıklarında sıklıkla tercih edilir. Başarılı bir şekilde uygulanmış zirkonyum kaplamanın dişinizden ayırt edilmesi neredeyse imkansızdır.

Kaplama diş tedavisi ihakkında detaylı bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz.

https://antalyadisklinigi.com/kaplama-dis/

kırık diş tedavisi

Kırık Diş Çekimi

Özellikle kanal tedavisi görmüş dişlerde; daha öncesinden dişten büyük bir miktarda diş dokusu çıkartıldığı için çekim gerektiren diş kırıkları oldukça sık meydana gelir.

Yatay düzlemde meydana gelen kırıklar post-core, pin ve kaplama tedavileri ile başarılı bir şekilde restore edilebilirken, dişin uzun aksı boyunca meydana gelen kırıklar ise bu dişlerin çekilmesine neden olabilir.

Kırık diş çekimi esnasında kırığın meydana geldiği düzlem kadar, derinliğide önemlidir. Boyun bölgesinde meydana gelen kırıklarda dişler, basit diş çekimi ile çıkartılırken, kök yüzeyinde meydana gelen kırıklar ise cerrahi diş çekimi uygulanmasını gerektirebilir.

Kırık diş çekimi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

https://antalyadisklinigi.com/dis-cekimi/

Kırık Diş Tedavisi Fiyatları

Kırık diş tedavisi için uygulanan tedavi yöntemleri ve fiyatlarını 2024 yılı güncel TDB fiyat listesine göre inceleyecek olursak;

Kırık Diş TedavisiFiyatı
Kırık Diş Dolgusu (Amalgam- Bir Yüzlü)1465TL
Kırık Diş Dolgusu (Kompozit- Bir Yüzlü)1640TL
Kırık Diş Kaplama (Porselen*)6035TL
Kırık Diş Çekimi (Komplikasyonlu)2450TL

Yasa gereği web sitesinde kıymetli metal (zirkonyum vb.) ücreti dahil fiyat vermek yasaktır. Yukarıda yazılan kırık diş tedavisi fiyatları TDB nin hazırlamış olduğu rehber tarifeden alınmıştır.

Arka kırık diş tedavisi nasıl yapılır?

Arka dişlerde meydana gelen kırıklar genellikle büyük çürüklerden kaynaklıdır. Çürüğün pulpaya kadar ulaşmadığı olgularda dolgu ve kaplama tedavisi ile dişiniz restore edilebilir. Ancak çürüğün derin olduğu durumlarda kanal tedavisi uygulanması gerekir.

Kırık diş tamamlama nasıl yapılır?

Çürük olmayan diş kırıkları kompozit ile oldukça basit bir şekilde restore edilebilir. Kompozit esaslı estetik dolgular diş yüzeyine tabakalar halinde yapıştırılır ve dişin eksik kısmı tamamlanır.

Kırık diş nasıl düzeltilir?

Kırık olan bölgenin tamamlanması ve dişin bütünlüğünün sağlanması gereklidir. Ancak çok çok küçük olan ve dolgu gerektirmeyen kırıklarda, diş yüzeyindeki keskin kenarlar törpülenerek düzeltilebilir.

“Kırık Diş Tedavisinde Güncel Yöntemler ve Fiyatları” hakkında yorumlar

  1. Iyi aksamlar sizden bilgi almak istiyorum 9tane dis kaplama yaptirmak istiyorum ne kadar acaba Bana fiyat soylermisin iz tsk ederim

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir