Porselen Diş Kaplama Ömrü ve Nasıl Çıkarılır?

Yamuk çıkan dişler, ağız sağlığının bozulması ya da kazalar nedeniyle ne yazık ki hepimiz mükemmel görünen dişlere sahip olamıyoruz.

Porselen diş kaplamaları arzuladığımız kusursuz dişlere sahip olmada en etkili yöntemlerden biri.

Estetik diş kusurlarını düzeltmek için uygulanan kaplama dişin ömrü ve nasıl uygulandığı hakkında tüm merak edilenleri yazımızda açıklıyoruz.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

 

Dişlerde farklı nedenlerden madde kaybı yaşanabilir ve dolgu her zaman hasarı onarmak için yeterli değildir.

Dolgunun uygun olmadığı estetik sorunlar için dişin farklı malzemelerle restore edilmesine kaplama denir. Porselen, kaplama için en sık tercih edilen malzemelerdendir.

Porselen diş kaplaması için sorunlu dişin minesinin bir kısmı çıkarılır ve ölçüsü alınır. Ölçü bilgisi laboratuvara gönderilir ve birkaç gün içinde uygun kaplama yapılır. Bazı diş hekimleri kaplama malzemesini kendisi şekillendirebilmektedir.

Kaplama yapılacak porselen yapraklar diş yüzeyine uygun dolgu malzemesiyle yapıştırılır.

Yarı saydam olan saf porselen dişe istenen rengi vermede en uyumlu, en etkili malzemedir. Ancak uygulandığı dişin renginden etkileneceğini bilmeniz gerekir.

Porselen Kaplama Diş Ömrü

 

Hiçbir hastaya kaplama dişin ömrü için net bir süre verilemez. Porselen dişin bozulmadan ne kadar süre kullanıldığı kişinin ağız bakımına gösterdiği özenle direkt ilgilidir.

Porselen diş bakımı, doğal dişlerin bakımıyla aynıdır. Ancak porselen dişlere özel olarak üretilen ağız bakım ürünleri hakkında diş hekiminizden bilgi almanız mümkündür.

  • Tükürüğün porselen yüzeyini aşındırması
  • Zamanla porselende oluşan çatlak ve lekeler
  • Sonradan oluşan diş eti hastalıkları
  • Porselenle kaplanan dişin çürümesi

gibi nedenler diş kapmalarının yenilenmesini gerektirir. Bu durumda diş hekiminize başvurmanız yeterli olacaktır.

Porselen Kaplama Diş Nasıl Çıkarılır?

 

Kaplanan dişin minesinin bir kısmı çıkarıldığı için işlem genelde geri dönüşümsüzdür. Porselen kaplama herhangi bir nedenden çıkarılacaksa, sonrasında kaplamanın yinelenmesi gerekir.

Porselen diş yenilenirken eski porselen malzeme dişten kesilerek çıkarılır. Bu işlem büyük bir özen ve doğru yöntemin seçilmesini gerektirir. Aksi halde eski kaplama çıkarılırken zayıf dişlere zarar verilebilir.

Diş hekimi kaplamanın kesilmesi için en doğru tekniğe karar verir, kesilen kaplamanın yerine yenileri yapıştırılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi bu alana yazın

Popüler İçerikler

Benzer İçerikler